Gruzie - Svanetie a oblast Kazbeku

Turistika pod Centrálním Kavkazem, vesničky, strážní věže a další perly

Na zájezdu do Gruzie poznáme přírodní i kulturní bohatství a jedinečnost této nádherné postsovětské země. Oblast centrálního Kavkazu a Svanetie tvoří nebetyčné štíty, četné ledovce, dlouhá zelená údolí a malé středověké vesničky s unikátními strážními věžemi, kdysi bránící toto území před nájezdy kočovníků. Gruzie je velmi bohatá svým kulturním dědictvím. Najdeme zde jedny z nejstarších měst na světě, dýchající historií dávných dob, starodávné pevnosti, pravoslavné kostely a katedrály s neskutečnou atmosférou často vystavěné na odlehlých místech na kopcích. Naše putování nám také umožní nahlédnout do rozdílnosti života místních lidí v malých vesničkách v horách a ve velkoměstě.

V poznávacím úvodu se projdeme starými uličkami hlavního města Tbilisi, dávné časy nám připomenou ruiny pevnosti Nariqala z 3. století, zaujmou nás architektonicky unikátní katedrály i komplex sirných lázní. U dávného hlavního města Mcchety se rozhlédneme po místním kraji z ptačí perspektivy z kopce s klášterem Džvari. Následovat budou pěší túry v pohoří Kavkaz - od nejfotogeničtějšího kostela země Tsminda Sameba a z vysokého sedla Arsha Pass (2940 m) nad námi uvidíme nejznámější vrchol země - pětitisícový Kazbek. Fascinující dojmy se budou stupňovat během jednodenních túr z centra Svanetie - městečka Mestie. Budeme si vychutnávat nekonečné hory s ledovci, krásná zelená údolí, divoké řeky, strmá úbočí, skalnaté stráně, jedlové a borové lesy. Nespočet strážních věží vykresluje nezapomenutelnou atmosféru vesniček. Třešničkou na dortu je čtyřdenní putování skrze malé vesničky, přes sedlo Chkhunderi (2722 m) s výhledem na centrální kavkazský hřeben v plné kráse s ledovcem Adishi jako na dlani, až do údolí ostře zařezané říčky Khaldechala. Putování zakončíme v uskupení strážních vesniček Ushguli, zapsaných ve světovém dědictví UNESCO.

Po úvodním krátkém seznámení se s historickými perlami Gruzie nás v horách čekají jednodenní túry nalehko, převážně nižší až střední obtížnosti (náročnější jsou výstupy 4. a 8. den, které však lze zkrátit). Na čtyřdenní přechod si do malého batůžku nabalíme jen to nejnutnější, nocleh i stravu budeme mít zajištěnou u místních. Tento trek je střední obtížnosti, denně nás čeká 6-8 hodin chůze a 600-1100 metrů s převýšením nahoru a totéž dolů. Pojedeme v malé skupině kolem 14 cestovatelů (v termínu 9125 bude okolo 18 cestovatelů a 2 průvodci). Kratší variantou zájezdu bez turistiky pod Kazbekem je akce Gruzie - Svanetie, náročnější akcí s vysokohorskou turistikou je zájezd Kavkaz - výstup na Kazbek.

Program zájezdu

 • 1.-2.den: Odlet z Prahy. Brzký ranní přílet do Tbilisi, ubytování se a odpočinek na hotelu. Odpolední prohlídka historického centra hlavního města Gruzie: ruiny pevnosti Nariqala s dominantou města - monumentální sochou Kartlis Deda (Matka Gruzie), katedrála Sioni, novodobá Katedrála Nejsvětější Trojice, sirné lázně.
 • 3. den: Jedno z nejstarších měst Gruzie Mccheta (UNESCO), ve starověku hlavní město. Středověká katedrála Sveticchoveli, pravoslavný klášter Džvari na hřbetu s výhledem. Přejezd na Kavkaz pod horu Kazbek, do horského městečka Stepantsminda (česky Svatý Štěpán, dříve název Kazbegi), cestou zastávka u pevnostního hradu Ananuri. Ubytování v guesthousu u místních na 3 noci.
 • 4. den: Ze Stepantsminda (1730 m) výstup pod Kazbekem ke kostelu Tsminda Sameba (2170 m), dále až do sedla Sabertse Pass (2930 m). Fantastické výhledy na Kazbek a ledovec Gergeti. Pro zájemce možnost výstupu k chatě AltiHut (3014 m). (8-9 hod, ↑ 1200-1500 m, ↓ 1200-1500 m)
 • 5. den: Z vesničky Juta (2150 m) výstup zeleným údolím ke stejnojmennému vodopádu (5 hod, ↑ 700 m, ↓ 700 m). Výstup si je možné prodloužit až do vysokohorského sedla Chaukhi (3330 m) s krásnými výhledy na okolní čtyřtisícovky (+3-4 hod, ↑ +500, ↓ +500).
 • 6. den: Výlet do malebného údolí Truso kolem sirných travertinových vývěrů a minerálních jezírek k zřícenině Zakagori (6 hod, ↑ 500 m, ↓ 400 m). Odpolední přejezd maršrutkou do městečka Kutaisi, ubytování na jednu noc. Večerní prohlídka místní dominanty - katedrály Bagrati (UNESCO).
 • 7. den: Po snídani návštěva kaňonu Okatse nedaleko Kutaisi, procházka nad kaňonem po systému dřevěných lávek. Odpoledne přejezd přes Zugdidi do centra Svanetie - horského městečka Mestia, ubytování se na 3 noci.
 • 8. den: Celodenní strmý výšlap k jezerům Koruldi. Nádherné výhledy na centrální Kavkaz s majestátními vrcholy Ushba a Tetnuldi, na ledovce a zelená údolí (8-9 hod, ↑ 1400 m, ↓ 1400 m). Možnost zkrácené varianty s výstupem na plošinu Tskhakzagari (4-5 hod, ↑ 1000 m, ↓ 1000 m).
 • 9. den: Prohlídka Mestie - kaňon řeky Malkhura, muzeum Svanetských věží. Odpolední výjezd lanovkou na hřeben Zagari, výstup na vrchol Mentashi (2473 m). Úchvatné výhledy na Ushbu a hřeben Centrálního Kavkazu. (3 hod, ↑ 200 m, ↓ 200 m)
 • 10.-13. den: Čtyřdenní přechod téměř nalehko z Mestie přes Adishi do Usghuli s noclehy u místních. Jeden z nejznámějších treků ve Svanetii přes vesničky se strážními věžemi a překrásné zelené údolí s výhledy na centrální Kavkaz a okolní ledovce. Nejvyšší bod sedlo Chkhunderi (2722 m). Konec treku ve vesničce Usghuli (UNESCO) situované pod nejvyšším vrcholem Gruzie - Shkhara 5193 m. (denně 6-8 hod, celkově za 4 dny ↑ 2900 m, ↓ 2150 m)
 • 14.-15. den: Po snídani návštěva kostelíku Svaté Marie s ushgulskými zvony. Přejezd zpět do Mestie, poslední nákupy. Odpoledne odjezd směr letiště v Tbilisi, noční tranzit. Ranní odlet z Tbilisi do Prahy.

Ubytování

Spát budeme v cestovatelských hotelech a guesthousech (1x v Kutaisi, 2x v Tbilisi, 3x v Stepantsmindě, 3x v Mestii), ve 2-4lůžkových pokojích se společným sociálním zařízením na chodbě. Při přechodu využijeme 4x jednoduššího ubytování v soukromí u místních obyvatel. Připojení k internetu prostřednictvím wifi je dostupné na ubytování v Tbilisi a Kazbegy, nikoliv v Mestii a na ubytování během treku. Případně lze zajít do internetové kavárny v Tbilisi a Mestii. Na všech ubytováních je k dispozici čisté povlečení a ručníky, fén k dispozici není. Vlastní spacák není potřeba.

Stravování

Během čtyřdenního přechodu je v ceně zahrnuta 3x plná penze a 1x polopenze (na oběd je studený balíček), v Mestii a ve Stepantsmindě je v ceně 7x polopenze. V Tbilisi je v ceně 2x místní bohatá snídaně, v Kutaisi 1x místní snídaně, večeři si dáme v místní restauraci individuálně. Svačinu na výlety si nakoupíme v obchůdcích, protože během túr nepotkáme žádné restaurace. Je zbytečné brát jakékoliv zásoby jídla. Doporučujeme však vzít si pár energetických sladkostí typu müsli tyčinka, hroznový cukr, sušené ovoce či oříšky, lze zakoupit i na místě. Pitná a nezávadná voda je na všech ubytování, přímo z kohoutku. Při 4denním přechodu je pitná voda vždy na ubytování, na túry si při přechodu tedy vezmete vždy jen láhev na den (cca 1,5 - 2 l) dle vaší osobní spotřeby. Je vhodné si sbalit s sebou i práškové energetické nápoje do vody.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Budeme využívat místní dopravu - maršrutky, pronajatá auta.

Cestovní doklady: Do Gruzie je možné cestovat s cestovním pasem (s minimální platností ještě 6 měsíců po skončení cesty) nebo u přímých letů také s platným občanským průkazem. Vzhledem k mimoevropské destinaci důrazně doporučujeme cestovat raději s cestovním pasem. Vízum není třeba.
Razítko deklarující pobyt v Abcházii či Jižní Osetii bez předchozího projednání s gruzínskou stranou je pro gruzínské úřady důvodem pro odmítnutí vstupu do země, případně důvodem k zadržení a odsouzení. V horách jsou hlídky pohraniční stráže, které nás mohou požádat, abychom se legitimovali, pas proto mějte vždy při sobě.
Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

Očkování: Doporučujeme být naočkovaný proti hepatitidě A a proti břišnímu tyfu. Přesvědčte se také, že máte platné očkování proti tetanu.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Gruzie - Svanetie a oblast Kazbeku

Gruzie - Svanetie a oblast Kazbeku

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Kavkaz - výstup na Kazbek

Vysokohorská turistika na ikonické pětitisícovce v Gruzii