Gruzie - Svanetie a oblast Kazbeku

Turistika pod Centrálním Kavkazem, vesničky, strážní věže a další perly

Na zájezdu do Gruzie poznáme přírodní i kulturní bohatství a jedinečnost této nádherné postsovětské země. Oblast centrálního Kavkazu a Svanetie tvoří nebetyčné štíty, četné ledovce, dlouhá zelená údolí a malé středověké vesničky s unikátními strážními věžemi, kdysi bránící toto území před nájezdy kočovníků. Gruzie je velmi bohatá svým kulturním dědictvím. Najdeme zde jedny z nejstarších měst na světě, dýchající historií dávných dob, starodávné pevnosti, pravoslavné kostely a katedrály s neskutečnou atmosférou často vystavěné na odlehlých místech na kopcích. Naše putování nám také umožní nahlédnout do rozdílnosti života místních lidí v malých vesničkách v horách a ve velkoměstě.

V poznávacím úvodu se projdeme starými uličkami hlavního města Tbilisi, dávné časy nám připomenou ruiny pevnosti Nariqala z 3. století, zaujmou nás architektonicky unikátní katedrály i komplex sirných lázní. U dávného hlavního města Mcchety se rozhlédneme po místním kraji z ptačí perspektivy z kopce s klášterem Džvari. Následovat budou pěší túry v pohoří Kavkaz - od nejfotogeničtějšího kostela země Tsminda Sameba a z vysokého sedla Arsha Pass (2940 m) nad námi uvidíme nejznámější vrchol země - pětitisícový Kazbek. Fascinující dojmy se budou stupňovat během jednodenních túr z centra Svanetie - městečka Mestie. Budeme si vychutnávat nekonečné hory s ledovci, krásná zelená údolí, divoké řeky, strmá úbočí, skalnaté stráně, jedlové a borové lesy. Nespočet strážních věží vykresluje nezapomenutelnou atmosféru vesniček. Třešničkou na dortu je čtyřdenní putování skrze malé vesničky, přes sedlo Chkhunderi (2722 m) s výhledem na centrální kavkazský hřeben v plné kráse s ledovcem Adishi jako na dlani, až do údolí ostře zařezané říčky Khaldechala. Putování zakončíme v uskupení strážních vesniček Ushguli, zapsaných ve světovém dědictví UNESCO.

Po úvodním krátkém seznámení se s historickými perlami Gruzie nás v horách čekají jednodenní túry nalehko, převážně nižší až střední obtížnosti (náročnější jsou výstupy 4. a 8. den, které však lze zkrátit). Na čtyřdenní přechod si do malého batůžku nabalíme jen to nejnutnější, nocleh i stravu budeme mít zajištěnou u místních. Tento trek je střední obtížnosti, denně nás čeká 6-8 hodin chůze a 600-1100 metrů s převýšením nahoru a totéž dolů. Do Gruzie i zpět poletíme přímými lety. Pojedeme v malé skupině do 14 cestovatelů. Kratší variantou zájezdu bez turistiky pod Kazbekem je akce Gruzie - Svanetie, náročnější akcí s přechodem hor je pak Gruzie - trekking na Kavkaze.

S realizací zimních i letních zájezdů do Gruzie počítáme! Kvůli drobným změnám podmínek při vjezdu do země nebo při návratu domů zájezdy rušit nebudeme. Gruzie je otevřená zejména očkovaným turistům, služby, restaurace a ubytování fungují.
Aktuální povinnosti - vstup do Gruzie: dokončené očkování; neočkovaní - negativní PCR test (72 hod), vyplnění online příjezdového formuláře a 3. den v Gruzii povinný kontrolní PCR test; pro běžné fungování na místě je od 1.12. nutný "zelený" gruzínský covid pas vystavený online na základě potvrzení o dokončeném očkování nebo u neočkovaných na základě PCR testů; (podrobnosti mzv.cz). Při návratu do ČR je třeba: vyplnění elektronického příjezdového formuláře před návratem; lidé s dokončeným očkováním nebo po prodělání Covidu: bez dalších povinností; ostatní: antigenní test před odjezdem ze země a v ČR PCR test provedený 5. až 7. den po návratu.

Program zájezdu

 • 1.-2.den: Odlet z Prahy. Brzký ranní přílet do Tbilisi, ubytování se a odpočinek na hotelu. Odpolední prohlídka historického centra hlavního města Gruzie: ruiny pevnosti Nariqala s dominantou města - monumentální sochou Kartlis Deda (Matka Gruzie), katedrála Sioni, novodobá Katedrála Nejsvětější Trojice, sirné lázně.
 • 3. den: Jedno z nejstarších měst Gruzie Mccheta (UNESCO), ve starověku hlavní město. Středověká katedrála Sveticchoveli, pravoslavný klášter Džvari na hřbetu s výhledem. Přejezd na Kavkaz pod horu Kazbek, do horského městečka Stepantsminda (česky Svatý Štěpán, dříve název Kazbegi), cestou zastávka u pevnostního hradu Ananuri. Ubytování v guesthousu u místních na 3 noci.
 • 4. den: Ze Stepantsminda (1730 m) výstup pod Kazbekem ke kostelu Tsminda Sameba (2170 m), dále až do sedla Arsha Pass (2940 m). Fantastické výhledy na Kazbek a ledovec Gergeti. Pro zájemce možnost výstupu na kótu 3219 m nad sedlem Arsha. (8-9 hod, ↑ 1200-1500 m, ↓ 1200-1500 m)
 • 5. den: Z vesničky Juta (2150 m) výstup zeleným údolím ke stejnojmennému vodopádu (5 hod, ↑ 700 m, ↓ 700 m). Výstup si je možné prodloužit až do vysokohorského sedla Chaukhi (3330 m) s krásnými výhledy na okolní čtyřtisícovky (+3-4 hod, ↑ +500, ↓ +500).
 • 6. den: Dopolední výlet do malebného údolí Truso kolem sirných travertinových vývěrů a minerálních jezírek k zřícenině Zakagori (6 hod, ↑ 500 m, ↓ 400 m). Odpolední návrat do Tbilisi, noční přejezd lůžkovým vlakem (či maršrutkou) do západní části Gruzie - městečka Zugdidi.
 • 7. den: Ranní příjezd do Zugdidi, dopolední přesun maršrutkou panoramatickou horskou cestou do centra Svanetie - horského městečka Mestia, ubytování se. Odpolední krátký výstup k ledovci Chalaadi. (2-3 hod, ↑ 200 m, ↓ 200 m).
 • 8. den: Celodenní strmý výšlap k jezerům Koruldi. Nádherné výhledy na centrální Kavkaz s majestátními vrcholy Ushba a Tetnuldi, na ledovce a zelená údolí (8-9 hod, ↑ 1400 m, ↓ 1400 m). Možnost zkrácené varianty s výstupem na plošinu Tskhakzagari (4-5 hod, ↑ 1000 m, ↓ 1000 m).
 • 9. den: Prohlídka Mestie - kaňon řeky Malkhura, muzeum Svanetských věží. Odpolední výjezd lanovkou na hřeben Zagari, výstup na vrchol Mentashi (2473 m). Úchvatné výhledy na Ushbu a hřeben Centrálního Kavkazu. (3 hod, ↑ 200 m, ↓ 200 m)
 • 10.-13. den: Čtyřdenní přechod téměř nalehko z Mestie přes Adishi do Usghuli s noclehy u místních. Jeden z nejznámějších treků ve Svanetii přes vesničky se strážními věžemi a překrásné zelené údolí s výhledy na centrální Kavkaz a okolní ledovce. Nejvyšší bod sedlo Chkhunderi (2722 m). Konec treku ve vesničce Usghuli (UNESCO) situované pod nejvyšším vrcholem Gruzie - Shkhara 5193 m. (denně 6-8 hod, celkově za 4 dny ↑ 2900 m, ↓ 2150 m)
 • 14.-15. den: Výstup na vyhlídkový vrchol nad Usghuli (2980 m) s výhledem na protější Shkharu 5193 m (4-5 hod, ↑ 850 m, ↓ 850 m), odpolední přejezd zpátky do Mestie. Přejezd z Mestie do Kutaisi či Tbilisi, let do Prahy.

Ubytování

Spát budeme v cestovatelských hotelech a guesthousech (2x v Tbilisi, 3x v Stepantsminda, 4x v Mestii), ve 2-4lůžkových pokojích se společným sociálním zařízením na chodbě. Při přechodu využijeme 4x jednoduššího ubytování v soukromí u místních obyvatel.

Stravování

Během čtyřdenního přechodu je v ceně zahrnuta 3x plná penze a 1x polopenze (na oběd je studený balíček), v Mestii a ve Stepantsmindě je v ceně 7x polopenze. V Tbilisi je v ceně 2x místní bohatá snídaně, večeři si dáme v místní restauraci individuálně. Svačinu na výlety si nakoupíme v obchůdcích.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Budeme využívat místní dopravu - maršrutky, pronajatá auta. Z Tbilisi do oblasti Svanetie se přesuneme nočním lůžkovým vlakem.

Cestovní doklady: Do Gruzie je možné cestovat s cestovním pasem (s minimální platností ještě 6 měsíců po skončení cesty) nebo u přímých letů také s platným občanským průkazem. Vzhledem k mimoevropské destinaci důrazně doporučujeme cestovat raději s cestovním pasem. Vízum není třeba.

Očkování: Do Gruzie není žádné očkování povinné. Přesto se důrazně doporučuje očkování proti virové hepatitidě typu A a břišnímu tyfu. Podrobné informace o očkování vám sdělí zdravotní ústavy a očkovací centra.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, letenky atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Gruzie - Svanetie a oblast Kazbeku

Gruzie - Svanetie a oblast Kazbeku

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Kyrgyzstán - horská turistika

Krajem pasteveckých údolí pod zaledněnými štíty Ťan-Šanu

Gruzie - Svanetie

Turistika pod Centrálním Kavkazem, vesničkami se strážními věžemi

Gruzie - treking na Kavkaze

Horské přechody Tushetie a Svanetie okořeněné místní kulturou

Mongolsko - zemí kočovníků, jurt a koní

Velká cesta pouští, stepí a tajgou

Turecké hory - Ararat a Kačkar

Výstup na bájný Ararat a přechod pohoří Kačkar

Tádžikistán - turistika ve Fanských horách

Tyrkysová jezera pod zaledněnými pětitisícovkami a pohostinní pastevci