Gruzie - Svanetie a oblast Kazbeku

Turistika pod Centrálním Kavkazem, vesničky, strážní věže a další perly

Na zájezdu do Gruzie poznáme přírodní i kulturní bohatství a jedinečnost této nádherné postsovětské země. Oblast centrálního Kavkazu a Svanetie tvoří nebetyčné štíty, četné ledovce, dlouhá zelená údolí a malé středověké vesničky s unikátními strážními věžemi, kdysi bránící toto území před nájezdy kočovníků. Gruzie je velmi bohatá svým kulturním dědictvím. Najdeme zde jedny z nejstarších měst na světě, dýchající historií dávných dob, starodávné pevnosti, pravoslavné kostely a katedrály s neskutečnou atmosférou často vystavěné na odlehlých místech na kopcích. Naše putování nám také umožní nahlédnout do rozdílnosti života místních lidí v malých vesničkách v horách a ve velkoměstě.

V poznávacím úvodu se projdeme starými uličkami hlavního města Tbilisi, dávné časy nám připomenou ruiny pevnosti Nariqala z 3. století, zaujmou nás architektonicky unikátní katedrály i komplex sirných lázní. U dávného hlavního města Mcchety se rozhlédneme po místním kraji z ptačí perspektivy z kopce s klášterem Džvari. Následovat budou pěší túry v pohoří Kavkaz - od nejfotogeničtějšího kostela země Tsminda Sameba a z vysokého sedla Arsha Pass (2940 m) nad námi uvidíme nejznámější vrchol země - pětitisícový Kazbek. Fascinující dojmy se budou stupňovat během jednodenních túr z centra Svanetie - městečka Mestie. Budeme si vychutnávat nekonečné hory s ledovci, krásná zelená údolí, divoké řeky, strmá úbočí, skalnaté stráně, jedlové a borové lesy. Nespočet strážních věží vykresluje nezapomenutelnou atmosféru vesniček. Třešničkou na dortu je třídenní putování skrze malé vesničky, přes sedlo Chkhunderi (2722 m) s výhledem na centrální kavkazský hřeben v plné kráse s ledovcem Adishi jako na dlani, až do údolí ostře zařezané říčky Khaldechala. Putování zakončíme v uskupení strážních vesniček Ushguli, zapsaných ve světovém dědictví UNESCO.

Po úvodním krátkém seznámení se s historickými perlami Gruzie nás v horách čekají jednodenní túry nalehko, převážně nižší až střední obtížnosti (náročnější jsou výstupy 4. a 8. den, které však lze zkrátit). Na třídenní přechod si do malého batůžku nabalíme jen to nejnutnější, nocleh i stravu budeme mít zajištěnou u místních. Tento trek je střední obtížnosti, denně nás čeká 6-8 hodin chůze s pauzami a se základním převýšením 600-1100 metrů nahoru a totéž dolů (náročnost podrobněji). Pojedeme v malé skupině kolem 14 cestovatelů. Kratší variantou zájezdu bez turistiky pod Kazbekem je akce Gruzie - Svanetie, náročnější akcí s vysokohorskou turistikou je zájezd Kavkaz - výstup na Kazbek.

Program zájezdu

 • 1.-2.den: Odlet z Prahy. Brzký ranní přílet do Tbilisi, ubytování se a odpočinek na hotelu. Odpolední prohlídka historického centra hlavního města Gruzie: ruiny pevnosti Nariqala s dominantou města - monumentální sochou Kartlis Deda (Matka Gruzie), katedrála Sioni, novodobá Katedrála Nejsvětější Trojice, sirné lázně.
 • 3. den: Jedno z nejstarších měst Gruzie Mccheta (UNESCO), ve starověku hlavní město. Středověká katedrála Sveticchoveli, pravoslavný klášter Džvari na hřbetu s výhledem. Přejezd na Kavkaz pod horu Kazbek, do horského městečka Stepantsminda (česky Svatý Štěpán, dříve název Kazbegi), cestou zastávka u pevnostního hradu Ananuri. Ubytování v guesthousu u místních na 2 noci.
 • 4. den: Z vesničky Juta (2150 m) výstup zeleným údolím ke stejnojmennému vodopádu (5 hod, ↑ 700 m, ↓ 700 m). Výstup si je možné prodloužit až do vysokohorského sedla Chaukhi (3330 m) s krásnými výhledy na okolní čtyřtisícovky (+3-4 hod, ↑ +500, ↓ +500).
 • 5. den: Ze Stepantsminda (1730 m) výstup pod Kazbekem ke kostelu Tsminda Sameba (2170 m), dále až do sedla Sabertse Pass (2930 m). Fantastické výhledy na Kazbek a ledovec Gergeti. Pro zájemce možnost výstupu k chatě AltiHut (3014 m) (8-9 hod, ↑ 1200-1500 m, ↓ 1200-1500 m). Po večeři přesun do městečka Gori, ubytování na 1 noc.
 • 6. den: Po snídani přesun přes Zugdidi do centra Svanetie - horského městečka Mestia, podvečerní příjezd, ubytování se na 3 noci.
 • 7. den: Celodenní strmý výšlap k jezerům Koruldi. Nádherné výhledy na centrální Kavkaz s majestátními vrcholy Ushba a Tetnuldi, na ledovce a zelená údolí (8-9 hod, ↑ 1400 m, ↓ 1400 m). Možnost zkrácené varianty s výstupem na plošinu Tskhakzagari
 • 8. den: Prohlídka Mestie - kaňon řeky Malkhura, muzeum Svanetských věží. Odpolední výjezd lanovkou na hřeben Zagari, výstup na vrchol Mentashi (2473 m). Úchvatné výhledy na Ushbu a hřeben Centrálního Kavkazu. (3 hod, ↑ 200 m, ↓ 200 m)
 • 9. den: Začátek třídenního přechodu téměř nalehko z Mestie přes Adishi do Usghuli s noclehy u místních. Jeden z nejznámějších treků ve Svanetii přes vesničky se strážními věžemi, překrásnými zelenými údolími s výhledy na centrální Kavkaz a okolní ledovce. Z Mestie přes sedlo Kaskari (1910 m), traverzem nad malebným údolím řeky Mulkhura, přes vesničky Lakhiri a Cholashi, kde se zastavil čas, až do Zhabeshi. (6 hod, ↑ 550 m, ↓ 400 m)
 • 10. den: Ze Zhabeshi výstup pod lanovku a stejnojmennou horu Tetnuldi s panoramatickými výhledy na okolní vrcholy do středověké vesničky Adishi (2080 m). (6 hod, ↑ 900 m, ↓ 400 m)
 • 11. den: Z Adishi překrásným údolím stejnojmenné řeky poblíž ledovce Adishi. Krátký výstup do sedla Chkhunderi (2722 m), přímo pod zasněženými velikány centrálního Kavkazu, neskutečné výhledy na ledovec i zaledněné štíty Kavkazu. Sestup kolem hlubokého kaňonu řeky Khaldeschala až do vesničky Iprari (7 hod, ↑ 700 m, ↓ 800 m). Pro zájemce možnost ze sedla vystoupit na třítisícovku Chkhunderi (3036 m) (+2 hod, ↑ +300 m, ↓ +300 m).
 • 12. den: Z Iprari přejezd terénním autem do Usghuli (UNESCO), situované pod nejvyšším vrcholem Gruzie - Shkhara (5193 m). Prohlídka Ushguli, kostelík Svaté Marie s ushgulskými zvony, tyčící se nad vesnicí. Odpolední procházka údolím blíže ke kavkazskému hřebenu (4 hod, ↑ 200 m, ↓ 200 m), nebo výstup na kótu 2980 m s výhledy na Shkharu (5193 m) a její ledovec (4 hod, ↑ 900 m, ↓ 900 m). Podvečerní přesun terénními auty do Mestie, poslední společná večeře, noční přesun na letiště do Kutaisi.
 • 13. den: Ranní přímý let do Prahy.

Ubytování

Spát budeme v cestovatelských hotelech a guesthousech (1x v Gori, 2x v Tbilisi, 2x v Stepantsmindě, 3x v Mestii), ve 2-4lůžkových pokojích se společným sociálním zařízením na chodbě. Při přechodu využijeme 3x jednoduššího ubytování v soukromí u místních obyvatel. Připojení k internetu prostřednictvím wifi je dostupné na ubytování v Tbilisi a Kazbegy, nikoliv v Mestii a na ubytování během treku. Případně lze zajít do internetové kavárny v Tbilisi a Mestii. Na všech ubytováních je k dispozici čisté povlečení a ručníky, fén k dispozici není. Vlastní spacák není potřeba.

Stravování

Během třídenního přechodu je v ceně zahrnuta 3x plná penze (na oběd je studený balíček), v Mestii a ve Stepantsmindě je v ceně 5x polopenze. V Tbilisi je v ceně 2x místní bohatá snídaně, v Gori 1x místní snídaně. Svačinu na výlety si nakoupíme v obchůdcích, protože během túr nepotkáme žádné restaurace. Je zbytečné brát jakékoliv zásoby jídla. Doporučujeme však vzít si pár energetických sladkostí typu müsli tyčinka, hroznový cukr, sušené ovoce či oříšky, lze zakoupit i na místě. Pitná a nezávadná voda je na všech ubytování, přímo z kohoutku. Při 3denním přechodu je pitná voda vždy na ubytování, na túry si při přechodu tedy vezmete vždy jen láhev na den (cca 1,5 - 2 l) dle vaší osobní spotřeby. Je vhodné si sbalit s sebou i práškové energetické nápoje do vody.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Budeme využívat místní dopravu - maršrutky, pronajatá auta.

Cestovní doklady: Do Gruzie je možné cestovat s cestovním pasem (s minimální platností ještě 6 měsíců po skončení cesty) nebo u přímých letů také s platným občanským průkazem. Vzhledem k mimoevropské destinaci důrazně doporučujeme cestovat raději s cestovním pasem. Vízum není třeba. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.
Razítko deklarující pobyt v Abcházii či Jižní Osetii bez předchozího projednání s gruzínskou stranou je pro gruzínské úřady důvodem pro odmítnutí vstupu do země, případně důvodem k zadržení a odsouzení. V horách jsou hlídky pohraniční stráže, které nás mohou požádat, abychom se legitimovali, pas proto mějte vždy při sobě.

Očkování: Doporučujeme být naočkovaný proti hepatitidě A a proti břišnímu tyfu. Přesvědčte se také, že máte platné očkování proti tetanu.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

 • 17.08.2024 - 29.08.2024
 • 13 dní
 • Číslo: 9128
 • 45 500 Kč
  Bez letenky: 33 000 Kč
 • Rezervace

Gruzie - Svanetie a oblast Kazbeku

Gruzie - Svanetie a oblast Kazbeku

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Kyrgyzstán - horská turistika

Krajem pasteveckých údolí pod zaledněnými štíty Ťan-Šanu

Gruzie - Svanetie

Turistika pod Centrálním Kavkazem, vesničkami se strážními věžemi

Kavkaz - výstup na Kazbek

Vysokohorská turistika na ikonické pětitisícovce v Gruzii

Mongolsko - zemí kočovníků, jurt a koní

Velká cesta pouští, stepí a tajgou

Ararat - na bájnou pětitisícovku

Výstup na nejvyšší horu Turecka nalehko s podporou mul

Tádžikistán - turistika ve Fanských horách

Tyrkysová jezera pod zaledněnými pětitisícovkami a pohostinní pastevci