Gruzie - trekking na Kavkaze

Horský přechod okořeněný místní kulturou, výstup na Kazbek

 
 

Termíny zájezdů

Náročnost: 4

 
 • Termín
 • Délka
 • Cena
 • Obj.číslo
 •  
 • Rezervace
 • Přihláška
 • 13.07.2018 - 31.07.2018
 • 19 dní
 • 30500 Kč
 • 913
 •  
 •  
 •  

Vydejte se s námi na expedici na Kavkaz do Gruzie - kdysi součásti Sovětského svazu, nyní samostatné země. Žije zde hrdý kavkazský národ, jenž se může chlubit nejen výjimečným historickým dědictvím, ale hlavně překrásnou přírodou, zatím jen málo dotčenou turistickým ruchem. Prožijte nezapomenutelné dobrodružství při putování příhraniční oblastí - údolím Tusheti, jež je známé svými kamennými věžemi. Při skoro dvoutýdenním putování v horách navštívíme staré horské vesnice, kde žije už jen pár pastevců. Překročíme více než 3500 m vysoké sedlo a zastavíme se v opevněné vesnici Shatili, pár kilometrů vzdálené od hranice s Čečenskem, jejíž historie sahá až do 8. století. Cestu zakončíme ve vesnici Stepantsminda (dříve Kazbegi), nad níž se tyčí nádherný masiv hory Kazbek (5033 m), na kterou se za příznivých podmínek pokusíme vystoupit.

Součástí programu je náročnější desetidenní přechod v pohoří Kavkaz. Budeme se pohybovat přes sedla do nadmořské výšky 3600 m, která nám budou vhodnou aklimatizací před výstupem na Kazbek. Cestovat budeme nejen místní dopravou, ale i najatými terénními vozy, jenž nás dovezou do míst, kde je cesta průjezdná pouze v letních měsících. V horách spíme ve vlastních stanech u zdrojů pitné vody. V Tbilisi a ve vesnicích v horách na konci putování využijeme pohostinnost místních a ubytujeme se v soukromí nebo v levném hostelu. Pojedeme v malé skupině do 13 cestovatelů.

Program zájezdu

 • 1. den: Odlet do Tbilisi.
 • 2. den: Tbilisi - nákup potravin, prohlídka města, večírek a nocleh v hostelu.
 • 3. den: Přesun autobusem z Tbilisi do Telavi, dále terénními auty přes sedlo Abano (2920 m) k horské vesnici Omalo.
 • 4.-8. den: Pětidenní putování z Omala přes okolní sedla a vesnice do nádherného údolí Tusheti, přes osamělé horské vesničky Dartlo, Chesho, Girevi a sedlo Atsunta (3600 m), přes opevněnou ves Mutso do starobylé vesnice Shatili, možnost částečně doplnit zásoby potravin. Cestou budeme obdivovat opuštěné kamenné stavby, občas potkávat pastevce a nemine nás ani brodění řek. (denně ↔ 15-20 km za 8-10 hod, celkově za 5 dní cca ↑ 3000 m, ↓ 3000 m)
 • 9. den: Odpočinkový a přesunový den. Z Shatili místním autem do horské vesničky Ghelisvake a nástup na druhou část treku za ves Roshka. (6 hod, ↑ 600 m)
 • 10.-11. den: Přechod přes sedlo Chaukhis (3338 m) až do vesnice Juta. Cesta nás povede mezi úchvatnými horskými masivy, vysokými přes 4000 m (denně ↔ 15-20 km za 8-10 hod, celkově za 2 dny ↑ 1300 m, ↓ 1400 m). Přejezd do městečka Stepantsminda (dříve Kazbegi), ležícího na staré vojenské silnici vedoucí přes Kavkaz. Nocleh v hostelu, 2 noci po sobě.
 • 12. den: Odpočinek a ochutnávka místních specialit - šašliků. Fakultativně možný výlet na půjčených kolech k vodopádů Arsha.
 • 13.-16. den: Pokus o výstup na Kazbek, 5033 m vysokou dominantu a třetí nejvyšší horu Gruzie. Výstup povede po ledovci a veškerou výbavu si zapůjčíme až na místě. Cestou zastávka u kostelíku Tsminda Sameba, jedné z nejnavštěvovanějších církevních památek v celé Gruzii (8-10 hod denně, výstupový den 12 hod, celkově za 4 dny ↑ 3000 m, ↓ 3000 m). Alternativně je možné vyrazit na dvoudenní treky v okolních údolích městečka Stepantsminda nebo si zapůjčit horská kola.
 • 17. den: Návrat mikrobusem, po cestě návštěva starobylé pevnosti Ananuri ze 13. století, krátká zastávka ve městě Mtskheta, večerní prohlídka historického centra Tbilisi, nákup suvenýrů, závěrečný večírek a nocleh v hostelu.
 • 18. den: Rezervní den. V případě ušetřeného času výlet do města Gori - rodného města J. V. Stalina s prohlídkou muzea a zastávkou ve skalním městě Uplistsikhe.
 • 19. den: Odlet z Tbilisi.

Ubytování a stravování na zájezdu

Ubytování a nocování: V horách ve vlastních stanech na tábořištích ve volné přírodě. Tábořiště jsou v místech s pitnou vodou. V Tbilisi a v Kazbegi se ubytujeme v příjemném hostelu, který se nachází v centru města.

Stravování: V horách se budeme stravovat z vlastních zásob - vlastní vaření. Plynové kartuše s klasickým šroubovacím systémem lze zakoupit po příletu v Tbilisi. Je třeba počítat s tím, že možnost nákupu potravin a hotových jídel na treku je omezená, nicméně hospůdky, restaurace a stánky s občerstvením postupně vznikají ve většině vesnic na treku. V civilizaci (s jistotou až 11. den v Kazbegi) bude možnost dokoupit základní potraviny. Možností ochutnat velmi zajímavou gruzínskou kuchyni bude dostatek. Doporučujeme chačapuri a hlavně šašliky. Určitě nevynecháme ani ochutnávku místního vína. Ceny jsou srovnatelné s cenami v ČR.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Na místě se budeme přepravovat hlavně pro nás smluvenými mikrobusy a najatými terénními auty, i veřejnými autobusy.

Cestovní doklady: Na tuto cestu do Gruzie je nezbytný cestovní pas, platný minimálně ještě 6 měsíců po skončení cesty. (Pokud se nepřestupuje v Istanbulu, stačí pro samotný vstup do Gruzie i platný občanský průkaz). Vízum není třeba.

Očkování: Pro vstup do země není vyžadováno žádné povinné očkování. Přesto se důrazně doporučuje zvážit očkování proti virové hepatitidě typu A a břišnímu tyfu. Ověřte si i platnost svého očkování proti tetanu. Podrobné informace o očkování vám sdělí zdravotní ústavy a očkovací centra.

Důležité: Při výstupu na Kazbek nepůsobí vedoucí zájezdu a delegáti CK Alpina jako horští vůdci! Působí pouze jako poradci a technická a logistická podpora, která je klientům nablízku a v tomto směru k dispozici. Průvodci CK nemají oprávnění poskytovat služby horských vůdců, tedy nemají oprávnění vést klienty po ledovci na Kazbek. Všichni klienti se účastní výstupu zcela na vlastní zodpovědnost, s využitím pouze vlastních sil, vlastních prostředků a vlastních schopností. V případě obtíží a krizových situací nelze očekávat nadstandardní pomoc ze strany ostatních účastníků ani ze strany CK, každý musí být adekvátně připraven, aby zvládnul výstup vlastními silami a schopnostmi, s využitím vlastního nebo vypůjčeného vybavení a vlastních prostředků. Vedoucí zájezdu a naši delegáti jsou ovšem zkušení horolezci, často instruktoři horolezectví. CK se v maximální možné míře snaží eliminovat všechna výstupová rizika, ovšem pouze v rámci svého oprávnění. Pokud s výše uvedenými podmínkami nesouhlasíte, můžete se zúčastnit výstupu s některým z místních horských vůdců, kteří mají plné oprávnění k provádění klientů v ledovcovém terénu na Kazbek. Horští vůdci fungují mimo CK a domluva takové akce je pak na vás. Orientační cena pro skupinu pěti osob se pohybuje kolem 500 €.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, letenky, pojištění atd.), Gruzie - informace o zemi

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Cena zájezdu Gruzie

Cena 30500 Kč = cena zájezdu 20500 Kč + cca 10000 Kč za letenka z Evropy včetně tax (cena za letenku je pouze přibližná, může být o něco vyšší i nižší - kvůli rezervaci letenky a nižší ceně je nutno se přihlásit s co největším časovým předstihem)
1. záloha = 10000 Kč (hradí se po přihlášení)
2. záloha = 10000 Kč (hradí se po dosažení min. počtu účastníků)

Cena 20500 Kč zahrnuje: místní dopravu v rámci programu, 6-7x ubytování v hostelech ve městech (dle letů), případné poplatky za táboření v horách, průvodce, elektronické informační materiály, pojištění CK proti úpadku

Cena 20500 Kč nezahrnuje: nutné výdaje: letenka Praha-Tbilisi a zpět (cca 9000-11000 Kč); volitelné výdaje: doprava nad rámec programu (individuální doprava v Tbilisi), zapůjčení vybavení na výstup na Kazbek (mačky, cepín, sedák, 2 karabiny - cca 55 €), horský vůdce pro výstup na Kazbek cca 100-150 €/osobu při větší skupině, vstupné do památek a muzeí, cestovní pojištění a pojištění storna zájezdu (lze sjednat v přihlášce); kurz: 1 GEL (lari) = 8,6 Kč (listopad 2017)

 

Gruzie - trekking na Kavkaze

Gruzie - Kazbeg (5033 m) Gruzie - Kazbegi - kříž u kostelíku Tsminda Sameba Gruzie - Kazbeg (5033 m) Gruzie - kostelík Tsminda Sameba
 

Gruzie - trekking na Kavkaze

Výstup na Kavkaz vede po ledovci Tábořiště v gruzínských horách Gruzie - trekking na Kavkaze Gruzie - trekking na Kavkaze V horách se nachazí nejrůznější stavby Výle na koních Gruzie - trekking na Kavkaze Odpočinek na treku Gruzie - trekking na Kavkaze Gruzie - přechod hor Gruzie - kamenná vesnice Shatili Gruzie Dobroty na trhu v Tbilisi Aktivní dovolená v Gruzii Gruzie - místní průvodce Gruzie - parádní večeře v Kazbegi Gruzie - další Gruzie - noční Tbilisi Gruzie - elegantní překonávání překážek Gruzie - jezera po cestě do sedla Chaukhis Gruzie - Tbilisi Výhledy z Kazbeku Výhledy z Kazbeku
 
 

©2018 CK Alpina - zájezdy a dovolená | e-mail ck@alpina.cz | telefon +420 548 522 652 | mobil +420 777 257 462 | Ochrana osobních údajů | odkazy