Silvestr v Černé Hoře na skialpech

Skialpové túry v Durmitoru a na Bjelasici zakončené silvestrovskou párty

Černohorská pohoří Durmitor a Bjelasica jsou v zimě jen velmi málo navštěvovaná. Přitom ale nabízejí návštěvníkům neobvykle pestrou paletu skialpových terénů. Nadmořská výška 1450 - 2500 m nám spolu s absencí masového turismu a přelidněných středisek umožní užít si hory naplno. Na Durmitoru nás čekají túry v prostředí dramaticky rozeklaných vápencových štítů s možností výstupů na vrcholy Bandijerna (2409 m) a Vrh Šljemena (2455 m), v zaoblenějších horách Bjelasice si pomůžeme lanovkou a zkusíme vystoupat, mimo jiné, na nejvyšší vrchol celého pohoří Crna Glava (2122 m). Bydlet budeme v hotelech se snídaní v městečkách Žabljak a Kolašin.

Tento zájezd je vhodný pro pokročilé skialpinisty, kteří mají zvládnutou jízdu ve volném terénu a v různorodých sněhových podmínkách. Na túry budeme vyrážet nalehko a večer budeme mít možnost seznámit se s černohorskou gastronomií v místních hospůdkách. Každý den je možné si udělat individuální program a jít si např. zalyžovat nebo si užívat freeridu s podporou lanovek. Zájezd vyvrcholí společným silvestrovským večírkem. Dopravu i ubytování máme společnou se zájezdem Silvestr v Černé Hoře na sněžnicích a Silvestrovská lyžovačka v Černé Hoře.

Předběžný program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 19 hod z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska a Srbska.
  • 2. den: Příjezd do Černé Hory a ubytování v městečku Žabljak. Seznámení se s Žabljakem, hospůdkami a místní skvělou kuchyní.
  • 3. den: Kolem Crna jezera (1416 m) k salaším Katun Nova Lokvice (1700 m) a dál do nitra Durmitoru až do sedla Trojni prevor (2245 m), sjezd zpět do Žabljaku (5 hod, ↑ 900 m, ↓ 900 m). Zdatní zájemci mohou vystoupat až na vrchol Bandierna (2409 m) (+1 hod, ↑ +200 m, ↓ +200 m).
  • 4. den: Z parkoviště ve středisku Savin Kuk výstup na vyhlídkový Vrh Šljemena (2455 m) a sjezd stejnou trasou (6 hod, ↑  950 m, ↓  950 m). Přejezd do Kolašinu a ubytování se v hotelu.
  • 5. den: Lanovkou ve středisku Kolašin 1600 pod vrchol Troglava (2072 m) a dál po hřebeni na vrchol Zekova Glava (2122 m), sjezd k plesu Pešića jezero a odtud výstup na vrchol Crna Glava (2122 m). Po hřebeni zpět k Troglavě a sjezd do údolí (6 hod, ↔ 15 km, ↑  950 m, ↓  950 m). Zdatní zájemci mohou přidat sjezd z Cerne Glavy k plesu a výstup na pásech zpět na hřeben (+1,5 hod, ↑ +300 m, ↓ +450 m).
  • 6. den: Ze střediska Kolašin 1450 výstup na vrchol Ključ (1973 m) a skialpování na jeho svazích s ohledem na aktuální podmínky a chuť. Závěrečný sjezd po sjezdovce zpět k autobusu (5 hod, ↑ 800 m, ↓ 800 m). V případě příznivých sněhových podmínek je možné sjet na lyžích až do Kolašinu (+2 hod, ↑ +0 m, ↓ +400 m). Večerní společná oslava příchodu Nového roku.
  • 7. den: Ze střediska Kolašin 1600 výjezd lanovkou na hřeben. Kratší túra po hřebeni směrem k severu a skialpování na svazích zdejších kopců podle aktuálních podmínek (5 hod, ↑ 400 m, ↓ 900 m). Noční přejezd Srbska a Maďarska.
  • 8. den: Příjezd do Brna v odpoledních hodinách (cca do 14 hod).

Ubytování

2x v Žabljaku a 3x v Kolašinu. V Žabljaku (15-20 min od centra) v domech s apartmány pro 2-6 osob se společnou koupelnou, WC a plně vybavenou kuchyňkou. V Kolašinu (10 min od centra) v pokojích pro 2-4 osoby nebo v apartmánech s pokoji pro 2-4 osoby. Pokoje mají vlastní sociální zařízení, apartmány je mají společné pro více pokojů. Ubytování v 2lůžkovém pokoji se samostatnou koupelnou a WC garantujeme za příplatek 600 Kč/os., zájem o něj uveďte v přihlášce.

Stravování

Společné místní snídaně. V Žabljaku dostaneme obložený talíř (vajíčko, pršut, salám, sýr a pečivo). K dispozici bude margarín, džem, jogurt a zelenina. V Kolašinu jsou snídaně podávány formou švédského stolu (čaj, káva, pečivo, máslo, džem, sýr, salám, jogurt, zelenina nebo ovoce). Na večeře si zajdeme do osvědčených restaurací v centru nebo si je necháme uvařit od ubytovatelů, další jídlo vlastní. Apartmány v Žabljaku mají vlastní vybavenou kuchyňku. Ceny potravin a jídel jsou podobné jako u nás (polévka 2-3 €, hlavní jídlo 3-7 €, čepované pivo 1,5-2 €). Jídlo není potřeba vézt z ČR, vše lze dokoupit na místě v mnoha místních obchodech (rozhodně doporučujeme místní pršut!). Denně je možnost nákupu v obchodech.

Další informace k zájezdu

Nástupní místa: Brno, Bratislava

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení atd.)

Nutná výbava: Skialpový set (skialpové lyže, pásy, boty, přilba), hole vhodné na skialp, lavinový set (lavinový vyhledávač - pípák, lavinová sonda a sněhová lopata). Lavinovou výbavu vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Vybavení na skialpy si můžete zapůjčit v komerčních půjčovnách.

Silvestr v Černé Hoře na skialpech

Silvestr v Černé Hoře na skialpech

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Bulharsko - skialp na Rile a Pirinu (letecky)

skialp v nejkrásnějších bulharských pohořích Rila a Pirin