Chorvatské národní parky na kole

Skalní města, vodopády, soutěsky a ostrovy Dalmácie

Poznejte s námi Chorvatsko pestřeji než jen při lenošení na pláži u moře. Na tomto zájezdu navštívíme během jednodenních vyjížděk čtyři národní parky, hory, jezera, vodopády, soutěsky, skalní labyrinty, městečka i ostrovy. Dostatek času bude i na relaxaci u moře.

Národní park Plitvička jezera - 16 překrásných modrozelených a křišťálově průzračných jezer, kolem nichž se tyčí hrozivé skály a lomozí burácející vodopády, nejvyšší z nich má 75 m. V soutěsce NP Velika Paklenica není nouze o fantastické přírodní scenérie, vysoké skalní stěny s všemožnými útvary a výhledy do podivuhodné horské krajiny v bezprostřední blízkosti moře. Královské městečko Nin se známým léčivým bahnem a srdce severní Dalmácie Zadar. Skalní bludiště Dabarski kukovi v pohoří Velebit tvoří neobyčejně divoce rozervané skalní stěny, vápencové monolity věží a hrotů, nespočet závrtů a propastí. Divoká skaliska Tulove Grede sloužila filmařům jako kulisa hory Nugget-tsil ve slavné vinnetouovské sérii. NP Kornatské ostrovy - fantastické kontrasty temně modrého moře a vyprahlých ostrovů poznáme při celodenní plavbě po Jadranu.

Čekají nás cykloetapy s délkou cca 30-60 km a převýšením cca 300-900 m, na kterých strávíme (včetně odpočinku) denně cca 5-8 hodin (náročnost podrobněji). Budeme jezdit podél pobřeží i ve středně náročném kopcovitém terénu většinou po asfaltových a šotolinových cestách. Náročnost cykloetap uprostřed léta zvyšují vysoké teploty, ale každý den je možné se schladit koupáním v moři. Kterýkoliv výlet je možné vynechat a zařadit si odpočinek či vlastní program. Po celou dobu zájezdu budeme nocovat v kempu u moře, buď ve vlastních stanech, nebo za příplatek v apartmánech. V kempu dostanete chorvatskou polopenzi z naší polní kuchyně, která se úzce pojí s lokálními chutěmi a chorvatskými specialitami. Dopravu a část programu máme společnou se zájezdem Národní parky, hory a moře Chorvatska, ke kterému je možné se po dohodě s průvodcem na místě přidat.

Předběžný program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 19 hod z Brna (u termínů 640 a 6404 i z Prahy kolem 15:30 hod, u termínu 6405 i z Ostravy přes Olomouc) přes Bratislavu. Noční přejezd Maďarska.
 • 2. den: Ranní příjezd do Chorvatska. Procházka v NP Plitvička jezera - to nejkrásnější, co chorvatská příroda stvořila. Svět modravých jezírek s průzračnou vodou plnou ryb, travertinové kaskády, „Padající vody“ a „Stříbrné jezero“ ze známé Mayovky (4 hod). Přejezd do Starigradu, ubytování v kempu.
 • 3. den: Stoupání ze Starigradu úbočím nad mořem až ke kapli na planině Veliko Rujno pod vrcholem Bojin Kuk, navíc volitelně časově náročnější výstup na vrchol s panoramatickými výhledy. Sjezd zpět dolů do Starigradu (↔ 30 km, ↑ 900 m, ↓ 900 m). Alternativně projížďka podél pobřeží k mostu Maslenica, koupání a návštěva kaváren a restaurací (↔ 40 km, ↑ 300 m, ↓ 300 m). Nebo pěší výlet společně s turistickou skupinou do kaňonu Velika Paklenica (5 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m, s výstupem na Zoljin a Vidakov kuk až 8 hod, ↑ 1000 m, ↓ 1000 m).
 • 4. den: Projížďka v okolí Ninu a Zadaru: Z vesnice Maslenica do královského městečka Nin, jehož centrum je opevněno mohutnými hradbami. Návštěva Ninské laguny a po zábalech ninským léčivým bahnem a prohlídce městečka přes Zaton do významného přístavního města Zadar. Prohlídka historického poloostrova, který nabízí nespočet kostelů, katedrál a mnoho dalších významných památek v čele s kostelem sv. Donáta. Zadar také nabízí spoustou možností ke koupání převážně potom na městské pláži Kolovare (↔ 60 km, ↑ 500 m, ↓ 600 m).
 • 5. den: Návštěva okolí skalního města Dabarski kukovi v pohoří Velebit. Z osady Baške Oštarije sjezd do města Karlobag a dále podél pobřeží do kempu s koupáním a občerstvením cestou (↔ 70 km, ↑ 350 m, ↓ 1300 m). Alternativně náročnější varianta sjezdu do sedla Dabarska kosa s možností výstupu na skalnaté vrcholky - „kuky“ (pěšky 4 hod, ↑ 450 m, ↓ 450 m) a následným sjezdem do Karlobagu (na kole ↔ 32 km, ↑ 450 m, ↓ 1300 m).
 • 6. den: Odpočinkový den v NP Kornatské ostrovy: Okružní vyjížďka po pobřeží, plážích i výhledových hřebíncích ostrova Murter se spoustou příležitostí ke koupání (↔ 30 km, ↑ 250 m, ↓ 250 m) či delší varianta k největšímu jezeru v Chorvatsku - Vransko jezero s výšlapem na vyhlídku Kamenjak (↔ 69 km, ↑ 700 m, ↓ 700 m). Alternativně celodenní fakultativní plavba lodí v okolí Murteru - světem snad nejkrásnějších ostrovů, ostrůvků a útesů ve Středomoří, koupání.
 • 7. den: Po stopách filmového Vinnetoua. Výhled do kaňonu Zrmanji, který posloužil jako předloha známé Rio Pecos. Výjezd do sedla Vrh Prag (856 m) pod bělostná skaliska a do skalního města Tulove Grede (alias Nugget-tsil) a dále přes hory ač náročnějším terénem, ale s krásnými výhledy (↔ 38 km, ↑ 850 m, ↓ 1250 m) nebo sjezd zpátky do kempu s koupáním a občerstvením cestou (↔ 50 km, ↑ 400 m, ↓ 900 m).
 • 8. den: Odpočinek u moře anebo pěší či cyklo výlety v okolí. Ze Starigradu po pláži se strážní věží a vesnickým podhůřím zpět (2 hod). Nebo po pobřeží od Seline kolem mysu Pisak a dále kamennými vesničkami v podhůří do Starigradu (4 hod). Či do soutěsky Velká Paklenica nebo Malá Paklenica. Večerní odjezd zpět do ČR.
 • 9. den: Návrat na stejná místa jako při odjezdu (Brno v ranních hodinách).

Zájezdy s odjezdem z Prahy a z Ostravy mají prohozený 2. a 8. den programu.

Ubytování a nocování

V kempu ve Starigradu nedaleko moře ve vlastních stanech nebo ve 2lůžkových apartmánech s možností až 2 přistýlek. Příplatek za apartmán je v termínech 6403, 6404 a 6405: 3500 Kč/os. lůžko v apartmánu nebo 1500 Kč/os. za přistýlku, v termínech 640, 6406 a 6407: 2200 Kč/os. lůžko v apartmánu nebo 1100 Kč/os. za přistýlku. Apartmány mají klimatizaci, vlastní koupelnu, WC a vybavenou kuchyňku s ledničkou a k dispozici je i povlečení, ručníky a wifi. Svůj zájem o ubytování v apartmánu uveďte do přihlášky. Kemp má teplé sprchy a WC (není k dispozici mýdlo a toaletní papír - je třeba vlastní). Je zde možnost dobíjet baterie, redukce není potřeba.

Stravování

Připravíme vám chorvatskou polopenzi z naší polní kuchyně. Polopenze začíná 2. den večeří a končí 8. den snídaní. V rámci polopenze budeme využívat náš gril a celá polopenze bude zaměřená na chorvatskou kuchyni. Polopenzi vám zpestříme o potraviny zakoupené v místních obchůdcích a na místních trzích: sýry, mořské plody, ovoce, zeleninu a další lokální speciality, které jsou pro Chorvatsko typické. Stravu na den je možné si vzít již z ČR, případně dokoupit na místě, možnost dokupovat potraviny bude každý den. Poslední 8. den večer je ideální ochutnat vynikající rybí speciality ve starigradských restauracích. Ceny v obchodech jsou asi o polovinu vyšší než u nás, v restauracích je asi 2-3x dráž.

Chorvatské národní parky na kole

Chorvatské národní parky na kole

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Sardinie na kole

Cyklistika v kraji tajemných nuragů, menhirů a dolmenů (Itálie)

Elba na kole

Cyklistika po nejkrásnějším ostrově Toskánska

Azurové pobřeží na kole

Cykloturistika v jižní Provence (Francie)

Slovinskem na kole k Jadranu

Na kole přes sedla a údolí Julských Alp až k Jaderskému moři

Srbsko na kole

Cyklistika v NP Đerdap, v Ovčarsko-kablarské soutěsce, v pohoří Zlatibor a nad kaňonem Uvac

Bosna a Hercegovina na kole

Bosenská pohoří, horské vesničky, večerní atmosféra Sarajeva a Mostaru