Ferraty západních Dolomit

Legendární via ferraty v okolí královny Dolomit Marmolády (Itálie)

Dolomity, Bledé hory, jsou jedinečným přírodním útvarem. Jižně od hlavního alpského hřebene se do třítisícových výšek vypínají bělostné štíty hor. Samotné Dolomity v sobě zahrnují rozsáhlé území, které se dělí do menších horských skupin. Srdcem hor je městečko Cortina d'Ampezzo a okolní velikáni jako Tofana di Rozes, Monte Cristallo, Civetta, Marmolada, Sella či Monte Pelmo. Směle vedené turistické a zajištěné cesty via ferraty nás dovedou na místa, kde se srdce rozbuší a dech zatají. Kdo se sem jednou vydá, bude se opět rád vracet. Dolomity nelze pro jejich pestrost a rozmanitost pojmout pouhou jedinou návštěvou, proto jsme pro vás připravili také navazující zájezd Ferraty východních Dolomit, zájezd s ubytováním Dolomity - ferraty v okolí Marmolady nebo ferratový přechod skupiny Brenta a ferraty v okolí Lago di Garda

Poznáme horské skupiny Marmolada, Sella, Rosengarten, Sassolungo a zejména lyžařům známé údolí Val di Fassa. Právě zde se psala historie turistických až horolezeckých výstupů - v našem programu tak nemůže chybět nejstarší via ferrata Possnecker-Klettersteig, vybudovaná v roce 1912 v masivu Sellagruppe. Výzvou nám bude i kombinovaný ledovcový a ferratový výstup na královnu Dolomit, 3343 m vysokou Marmoladu. Na řadě míst budeme procházet bojišti 1. světové války s pozůstatky opevnění, tunelů i vojenské techniky.

Náročnost většiny zajištěných cest na této akci je spíše střední a vyšší, z hlediska rakouské klasifikace C a D. Čekají nás přibližně 8 hodin dlouhé túry s průměrným převýšením okolo 900 m. Některé z nich nám usnadní lanovky při výstupech či sestupech. Pro výstup po via ferratách musíte mít povinné vybavení na zajištěné cesty (sedací + prsní úvazek, jistící set via ferrata, horolezeckou helmu). Výstupová a sestupová trasa na Marmoladu vede i po ledovci. Pro výstup jsou tedy nutné turistické mačky a cepín. Vybavení vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Nocovat budeme v kempu ve stanech v obci Pozza di Fassa v údolí Val di Fassa a dostaneme polopenzi z naší polní kuchyně. Dopravu autobusem a místo noclehu máme společné s turistickým zájezdem Západní Dolomity, k němuž je možné se kterýkoliv den připojit.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 18 hod z Brna přes Jihlavu, Prahu a Plzeň, noční přejezd Německa a Rakouska.
 • 2. den: Ze sedla Karer Pass neboli Passo di Costalungo (1758 m) výstup k Rif. Paolina (2125 m) pod stěnu Rotwandu neboli Roda di Vael (2806 m), na jehož vrchol nás dovede lehká zajištěná cesta Rotwand (A/B). Poté středně obtížná zajištěná cesta Masaré (C). Sestup k chatě Rif. Roda di Vael (2280 m) a pěšky, případně lanovkou, ke kempu v obci Pozza di Fassa. (9 hod, ↑ 800 m, ↓ 1200 m, s lanovkou ↓ 650 m)
 • 3. den: Ze sedla Pordoi (2242 m) výstup náročnou lezeckou ferratou Via Attrezzata al Piz Boé Cesare Piazzetta (D) na vyhlídkový vrchol Piz Boe (3152 m), sestup turistickým chodníkem zpět do sedla Pordoi s možností využití lanovky. (8 hod, ↑ 950 m, ↓ 950 m, s lanovkou ↓ 300 m)
 • 4. den: Nejstarší (z roku 1912!) obtížná zajištěná cesta Possnecker-Klettersteig (C-D) na vrchol Sellaspitze (2941 m) v masivu Sella ze sedla Sellajoch. (6 hod, ↑ 700 m, ↓ 900 m)
 • 5. den: Od Lago di Fedaia (2050 m) lanovkou pod ledovce královny Dolomit Marmolady, výstup dle podmínek po ledovci a méně obtížnou zajištěnou cestou (B) na nejvyšší vrchol Dolomit Marmoladu (3343 m). (8 hod, ↑ 700 m, ↓ 700 m)
 • 6. den: Z obce Canazei lanovkou do výšky 2147 m k chatě Rif. Ciampac, zvláště těžká zajištěná cesta Ferrata dei Finanzieri (C/D) na vrchol Il Collaz (2713 m). Dále po hřebeni kolem vrcholu Sas de Adam (2430 m) k Rif. Bufaure a lanovkou do Pozza di Fassa (7 hod, ↑ 800 m, ↓ 1000 m). Podvečerní odjezd, noční přejezd Rakouska a Německa.
 • 7. den: Příjezd přes Plzeň, Prahu a Jihlavu do Brna v ranních hodinách.

Ubytování a stravování na zájezdu

Ubytování Nocování: 4x v kempu Cantinaccio Rosengarten u obce Pozza di Fassa. Je třeba mít vlastní stan, spacák a karimatku.

Polopenze Stravování: Každý den vám připravíme polopenzi z naší polní kuchyně. Polopenze začíná 2. den večeří a končí 6. den snídaní. Kemp leží na okraji obce, kde jsou obchůdky a restaurace. Ceny v obchodech jsou asi o 50 % vyšší než u nás, v restauracích je asi 2x dráž.

Ferraty západních Dolomit

Ferraty západních Dolomit

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Řádkový seznam zájezdů dle termínů odjezdu

 • Název
 • Termín
 • Dnů
 • Obj. č.
 • Cena

Dolomity - ferraty v okolí Marmolady

Nejvyšší hora Dolomit, Sella, Rosengarten (Itálie)

 • Cena od: 8 000
 • Délka: 6 dní

Julské Alpy - ferraty

Zajištěné cesty v nejvyšších slovinských horách (Slovinsko, Itálie)

 • Cena od: 9 000
 • Délka: 7 dní