Ferraty východních Dolomit

Nejkrásnější via ferraty v okolí Cortina d'Ampezzo (Itálie)

Dolomity, Bledé hory, jsou jedinečným přírodním útvarem. Jižně od hlavního alpského hřebene se do třítisícových výšek vypínají bělostné štíty hor, které jsou při západech slunce barveny téměř až kýčovitě do odstínů růžové. Samotné Dolomity v sobě zahrnují rozsáhlé území, které se dělí do menších horských skupin. Srdcem hor je městečko Cortina d'Ampezzo a okolní velikáni jako Tofana di Rozes, Monte Cristallo, Civetta, Marmolada, Sella či Monte Pelmo. Směle vedené turistické a zajištěné cesty via ferraty nás dovedou na místa, kde se srdce rozbuší a dech zatají. Kdo se sem jednou vydá, bude se opět rád vracet. Dolomity nelze pro jejich pestrost a rozmanitost pojmout pouhou jedinou návštěvou, proto jsme pro vás připravili také zájezd s ubytováním Dolomity - ferraty v okolí Marmolady, ferratový přechod horské skupiny Brenta a ferraty v okolí Lago di Garda.

Poznáme okolí horského městečka Cortina d'Ampezzo, horské skupiny Tre Cime, Cristallo, Tofana, Fanes a národní parky Dolomiti d´Ampezzo a Sennes-Fanes. Ten, kdo chce vidět, jak vypadají pravé horské zajištěné cesty via ferraty, rozhodně tuto část italských Alp nemůže vynechat. Vždyť zde se psala historie tohoto typu turistických až horolezeckých výstupů, které do značné míry ovlivnila i 1. světová válka. Zdejšími bojišti s řadami uměle vytesaných tunelů a pevnůstek budeme procházet i my.

Náročnost zajištěných cest na této akci je nejčastěji červená a černá, tedy střední, v rakouské klasifikaci C až D. Většina túr nám zabere asi 8 hod s průměrným převýšením cca 1000 m. Kde to bude možné, vypomůžeme si lanovkami. Pro výstup po via ferratách musíte mít povinné vybavení na zajištěné cesty (sedací + prsní úvazek, jistící set via ferrata, horolezeckou helmu). Vybavení vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Nocovat budeme ve výborně vybaveném kempu mezi obcí San Cassiano a sedlem Vaplarolla ve vlastních stanech a dostaneme polopenzi z naší polní kuchyně. Dopravu a místo noclehu máme společné s turistickým zájezdem Východní Dolomity, ke kterému je možné se každý den připojit.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 20 hod z Brna přes Mikulov, noční přejezd Rakouska.
 • 2. den: Nedaleko sedla Falzarego (2105 m) středně náročná ferrata degli Alpini (C/D) vedoucí na vrchol Col dei Bos (2559 m) (4 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m). Poté možná prohlídka válečných štol nad sedlem Falzarego.
 • 3. den: Výstup těžkou a exponovanou zajištěnou cestou Via Giovanni Lipella (C/D) na majestátní vrchol Tofana di Rozes (3225 m). (9 hod, ↑ 1250 m, ↓ 1400 m)
 • 4. den: Středně obtížná ferrata Via Ettore Bovero (C) na turisticky méně navštěvovaný vrchol Col Rosa (2166 m) s impozantním výhledem na údolí Valle d'Ampezzo a poté kratší nenáročná ferrata Giovanni Barbara (B) v kaňonu a podél vodopádů Fanes. (7 hod, ↑ 1100 m, ↓ 1050 m)
 • 5. den: Novější sportovní Ferrata Sci Club 18 (D) od mezistanice lanovky přímo nad Cortina d´Ampezzo nás dovede až k horní stanici lanovky Faloria (2123 m). Lanovkou sjezd dolů, prohlídka města. (9 hod, ↑ 650 m)
 • 6. den: Klasický ferratový výstup na další ze symbolů Dolomit Tofanu di Mezzo (3244 m) obtížnou ferratou Olivieri (C/D). Z vrcholu dolů lanovkou. (7 hod, ↑ 1500 m)
 • 7. den: Túra v Sextenských Dolomitech k symbolu Dolomit Tre Cime di Lavaredo (2999 m). Kratší lehká ferrata Cesta polního kuráta Hospa (B) na Toblingerknoten (2617 m) s nádherným výhledem do severních stěn Tre Cime. Středně náročná zajištěná cesta - válečný chodník začínající tunely a štolami De Luca - Interkofler (C) na vrchol Paternkopfel (2746 m). (8 hod, ↑ 700 m, ↓ 700 m)
 • 8. den: Jedna z nejtěžších zajištěných cest v Dolomitech: Via Tomaselli (D/E) nad sedlem Falzarego (2105 m) nás dovede až na vrchol Südliche Fanisspitze (2980 m) (7 hod, ↑ 500 m, ↓ 900 m). Večerní odjezd a noční přejezd Rakouska.
 • 9. den: Příjezd přes Mikulov do Brna kolem 8 hod.

Ubytování a stravování na zájezdu

Nocování: 6x v kempu Sass Dlacia v blízkosti sedla Falzarego. Je třeba mít vlastní stan, spacák a karimatku. V areálu kempu je možnost využití wellness.

Stravování: Dostanete polopenzi z naší polní kuchyně. Polopenze začíná 2. den večeří a končí 8. den snídaní. Přímo v kempu je restaurace a pizzerie. Ceny v obchodech jsou asi o 50 % vyšší než u nás, v restauracích je asi 2x dráž.

Ferraty východních Dolomit

Ferraty východních Dolomit

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Dolomity - ferraty v okolí Marmolady

Horské skupiny Marmolada, Sella a Rosengarten (Itálie)

Julské Alpy - ferraty

Zajištěné cesty v nejvyšších slovinských horách (Slovinsko, Itálie)

Walliské Alpy - ferraty

Zajištěné cesty v okolí Zermattu (Švýcarsko)

Lago di Garda - ferraty

Největší italské jezero z ptačí perspektivy (Dolomity)

Brenta - ferraty

Ferratový přechod skalního ráje a věží Brenty (Dolomity)