Jeseníky - základní kurz skialpinismu

Skialpy pro začátečníky s instruktory skialpinismu

Členité pohoří s četnými skalními útvary, divokou přírodou a často drsným podnebím, to je Hrubý Jeseník, druhé nejvyšší pohoří u nás. Nad okolní hřebeny a údolí se neomylně tyčí nejvyšší vrchol Praděd (1491 m) a nad hranicí 1400 m se vypínají také vrcholy Vysoká hole, Petrovy kameny a Keprník. Zdejší krajina nabízí nepřeberné množství krásných míst, ještě krásnějších výhledů, mnoho úžasných zážitků a poskytuje ve všech ročních obdobích ideální podmínky pro různé sportovní aktivity, zvláště pak v zimě láká k túrám na sněžnicích, běžkách nebo skialpech.

Intenzivní, praktický a zážitkový kurz skialpu je určen pro úplné nováčky, kteří chtějí vyzkoušet své první skialpové krůčky po opuštění sjezdovek, i pro začátečníky, kteří již ke skialpu přičichli, ale chtějí prohloubit své skialpové znalosti a dovednosti. Skialp klade nároky jak na praktické dovednosti (jízda v terénu, manipulace s lyžemi a pásy), tak i fyzickou kondici a znalost lavinové problematiky. Absolvování kurzu se tak může stát skvělým odrazovým můstkem pro vlastní túry v horském terénu nebo pro některé další skialpové zájezdy (rozdělení skialpových zájezdů). Kurz povede instruktor skialpinismu a program bude probíhat v závislosti na aktuálních sněhových podmínkách, výstrahách či případných omezeních vyhlášených horskou službou. Večer nebudou chybět ani přednášky se skialpinistickou tématikou. Spát budeme v jedné z nejvýše položených horských chat v České republice, na Chatě Jiřího na Šeráku, kde dostaneme bohatou místní polopenzi. Velikost celé skupiny bývá obvykle do 10 osob.

Co se naučíme

Během teoretických přednášek a praktického výcviku v terénu se budeme pod vedením zkušeného instruktora skialpinismu věnovat následujícím oblastem a tématům:

 • skialpinistické vybavení
 • manipulace se skialpinistickou výzbrojí a výstrojí
 • pohyb na skialpinistických lyžích (technika stoupání, otočky, manévry)
 • sjezdy na skialpových lyžích
 • plánování a vedení túry v zimních podmínkách
 • bezpečné chování na skialpinistické túře
 • lavinová problematika

Program zájezdu

 • 1. den: Sraz účastníků okolo 17 hod. na horské Chatě Jiřího na Šeráku. Ubytování, večeře a zahájení kurzu prvním blokem přednášek o skialpinismu.
 • 2. den: Praktická část kurzu, túra po okolí. Večer druhý blok přednášek o skialpinistické výstroji a výzbroji.
 • 3. den: Dopoledne intenzivní praktická výuka a závěrečný blok přednášek o lavinové problematice. Návrat na ubytování, ukončení kurzu kolem 13 hod.

Ubytování

2x na horské Chatě Jiřího na Šeráku. Spát budeme ve 2-4lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. K dispozici je wifi a prostorná restaurace s barem a nádherným výhledem do údolí.

Stravování

V ceně ubytování je místní polopenze, která začíná 1. den večeří a končí 3. den snídaní. Chutné a syté snídaně se podávají formou bufetu. Na večeři je polévka a menu s výběrem minimálně ze 3 jídel. Stravování přes den (2. den zájezdu) proběhne v podobě vlastní svačiny z dovezených surovin. Samostatné vaření v místě ubytování není možné.

Další informace k zájezdu

Doprava:
Vlastní doprava. Sraz je v pátek okolo 17 hod. na horské Chatě Jiřího na Šeráku.
Autem: Parkování je možné na parkovišti Ramzová a na chatu si vyšlápnout (↔ 5 km, ↑ 550 m), nebo vyjet lanovkou (aktuální jízdní řád a ceník naleznete na webu provozovatele lanovky).
Vlakem: např. z Brna jede přímý spoj.


Nutná výbava: kompletní skialpová výbava (lyže, vázání, lyžáky, pásy, teleskopické hole se sněhovými kotouči), přilba, batoh 30-40 litrů s možností připnutí lyží, pohodlné a praktické oblečení do každého počasí, lavinová trojice (vyhledávač, sonda, lopata). Lavinovou výbavu vám zapůjčíme z naší půjčovny (v ceně zájezdu). Vybavení na skialpy si můžete zapůjčit v komerčních půjčovnách.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení atd.)

 • 02.02.2024 - 04.02.2024
 • 3 dny
 • Číslo: 159
 • 5 600 Kč
 • Rezervace

Jeseníky - základní kurz skialpinismu

Jeseníky - základní kurz skialpinismu

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Dachstein - skialp pro začátečníky

Nenáročný skialpový přechod se spaním na chatách

Raxalpe - skialp pro začátečníky

Nenáročný skitouring na nejbližších dvoutisícovkách (Rakousko)

Krkonoše - základní kurz skialpinismu

Skialpy pro začátečníky a mírně pokročilé s instruktory skialpinismu

Vysoké Taury - skialp u Weissee

Skitouring s výhledem na Grossglockner

Malá Fatra - skialpový kurz

Škola pohybu v zimním terénu a základní lavinový kurz