Jeseníky - základní kurz skialpinismu

Skialpy pro začátečníky s instruktory skialpinismu

Členité pohoří s četnými skalními útvary, divokou přírodou a často drsným podnebím, to je Hrubý Jeseník, druhé nejvyšší pohoří u nás. Nad okolní hřebeny a údolí se neomylně tyčí nejvyšší vrchol Praděd (1491 m) a nad hranicí 1400 m se vypínají také vrcholy Vysoká hole, Petrovy kameny a Keprník. Zdejší krajina nabízí nepřeberné množství krásných míst, ještě krásnějších výhledů, mnoho úžasných zážitků a poskytuje ve všech ročních obdobích ideální podmínky pro různé sportovní aktivity, zvláště pak v zimě láká k túrám na sněžnicích, běžkách i skialpech.

Intenzivní, praktický a zážitkový kurz skialpu je určen pro úplné nováčky, kteří chtějí vyzkoušet své první skialpové krůčky po opuštění sjezdovek, i pro začátečníky, kteří již ke skialpu přičichli, ale chtějí prohloubit své skialpové znalosti a dovednosti. Skialp klade nároky jak na praktické dovednosti (jízda v terénu, manipulace s lyžemi a pásy), tak i fyzickou kondici a znalost lavinové problematiky. Absolvování kurzu se tak může stát skvělým odrazovým můstkem pro vlastní túry v horském terénu nebo pro některé další skialpové zájezdy (rozdělení skialpových zájezdů). Kurz povedou instruktoři skialpinismu a program bude probíhat v závislosti na aktuálních sněhových podmínkách, výstrahách či případných omezeních vyhlášených horskou službou. Večer nebudou chybět ani přednášky se skialpinistickou tématikou. Spát budeme v jednom z nejvýše položených horských hotelů v České republice, ve Sporthotelu Kurzovní, kde dostaneme bohatou místní polopenzi. Velikost celé skupiny bývá obvykle do 20 osob, jež budou rozděleny podle výkonnosti do menších skupin.

Co se naučíme

Během teoretických přednášek a praktického výcviku v terénu se budeme pod vedením zkušeného instruktora skialpinismu věnovat následujícím oblastem a tématům:

 • skialpinistické vybavení
 • manipulace se skialpinistickou výzbrojí a výstrojí
 • pohyb na skialpinistických lyžích (technika stoupání, otočky, manévry)
 • sjezdy na skialpových lyžích
 • plánování a vedení túry v zimních podmínkách
 • bezpečné chování na skialpinistické túře
 • lavinová problematika

Program zájezdu

 • 1. den: Sraz účastníků v 18 hod ve Sporthotelu Kurzovní. Ubytování, večeře a zahájení kurzu prvním blokem přednášek o skialpinismu.
 • 2. den: Praktická část kurzu, túra po okolí. Večer druhý blok přednášek o skialpinistické výstroji a výzbroji.
 • 3. den: Dopoledne intenzivní praktická výuka a závěrečný blok přednášek o lavinové problematice. Návrat na ubytování a odjezd.

Ubytování

2x ve Sporthotelu Kurzovní pod vrcholem Pradědu. Bydlet budeme v převážně 2-3lůžkových turistických pokojích s umyvadlem. Společné WC a sprchy jsou na patře. K dispozici je prostorná restaurace, wifi, satelitní TV a wellness centrum s whirpoolem či vířivou vanou, finskou, parní nebo infra saunou (za poplatek).

Stravování

V ceně ubytování je místní polopenze, která začíná 1. den večeří a končí 3. den snídaní. Chutné a syté snídaně se podávají formou bufetu, tříchodová večeře je servírovaná. Stravování přes den předpokládáme v restauracích horských chat v blízkém okolí nebo v podobě vlastní stravy z dovezených surovin. Samostatné vaření na horské chatě není možné.

Další informace k zájezdu

Doprava:
1) Vlastní doprava: Místo srazu je ve Sporthotelu Kurzovní. Parkování je možné na parkovišti Hvězda za 100 Kč/den (a na Ovčárnu vyjet kyvadlovou dopravou vždy v celou hodinu, poslední výjezd je v 17 hod) nebo na parkovišti Ovčárna za 400 Kč/den. V případě zájmu o parkování na parkovišti Ovčárna je nutná rezervace přes recepci Sporthotelu Kurzovní, z důvodu omezeného počtu parkovacích míst je ale lepší počítat s parkováním na Hvězdě. Svozy zavazadel od hotelu Ovčárna k Sporthotelu Kurzovní a zpět jsou vždy ve stanovený čas zdarma - příjezd 15:15 nebo 17:15, odjezd 9:00 nebo 10:00. Mimo udávané časy je svoz zavazadel zpoplatněn 250 Kč. Svoz v jiný čas než 17:15 je zapotřebí domluvit s hotelovou recepcí.
2) Naším mikrobusem s průvodci za příplatek. Odjezd z Brna je v pátek cca ve 14 hod.

V poznámce do přihlášky uveďte, o kterou variantu máte zájem.

Nutná výbava: kompletní skialpová výbava (lyže, vázání, lyžáky, pásy, teleskopické hole se sněhovými kotouči), přilba, batoh 30-40 litrů s možností připnutí lyží, pohodlné a praktické oblečení do každého počasí, lavinová trojice (vyhledávač, sonda, lopata). Lavinovou výbavu vám zapůjčíme z naší půjčovny (v ceně zájezdu). Vybavení na skialpy si můžete zapůjčit v komerčních půjčovnách.

 • 03.02.2023 - 05.02.2023
 • 3 dny
 • Číslo: 159
 • 5 300 Kč
 • Rezervace
 • 03.03.2023 - 05.03.2023
 • 3 dny
 • Číslo: 1592
 • 5 300 Kč
 • Rezervace

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 1Cílem kurzu je seznámit účastníky se správným používáním skialpového vybavení a lavinového setu podle sněhových podmínek a vlastností terénu. Předpokládá se dobrá fyzická kondice a dobře zvládnuté základní lyžařské dovednosti (hlavně jistá jízda na sjezdových lyžích v upraveném terénu). Program je navržen tak, aby nebyl příliš náročný, ale je nutné počítat s tím, že se budeme celý den pohybovat v zimním horském terénu. Teploty během dne mohou klesnout hluboko pod bod mrazu a počítat musíme i se silným větrem. Náročnost celé akce je do značné míry závislá na aktuálních sněhových podmínkách, kvalitě sněhu a počasí. Samotné túry se budou odvíjet od momentální situace.
Kurz vám nabídne kromě přátelské atmosféry menšího kolektivu podobně naladěných lidí také instruktora skialpinismu, který vás provede krásným prostředím CHKO Jeseníky a naučí vás základy bezpečného pohybu ve volném terénu. Seznámí vás také s používáním lavinového setu, který je nedílnou součástí výstroje každého člena horské výpravy v nebezpečných místech či při řešení lavinové nehody.

Jeseníky - základní kurz skialpinismu

Jeseníky - základní kurz skialpinismu

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Dachstein - skialp pro začátečníky

Nenáročný skialpový přechod se spaním na chatách

Raxalpe - skialp pro začátečníky

Nenáročný skitouring na nejbližších dvoutisícovkách (Rakousko)

Jeseníky - skialp pro začátečníky

Pohodový skitouring na Šeráku

Krkonoše - základní kurz skialpinismu

Skialpy pro začátečníky a mírně pokročilé s instruktory skialpinismu

Vysoké Taury - skialp u Weissee

Skitouring s výhledem na Grossglockner

Malá Fatra - skialpový kurz

Škola pohybu v zimním terénu a lavinový kurz