Jeseníky - základní kurz skialpinismu

Skialpy pro začátečníky a mírně pokročilé s instruktory skialpinismu

Členité pohoří s četnými skalními útvary, divokou přírodou a často drsným podnebím, to je Hrubý Jeseník, druhé nejvyšší pohoří u nás. Nad okolní hřebeny a údolí se neomylně tyčí nejvyšší vrchol Praděd (1491 m) a nad hranicí 1400 m se vypínají také vrcholy Vysoká hole, Petrovy kameny a Keprník. Zdejší krajina nabízí nepřeberné množství krásných míst, ještě krásnějších výhledů, mnoho úžasných zážitků a poskytuje ve všech ročních obdobích ideální podmínky pro různé sportovní aktivity, zvláště pak v zimě láká k túrám na sněžnicích, běžkách i skialpech.

Intenzivní, praktický a zážitkový kurz je určen především začátečníkům, kteří se teprve seznamují se skialpinismem, ale i ti zkušenější se zde mohou v pohybu na skialpech zdokonalit a seznámit se s lavinovou problematikou. Chůze na lyžích má svá specifika a klade nároky na praktické dovednosti i fyzickou kondici. Absolvování kurzu se tak může stát skvělým odrazovým můstkem pro vlastní túry v horském terénu. Kurz povedou instruktoři a aktivní závodníci ve skialpinismu. Denní program „na sněhu“ bude doplněn o večerní přednášky. Spát budeme na horské chatě, kde dostaneme místní chutnou polopenzi. Velikost skupiny bývá obvykle 15-25 osob, účastníci budou rozděleni podle výkonnosti do menších skupin.

Co se naučíme

Během teoretických přednášek a praktického výcviku v terénu se budeme pod vedením zkušeného instruktora skialpinismu věnovat následujícím oblastem a tématům:

 • skialpinistické vybavení
 • plánování a vedení túry v zimních podmínkách
 • základy orientace v terénu
 • bezpečné chování na skialpinistické túře
 • lavinová problematika
 • první pomoc při lavinové nehodě
 • manipulace se skialpinistickou výzbrojí a výstrojí
 • pohyb na skialpinistických lyžích (technika stoupání, otočky, manévry)
 • sjezdy na skialpinistických lyžích

Program zájezdu

 • 1. den: Sraz účastníků v 17 hod na horské chatě. Ubytování, večeře a zahájení kurzu prvním blokem přednášek o skialpinismu.
 • 2. den: Praktická část kurzu, túra po okolí. Večer druhý blok přednášek o skialpinistické výstroji a výzbroji.
 • 3. den: Dopoledne intenzivní praktická výuka a závěrečný blok přednášek o lavinové problematice. Návrat na ubytování a odjezd.

Ubytování

2x na chatě Pod Kloboukem v Karlově pod Pradědem. Bydlet budeme v převážně 4lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. K dispozici je společenská místnost s televizí, bar, wifi.

Stravování

V ceně ubytování je místní polopenze, která začíná 1. den večeří a končí 3. den snídaní. Chutné a syté snídaně formou bufetu, večeře je servírovaná. Stravování přes den předpokládáme v restauracích horských chat v blízkém okolí nebo v podobě vlastní stravy z dovezených surovin. Samostatné vaření na horské chatě není možné.

Další informace k zájezdu

Doprava:
1) Vlastní doprava. Místo srazu je na chatě Pod Kloboukem v Karlově pod Pradědem, parkování je možné na parkovišti přímo u chaty.

2) Naším mikrobusem s průvodci za příplatek 400 Kč. Odjezd z Brna je v pátek ve 14 hod.

V poznámce do přihlášky uveďte, o kterou variantu máte zájem.

Do poznámky také prosím uveďte svoji výšku, váhu, velikost chodidla (jednu konkrétní velikost nebo velikost v cm) a ohodnoťte úroveň svých lyžařských dovedností na škále začátečník / mírně pokročilý(á) / pokročilý(á) / zkušený(á) / na lyžích jsem se narodil(a).

Nutná výbava: Teleskopické hole se sněhovými kotouči, přilba, batoh 30-40 litrů s možností připnutí lyží, pohodlné a praktické oblečení do každého počasí.

Každý účastník kurzu obdrží jednorázovou poukázku na nákup vybavení v prodejně Alpsport Brno se slevou 20 %.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost)

Jeseníky - základní kurz skialpinismu

Jeseníky - základní kurz skialpinismu