Jeseníky - základní kurz skialpinismu

Skialpy pro začátečníky a mírně pokročilé s instruktorem skialpinismu

Členité pohoří s četnými skalními útvary, divokou přírodou a často drsným podnebím, to je Hrubý Jeseník, druhé nejvyšší pohoří u nás. Nad okolní hřebeny a údolí se neomylně tyčí nejvyšší vrchol Praděd (1491 m) a nad hranicí 1400 m se vypínají také vrcholy Vysoká hole, Petrovy kameny a Keprník. Zdejší krajina nabízí nepřeberné množství krásných míst, ještě krásnějších výhledů, mnoho úžasných zážitků a poskytuje ve všech ročních obdobích ideální podmínky pro různé sportovní aktivity, zvláště pak v zimě láká k túrám na sněžnicích, běžkách nebo skialpech.

Intenzivní, praktický a zážitkový kurz skialpu je určen pro úplné nováčky, kteří chtějí vyzkoušet své první skialpové krůčky po opuštění sjezdovek, i pro začátečníky, kteří již ke skialpu přičichli, ale chtějí prohloubit své skialpové znalosti a dovednosti (náročnost podrobněji). Skialp klade nároky jak na praktické dovednosti (jízda v terénu, manipulace s lyžemi a pásy), tak i fyzickou kondici a znalost lavinové problematiky. Absolvování kurzu se tak může stát skvělým odrazovým můstkem pro vlastní túry v horském terénu nebo pro některé další skialpové zájezdy (rozdělení skialpových zájezdů). Kurz povede instruktor skialpinismu a program bude probíhat v závislosti na aktuálních sněhových podmínkách, výstrahách či případných omezeních vyhlášených horskou službou. Večer nebudou chybět ani přednášky se skialpinistickou tématikou. Spát budeme v jedné z nejvýše položených horských chat v České republice, na Chatě Jiřího na Šeráku, kde dostaneme bohatou místní polopenzi. Velikost celé skupiny bývá do 10 osob.

Co se naučíme

Během teoretických přednášek a praktického výcviku v terénu se budeme pod vedením zkušeného instruktora skialpinismu věnovat následujícím oblastem a tématům:

 • skialpinistické vybavení
 • manipulace se skialpinistickou výzbrojí a výstrojí
 • pohyb na skialpinistických lyžích (technika stoupání, otočky, manévry)
 • sjezdy na skialpových lyžích
 • plánování a vedení túry v zimních podmínkách
 • bezpečné chování na skialpinistické túře
 • lavinová problematika

Program zájezdu

 • 1. den: Zahájení kurzu na horské Chatě Jiřího na Šeráku večeří v 18 hod, poté první blok přednášek o skialpinismu.
 • 2. den: Praktická část kurzu, túra po okolí. Večer druhý blok přednášek o skialpinistické výstroji a výzbroji a o lavinové problematice.
 • 3. den: Dopoledne praktická výuka vybraných oblastí lavinové problematiky. Návrat na ubytování, ukončení kurzu kolem 13 hod.

Ubytování

2x na horské Chatě Jiřího na Šeráku. Spát budeme ve 2-4lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. K dispozici je wifi a prostorná restaurace s barem a nádherným výhledem do údolí. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

V ceně ubytování je místní polopenze, která začíná 1. den večeří a končí 3. den snídaní. Chutné a syté snídaně se podávají formou bufetu. Na večeři je polévka a menu s výběrem minimálně ze 3 jídel. Stravování přes den (2. den kurzu) proběhne v podobě vlastní svačiny z dovezených surovin. Samostatné vaření v místě ubytování není možné.

Další informace k zájezdu

Doprava:
1) Vlastní doprava: Zahájení je v pátek v 18 hod na horské Chatě Jiřího na Šeráku. Parkování je možné na parkovišti Ramzová a na chatu si vyšlápnout (↔ 5 km, ↑ 550 m), nebo vyjet lanovkou (aktuální jízdní řád a ceník naleznete na webu provozovatele lanovky).
2) Naším mikrobusem s instruktorem za příplatek. Odjezd z Brna je v pátek ve 12:00.

Nástupní místa (v případě dopravy mikrobusem): Brno

Do přihlášky prosím uveďte, o kterou variantu máte zájem.


Nutná výbava: Skialpový set (skialpové lyže, vázání, pásy, boty, přilba), teleskopické hole se sněhovými kotouči, batoh 30-40 litrů s možností připnutí lyží, lavinový set (lavinový vyhledávač - pípák, sonda, lopata). Lavinovou výbavu vám zapůjčíme z naší půjčovny (v ceně zájezdu). Vybavení na skialpy si můžete zapůjčit v komerčních půjčovnách.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení atd.)

 • 31.01.2025 - 02.02.2025
 • 3 dny
 • Číslo: 159
 • 5 900 Kč
 • Rezervace

Jeseníky - základní kurz skialpinismu

Jeseníky - základní kurz skialpinismu

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Dachstein - skialp pro začátečníky

Nenáročný skialpový přechod se spaním na chatách

Raxalpe - skialp pro začátečníky

Nenáročný skitouring na nejbližších dvoutisícovkách (Rakousko)

Krkonoše - základní kurz skialpinismu

Skialpy pro začátečníky a mírně pokročilé s instruktory skialpinismu

Totes Gebirge - základní kurz skialpinismu

Skialpy pro začátečníky a mírně pokročilé s instruktory skialpinismu

Vysoké Taury - skialp u Weissee

Skitouring s výhledem na Grossglockner

Malá Fatra - skialpový kurz

Škola pohybu v zimním terénu a základní lavinový kurz