Informace k zájezdu
Nejvyšší hory Korsiky po GR 20

Úvodní stránka zájezdu Nejvyšší hory Korsiky po GR 20 ( Francie, Korsika, Přechody hor )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 4

Přechod je náročný fyzicky i časově. Túry jsou dlouhé a často na plném slunci. Je téměř nemožné přerušit přechod s návratem do kempu nebo autobusu. Během přechodů je délka túr průměrně 4-6 hodin čistého času chůze, což odpovídá asi 6-8 hodinám s mnoha přestávkami, denní převýšení je průměrně 900 m ve stoupání i klesání. Pohybovat se budeme po pěšinách ve skalnatém terénu, po kamenné suti a částečně po lesních hliněných cestičkách. Občas je možné narazit na lehké pasáže s řetězy ve skále. Nejtěžší je 3. a 9. den, vynecháním výstupu na vrchol si však lze túru zlehčit. Zejména na začátku léta mohou být některé pasáže ještě pokryty sněhem. Autobus nám bude k dispozici do 3. a od 8. dne zájezdu, mezitím budeme odkázáni jen na svůj batoh.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na: https://meteofrance.com/previsions-meteo-france/corse/13
Počítejte s velkými teplotními rozdíly. Při túrách na ostrém slunci se budeme pěkně „péct“, naopak během noclehů v horách mohou teploty k ránu klesat k 5 °C.

MÍSTNÍ MĚNA

1 EUR (euro) = 25,340 Kč
Budete potřebovat eura, která je možné nakoupit ve všech směnárnách. Peníze v dostatečné výši doporučujeme vyměnit v ČR, na místě se nelze spolehnout na výběr hotovosti z bankomatů ani na platbu kartou.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:

  • IGN, Corte Monte Cinto 1 : 25 000
  • IGN, Monte d´Oro, Monte Rotondo 1 : 25 000

Dobrých průvodců Korsiky v češtině je dostatek, např. National Geografic, Rough Guides, Freytag & Berndt atd.

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních GPS map, které fungují i v terénu, kde mobilní data nejsou (tzv. offline mapy). Tyto offline mapy doporučujeme stahovat ještě v ČR, nejlépe přes WiFi. Pro zájezdy v EU je velmi doporučujeme, mimo EU jsou díky extrémním cenám mobilních dat nutností.
Aplikace Mapy.cz má kromě ČR i kvalitní zahraniční mapy, které jdou snadno stáhnout offline. Pro off-line použití je třeba mít v telefonu staženou konkrétní mapu. Pro zájezd na Korsiku nemusíte do mobilu stahovat celou mapu Francie, která má cca 4,7 GB, ale stačí mapa „Korsika“ (57 MB).

NABÍJENÍ A MOBILY

Roaming v EU: Při používání mobilu v EU (včetně Norska, Islandu a Lichtenštejnska) platíte stejné ceny jako v ČR - https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/internet-telecoms/mobile-roaming-costs/index_cs.htm
Nabíjení: možnosti nabíjení mobilů v horách téměř nejsou. Pokud bude možnost si mobil dobít, tak vás na jednu zásuvku bude hodně. Doporučujeme si vzít kvalitní nabitou powerbanku.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož si všechny potřebné věci ponesete po dobu přechodu hor na zádech, snažte se maximálně ušetřit na váze, neberte žádné zbytečnosti. Všechny potřebné věci by se vám měly vejít do batohu o objemu 60-70 l, optimální váha 15-17 kg, max. 20 kg. Některé věci je ideální vzít do dvojice (trojice) - stan, věci na vaření, lékárnička.
Doklady a peníze: platný cestovní doklad, dostatečné množství peněz (viz kapitola Místní měna), kartička zahraničního cestovního pojištění, průkaz zdravotního pojištění, české koruny na útratu v autobuse
Nocování:
• kvalitní stan (vodě a větru odolný)
• karimatka (nebo nafukovací karimatka, která je skladnější a má lepší izolační vlastnosti)
• spacák přiměřeného tepelného komfortu
Oblečení: pohodlné a praktické, do každého počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva: termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. vrstva: teplejší (mikina, dlouhé kalhoty...); 3. vrstva svrchní: nepromokavé oblečení (např. membránové, "šusťák"); pláštěnka nebo pončo (zakryje vás i batoh), trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti slunci), oblečení na noc, plavky; dle lokality zvažte: návleky, čepici, rukavice
Boty: kvalitní trekové boty (rozchozené, nejlépe nepromokavé, naimpregnované), boty na přezutí po túře (např. sandály nebo tenisky, příp. minimalistické „skinnersky“)
Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka, malý batoh s pláštěnkou (na jednodenní túry nebo na palubu)
Strava - pro vlastní vaření doporučujeme:
• ešus, vařič (+závětří), plynová bomba (min. 425 g do dvojice), lžíce, nůž, otvírák, zapalovač nebo sirky
• lehké potraviny s kratší dobou vaření: jídlo ze sáčku typu „Travellunch“, „Dobrý hostinec“ nebo „Rychlá večeře“, polévky ze sáčku, bramborové kaše, sladké kaše, pudink, sušené mléko, ovesné vločky, předvařená čočka, sojové maso, cukr, sůl, koření. NEBRAT sklenice a jiné těžké obaly!
• studené obědy a svačiny: štangle tvrdého salámu, slanina, chleba, tvrdý a měkký sýr, paštiky, sušené ovoce, ořechy, müsli, čokolády, cereální tyčinky, oplatky, hroznový cukr
• pití: láhve na celodenní túru bez vody (min. 1,5 l), iontové nápoje, šumivé vitamíny, doporučujeme i přípravek na dezinfekci vody nebo filtr
Tipy a vychytávky: chléb nebalte do igelitu a jiných neprodyšných materiálů, jinak se zapaří a zplesniví, doporučujeme zabalit do plátěné utěrky. Aby štangle salámu nezplesnivěla, je dobré ji předem nechat vysušit ve stinném a větrném místě. Tvrdý sýr je dobré namočit předem na noc do hodně slané vody (nasycený roztok), aby se konzervoval, nechat ho pak vysušit a zabalit do prodyšného materiálu. Při nakupování se dívejte na dobu přípravy - vaření (ať vyjdete s palivem a nevaříte jídlo příliš dlouho).
Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem. Komu se dělává špatně v autobuse, doporučujeme přibalit Kinedryl.

PŘEKROČENÍ HRANIC

K této cestě potřebujete cestovní pas nebo občanský průkaz, platný nejméně po dobu trvání zájezdu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví ČR ve Francii
Ambassade de la République Tchèque
15, Avenue Charles Floquet, 75007 Paris
Tel: +331/40651300,
Sekretariát: +331/40651301
Fax: +331/40651313
Nouzová linka: +420/222264234
Email: paris@mzv.gov.cz
Web: http://www.mzv.gov.cz/paris
Provozní hodiny úřadu: po-pá 09.00-13.00, 13.30-17.30
Úřední hodiny pro veřejnost: po-pá 09.00-13.00, 13.00-17.30

Konzulární oddělení velvyslanectví ČR ve Francii
18, rue Bonaparte, 75006 Paris
Tel: +331/44320200
Fax: +331/44320212
Nouzová linka: +420/222264234
Email: paris.consulate.@mzv.gov.cz
Web: http://www.mzv.gov.cz/paris
Úřední hodiny pro veřejnost: po-st, pá 09.30-12.30

Důležitá telefonní čísla:
První pomoc (SAMU) 15, Policie - pohotovostní služba 17, Hasiči 18, SOS linka 112