Italská Ligurie - pohodová turistika

Finale Ligure, Italská riviéra, NP Cinque Terre, moře, víno a Monako

Pojeďte s námi poznat jeden z nejmenších italských krajů, Ligurii, sevřenou ze severozápadu Alpami a ze severovýchodu Apeninami. Oblast historicky spjatou s Janovskou republikou, oblast slavné Italské riviéry. Společně budeme objevovat jedinečná místa, jako je Národní park Cinque Terre (UNESCO), festivalové San Remo, městečko duchů Bussana Vechia či malebně položenou horskou vesnici Triora. Mimo to navštívíme i rozlehlý krasový jeskynní komplex Grotte di Toirano. V průběhu zájezdu navštívíme také knížectví Monako.

Naše túry budou rozmanitého charakteru. Dechberoucími výhledy na moře se budeme kochat při hřebenové túře zakončené v městečku Zucarello. Přímo podél krásného členitého pobřeží vysoko nad mořem se vydáme přes skalnaté štíty turistickými stezkami z Varrigoti do vesničky Noli. Navštívíme také známou jeskyni Grotto di Falsari vypadající jako okno do moře skrze skály. Otevřou se nám výhledy přímo do údolí Finale Ligure, kde se nachází rozlehlá vinařství. Čeká nás jedna horská etapa do Ligurských Alp, kde vystoupíme na Monte Saccarello (2201 m), nejvyšší vrchol této části italských Alp. Bydlení na okraji Finale Ligure nám dá možnost se každý den zajít vykoupat do moře, zkoušet místní speciality nebo objevovat chutě vín z přilehlých vinařství.

Čeká nás turistika v nejkrásnějších místech oblasti Finale Ligure. Během našeho pobytu se budeme pohybovat převážně po nezpevněných cestách. Túry nám zaberou v průměru 5-7 hodin, s denním převýšením cca 300-950 m. Projdeme trasy s výhledy na moře, místní městečka a zajímavosti, nevynecháme ani vnitrozemí, jeden den strávíme v Ligurských Alpách. Některé z túr lze prodloužit nebo naopak zkrátit či udělat si vlastní program. Ve skupině bývá obvykle 10-25 osob. Ubytováni budeme v kempu ve vlastních stanech nebo mobilhomech a dostaneme polopenzi z naší polní kuchyně. Dopravu a ubytování máme společnou s cyklistickým programem Italská Ligurie na kole.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd okolo 17 hod z Brna přes Prahu a Plzeň, noční přejezd Rakouska a Itálie.
  • 2. den: Příjezd do Finale Ligure, ubytování a prohlídka města. Historické centrum s hradem Castelfranco, barokní kostel San Giovani Battista a impozantní Vítězný oblouk, poklidná promenáda, ochutnání první italské pizzy a italské kávy. Koupání v moři. Možnost výšlapu na nedaleký vrchol Monte Caprazoppa (291 m) s výhledy na moře a okolí. (2-3 hod, ↑ 300 m, ↓  280 m)
  • 3. den: Prohlídka rozlehlých vápencových jeskyní Toirano. Ze stejnojmenného městečka hřebenovou vyhlídkovou túrou do malebné vesničky Zuccarello přes vrcholy Monte Sopra Toirano (621 m) a Monte Acuto (748 m), s návštěvou vyhlídky z kostela Santuario di Monte Croce a přes vojenskou pevnost Poggio Grande (813 m). (6-7 hod, ↑ 950 m, ↓ 950 m)
  • 4. den: Celodenní návštěva NP Cinque Terre (UNESCO): Putování po pěti vesničkách Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola, a Riomaggiore vystavěných terasovitě na skalních útesech, dechberoucí výhledy.
  • 5. den: Trasou Via della Costa do strašidelného města umělců Bussana Vechchia. Po prohlídce do San Rema, kde můžeme na závěr dne vyzkoušet místní pláže a poznat krásy tohoto festivalového města. (4-5 hod, ↑ 200 m, ↓ 350 m)
  • 6. den: Návštěva městečka Triora (780 m) položeného vysoko v horách a na skalách majestátně se tyčící vesničky Realdo. Okruh nad Realdem s výhledy do údolí (6-7 hod, ↑ 700 m, ↓ 700 m). Navíc možnost výstupu na Monte Saccrallero (2201 m) (+2 hod, ↑ +600 m, ↓ +600 m). V případě dostatku času možná návštěva výrobny olivového oleje.
  • 7. den: Celodenní návštěva městského státu Monako: Oceánografické muzeum, Knížecí palác, kasina, prohlídka hradu, návštěva restaurací a kaváren.
  • 8. den: Z městečka Varrigoti podél členitého pobřeží vysoko nad mořem přes zříceniny místních pevnůstek, přes Monte Capo Noli (276 m), jeskyni Grotto di Falsari do Noli. Zpět do Varrigotti okružní turistickou cestou s výhledy. (6-7 hod, ↑ 750 m, ↓ 750 m)
  • 9. den: Okruh kolem Finale Ligure přes vrchol Bric della Croce (398 m), krasovou oblastí s výhledy na město, návštěva opuštěných jeskynní. Možnost návštěvy pevnosti a zakončení dne v historické vesnici Finalborgo, kde je možnost ochutnat místní pivo (6-7 hod, ↑ 550 m, ↓ 550 m). Večerní odjezd zpět do ČR.
  • 10. den: Přejezd Itálie a Rakouska, příjezd přes Plzeň a Prahu do Brna v dopoledních hodinách.

Ubytování a nocování

7x v kempu Tahiti ve vlastních stanech nebo za příplatek 3000 Kč/os. v mobilhomech. Mobilhome je chatkový apartmán určený pro 4 osoby se 2 oddělenými 2lůžkovými ložnicemi a společnou obytnou místností. Jeho součástí je vybavená kuchyně, WC a sprchový kout. Před mobilhomem je možnost venkovního posezení. V pokojích je jedna velká manželská postel nebo dvě samostatné. Je zapotřebí si vzít vlastní kompletní povlečení (tzn. prostěradlo, povlak na polštář a na přikrývku). Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími. Kemp je standardně vybaven a nabízí všechny potřebné služby, wifi je zdarma.

Stravování

Dostanete polopenzi z naší polní kuchyně. Polopenze začíná 2. den večeří a končí 9. den snídaní. Součástí kempu je i restaurace a bar. Kemp se nachází v blízkosti centra města, kde je možné navštívit místní restaurace a obchody, ale také kousek od moře.

Italská Ligurie - pohodová turistika

Italská Ligurie - pohodová turistika