Mallorca na kole

Cyklovýlety rozmanitou přírodou, mallorská pohostinnost a historie

Mallorca je nejen největší ze skupiny Baleárských ostrovů (Římané ji pojmenovali „major“ = největší), ale také největší ostrov Španělska. Na rozloze větší než 3600 km² se nachází neuvěřitelně rozmanitá příroda - od nádherných písčitých pláží, romantických zátok a skalnatých útesů, přes plochou úrodnou krajinu až po vysoká pohoří. Přívětivé klima a ideální půdní podmínky umožňují místním obyvatelům produkovat vynikající víno s označením „Binissalem-Mallorca“, které je dobře známo již od římských dob a stojí za to ho ochutnat. Ostrov je jednou velkou rozkvetlou zahradou. Okouzlí vás kvetoucí meruňkové a broskvové sady, omámí vás vůně rozmarýnu, levandule, pinií a citrusovníků. Malorčané patří mezi nejpohostinnější obyvatele ve Středozemí a milují neuspěchaný pohodlný život včetně jejich až tříhodinového rituálu polední siesty.

S Mallorcou se seznámíme převážně ze sedel kol, které budeme mít k dispozici celý týden. Město Port de Pollença v severní části ostrova nám poskytne zázemí po celou dobu zájezdu. Kromě úchvatné krajiny budeme obdivovat i historické památky nejen ve městech jako je například krásné městečko ze 13. století - Pollenca, ale i hrady na vrcholech hor - zříceniny hradu Castell d'Alaró nebo Castell de Santueri, pozoruhodné megalitické stavby - Talayots (strážní věže) či pirátskou věž, nebo prastará pohřebiště. Nachází se zde také velké množství nádherných a unikátních jeskyní a určitě budeme mít příležitost nějakou probádat.

Čekají nás jednodenní cyklovýlety spojené s kratšími turistickými výlety a nezapomeneme ani na relaxaci na některé z vyhlášených pláží. S výjimkou dvou výletů, kdy na kole zdoláme převýšení v rozmezí 700-900 m, denně překonáme převýšení v rozmezí 200-400 m. Kteroukoliv vyjížďku v programu lze pozměnit, doplnit či vynechat a užít si individuálně odpočinkový den. Spolu s koly se budeme po ostrově přepravovat vypůjčenými auty a přídavným vlekem na kola. Nocovat budeme celou dobu v hotelu se snídaní ve městě Port de Pollença. Centrum s obchody, restauracemi a bary i populární Paseo de Pinos (borovicová promenáda) jsou v bezprostřední blízkosti. Ubytování máme společné se zájezdem Mallorca - pohodová turistika, ke kterému se lze každý den připojit.

Předběžný program zájezdu

  • 1. den: Přílet do hlavního města Palma de Mallorca, přejezd na ubytování. Ubytování v hotelu na 7 nocí.
  • 2. den: Po populární nenáročné cyklistické trase vybudované na bývalé železnici z města Manacor do města Arta (↔ 30 km, ↑ 400 m, ↓ 400 m). Možnost prodloužení k pláži Cala Mesquida (↔ +15 km, ↑ +100 m, ↓ +200 m), nebo pobřežní cestou zpět do města Manacor (↔ +40 km, ↑ +450 m, ↓ +450 m). Návštěva jeskyně Coves d'Artà.
  • 3. den: Výjezd z Port Pollency na nejsevernější bod Mallorky a zpět. Kopcovitý terén s mnoha výhledy, cestou možnost odpočinku na pláži (↔ 40 km, ↑ 900 m, ↓ 900 m). Případné prodloužení výjezdem na pirátskou věž (↔ +5 km, ↑ +200 m, ↓ +200 m).
  • 4. den: Nenáročný výjezd na poloostrov Alcúdia (↔ 30 km, ↑ 250 m, ↓ 250 m), lehká pěší turistika s výstupem na vyhlídkový vrchol Penya del Migdia (↔ +15 km, ↑ +700 m, ↓ +700 m), nebo relaxace na pláži Platja des Coll Baix.
  • 5. den: Nenáročná cyklotrasa přes typický mallorský venkov v okolí města Pollenca (↔ 25 km, ↑ 200 m, ↓ 200 m), prohlídka historického centra města Pollenca.
  • 6. den: Středně náročný okruh v centrální části hor Serra de Tramuntana (↔ 40 km, ↑ 950 m, ↓ 950 m). Pro zájemce možnost výjezdu pod vrchol Puig d'Alaró (↔ +10 km, ↑ +400 m, ↓ +400 m) a dále pěšky na zříceninu hradu Castell d'Alaró (↔ +5 km, ↑ +400 m, ↓ +400 m).
  • 7. den: Krásná odpočinková trasa v západní části ostrova (↔ 20 km, ↑ 350 m, ↓ 350 m).
  • 8. den: Dopoledne odjezd z hotelu a autem na další zajímavá místa: vyhlídka Sant Salvador, zřícenina hradu Castell de Santueri. Večerní odlet z Palma de Mallorca.

Ubytování

7x v Aparthotel Habitat ve městě Port de Pollença v severní části ostrova, v hezké zátoce pod pohořím Tramutanta. Hotel se nachází cca 850 metrů od pláže a kousek od centra s restauracemi, bary a obchody. Ubytovaní budeme převážně ve 4 lůžkových apartmánech s oddělenými ložnicemi (po dvou) s vlastním sociálním zařízením a plně vybavenou kuchyňkou. Wifi je zde zdarma.

Stravování

V hotelu dostaneme každý den kontinentální snídani formou bufetu. Přes den se budeme stravovat z vlastních zdrojů. V blízkosti hotelu se nachází řada restaurací a barů. Obchod s potravinami je též v docházkové vzdálenosti. Ceny v obchodech jsou zpravidla o 20 % vyšší než u nás. V restauraci pak zaplatíte až o 50-70 % více. Večeře vyjde zhruba na 10-15 €.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Na místě budeme mít k dispozici vypůjčená auta s vlekem na kola a půjčená kola.

Cestovní doklady a víza: Mallorca je součástí Španělska a tedy i EU. K překročení hranic postačí platný občanský průkaz nebo cestovní pas (vydaný od července 2000).

Kolo: Po celou dobu zájezdu budete mít k dispozici půjčené kolo „na míru“. K dispozici budou pánská a dámská krosová kola, popřípadě kola horská. Pro správný výběr kola uveďte do přihlášky vaši výšku v cm. Nabídku kol naleznete zde: půjčení kol. Je také možné dovézt si kolo vlastní za příplatek letecké společnosti ve výši cca 3500 Kč. V tom případě vám poskytneme slevu 1900 Kč z ceny zájezdu. Zájem o přepravu vlastního kola uveďte do poznámky v přihlášce.

Cyklistickou přilbu doporučujeme mít vlastní. Na místě se ale dá i půjčit za poplatek 0,50 €/den. Zapůjčení přilby je nutné uvést do přihlášky.

Pedály: Standardně je kolo s klasickými pedály. V případě požadavků na jiný typ (+1 €/den) uveďte do přihlášky jaký typ pedálů požadujete.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, letenky, pojištění atd.)

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Mallorca na kole

Mallorca na kole