Montenegro avalanche camp

Lavinový kemp a freeride v Černé Hoře

Zájezd Montenegro avalanche camp v letošním roce nepořádáme, zkuste si vybrat z dalších zájezdů do Černé hory zde - zájezdy do Černé hory.
Netradiční zimní dovolená uprostřed nádherné přírody pod ochranou UNESCO v NP Durmitor a pohoří Bjelasica. Malebné rozeklané pohoří s ostrými štíty, vypínajícími se vysoko k obloze, tyto (dle místních obyvatel) "božská nebesa podpírající sloupy" nabízí vynikající možnosti pro freeride, vleky a lanovky pro sjezdaře, ale i možnost romantické zimní turistiky na běžkách, skialpech nebo sněžnicích. Největší střediska zimních sportů Žabljak (1450 m) a Jezerine (1400 m) jsou vyhlášená stabilním počasím a dlouho ležící vydatnou pokrývkou sněhu. Strávíme čtyři dny v Žabljaku v pohoří Durmitor a poté se přesuneme do Kolašinu odkud budeme dojíždět 8 km do střediska Jezerine v pohoří Bjelasica. Tak jako celý Balkán i Černá Hora podléhá čím dál rychleji vlivu okolního světa a tak je možná nejvyšší čas poznat ještě nepříliš narušenou krásu a kouzlo tohoto kraje.
  • 1. - 2. den: Odjezd z ČR v odpoledních hodinách, noční přejezd přes Slovensko, Maďarsko a Srbsko do Černé Hory. Příjezd do NP Durmitor - ubytování v Žabljaku.
  • 3. - 6. den: Snowboarding a lyžování v Žabljaku, výlety na běžkách po okolí - k četným jezerům (Crne, Zminje), po náhorní plošině mezi Durmitorem a Sinjajevinou, do sedla Sedlo atd ... Pro sjezdaře nabízí Žabljak modré, červené a 1 černou sjezdovku v nadmořské výšce od 1400 do 2213 m na svazích Savina Kuku. Podmínky pro freeride nabízí terény nalevo od sjezdovek, tzv. Čista strana – spousta žlebů, volné pláně nad hranicí lesa ... Možné jednodenní výlety na skialpech nebo sněžnicích do centra Durmitoru, pro dobrodruhy s náležitým vybavením i s noclehem v salaších Lokvice.
  • 7. - 9. den: Tři dny ježdění v pohoří Bjelasica (Ključ) ve středisku Skicentar Jezerine. Perfektně upravené, ale zároveň téměř opuštěné sjezdovky v nadmořské výšce 1400 – 2000 m. Spousta možností pro freeride v prašanu poblíž sjezdovek nebo cca 5-15 min chůze po hřebenu. Ubytování v malebném městečku Kolašin. Možnost krásných výletů na skialpech, běžkách či sněžnicích po okolních zaoblených kopcích.
  • 9. - 10. den: Odpoledne po ježdění odjezd z Jezerine, návrat do ČR v neděli kolem poledne.

Lavinová prevence a výcvik

Během celého trvání pobytu se nám bude věnovat lavinový specialista (Viktor Kořízek, HS Krkonoše, UIAGM). Celá akce bude probíhat formou lavinového kurzu v kombinaci s freeride sjezdy a back country výlety jak s Viktorem Kořízkem, tak ve skupinkách, které zrovna nebudou mít program s průvodcem.

Lavinová část campu bude zaměřená hlavně na rozpoznávání lavinového nebezpečí přímo v terénu, správné volby trasy sjezdu, ale i výstupu při back country túrách. Během každodenních sjezdů bude vždy účastníkům proveden podrobný komentář situace a všech činností, které by měly následovat v závislosti na dané situaci.

V rámci těchto aktivit se řeší témata:

  • 1. SNÍH - vznik, formy, usazování, přeměna, vzájemné vazby, pozorování, sněhový profil, teorie „Hot spots“, vliv jednotlivých faktorů na stabilitu, testy stability
  • 2. LAVINY - prevence, odhad rizika, strategie pro pohyb v lavinovém terénu (Snow card, Nivo test, Stop or go, 3 x 3, Redukční metoda a Lavinové riziko, Krok za krokem), chyby v rozhodování
  • 3. ZÁCHRANA V LAVINĚ – lavinové neštěstí, kamarádská pomoc, profi akce, organizace záchrany, hledání pomocí lavinových přístrojů, vyproštění, transport
  • 4. UKÁZKA PRÁCE LAVINOVÉHO PSA – názorné předvedení akce „naostro“ s využitím spec. cvičeného psa s psovodem z řad HS Krkonoše.
  • 5. PLÁNOVÁNÍ TÚRY - podrobná příprava, která zahrnuje studium trasy, sledování lavinové předpovědí a počasí, sledování podezřelých míst již před túrou pomocí čtení z mapy, večerní rozbor tras pomocí foto a video dokumentace.

Freeskiing Snow
V rámci témat freeride/laviny se bude jistě intenzivně diskutovat jak s Viktorem Kořízkem, tak se zkušenými ridery, redaktory a fotografy z časopisu SNOW a FREESKI a také internetového portálu FreeSkiing.cz(.sk). K dispozici budou jistě také kvalitní filmy, fotografie i příběhy, které zajistí dokonalou saturaci všech přítomných jak na kopci, tak v teple u drinku.

Vleky a sjezdovky:
Ke sjezdovkám budeme v obou střediscích dojíždět naším autobusem, ti kteří nestihnou odjezd našeho busu po náročné noci, mohou dojít buď pěšky nebo taxíkem.
Žabljak - Savin Kuk - k dispozici dvě lanovky dvojsedačky 1600 m a 550 m a dvojkotva a poma v délce 350 m - 500 m. Celodenní skipas stojí 15 Euro. Svahy bývají kvalitně urolbované. Jsou zde možnosti pro freeride: některé lehčí frírajdy jsou v dosahu vleku, náročnější frírajd na Čisté straně je dosažitelný od horní stanice lanovky, kdy se musí vystoupit asi 15-20 minut na vrchol kopce. Dole u sjezdovek několik barů a hospod, pěšky je to k ubytování asi 3 km, taxi do centra (4 km) nebo na ubytování stojí kolem 5 Euro.
Jezerine – lanovka v délce asi 2000 m a poma asi 650 m, několik sjezdovek, všechny každý den perfektně urolbované, velmi málo lidí. Hodně krásných freerideů nad hranicí lesa i nějaké lesní sjezdy. Půldenní skipas 9:30-13:00 10 Euro, celodenní skipas do 16 hod. 20 Euro. Dole u sjezdovky restaurace (trochu dražší), do Kolašinu je to asi 8 km, taxi stojí kolem 15 Euro.

Ubytování: v Žabljaku (15 min. od centra) v nových domech (pokoje pro 2-6 osob, koupelna a WC společné max. pro 2 pokoje), některé pokoje mají vybavenou kuchyňku a TV, v Kolašinu (5 min od centra) v hotelu a soukromých domech v pokojích pro 2-4 osob (vlastní koupelna a WC, TV). Není třeba mít vlastní spacák ani povlečení.
Rozdělování do pokojů probíhá na místě. Pokud chcete mít jistotu dvoulůžkového pokoje, můžeme vám to garantovat za příplatek 500 Kč/os./zájezd - uveďte to prosím v poznámce v přihlášce.

Stravování: vlastní. V Žabljaku je k dispozici několik vybavených kuchyněk (nejsou na všech pokojích, ale vždycky jsme se nějak domluvili). V Kolašinu bude ráno v hotelu v jídelně k dispozici čaj a káva, ostatní je možno nakoupit v obchodě (a pekárně) asi 5 min. od hotelu. Na večeře je možnost využití mnoha místních restaurací v Žabljaku i Kolašinu (ceny jídel zhruba 2-6 Euro) - vynikající!

Nástupní místa: Brno, Bratislava.

Cena zahrnuje: dopravu autobusem a veškeré poplatky s tím spojené, ubytování, průvodce, kopie map, informační materiály, lavinový výcvik, CD s výukovými materiály - lavinová prevence, pojištění CK proti úpadku, pojištění storna zájezdu.

Cena nezahrnuje: zapůjčení lavinových pomůcek (lopata, sonda, lavinový vyhledávač), skipas. Prvních 15 přihlášených účastníků, kteří zaplatí zálohu má půjčení kompletního lavinového vybaveni od Skialpshp.cz zdarma!