Bhútán - poslední Šangri-La

Pohodový treking k sedmitisícovým velikánům, kláštery Bhútánu a příroda Nepálu

 
 

Termíny zájezdů

Náročnost: 3

 
 • Termín
 • Délka
 • Cena
 • Obj.číslo
 •  
 • Rezervace
 • Přihláška

Bhútán bývá označován jako „země nekonečného štěstí“ a ročně jej navštíví jen několik desítek tisíc turistů. Snad právě proto je Bhútán zahalen rouškou zatím neobjeveného tajemství. Vysoké hory s nadmořskou výškou přes 7000 m při hranici s Tibetem, hluboce zaříznutá údolí s horskými bystřinami i nížiny s těžko prostupnými pralesy při hranicích s Indií, svébytná kultura a tradice jen málo poznamenané masovou turistikou - to je Bhútán. Bez nadsázky můžeme říci, že se jedná o jednu z turisticky nejméně poznamenaných zemí na světě. Nahlédneme do života a tradic běžných lidí a necháme se unést nebetyčnými horami v místech, která vidělo jen málo cizinců. Unikátní je i bhútánský turistický systém - platí se fixní částka 250 $ na osobu a den pobytu, která již zahrnuje veškeré služby. Do Bhútánu se jako turista nelze dostat levným způsobem.

S podporou nosičů, jaků nebo mul, i spolu s místním průvodcem a také s kuchařem se vypravíme na šestidenní vysokohorský Jomolhari trek pod nepřehlédnutelný posvátný vrchol Jomolhari (7326 m). Budeme se pohybovat v nadmořských výškách 3000-5000 m. Abychom si lépe přivykli vysoké nadmořské výšce, zahájíme náš pobyt v Bhútánu výstupem k legendárnímu klášteru Taktsang. Nenecháme si ujít ani poznání dalších nejzajímavějších a nejznámějších památek, buddhistických klášterů a přírodních zajímavostí země. Vedle hlavního města Thimphu navštívíme Punakhu, kde se podle tradice konají korunovační ceremoniály bhútánských králů. Nedaleko Punakhy navštívíme i legendami opředený klášter Chimi Lhakhang u vesnice Sopsokha, kde na fasádách domů, jejich krovech i v prodejnách suvenýrů uvidíme umně vyvedené penisy různých velikostí. V Nepálu poznáme kromě atraktivních chrámů v Kathmandu i džungli s nosorožci a tygry v NP Chitwan.

Čeká nás středně náročný vysokohorský trek k nejposvátnější bhútánské hoře Jomolhari (7326 m), který absolvujeme nalehko. Velké batohy nám ponesou muly nebo jaci. Po skončení treku budeme pokračovat odpočinkovou poznávací částí zájezdu. V Bhútánu budeme mít k dispozici i domorodého průvodce. Na treku budeme spát v místních zapůjčených stanech, během poznávacího programu v kvalitních hotelech. Cena permitu do Bhútánu zahrnuje i plnou penzi jak během pobytu v horách, tak i v civilizaci. Pojedeme v malé skupině do 14 cestovatelů.

Předběžný program zájezdu

 • 1.-2. den: Let do nepálského Kathmandu, ubytování na 1 noc. Návštěva stúpy Swayambhunath, nepálského centra budhismu a náměstí Durbar Square.
 • 3. den: Let z Kathmandu do bhútánského Para s úchvatnými výhledy na himálajské velikány včetně Mt. Everestu (8848 m). Prohlídka kláštera Paro Dzong a první seznámení s Bhútánem.
 • 4. den: Výstup k legendárnímu klášteru Taktsang (3120 m) zvanému Tygří hnízdo, postavenému vysoko ve skalách, aklimatizace (5 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m). Přesun do osady Gunitsawa a zahájení šestidenního přechodu. Malebným údolím na tábořiště u Sharna Zampa (2850 m). ( 1 hod, ↓ 100 m)
 • 5. den: Táhlé pozvolné stoupání pod hraničním hřebem s Tibetskou autonomní oblastí až na tábořiště Thangthangkha (3610 m). (7-8 hod, ↑ 800 m, ↓ 50 m)
 • 6. den: Fantastické horské scenérie během výstupu na tábořiště poblíž osady Jangothang (4080 m) s úžasnými výhledy na Jomolhari (7326 m). (5-6 hod, ↑ 500 m)
 • 7. den: Výstup do sedla Bhonte La Pass (4890 m) s úchvatnými výhledy na hraniční hřeben a sestup na tábořiště Lingshi (3800 m). (6-7 hod, ↑ 800 m, ↓ 1100 m)
 • 8. den: Přes vysoko položené sedlo Yelila pass (4930 m) s výhledem na horské velikány v čele s Jomolhari (7326 m) a sestup na tábořiště Shodu (4080 m). (8-9 hod, ↑ 1100 m, ↓ 900 m)
 • 9. den: Rododendrovými lesy podél řeky Thimphu Chhu, kterou zdobí nádherné vodopády, až k ruinám Barshong Dzon a na blízké tábořiště (3710 m). (5-6 hod, ↑ 300 m, ↓ 700 m)
 • 10. den: Setkání s autem a přesun do hlavního města Bhútánu Thimphu. Oslava šťastného návratu z hor. Ubytování v hotelu.
 • 11. den: Návštěva obří sochy Buddhy a kláštera Thimphu Dzong. Přejezd přes vysoko položené silniční sedlo Dochula Pass (3100 m) se skvělými výhledy na hraniční himalájský hřeben, jemuž vévodí Kula Kangri (7553 m), nejvyšší vrchol Bhútánu. Prohlídka kláštera Punakha Dzong, v němž jsou korunováni bhútánští králové.
 • 12. den: Návštěva rázovité vesnice Sopsokha a kláštera Chimi Lhakhang, který je spojen s působením budhistického mistra Drukpy Künleya a jeho „hromoklínem moudrosti“. Společnost nám budou dělat malby obřích penisů na fasádách domů i různě velké dřevěné falusy v prodejnách se suvenýry. Návrat do Para.
 • 13. den: Rozloučení s Bhútánem, let do Kathmandu. Dokončení prohlídky města: hinduistický chrám Pashupatinath Temle s gháty na břehu posvátné řeky Bagmati - tradiční kremace zesnulých.
 • 14. den: Přesun za poznáním nepálské fauny do NP Chitwan. Podvečerní procházka parkem s místním rangerem.
 • 15. den: Chitwan - jízda na slonech nebo džípové safari s velkou šancí na pozorování nosorožců indických. Teoretická šance i na spatření tygra bengálského. Fakultativně možnost koupání se slony. Odpoledne jízda na kanoi a další pěší safari džunglí.
 • 16. den: Tranzit zpět do Kathmandu, odlet z Nepálu.
 • 17. den: Návrat do Evropy.

Ubytování a stravování na zájezdu

Ubytování a nocování: V Kathmandu v levnějším hotelu v jednoduchých, většinou 2lůžkových pokojích se sprchou a WC. V Bhútánu během treku v místních zapůjčených stanech. Potřebovat budete teplý spacák a karimatku. Během poznávacího programu pak spíme v kvalitních hotelech ve většinou 2lůžkových pokojích se sprchou a WC.

Stravování: V Bhútánu během obou částí programu dostaneme bohatou plnou penzi. V hotelech a restaurací bývá podávána formou švédského stolu. Na treku nám jídlo připraví kuchař, který nás bude doprovázet. V ceně ubytování v Kathmandu je zahrnuta snídaně, která se většinou skládá z opečeného toastu, omelety, másla a džemu. Na oběd a večeři si tam zajdeme do některé z osvědčených pouličních restaurací. Při výletu do NP Chitwan je v ceně polopenze. V Nepálu jsou ceny jídla v restauracích srovnatelné s našimi, ve stáncích na ulici bývají ceny i poloviční.

Další informace k zájezdu

Místní doprava: V Kathmandu se budeme přesouvat taxíky. Do Bhútánu poletíme z Kathmandu. V Bhútánu se budeme dopravovat minibusy objednanými jen pro naši skupinu. Minibusy pojedeme i do nepálského NP Chitwan.

Cestovní doklady: K této cestě potřebujeme cestovní pas (s platností minimálně o 6 měsíců přesahující dobu odletu z Kathmandu). Budeme od vás potřebovat sken pasu (k zaslání vás vyzveme, až to bude aktuální), který pošleme naší partnerské cestovní kanceláři v Bhútánu. Na základě tohoto dokladu bude vyřízeno pozvání, vízum a permit. Po příletu do Para již dostanete jen razítko do pasu. Vyřízení tohoto povolení je zahrnuto do ceny zájezdu. Po příletu do Kathmandu si na letišti vyřídíme vstupní vízum do Nepálu v ceně 40 $. Pro jistotu si vezměte 2 pasové fotografie.

Očkování: Do Nepálu ani do Bhútánu není povinné žádné očkování. Doporučuje se očkování proti hepatitidě A a B, zvážit lze očkování proti břišnímu tyfu. Podrobné informace o očkování vám sdělí zdravotní ústavy a očkovací centra.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, letenky, pojištění atd.)

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Průvodce: David Hainall.

Cena zájezdu Bhútán - poslední Šangri-La

Cena 123000 Kč = 103000 Kč za zájezd + cca 20000 Kč za letenku z Evropy včetně tax (cena za letenku je pouze přibližná, může být o něco vyšší i nižší - kvůli rezervaci letenky a nižší ceně je nutno se přihlásit s co největším časovým předstihem)
1. záloha = 10000 Kč (hradí se po přihlášení)
2. záloha = 90000 Kč (hradí se po dosažení min. počtu účastníků)

Cena 103000 Kč zahrnuje: zpáteční letenku Kathmandu-Paro, veškerou místní dopravu dle programu, v Bhútánu ubytování v horách v místních stanech (6x) a v hotelech (4x), plnou penzi v Bhútánu (10x), v Kathmandu ubytování se snídaní (2x), v Chitwanu ubytování s polopenzí (2x), transport zavazadel během treku, v Bhútánu místního průvodce, českého průvodce po celou dobu zájezdu, vízum, pozvání a povolení ke vstupu do Bhútánu, vstup do NP Chitwan a aktivity (jízda na slonech nebo v džípu, plavba na kánoi, pěší safari), elektronické informační materiály, pojištění CK proti úpadku

Cena 103000 Kč nezahrnuje (ceny z roku 2017): nutné výdaje: zpáteční letenku z Evropy do Kathmandu (cca 20000 Kč včetně tax), nepálské vízum 40 $; volitelné výdaje: obědy a večeře v Kathmandu a obědy při výletu do Chitwanu (do 4-5 $/jídlo), vstupy do památek v Kathmandu (celkem cca 30 $), spropitné za případné koupání se slony, cestovní pojištění a pojištění storna zájezdu (lze sjednat v přihlášce)

 

Termíny zájezdů

Náročnost: 3

 
 • Termín
 • Délka
 • Cena
 • Obj.číslo
 •  
 • Rezervace
 • Přihláška
 

Další podobné zájezdy:

Nepál - Everest trek

Nepál - Everest trek

Okruh pod nejvyšší horu světa Mt. Everest


51000 Kč
Detail zájezdu

 • 26.10.-18.11.
 

Bhútán - poslední Šangri-La

Klášter Taktsang postaven vysoko ve skalách Modlitební mlýnky nedaleko kláštera Taktsang Stúpy v sedle Dochula Pass (3100 m n.m.) Rýžová políčka nad městem Punakha
 

Bhútán - poslední Šangri-La

V klášteře Paro Dzong Mnich v klášteře Paro Dzong Kula Kangri (7 553 m n. m.) – nejvyšší vrchol Bhútánu Letadlo Bhutan Airlines na letišti v Paro Letištní budovy v Paro V Bhútánu nejsou světelné křižovatky a provoz řídí policisté Turisté na sloním safari v NP Chitwan v Nepálu Sloni v řece East Rapti River v NP Chitwan v Nepálu Gaviál na břehu řeky East Rapti River v NP Chitwan v Nepálu Gaviálové v NP Chitwan v Nepálu V NP Chitwan můžete spatřit i tygra indického (bengálského) V NP Chitwan v Nepálu žijí nosorožci indičtí Stúpa a modlitební praporky nedaleko nepálského centra budhismu Poutnice u stúpy Swayambhunath - centra nepálského budhismu Pod stúpou Swayambhunath je dlouhá řada modlitebních mlýnků Káthmándú – Durbar square Svatý muž u kláštera Pashupathi Mandir v Káthmándú Spalování mrtvol u kláštera Pashupathi Mandir v Káthmándú Makakové v Káthmándú Modlitební mlýnky pod stúpou Swayambhunath v Káthmándú Stúpa Swayambhunath v Káthmándú je centrem nepálského budhismu
 
 

©2018 CK Alpina - zájezdy a dovolená | e-mail ck@alpina.cz | telefon +420 548 522 652 | mobil +420 777 257 462 | Ochrana osobních údajů | odkazy