Bhútán - poslední Šangri-La

Pohodový treking pod sedmitisícové velikány, kláštery Bhútánu, příroda a památky Nepálu

Bhútán bývá označován jako „země nekonečného štěstí“ a ročně jej navštíví jen několik desítek tisíc turistů. Snad právě proto je Bhútán zahalen rouškou zatím neobjeveného tajemství. Vysoké hory s nadmořskou výškou přes 7000 m při hranici s Tibetem, hluboce zaříznutá údolí s horskými bystřinami i nížiny s těžko prostupnými pralesy při hranicích s Indií, svébytná kultura a tradice jen málo poznamenané masovou turistikou - to je Bhútán. Bez nadsázky můžeme říci, že se jedná o jednu z turisticky nejméně poznamenaných zemí na světě. Nahlédneme do života a tradic běžných lidí a necháme se unést nebetyčnými horami v místech, která vidělo jen málo cizinců. Unikátní je i bhútánský turistický systém - platí se fixní částka 250 $ na osobu a den pobytu, která již zahrnuje veškeré služby. Do Bhútánu se jako turista nelze dostat levným způsobem.

S podporou nosičů, jaků nebo mul, i spolu s místním průvodcem a také s kuchařem se vypravíme na šestidenní vysokohorský Jomolhari trek pod nepřehlédnutelný posvátný vrchol Jomolhari (7326 m). Budeme se pohybovat v nadmořských výškách 3000-5000 m. Abychom si lépe přivykli vysoké nadmořské výšce, zahájíme náš pobyt v Bhútánu výstupem k legendárnímu klášteru Taktsang. Nenecháme si ujít ani poznání dalších nejzajímavějších a nejznámějších památek, buddhistických klášterů a přírodních zajímavostí země. Vedle hlavního města Thimphu navštívíme Punakhu, kde se podle tradice konají korunovační ceremoniály bhútánských králů. Nedaleko Punakhy navštívíme i legendami opředený klášter Chimi Lhakhang u vesnice Sopsokha, kde na fasádách domů, jejich krovech i v prodejnách suvenýrů uvidíme umně vyvedené penisy různých velikostí. V Nepálu poznáme kromě atraktivních chrámů v Kathmandu i vyhlídkový hřeben Nagarkot s panoramatem himálajských velikánů včetně vzdáleného Mt. Everestu (8848 m).

Čeká nás středně náročný vysokohorský trek k nejposvátnější bhútánské hoře Jomolhari (7326 m), který absolvujeme nalehko. Velké batohy nám ponesou muly nebo jaci. Po skončení treku budeme pokračovat odpočinkovou poznávací částí zájezdu. V Bhútánu budeme mít k dispozici i domorodého průvodce. Na treku budeme spát v místních zapůjčených stanech, během poznávacího programu v kvalitních hotelech. Cena permitu do Bhútánu zahrnuje i plnou penzi jak během pobytu v horách, tak i v civilizaci. Pojedeme v malé skupině do 14 cestovatelů.

Předběžný program zájezdu

 • 1.-2. den: Odlet z Prahy do nepálského Kathmandu, ubytování na 1 noc. Návštěva stúpy Swayambhunath, nepálského centra budhismu a náměstí Durbar Square.
 • 3. den: Let z Kathmandu do bhútánského Para s úchvatnými výhledy na himálajské velikány včetně Mt. Everestu (8848 m). Prohlídka kláštera Paro Dzong a první seznámení s Bhútánem.
 • 4. den: Výstup k legendárnímu klášteru Taktsang (3120 m) zvanému Tygří hnízdo, postavenému vysoko ve skalách, aklimatizace (5 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m). Přesun do osady Gunitsawa a zahájení šestidenního přechodu. Malebným údolím na tábořiště u Sharna Zampa (2850 m). ( 1 hod, ↓ 100 m)
 • 5. den: Táhlé pozvolné stoupání pod hraničním hřebem s Tibetskou autonomní oblastí až na tábořiště Thangthangkha (3610 m). (7-8 hod, ↑ 800 m, ↓ 50 m)
 • 6. den: Fantastické horské scenérie během výstupu na tábořiště poblíž osady Jangothang (4080 m) s úžasnými výhledy na Jomolhari (7326 m). (5-6 hod, ↑ 500 m)
 • 7. den: Výstup do sedla Bhonte La Pass (4890 m) s úchvatnými výhledy na hraniční hřeben a sestup na tábořiště Lingshi (3800 m). (6-7 hod, ↑ 800 m, ↓ 1100 m)
 • 8. den: Přes vysoko položené sedlo Yelila pass (4930 m) s výhledem na horské velikány v čele s Jomolhari (7326 m) a sestup na tábořiště Shodu (4080 m). (8-9 hod, ↑ 1100 m, ↓ 900 m)
 • 9. den: Rododendrovými lesy podél řeky Thimphu Chhu, kterou zdobí nádherné vodopády, až k ruinám Barshong Dzon a na blízké tábořiště (3710 m). (5-6 hod, ↑ 300 m, ↓ 700 m)
 • 10. den: Setkání s autem a přesun do hlavního města Bhútánu Thimphu. Oslava šťastného návratu z hor. Ubytování v hotelu.
 • 11. den: Návštěva obří sochy Buddhy a kláštera Thimphu Dzong. Přejezd přes vysoko položené silniční sedlo Dochula Pass (3100 m) se skvělými výhledy na hraniční himalájský hřeben, jemuž vévodí Kula Kangri (7553 m), nejvyšší vrchol Bhútánu. Prohlídka kláštera Punakha Dzong, v němž jsou korunováni bhútánští králové.
 • 12. den: Návštěva rázovité vesnice Sopsokha a kláštera Chimi Lhakhang, který je spojen s působením budhistického mistra Drukpy Künleya a jeho „hromoklínem moudrosti“. Společnost nám budou dělat malby obřích penisů na fasádách domů i různě velké dřevěné falusy v prodejnách se suvenýry. Návrat do Para.
 • 13. den: Rozloučení s Bhútánem, let do Kathmandu. Dokončení prohlídky města: hinduistický chrám Pashupatinath Temle s gháty na břehu posvátné řeky Bagmati - tradiční kremace zesnulých.
 • 14. den: Brzy ráno přesun na hřeben Nagarkot s výhledem na sluncem ozářené himálajské velikány Annapurna (8091 m), Manaslu (8163 m) a Mt. Everest (8848 m). Pohodový trek přes rázovité vesnice s kláštery po tzv. Nagarkot panoramic hikking trail (4-5 hod, ↑ 550 m, ↓ 550 m). Nocleh v oblasti Nagarkot.
 • 15. den: Dopoledne přes královské město Bhaktapur s vyhlášeným náměstím Durbar Square, návrat do Kathmandu. Poslední nákupy a odlet z Nepálu.
 • 16. den: Návrat do Prahy.

Ubytování a nocování

V Kathmandu a na Nagarkotu v levnějším hotelu v jednoduchých, většinou 2lůžkových pokojích se sprchou a WC. V Bhútánu během treku v místních zapůjčených stanech. Potřebovat budete teplý spacák a karimatku. Během poznávacího programu pak spíme v kvalitních hotelech ve většinou 2lůžkových pokojích se sprchou a WC.

Stravování

V Bhútánu během obou částí programu dostaneme bohatou plnou penzi. V hotelech a restaurací bývá podávána formou švédského stolu. Na treku nám jídlo připraví kuchař, který nás bude doprovázet. V ceně ubytování v Kathmandu a na Nagarkotu je zahrnuta snídaně, která se většinou skládá z opečeného toastu, omelety, másla a džemu. Na oběd a večeři si tam zajdeme do některé z osvědčených pouličních restaurací. V Nepálu jsou ceny jídla v restauracích srovnatelné s našimi, ve stáncích na ulici bývají ceny i poloviční.

Další informace k zájezdu

Místní doprava: V Kathmandu se budeme přesouvat taxíky nebo předem objednanou dodávkou. Do Bhútánu poletíme z Kathmandu. V Bhútánu se budeme dopravovat minibusy objednanými jen pro naši skupinu.

Cestovní doklady a víza: K této cestě potřebujeme cestovní pas (s platností minimálně o 6 měsíců přesahující dobu odletu z Kathmandu). Cca 2 měsíce před akcí vás požádáme o zaslání skenu vašeho pasu, který pošleme naší partnerské cestovní kanceláři v Bhútánu. Na základě tohoto dokladu bude vyřízeno pozvání, vízum a permit. Po příletu do Para již dostanete jen razítko do pasu. Vyřízení tohoto povolení je zahrnuto do ceny zájezdu. Po příletu do Kathmandu si na letišti vyřídíme vstupní vízum do Nepálu v ceně 40 $. Pro jistotu si vezměte 2 pasové fotografie.

Očkování: Do Nepálu ani do Bhútánu není povinné žádné očkování. Doporučuje se očkování proti hepatitidě A a B, zvážit lze očkování proti břišnímu tyfu. Podrobné informace o očkování vám sdělí zdravotní ústavy a očkovací centra.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, letenky, pojištění atd.)

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Bhútán - poslední Šangri-La

Bhútán - poslední Šangri-La

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Nepál - Annapurna trek

Nejoblíbenější trek na světě - okolo Annapuren s noclehy na chatách

Nepál - Everest trek

Trekking pod nejvyšší horu světa Mt. Everest s noclehy na chatách

Indie - Ladakh

Treking v Ladakhu, zemi vysokých sedel

Ladakh - Malý Tibet pohodově

Kláštery Ladakhu i trek nalehko s podporou koní v Himálaji (Indie)

Nepál - krajem Šerpů

Trekking v údolí Khumbu pod Mt. Everestem s podporou nosičů a noclehy na chatách

Nepál - Manaslu trek

Liduprázdným Himálajem kolem Manaslu s noclehy na chatách