Bhútán - poslední Šangri-La

Trekking s podporou mul pod sedmitisícové velikány, příroda a kláštery himálajského království

Bhútán bývá označován jako „země nekonečného štěstí“ a ročně jej navštíví jen několik desítek tisíc turistů. Snad právě proto je Bhútán zahalen rouškou zatím neobjeveného tajemství. Vysoké hory s nadmořskou výškou přes 7000 m při hranici s Tibetem, hluboce zaříznutá údolí s horskými bystřinami i nížiny s těžko prostupnými pralesy při hranicích s Indií, svébytná kultura a tradice jen málo poznamenané masovou turistikou - to je Bhútán. Bez nadsázky můžeme říci, že se jedná o jednu z turisticky nejméně poznamenaných zemí na světě. Nahlédneme do života a tradic běžných lidí a necháme se unést nebetyčnými horami v místech, která vidělo jen málo cizinců. Unikátní je i bhútánský turistický systém, který díky vysokým denním poplatkům za služby prakticky znemožňuje se jako turista do Bhútánu dostat levným způsobem.

S podporou mul nebo jaků, i spolu s místním průvodcem a také s kuchařem se vypravíme na sedmidenní vysokohorský Jomolhari trek pod nepřehlédnutelný posvátný vrchol Jomolhari (7326 m). Budeme se pohybovat v nadmořských výškách 2800-4900 m. Kvůli lepší aklimatizaci na vysokou nadmořskou výšku zahájíme náš pobyt v Bhútánu výstupem k legendárnímu klášteru Taktsang. Během treku přejdeme tři vysokohorská sedla ve výšce okolo 4900 m, nejvyšší z nich je Yelila Pass (4930 m). Po skončení treku navážeme odpočinkovou částí zájezdu - za dva dny poznáme nejzajímavější památky, buddhistické kláštery a přírodní zajímavosti Bhútánu. Vedle hlavního města Thimphu navštívíme Punakhu, kde se podle tradice konají korunovační ceremoniály bhútánských králů. Nedaleko Punakhy navštívíme i legendami opředený klášter Chimi Lhakhang u vesnice Sopsokha, kde na fasádách domů, jejich krovech i v prodejnách suvenýrů uvidíme umně vyvedené penisy různých velikostí. V závěru zájezdu v Nepálu uvidíme kromě atraktivních chrámů v Kathmandu i královské město Bhaktapur.

Jádrem programu je středně náročný vysokohorský trek k nejposvátnější bhútánské hoře Jomolhari (7326 m), který absolvujeme nalehko. Velké batohy nám ponesou muly nebo jaci. Na túrách strávíme většinou 6-7 hodin, výjimečně pak 8-9 hodin včetně přestávek na jídlo a odpočinku. Denní převýšení se bude většinou pohybovat kolem 700-800 m ve stoupání a totéž v klesání, výjimečně dosáhne 1100 m (náročnost podrobněji). V Bhútánu budeme mít k dispozici i domorodého průvodce. Na treku budeme spát v místních zapůjčených stanech, během poznávacího programu v kvalitních hotelech. Cena permitu do Bhútánu zahrnuje i plnou penzi jak během pobytu v horách, tak i v civilizaci. Pojedeme v malé skupině do 14 cestovatelů.

Program zájezdu

 • 1. den: Odlet z Prahy
 • 2. den: Přílet do nepálského Kathmandu, ubytování na 1 noc ve čtvrti Thamel. Seznámení s atmosférou a koloritem hlavního města Nepálu. Večerní návštěva stúpy Swayambhunath, nepálského centra buddhismu.
 • 3. den: Let z Kathmandu do bhútánského Para s úchvatnými výhledy na himálajské velikány včetně Mt. Everestu (8848 m). Prohlídka kláštera Paro Dzong a první seznámení s Bhútánem.
 • 4. den: Výstup k legendárnímu klášteru Taktsang (3120 m) zvanému Tygří hnízdo, postavenému vysoko ve skalách, aklimatizace (5 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m). Přesun do osady Gunitsawa a zahájení šestidenního přechodu. Malebným údolím na tábořiště u Sharna Zampa (2850 m) ( 1 hod, ↓ 100 m).
 • 5. den: Táhlé pozvolné stoupání pod hraničním hřebenem s Tibetskou autonomní oblastí až na tábořiště Thangthangkha (3610 m). (7-8 hod, ↑ 800 m, ↓ 50 m)
 • 6. den: Fantastické horské scenérie během výstupu na tábořiště poblíž osady Jangothang (4080 m) s úžasnými výhledy na Jomolhari (7326 m). (5-6 hod, ↑ 500 m)
 • 7. den: Výstup do sedla Bhonte La Pass (4890 m) s úchvatnými výhledy na hraniční hřeben a sestup na tábořiště Lingshi (3800 m). (6-7 hod, ↑ 800 m, ↓ 1100 m)
 • 8. den: Přes sedlo Nyilila (4870 m) s výhledy na impozantní vrcholy Jiychu Draya (6662 m) a Tserim Kang (6532 m) do horské vesničky Lingshi (4000 m) s výhledem na opevněný klášter Yugyel Dzong. (6-7 hod, ↑ 850 m, ↓ 850 m)
 • 9 den: Přes vysoko položené sedlo Yelila Pass (4930 m) s výhledem na horské velikány v čele s Jomolhari (7326 m) a sestup na tábořiště Shodu (4080 m). (8-9 hod, ↑ 1100 m, ↓ 900 m)
 • 10. den: Rododendrovými lesy podél řeky Thimphu Chhu, kterou zdobí nádherné vodopády, až k ruinám Barshong Dzon a na blízké tábořiště (3710 m). (5-6 hod, ↑ 300 m, ↓ 700 m)
 • 11. den: Setkání s autem a přesun do hlavního města Bhútánu Thimphu. Oslava šťastného návratu z hor. Ubytování v hotelu.
 • 12. den: Návštěva obří sochy Buddhy a kláštera Thimphu Dzong. Přejezd přes vysoko položené silniční sedlo Dochula Pass (3100 m) se skvělými výhledy na hraniční himalájský hřeben, jemuž vévodí Kula Kangri (7553 m), nejvyšší vrchol Bhútánu. Prohlídka kláštera Punakha Dzong, v němž jsou korunováni bhútánští králové.
 • 13. den: Návštěva rázovité vesnice Sopsokha a kláštera Chimi Lhakhang, který je spojen s působením budhistického mistra Drukpy Künleya a jeho „hromoklínem moudrosti“. Návrat do Para.
 • 14. den: Rozloučení s Bhútánem, let do nepálského Kathmandu, prohlídka města. Hinduistický chrám Pashupatinath Temle s gháty na břehu posvátné řeky Bagmati - tradiční kremace zesnulých. Historické centrum města - dřevěné pagodovité hinduistické chrámy na náměstí Durbar Square, svatí muži „sádhuové“.
 • 15. den: Rezervní den (pro případ letových změn z Bhútánu). Návštěva královského města Bhaktapur s vyhlášeným náměstím Durbar Square. Poslední nákupy v Kathmandu.
 • 16. den: Odlet z Nepálu a návrat do Prahy.

Ubytování a nocování

Během treku nocujeme 7x v místních zapůjčených stanech. Potřebovat budete vlastní teplý spacák a karimatku. K dispozici je na tábořištích i latrínový stan. Během poznávací části programu spíme v Bhútánu celkem 4 noci v kvalitních hotelech ve většinou 2lůžkových pokojích se sprchou a WC. V nepálském Kathmandu spíme celkem 3 noci v levnějším hotelu v jednoduchých, většinou 2lůžkových pokojích se sprchou a WC.

Stravování

V Bhútánu během obou částí programu dostaneme bohatou plnou penzi. V hotelech a restauracích bývá podávána formou švédského stolu. Z nápojů je k dispozici káva a čaj, balené nápoje jsou za příplatek. Balenou vodu budete ovšem dostávat během poznávací části bhútánského programu v autě. Na treku nám jídlo připraví kuchař, který nás bude doprovázet. Na treku se stravujeme v jídelním stanu s židlemi, stoly, talíři a příbory.
V ceně ubytování v nepálském Kathmandu je zahrnuta snídaně, která se většinou skládá z opečeného toastu, omelety, másla a džemu. Na oběd a večeři si zajdeme v Nepálu do některé z osvědčených pouličních restaurací. V Nepálu jsou ceny jídla v restauracích srovnatelné s našimi, ve stáncích na ulici bývají ceny i poloviční.
Platí zásada nekupovat si pouličně vyráběnou zmrzlinu, pít jen vodu z ověřených zdrojů (nejlépe balenou), případně vodu převařenou, v restauracích si dát raději čaj místo vody, kde máte jistotu převaření, zásadně odmítat vodu s ledem, dbát na osobní hygienu, dávat pozor na to, co jíte a od koho to kupujete. Na trek s sebou doporučujeme desinfekci vody (např. Sanosil) nebo vodní filtr (např. Sawyer mini filter). Ve vyšších polohách si můžete nechat uvařit čaj do termosky. Můžete si vzít lahev na vodu či Camelbag (objem na celodenní túru, dle vaši osobní žíznivosti). Je možné vzít z domova také práškové nápoje a energetické sladkosti: müsli tyčinky, bonbony (lipa, hroznový cukr…), pár čokolád, sušené ovoce nebo oříšky.

Další informace k zájezdu

Místní doprava: V Kathmandu se budeme přesouvat taxíky nebo předem objednanou dodávkou. Do Bhútánu a zpět přeletíme z Kathmandu. V Bhútánu se budeme dopravovat minibusy objednanými jen pro naši skupinu.

Cestovní formality: K této cestě potřebujete cestovní pas (s platností minimálně o 6 měsíců přesahující dobu odletu z Kathmandu). Pozvání, vízum a permit do Bhútánu pro vás vyřídíme předem, což je zahrnuto v ceně zájezdu. Po příletu do Para již dostanete jen razítko do pasu.
Víza do Nepálu On Arrival získáte přímo na letišti v Kathmandu. Vízum se vydává na dobu 30 dní a stojí 50 USD. Před odletem je třeba vyplnit online vízový formulář - žádost o tzv. Pre Arrival Visa. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

Očkování: Doporučujeme být naočkovaný proti hepatitidě A a proti břišnímu tyfu. Přesvědčte se také, že máte platné očkování proti tetanu.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Bhútán - poslední Šangri-La

Bhútán - poslední Šangri-La

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Nepál - Everest trek

Trekking pod nejvyšší horu světa Mt. Everest s noclehy na chatách

Nepál - Annapurna trek

Nejoblíbenější trek na světě - okolo Annapuren s noclehy na chatách

Ladakh - trekking v zemi vysokých sedel

Přechody Himálaje v Malém Tibetu (Indie)

Ladakh - Malý Tibet pohodově

Kláštery Ladakhu i trek nalehko s podporou koní v Himálaji (Indie)

Nepál - krajem Šerpů pod Everestem

Trekking v údolí Khumbu pod Mt. Everestem s podporou nosičů a noclehy na chatách

Nepál - Manaslu trek

Liduprázdným Himálajem kolem Manaslu s noclehy na chatách