Přírodní perly západního Norska

Fjordy, vodopády, ledovce a národní parky

Norsko s jeho nedotčenou přírodou můžeme směle označit za nejkrásnější zemi Evropy. Divoká, nespoutaná krása a nesmírná rozmanitost přírody nás bude provázet na každém kroku. Budeme se pohybovat v krajích překrásných velkolepých fjordů, obrovských vodopádů, průzračných jezer, mohutných hor i zvlněných náhorních plošin, krajích bájných božstev, skřítků a obrů.

Během zájezdu budete moci poznat velkou rozmanitost přírody západní části severského Norska. Hned na začátek se vydáme za nejkrásnějšími výhledy v Norsku na majestátní horu Gausta, z níž za dobrého počasí dohlédneme až 180 km daleko. Čeká nás i návštěva proslulého skalního výčnělku ve tvaru jazyku Trolltunga, vybíhajícího 700 m nad jezerem Ringedalsvatnet. Z výšky i zblízka nás uchvátí fjordy Lysefjord, Sorfjord, Hardangerfjord a Eidfjord. Navštívíme národní park na poloostrově Folgefonna a vydáme se k jednomu z jeho ledovců - modravému Bueru. Lodí i pěšky se vydáme na cestu divokou náhorní plošinou národního parku Hardangervidda. Nemine nás ani návštěva nejznámějšího norského vodopádu Vøringsfossen a ještě než Norsko opustíme, prohlédneme si jeho hlavní město Oslo.

Během jednodenních túr se budeme pohybovat po značených cestách, nejčastěji horských pěšinách, často s kamenitými a méně často i exponovanými úseky. Mnohdy nás čekají strmé výstupy na svahy fjordů. Délka jednotlivých výletů je průměrně 6-9 hodin s převýšením kolem 700-1000 m. U delších výletů si lze vybrat mezi dvěma variantami odlišné náročnosti nebo lze etapu zkrátit. Některé dny lze túru zcela vynechat a udělat si volný den s vlastním programem. Nocujeme v kempech ve vlastních stanech nebo za příplatek v chatkách a dostaneme polopenzi z naší polní kuchyně. Na zájezd nabízíme v jenom termínu možnost letecké dopravy.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd z Brna kolem 8 hod přes Jihlavu, Prahu a Ústí nad Labem do Německa, noční trajekt do Švédska.
 • 2. den: Přejezd jižním Švédskem do norské oblasti Telemark. Zastávka u největšího norského dřevěného sloupového kostela Heddal.
 • 3. den: Půldenní výlet na vrchol Gausta (1883 m), horu s nejkrásnějšími výhledy v Norsku (5 hod, ↑ 750 m, ↓ 750 m). Odpoledne přejezd do kempu.
 • 4. den: A: Túra mezi ledovcem a mořem na vrchol Mannen (1294 m) s nádhernými výhledy na hordalandské pobřeží s jeho ostrovy (7 hod, ↑ 1000 m, ↓ 1000 m). B: Navíc výstup na horu Englafjell (+2 hod, ↑ +400 m, ↓ +400 m).
 • 5. den: A: Od hráze jezera Ringedalsvatnet výstup na zvlněnou plošinu okraje Hardangerviddy. Na konci zasloužená odměna - perla jihozápadního Norska - trolí jazyk Trolltunga (10 hod, ↑ 900 m, ↓ 900 m). B: Výlet po břehu jezera Ringedalsvatnet (4 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m).
 • 6. den: A: Svěžím údolím Buerdalen k jednomu z ramen mohutného folgefonnského ledovce Buerbreenu (6 hod, ↑ 650 m, ↓ 650 m). B: Pro zájemce výstup k jezeru Buervatnet údolím s jezírky a kouzelnými osadami Liasete a Fossasete (+3 hod, ↑ +550 m, ↓ +550 m).
 • 7. den: A: Z Lofthusu pěšinou a po mniších schodech Munketreppene s krásnými výhledy na Sørfjord a jeden z nejdelších norských vodopádů Skrikjo až ke „kouřícímu“ vodopádu Rjukande. Malý okruh mezi jezírky a říčkami zvlněné náhorní plošiny (7 hod, ↑ 1000 m, ↓ 1100 m). B: Navíc po zvlněné náhorní plošině až k jezeru Opesjovatnet a okruhem zpět (+1 hod, ↑ +200 m, ↓ +200 m). Alternativně lze zkrátit a vrátit se dříve stejnou cestou zpět.
 • 8. den: Den ve znamení nejznámějšího norského kaskádovitého vodopádu Vøringsfossen: Výlet z jeho horní vyhlídky přes náhorní plošinu a údolím řeky Bjoreio až k úpatí vodopádu s netradičními pohledy zespodu. (5 hod, ↑ 200 m, ↓ 600 m)
 • 9. den: Z Halne vyjížďka lodí po Halnefjordu, túra typickou norskou zádumčivou náhorní plošinou Hardangervidda mezi říčkami, jezírky a mokřinami (7 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m). Alternativně možnost zkrácení túry s návratem lodí.
 • 10. den: Přejezd do Osla a individuální prohlídka města s možností navštívit např. Frognerův park se sochami významného norského sochaře Gustava Vigelanda či olympijský areál Holmenkollen.
 • 11. den: Dokončení prohlídky Osla, muzea na poloostrově Bygdoy (Vikingské, Kon-Tiki, Fram). Přejezd přes jižní Švédsko, noční trajekt do Německa.
 • 12. den: Příjezd přes Ústí nad Labem, Prahu a Jihlavu do Brna kolem 18 hod.

Ubytování a nocování

1x v kempu v oblasti Telemark, 4x v kempu u fjordu Maurangerfjorden, 3x v blízkosti vodopádů Voringfossen a 1x v Oslu. Nabízíme vám dvě varianty ubytování v kempu - ve vlastním stanu nebo v chatkách za příplatek 2800 Kč/os. Vzhledem k chladnějšímu a deštivějšímu norskému klimatu doporučujeme chatkovou variantu. Většinou se jedná o dřevěné chatičky pro 4-6 osoby. Chatičky mají v různých kempech různou úroveň vybavení. K dispozici jsou deky a polštáře, povlečení a ručníky si vezměte vlastní. Chatičky jsou většinou vybaveny elektrickým vařičem a malou ledničkou, bývá zde i malé elektrické topení. V Oslu jsou chatičky bez vybavení. V kempech je vždy k dispozici tekoucí teplá i studená pitná voda. Sprcha bývá za příplatek 10-20 NOK. V kempu v Garenu (7.-9. den) je možnost využít saunu zdarma. Tam i zpět pojedeme nočním trajektem. Spát můžete na palubách ve vlastním spacáku nebo za příplatek v 4lůžkové kajutě s lůžkovinami. Jedno lůžko na jeden směr stojí 800 Kč/os. Kapacita chatek i kajut je omezená. Svůj zájem o ubytování v chatkách nebo spaní v kajutě uveďte již v přihlášce.

Stravování

Připravíme vám polopenzi z naší polní kuchyně. Polopenze začíná 2. den večeří a končí 11. den snídaní. Potraviny je během většiny dní možné po domluvě s průvodci dokoupit v supermarketech. Ceny v obchodech jsou v Norsku přibližně 3x vyšší než u nás, alkohol je ještě dražší.

Přírodní perly západního Norska

Přírodní perly západního Norska

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Korsika - horská turistika

Perla středomoří - nejvyšší hory, přírodní krásy, města a moře

Skotsko - horská turistika (letecky)

Po divokých skotských munros a okolo mystických jezer (Velká Británie)

Norské hory a krásy přírody

Nejvyšší hory, národní parky, ledovce, jezera a fjordy (letecky)