Informace k zájezdu
Polské Tatry na skialpech

Úvodní stránka zájezdu Polské Tatry na skialpech ( Polsko, Karpaty, Zimní zájezdy na hory, Zájezdy bez nočních přejezdů, Skialp, Víkendovky )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3

Skialpinistický zájezd do Polských Tater je určen pro ty, kteří už mají zkušenosti s pohybem ve volném terénu jak při sjezdu, tak při výstupu. Účastníci si zopakují základy lavinové prevence a bezpečného pohybu v zimním terénu. Předpokládá se dobrá fyzická kondice a dobře zvládnuté základní lyžařské dovednosti i mimo upravené sjezdovky. V případě dobrých povětrnostních podmínek se předpokládá pohyb venku každý den v rozsahu 5-8 hodin. Je také nutné počítat s tím, že se každý den budeme většinu času pohybovat kolem hranice 2000 výškových metrů. Volba výstupů a sjezdů bude přizpůsobena aktuálním povětrnostním, sněhovým a lavinovým podmínkám, stejně jako program celého zájezdu.

Průvodce má právo definitivně rozhodnout o organizaci celého zájezdu i o jakýchkoliv změnách programu s ohledem na aktuální situaci (špatné počasí, zranění či jiné neočekávané okolnosti).

POČASÍ

Počasí, teploty i množství srážek jsou podobné jako u nás. Aktuální předpověď počasí můžete sledovat např. na norském meteorologickém serveru: https://www.yr.no/. Do vyhledávacího okna stačí zadat některé z míst v našem programu.

MÍSTNÍ MĚNA

1 PLN (zlotý) = 5,865 Kč
Na zájezd je potřeba hotovost. V Polsku se platí polským zlotým. Peníze buď vyměňte už v ČR nebo si je případně můžete vybrat z bankomatu v Zakopaném. Platba kartou je možná při cestě tam a zpět na benzínkách, jinak na ni nelze s jistotou spoléhat.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:

  • Comapas: Mapa turystyczna - Tatry Zakopane, 1:65 000 (polsky)
  • Map. tur. eco - Tatry pol. i słowackie, 1:50 000 (polsky)

Knižní průvodci:

  • Otakar Brandos - nakl. SKY: Vysoké a Belianske Tatry, Polské Tatry

Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu.

MOBILY

Roaming v EU: Při používání mobilu v EU (včetně Norska, Islandu a Lichtenštejnska) platíte stejné ceny jako v ČR - https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/internet-telecoms/mobile-roaming-costs/index_cs.htm

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

  • Doklady a peníze: platný cestovní doklad, dostatečné množství peněz (viz kapitola Místní měna), kartička zahraničního cestovního pojištění, průkaz zdravotního pojištění
  • Nutná výbava: skialpový set (skialpové lyže, pásy, boty, přilba), teleskopické hole se sněhovými kotouči, lavinový set (lavinový vyhledávač - pípák, sonda, lopata), náhradní baterie do vyhledávače (v případě vyhledávačů z půjčovny CK Alpina 3 ks alkalických AAA baterií, ne nabíjecí!), haršajzny
  • Oblečení: kvalitní, pohodlné, praktické a prověřené pro denní pohyb v zimních horách. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit: funkční první vrstvu (termotriko, podvlíkačky), druhou termoizolační vrstvu (fleecová mikina) a větruodolné, nepromokavé a prodyšné svrchní oblečení, kvalitní a teplé ponožky nebo podkolenky, návleky, dvoje rukavice, čepice, šátek na obličej, oblečení na noc a na převlečení po programu.
  • Boty: kvalitní zimní obuv do hor, boty na přezutí po túře
  • Ostatní: lyžařské brýle, sluneční brýle s UV filtrem, vícefaktorový opalovací krém proti mrazu a slunci, tyčinka na rty, termoska, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil a nabíječka, případně buzola, batoh na jednodenní túry s možností připnutí lyží, kvalitní čelovka s náhradními bateriemi
  • Strava: energeticky vydatné obědy/svačiny (pečivo, tvrdé salámy, paštiky, sušené maso, sýr, cereální tyčinky, čokolády, sušené ovoce, ořechy, hroznový cukr, oplatky atd.), láhev na pití a termoska. Během túry není možné vařit, svačiny na den je třeba si připravit předem.

PŘEKROČENÍ HRANIC

K této cestě potřebujete cestovní pas nebo občanský průkaz, platný nejméně po dobu trvání zájezdu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví ČR v Polsku
Ambasada Republiki Czeskiej
ul. Koszykowa 18, Warsaw 00-555
Tel: +48/225251-850 OEÚ +48/225251-857
Fax: +48/225251-898
Nouzová linka +48/608298988
Email: warsaw@embassy.mzv.cz
Web: http://www.mzv.cz/warsaw

Provozní hodiny úřadu: po-pá 08.00-16.30
Úřední hodiny pro veřejnost: po-čt 09.00-12.00

Konzulární oddělení velvyslanectví ČR v Polsku
Al. Róz 12, 00 556 Varšava, Polsko, 00-556 Warsaw
Tel: +48/225251850
Fax: KO- +48/226217-234
Nouzová linka: +48/608298988
Email: warsaw@embassy.mzv.cz
Web: http://www.mzv.cz/warsaw
Provozní hodiny úřadu pro veřejnost: po-čt 9.00-12.00 Důležitá telefonní čísla: Bezplatná linka pomoci pro turisty 112, Policie 997, Hasiči 998, První pomoc 999