Albánské Alpy (letecky)

Přechod opuštěných a divokých hor severní Albánie

Albánie (Shqipëria) je země turisticky jen málo poznamenaná, s pomalu vznikající základní infrastrukturou silnic, horských stezek a v odlehlých horách jen s omezeným nebo žádným turistickým značením. To nám ale vadit nebude, ba právě naopak. Poznáme krásy zdejší přírody, nádherné a divoké hory Albánské Alpy (Bjeshkët e Namuna nebo Prokletije) a velmi přátelské místní lidi. Cesty jsou zde dobrodružné a opuštěné a krajina často mění svoji podobu. Někde je vyprahlá a krasová, jinde je krásný les, borovice, jedle, buky, anebo má vysokohorský charakter. Nepotkáme téměř žádné turisty, možná jen několik pastevců ovcí.

Do Albánie se dopravíme pohodlně letecky. Absolvujeme šestidenní přechod hor natěžko. Budeme se pohybovat ve vysokých skalnatých horách v náročném terénu, často mimo jakékoliv stezky. Denní délka túr je cca 6-11 hodin i s přestávkami, převýšení průměrně kolem 1000 m (náročnost podrobněji). Je nutná dobrá fyzická kondice a jistá chůze. Dopravu do hor a zpět do civilizace pro nás zajistí místní osvědčený dopravce auty určenými jen pro naši skupinu. První den zájezdu bude v Tiraně možné dokoupit plynové bomby a další outdoorové vybavení. První noc před nástupem do hor strávíme ve vesnici Boge v turistickém kempu, během přechodu budeme nocovat ve volné přírodě v horách ve vlastních stanech. Noc před odletem domů budeme ubytováni v levnějším turistickém hotelu v hlavním albánském městě Tirana. Ve skupině bývá okolo 13 cestovatelů.

Program zájezdu

  • 1. den: Odlet z Prahy, přílet do Tirany a přejezd smluvní dopravou do rázovité vesničky Boga. Nocleh v turistickém kempu Boga Alpine resort.
  • 2. den: Z vesnice Boga (950 m) prudký náročný výstup bez turistického značení kolem pasteveckého reservoáru na vodu do sedla (1950 m) pod vrcholem Maja Bridashës (2125 m) a dále na tábořiště schované v divokých horách nad vesnicí Boga (cca 1950 m). (5-6 hod, ↑ 1050 m, ↓ 50 m)
  • 3. den: Divokými horami po stezkách bez turistického značení přes sedlo Qafa Mushkes (2228 m) k často vyschlému jezírku Liqeni Bogës (1800 m). (7 hod, ↑ 500 m, ↓ 600 m)
  • 4. den: Kolem pasteveckých salaší výstup do sedla Qafa Dobraçës (1700 m), přes tábořiště u pramenů Sheu i Bardhë a kolem vojenských bunkrů nedaleko albánsko-černohorských hranic výstup do sedla Qafa Jezerces (2150 m), sestup na tábořiště u malebného jezera Liqenjtë e Jezercës (1800 m). (7 hod, ↑ 1300 m, ↓ 1200 m)
  • 5. den: Z tábořiště u jezera Liqenjtë e Jezercës (1800 m) nalehko, pokus o výstup na nejvyšší vrchol Prokletých hor Maja Jezerce (2694 m). (6 hod, ↑ 900 m, ↓ 900 m)
  • 6. den: Přes sedlo Qafa Jezerces (2150 m), kolem tábořiště a pramenů Sheu i Bardhë a jezer Liqeni i Pejës (1650 m), výstup do sedla Qafa e Pejës (1710 m) s dalekými výhledy do údolí vesnice Thethi. Táboření u pastevecké salaše nedaleko pramene Burimi Gropave të Bukura (1700 m). (5-6 hod, ↑ 800 m, ↓ 900 m)
  • 7. den: Výstup do sedla Lugut Valit (2315 m) a prudký sestup do vesnice Valbona s příjemnou hospůdkou, oslava šťastného návratu z hor (6 hod, ↑ 600 m, ↓ 1300 m). Setkání s naším dopravcem a návrat smluvní dopravou do Tirany, ubytování na jednu noc.
  • 8. den: Přesun na letiště v Tiraně a návrat do Prahy.

Nocování

Spát budeme 1x v turistickém kempu ve vesnici Boge, 5x na osvědčených horských tábořištích ve vlastních stanech a 1x v levnějším turistickém hotelu v Tiraně. Většina tábořišť se nachází v blízkosti vody (1-2 noclehy v horách může být s vodou problém, průvodce vás na to předem upozorní). Některá sušší léta může být kvalita vody nízká, doporučujeme si s sebou vzít přípravek na úpravu a dezinfekci vody. Často je možné rozdělat oheň.

Stravování

Po celou dobu z vlastních zásob, na horském přechodu nelze (kromě sýra na salaších) žádné potraviny dokoupit. Po příletu do Tirany se zastavíme v místním outdoorovém obchodě, kde bude možné koupit plynové kartuše, případně jiné vybavení. Čas na vaření bude ráno a večer. Možnosti nákupu jsou na začátku zájezdu omezené, stravu je tedy potřeba mít již z České republiky.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Dopravu na místě pro nás bude zajišťovat ověřený dopravce předem smluvenými minibusy, které budou k dispozici jen pro naši skupinu.

Cestovní formality: Na cestu do Albánie je třeba cestovní pas nebo občanský průkaz s platností minimálně 3 měsíce ode dne vstupu do země. Čeští a slovenští občané nepotřebují (na turistické cesty do 90 dní) do Albánie víza. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

Očkování: Je doporučeno očkování proti hepatitidě A a B a kontrola očkování proti tetanu. Bližší informace o očkování vám sdělí zdravotní ústavy a očkovací centra.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Albánské Alpy (letecky)

Albánské Alpy (letecky)

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Bosna a Hercegovina

Přechod Magliče, Bjelašnice a Prenje, moře

Prokletije

Přechod opuštěných pohoří Černé Hory na hranicích s Albánií

Durmitor a Bjelasica

Přechod skalnatých a pasteveckých hor (Černá Hora)

Hory Makedonie

Přechod Šar Planiny, Galičice a Pelisteru (Makedonie)

Albánie - divoká a přátelská (letecky)

Turistika, hory, města i moře Albánie

Rumunsko - opuštěné hřebeny jižních Karpat

Přechod pohoří Paring, Cindrel, Lotru a Sureanu