Lofoty

Magické souostroví, kde slunce nezapadá

Souostroví Lofoty mnozí nazývají nejkrásnějším koutem Skandinávie a můžeme říct, že jsou i rájem pro fotografy. National Geographic je považuje za třetí nejpřitažlivější ostrovy na světě. Najdete je přibližně 300 km severně od polárního kruhu v norském kraji Nordland. Tvoří je pět velkých ostrovů - Austvågøya, Vestvågøya, Flakstadøya, Moskenesøya, Gimsøya a ještě několik desítek ostrovů menších. Krajina na Lofotách vás doslova učaruje a ohromí především svou drsnou, oslnivou krásou a čistotou. Naleznete zde temně zbarvené vody fjordů s rybářskými loďkami pomalu pohupujícími se na vlnách, malebné dřevěné domky vesniček pod úchvatnými horskými štíty, krásné písčité pláže jako v Karibiku, jen s vodou pro otužilce, a při velkém štěstí můžete spatřit i vzácného orla mořského, patřícího k největším žijícím orlům vůbec.

Na našich cestách uvidíme vodopády, ledovce a divoké řeky. Vyrazíme na túry, zdoláme vrcholy Matmora (787 m) s úžasnými výhledy a Himmeltindan (931 m), nejvyšší horu středních Lofot. Užijeme si polárního dne a za pozorováním půlnočního slunce vystoupáme na hory Balstadhoya (350 m) a Nonstindan (458 m). Navštívíme vesničku na konci světa s nejkratším názvem na světě Å a rybářskou vesnici Reine s výjimečným panoramatickým výhledem na lagunu a okolní ostrůvky. Prozkoumáme slavnou rybářskou vesnici Nussfjord (UNESCO) s muzeem lovu tresek a vesnici Kabelvåg, která byla od dob Vikingů až do 20. století nejvýznamnější vesnicí Lofot s dodnes druhým největším kostelem v Norsku. Projdeme se po „Benátkách Lofot“ - rybářském městečku Henningsvær. O historii Vikingů se dozvíme více v muzeu Lofotr zřízeném v 83 m dlouhém domě vikingského náčelníka (dle dostupných informací pochází dům z období kolem roku 500). Podnikneme trek k úchvatné pláži Kalvika Beach, na které se natáčel film „Na sever od Slunce“. Též nasajeme atmosféru města Svolvaer nalézajícího se v srdci Lofot, kde budeme mít možnost si vyjet lodí do pohádkového Trollfjordu krásného svým unikátním přirozeným prostředím.

Jedná se o program s lehčími a středně náročnými jednodenními túrami. Denně strávíme na túrách 3-7 hodin s přestávkami a zdoláme různorodé převýšení 100-500 m nahoru a totéž dolů, při 2 výstupech až 900 m. Spát budeme v chatkách v kempech a v apartmánech vybavených kuchyňkou pro možnost vlastního vaření. Dopravovat se budeme po ostrově půjčenými auty a čekají nás i dvě cesty lodí. Pojedeme ve skupině do 14 cestovatelů.

S realizací zájezdů do Norska počítáme! Kvůli drobným změnám podmínek při vjezdu do země nebo při návratu domů zájezdy rušit nebudeme. Norsko je otevřené očkovaným a pocovidovým turistům, služby, restaurace i ubytování fungují - opatření v Norsku.
Aktuální povinnosti - vstup do Norska: do země mohou bez karantény vstoupit osoby s dokončeným očkováním a osoby po prodělání Covidu v minulých 6 měsících, všichni musí vyplnit elektronický registrační formulář a při vstupu do Norska absolvovat zdarma antigenní test; výjimky a zvláštní režim pro cestující do 18 let; (podrobnosti norway.no).
Návrat do ČR: vyplnění elektronického příjezdového formuláře před návratem; lidé s dokončeným očkováním nebo po prodělání Covidu: bez dalších povinností.

Program zájezdu

 • 1. den: Odlet z Prahy do Bodo, následně lodí do oblasti „hlavního města“ Lofot - Svolværu, ubytování na dvě noci.
 • 2. den: Výstup na jeden z nejkrásnějších vyhlídkových bodů Lofot, horu Matmora (787 m). (6-7 hod, ↑ 800 m, ↓ 800 m)
 • 3. den: Prohlídka města Kabelvåg s druhým největším kostelem (též nazývaným „lofotská katedrála“) v Norsku, fakultativně návštěva mořského akvária Lofotakvariet. Procházka rybářskou vesnicí Hennigsvær - tzv. „Benátky Lofot“ v dechberoucí krajině. Přesun na ubytování, zastávka v Lofotr - muzeum Vikingů. Ubytování v kempu na 4 noci, večerní procházka za úžasnými pohledy na půlnoční slunce s focením. (celkem 3-4 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m)
 • 4. den: Výlet na Haukland beach s křišťálově čistou vodou a bílým pískem - arktický ráj. Výstup na nejvyšší horu středních Lofot Himmeltindan (931 m). (5-6 hod, ↑ 900 m, ↓ 900 m)
 • 5. den: Návštěva malebné rybářské vesnice Nussfjord (UNESCO) s dřevěnými žlutými a červenými domky. Zastávka u dřevěného Flakstadského kostela z roku 1430 a u zálivu Ramberg s romantickou pláží s bílým pískem. Trek k úchvatné pláži Kvalvika Beach (2 hod, ↑ 200 m, ↓ 200 m).
 • 6. den: Prozkoumáme vesnici Reine v zátoce obklopené špičatými vrcholky hor (v 70. letech vyhlášenou nejkrásnějším místem Norska) a také rybářskou vesnici „na konci Lofot“ s nejkratším názvem Å (název pochází ze staré norštiny a znamená „malá řeka”) s muzeem tresek. Večerní výstup na Balstadhoya (350 m) a Nonstindan (458 m) za pozorováním půlnočního slunce (3-4 hod, ↑ 450 m, ↓ 450 m).
 • 7. den: Ranní prohlídka městečka Vikten. Přesun zpět do města Svolvaer se symbolem města Svolvaergeita (Svolvaerský kozel) - dvourohou horou tyčící se nad městem. Fakultativní výlet lodí pohádkovou krajinou do magického Trollfjordu (cca 3,5 hod). Prohlídka města s možností večerní fakultativní návštěvy Magic Ice Bar Svolvær, ubytování na 1 noc.
 • 8. den: Dopolední odjezd lodí do města Bodo, ubytování na 1 noc. Dle času příjezdu lodi do Bodo bude program variabilní. A) Dle časů přílivu a odlivu možná prohlídka mořského průlivu Saltstraumen, místa s nejsilnějším přílivovým proudem vody na světě s ohromujícími vodními víry. B) Výstup na vrch Veten (366 m) za panoramatickými výhledy na celé město a trasou podél pobřeží zpět na ubytování (3-4 hod, ↑ 300 m, ↓ 350 m).
 • 9. den: Odlet zpět do Prahy.

Ubytování

8x na čtyřech různých místech. Ubytováni budeme 2x v chatkách v kempu nedaleko Svolvearu, 4x v chatkách v kempu u pláže nedaleko Rambergu. V kempech jsou k dispozici vícelůžkové chatky pro 4-5 osob s vybaveným kuchyňským koutem a společným sociálním zařízením. Povlečení na prvním ubytování je za příplatek 150 NOK (nebo je možné vzít si vlastní spacák), na druhém ubytování je povlečení v ceně, chatky je nutné při odchodu uklidit. Dále spíme 1x ve 4lůžkových apartmánech s kuchyňkou v centru Svolvearu (vybavenými lůžkovinami) a 1x v hotelu v Bodo ve 2-4lůžkových pokojích.

Stravování

Stravovat se budeme převážně z vlastních zdrojů. V chatkách i v apartmánech jsou vybavené kuchyňky pro možnost vlastního vaření. Zásoby lze dokoupit v obchodech některé dny na trase. V některých kempech je možné si objednat polopenzi, minimálně snídaně. Občas bude příležitost najíst se v bufetu nebo v restauraci na trase. V Norsku je poměrně draho. Ceny jídla v obchodech jsou cca 3x krát dražší než v ČR, v restauracích zaplatíte za hlavní jídlo cca od 600 Kč/os. Většinu potravin je možno dovézt z ČR.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Z/na letiště Bodo nás čeká cesta lodí z/na Lofoty, několikrát nás čeká i krátká cesta taxíkem a na místě se budeme přepravovat vypůjčenými auty. Auto řídí průvodce a některý z klientů po předchozí dohodě za slevu 2700 Kč na zájezd. Požadujeme: platný český ŘP a dlouhodobé zkušenosti aktivního řidiče. Váš zájem o řízení osobního vozu prosím uveďte do poznámky v přihlášce.

Cestovní formality: Norsko sice není členem EU, ale je součástí EHS a také Schengenského prostoru, takže občané ČR mohou cestovat jen s občanským průkazem. Přesto doporučujeme raději platný cestovní pas.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Norské hory a krásy přírody

Nejvyšší hory, národní parky, ledovce, jezera a fjordy

Island

Země ledu, ohně, polární záře a pověstí o elfech

Norsko - přechod NP Jotunheimen

Drsná krajina tundry, ledovce, vodopády, fjordy a jezera