Magické souostroví, kde slunce nezapadá (Norsko)
Souostroví Lofoty mnozí nazývají nejkrásnějším koutem Skandinávie a můžeme říct, že jsou i rájem pro fotografy. National Geographic je považuje za třetí nejpřitažlivější ostrovy na světě. Najdete je přibližně 300 km severně od polárního kruhu v norském kraji Nordland. Tvoří je pět velkých ostrovů - Austvågøya, Vestvågøya, Flakstadøya, Moskenesøya, Gimsøya a ještě několik desítek ostrovů menších. Krajina na Lofotech vás doslova učaruje a ohromí především svou drsnou, oslnivou krásou a čistotou. Naleznete zde temně zbarvené vody fjordů s rybářskými loďkami pomalu se pohupujícími na vlnách, malebné dřevěné domky vesniček pod úchvatnými horskými štíty, krásné písčité pláže jako v Karibiku, jen s vodou pro otužilce, a při velkém štěstí můžete spatřit i vzácného orla mořského, patřícího k největším žijícím orlům vůbec.
Na našich cestách uvidíme vodopády, ledovce a divoké řeky. Vyrazíme na túry, zdoláme vrcholy Matmora (787 m) s úžasnými výhledy a Himmeltindan (931 m), nejvyšší horu středních Lofot. Užijeme si polárního dne i půlnočního slunce. Navštívíme vesničku na konci světa s nejkratším názvem na světě Å a rybářskou vesnici Reine s výjimečným panoramatickým výhledem na lagunu a okolní ostrůvky. Prozkoumáme slavnou rybářskou vesnici Nussfjord (UNESCO) s muzeem lovu tresek a vesnici Kabelvåg, která byla od dob Vikingů až do 20. století nejvýznamnější vesnicí Lofot s dodnes druhým největším kostelem v Norsku. Projdeme se po „Benátkách Lofot“ - rybářském městečku Henningsvær. O historii Vikingů se dozvíme více v muzeu Lofotr zřízeném v 83 m dlouhém domě vikingského náčelníka (dle dostupných informací pochází dům z období kolem roku 500). Podnikneme trek k úchvatné pláži Kalvika Beach, na které se natáčel film „Na sever od Slunce“. Též nasajeme atmosféru města Svolvær nalézajícího se v srdci Lofot, kde budeme mít možnost si vyjet lodí do pohádkového Trollfjordu krásného svým unikátním přirozeným prostředím.
Jedná se o program s lehčími a středně náročnými jednodenními túrami. Denně strávíme na túrách 3-7 hodin s přestávkami a zdoláme různorodé převýšení 100-500 m nahoru a totéž dolů, při 2 výstupech až 900 m. Spát budeme ve vícelůžkových chatkách v kempech a v apartmánech, většinou vybavených kuchyňkou pro možnost vlastního vaření. Na místě se budeme dopravovat půjčenými auty, taxi a čeká nás i cesta lodí. Ve skupině bývá obvykle kolem 16 cestovatelů.
8x na pěti různých místech po trase zájezdu, chatky i pokoje jsou vícelůžkové, jednoduše zařízené. Nemůžeme zaručit ubytování osob stejného pohlaví v jednom pokoji/chatě.
Všechna ubytování jsou vybavena povlečenými polštáři a přikrývkami. Na všech ubytováních je zdarma WiFi.
V chatkách i pokojích jsou většinou vybavené kuchyňky pro možnost vlastního vaření, některé kuchyňky jsou sdílené pro celé ubytování. Zásoby lze dokoupit v obchodech některé dny na trase. Na některých ubytováních je možné si doobjednat snídaně za cca 160 NOK. Občas bude příležitost najíst se v bufetu nebo v restauraci na trase. V Norsku je ale poměrně draho. Ceny jídla v obchodech jsou cca 3x dražší než v ČR. U většiny prodávaných potravin se ale jedná o produkty vysoké kvality. Výběr potravin je bohatý, běžně se setkáte s bio nebo bezlepkovými produkty. Základní potraviny tu seženete za rozumné ceny, pokud víte, kde nakupovat. Dlouhodobě nejlevnější potravinový řetězec nese jméno REMA 1000 a těsně ho následují samoobsluhy RIMI a Bunnpris. Rozumný střed je Coop, KIWI minipris nebo ICA. K dražším a luxusnějším supermarketům patří například řetězec Meny. Síť obchodů je velice hustá a výhodou je, že ve všední dny jsou otevřeny většinou do 22 hodin (nezřídka i do 23 hod), v soboty pak do 20 hod. Pozor - v neděli jsou obchody zavřené! V restauracích zaplatíte 200-300 NOK za osobu. Ceny alkoholu rozhodně příznivé nejsou - půllitrová plechovka piva stojí více než 20 NOK (prodej piva je omezen pouze do 20 hod, v pátek a sobotu max. do 18 hod!) a „tvrdší“ alkohol v potravinách nenajdete už vůbec.
Dovoz jídla z ČR je na vašem uvážení. Můžete si s sebou však vzít pár energetických sladkostí typu müsli tyčinka, čokoláda, hroznový cukr, sušené ovoce či oříšky, příp. energetické práškové nápoje.
Na ostrově je mnoho pramenů s pitnou vodou, i balenou vodu lze koupit v každém obchodě. Doporučujeme vzít si sebou lahev na vodu či hydrovak (objem zvažte, dle vaši osobní žíznivosti).
Doprava na místě: Na místě se budeme přepravovat vypůjčenými auty, jedním trajektem do Bodø a případně i taxíky v Bodø.
Cestovní formality: Norsko sice není členem EU, ale je součástí EHS a také Schengenského prostoru, takže občané ČR mohou cestovat jen s občanským průkazem. Přesto doporučujeme raději platný cestovní pas.
Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).
Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.