Lofoty - pohodová turistika

Magické souostroví, kde slunce nezapadá (Norsko)

Souostroví Lofoty mnozí nazývají nejkrásnějším koutem Skandinávie a můžeme říct, že jsou i rájem pro fotografy. National Geographic je považuje za třetí nejpřitažlivější ostrovy na světě. Najdete je přibližně 300 km severně od polárního kruhu v norském kraji Nordland. Tvoří je pět velkých ostrovů - Austvågøya, Vestvågøya, Flakstadøya, Moskenesøya, Gimsøya a ještě několik desítek ostrovů menších. Krajina na Lofotách vás doslova učaruje a ohromí především svou drsnou, oslnivou krásou a čistotou. Naleznete zde temně zbarvené vody fjordů s rybářskými loďkami pomalu se pohupujícími na vlnách, malebné dřevěné domky vesniček pod úchvatnými horskými štíty, krásné písčité pláže jako v Karibiku, jen s vodou pro otužilce, a při velkém štěstí můžete spatřit i vzácného orla mořského, patřícího k největším žijícím orlům vůbec.

Na našich cestách uvidíme vodopády, ledovce a divoké řeky. Vyrazíme na túry, zdoláme vrcholy Matmora (787 m) s úžasnými výhledy a Himmeltindan (931 m), nejvyšší horu středních Lofot. Užijeme si polárního dne i půlnočního slunce. Navštívíme vesničku na konci světa s nejkratším názvem na světě Å a rybářskou vesnici Reine s výjimečným panoramatickým výhledem na lagunu a okolní ostrůvky. Prozkoumáme slavnou rybářskou vesnici Nussfjord (UNESCO) s muzeem lovu tresek a vesnici Kabelvåg, která byla od dob Vikingů až do 20. století nejvýznamnější vesnicí Lofot s dodnes druhým největším kostelem v Norsku. Projdeme se po „Benátkách Lofot“ - rybářském městečku Henningsvær. O historii Vikingů se dozvíme více v muzeu Lofotr zřízeném v 83 m dlouhém domě vikingského náčelníka (dle dostupných informací pochází dům z období kolem roku 500). Podnikneme trek k úchvatné pláži Kalvika Beach, na které se natáčel film „Na sever od Slunce“. Též nasajeme atmosféru města Svolvaer nalézajícího se v srdci Lofot, kde budeme mít možnost si vyjet lodí do pohádkového Trollfjordu krásného svým unikátním přirozeným prostředím.

Jedná se o program s lehčími a středně náročnými jednodenními túrami. Denně strávíme na túrách 3-7 hodin s přestávkami a zdoláme různorodé převýšení 100-500 m nahoru a totéž dolů, při 2 výstupech až 900 m. Spát budeme ve vícelůžkových chatkách v kempech a v apartmánech, většinou vybavených kuchyňkou pro možnost vlastního vaření. Na místě se budeme dopravovat půjčenými auty, taxi a čeká nás i cesta lodí. Pojedeme ve skupině do 14 cestovatelů.

Aktuální povinnosti - vstup do Norska: bez omezení a bez vyplňování vstupního formuláře. Návrat do ČR: návrat odkudkoli je pro všechny bez jakýchkoli podmínek, tak jak tomu bylo před Covidem

Program zájezdu

 • 1. den: Odlet z Prahy do Evenes (Harstad/Narvik), ubytování na jednu noc.
 • 2. den: Auty vyhlídkovou cestou Lofoast, přes největší norský ostrov Hinnøya do oblasti „hlavního města“ Lofot - Svolværu, se symbolem města Svolvaergeita (Svolvaerský kozel) - dvourohou horou tyčící se nad městem. Fakultativní výlet lodí pohádkovou krajinou do magického Trollfjordu (cca 3 hod). Ubytování na dvě noci.
 • 3. den: Výstup na jeden z nejkrásnějších bodů Lofot s úžasnými výhledy, horu Matmora (787 m) (6-7 hod, ↑ 800 m, ↓ 800 m). Prohlídka města s možností večerní fakultativní návštěvy Magic Ice Bar Svolvær.
 • 4. den: Přesun auty, prohlídka města Kabelvåg s druhým největším kostelem (též nazývaným „lofotská katedrála“) v Norsku, fakultativně návštěva mořského akvária Lofotakvariet. Procházka rybářskou vesnicí Hennigsvær - tzv. „Benátky Lofot“ v dechberoucí krajině. Fakultativně Lofotr - muzeum Vikingů. Ubytování na 3 noci, večerní procházka za úžasnými pohledy v oblasti Trosfjorden. (3 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m)
 • 5. den: Výlet na Haukland beach s křišťálově čistou vodou a bílým pískem - arktický ráj. Výstup na nejvyšší horu středních Lofot Himmeltindan (931 m). (5-6 hod, ↑ 900 m, ↓ 900 m)
 • 6. den: Trek k úchvatné pláži Kvalvika Beach (3-4 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m). Přesun auty a návštěva malebné rybářské vesnice Nussfjord (UNESCO) s dřevěnými žlutými a červenými domky. Zastávka u dřevěného Flakstadského kostela z roku 1430 a u zálivu Ramberg s romantickou pláží s bílým pískem. Dle času a nálady večerní výstup na Nonstinden (459 m) za pozorováním půlnočního slunce (3 hod, ↑ 450 m, ↓ 450 m).
 • 7. den: Prozkoumáme vesnici Reine v zátoce obklopené špičatými vrcholky hor (v 70. letech vyhlášenou nejkrásnějším místem Norska) a také rybářskou vesnici „na konci Lofot“ s nejkratším názvem Å (název pochází ze staré norštiny a znamená „malá řeka”) s muzeem tresek. Ubytování na jednu noc.
 • 8. den: Dopolední odjezd lodí z Moskenes do města Bodo, ubytování na 1 noc. Výstup na vrch Veten (366 m) za panoramatickými výhledy na celé město, moře i přilehlé ostrovy (vyhlídka Keiservarden) a trasou podél pobřeží zpět na ubytování (3-4 hod, ↑ 300 m, ↓ 350 m) nebo fakultativně procházka po pobřeží u města Bodo.
 • 9. den: Odlet zpět do Prahy.

Ubytování

8x na pěti různých místech po trase zájezdu, chatky i pokoje jsou vícelůžkové, jednoduše zařízené. Nemůžeme zaručit ubytování osob stejného pohlaví v jednom pokoji/chatě.

 • 1x poblíž letiště v Evenes. Pokoje jsou 3lůžkové s vlastní koupelnou a WC. Na pokojích nelze vařit. V ceně ubytování je i snídaně.
 • 2x v jednoduchých chatkách v kempu nedaleko Svolvearu. Chatky jsou 8lůžkové (se dvěma nebo čtyřmi ložnicemi). Každá chata má vlastní koupelnu, WC a vybavenou kuchyň.
 • 3x ve velké dřevěné roubence ve 2-7lůžkových jednoduchých pokojích (7lůžkový má dvě ložnice). Pokoje mají koupelnu a WC většinou sdílené, velké pokoje mají koupelnu a WC vlastní. Kuchyně je též sdílená a plně vybavená. Terasa s úžasnými výhledy na vodu má i vlastní bistro.
 • 1x u Sørvågenu (Moskenes), ve dvou chatách. Jedna chata má 12 lůžek, 6 ložnic a dvě koupelny. Druhá chata má 4 lůžka, 2 ložnice a jednu koupelnu. Každá chatka má vlastní vybavenou kuchyňku. Jedná se o tradiční červené rybářské chatky. V lokalitě je i dobrá restaurace.
 • 1x v Bodo, v hostelu. Pokoje jsou 2-4lůžkové s vlastní koupelnou. Hostel má společnou, plně vybavenou, kuchyň.

Všechna ubytování jsou vybavena povlečenými polštáři a přikrývkami. Na všech ubytováních je zdarma WiFi.

Stravování

V chatkách i pokojích jsou většinou vybavené kuchyňky pro možnost vlastního vaření, některé kuchyňky jsou sdílené pro celé ubytování. Zásoby lze dokoupit v obchodech některé dny na trase. Na některých ubytováních je možné si doobjednat snídaně za cca 160 NOK. Občas bude příležitost najíst se v bufetu nebo v restauraci na trase. V Norsku je ale poměrně draho. Ceny jídla v obchodech jsou cca 3x dražší než v ČR. U většiny prodávaných potravin se ale jedná o produkty vysoké kvality. Výběr potravin je bohatý, běžně se setkáte s bio nebo bezlepkovými produkty. Základní potraviny tu seženete za rozumné ceny, pokud víte, kde nakupovat. Dlouhodobě nejlevnější potravinový řetězec nese jméno REMA 1000 a těsně ho následují samoobsluhy RIMI a Bunnpris. Rozumný střed je Coop, KIWI minipris nebo ICA. K dražším a luxusnějším supermarketům patří například řetězec Meny. Síť obchodů je velice hustá a výhodou je, že ve všední dny jsou otevřeny většinou do 22 hodin (nezřídka i do 23 hod), v soboty pak do 20 hod. Pozor - v neděli jsou obchody zavřené! V restauracích zaplatíte 200-300 NOK za osobu. Ceny alkoholu rozhodně příznivé nejsou - půllitrová plechovka piva stojí více než 20 NOK (prodej piva je omezen pouze do 20 hod, v pátek a sobotu max. do 18 hod!) a „tvrdší“ alkohol v potravinách nenajdete už vůbec.
Dovoz jídla z ČR je na vašem uvážení. Můžete si s sebou však vzít pár energetických sladkostí typu müsli tyčinka, čokoláda, hroznový cukr, sušené ovoce či oříšky, příp. energetické práškové nápoje.
Na ostrově je mnoho pramenů s pitnou vodou, i balenou vodu lze koupit v každém obchodě. Doporučujeme vzít si sebou lahev na vodu či Camelbag (objem zvažte, dle vaši osobní žíznivosti).

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Na místě se budeme přepravovat sedm dní vypůjčenými auty. Auto řídí průvodce a některý z klientů po předchozí dohodě za slevu 2500 Kč na zájezd. Požadujeme: platný český ŘP a dlouhodobé zkušenosti aktivního řidiče. Váš zájem o řízení osobního vozu prosím uveďte do poznámky v přihlášce.
Z Moskenes nás čeká cesta lodí do Bodo a v Bodo i několik cest taxíkem/smluvní dopravou.

Přihlášky řidičů můžou být zpracovány přednostně s ohledem na hladký průběh zájezdu.

Cestovní formality: Norsko sice není členem EU, ale je součástí EHS a také Schengenského prostoru, takže občané ČR mohou cestovat jen s občanským průkazem. Přesto doporučujeme raději platný cestovní pas.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Lofoty - pohodová turistika

Lofoty - pohodová turistika

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Norské hory a krásy přírody

Nejvyšší hory, národní parky, ledovce, jezera a fjordy

Island

Země ledu, ohně, polární záře a pověstí o elfech (pohodová turistika)

Norsko - přechod NP Jotunheimen po chatách

Drsná krajina tundry, ledovce, vodopády, fjordy a jezera (letecky)