Slovenský ráj

Turistika roklinami a soutěskami skutečného ráje

Národní park Slovenský ráj se nachází v severovýchodní části Slovenského Rudohoří a je známý svými překrásnými hlubokými kaňony - slovensky tiesňavy, zařezanými roklinami, vysokými vodopády a také krasovými jevy. Díky bohatému systému žebříků, schodů a plošin je většina jinak nepřístupných roklin veřejnosti otevřená a túry skrze ně patří k neopakovatelným zážitkům.

Společně navštívíme nejmohutnější a nejdelší roklinu Veľký Sokol s romantickou Rothovou roklinou, nejdivočejší Sokolí dolinu s nejvyšším vodopádem celého národního parku - 70 m vysokým Závojovým vodopádem i krátkou Kláštorskú roklinu. Pro ty z vás, kteří máte rádi dobrodružství na vodě, jsme za předpokladu příznivého stavu vody připravili jedinečné splutí Prielomu Hornádu, úzkého kaňonu, na nafukovacích pálavách. Tento úsek nádherně zařezané řeky Hornád si budeme moct díky systému zabudovaných lanových lávek, řetězů a stupaček užít také pěší trasou. Na závěr zájezdu před cestou domů si odpočineme v termálních lázních Vrbov.

Ubytování v nově zrekonstruovaných moderně zařízených chatičkách a veškeré zázemí budeme mít ve výborně situovaném kempu Podlesok s překrásným okolím. Polopenzi budeme mít zajištěnou v místní restauraci. Na túrách strávíme denně přibližně 6-8 hod, zdoláme při nich převýšení 400-850 m nahoru a to samé dolů (náročnost podrobněji). Některé výlety lze zkrátit nebo úplně vynechat a udělat si volný den s vlastním programem. Vyrážet na výlety budeme jen s malým batůžkem se svačinkou a po návratu do kempu se osvěžíme v místní hospůdce. Program mohou absolvovat také zdatné děti, pro které nabízíme speciální slevu.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 11 hod z Brna přes Olomouc. Večerní příjezd do kempu Podlesok, ubytování se. Seznamovací večírek.
  • 2. den: Překrásná túra nejmohutnější, nejdelší a nejstrmější roklinou Slovenského ráje - Veľký Sokol s romantickou závěrečnou Rothovou roklinou a kamennou bránou širokou jen 1 metr. (8 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m)
  • 3. den: Krátkou Kláštorskou roklinou s Dúhovým a Machovým vodopádom výstup na Kláštorisko. Přes údolí Bieleho Potoka na nejdivočejší Sokolí dolinou s nejvyšším vodopádem celého národního parku - 70 m vysokým Závojovým vodopádem na Biskupské chyšky. Sestup zpět do Podlesku. (8 hod, ↑ 850 m, ↓ 850 m)
  • 4. den: Pěší varianta: Jedinečně vybudovaným chodníkem po lávkách, řetězech a stupačkách nejkrásnější částí řeky Hornád tzv. Prielomem Hornádu až do vesničky Letanovský Mlyn. Po stejnojmenném naučném chodníku přes vrcholy Ihrík (652 m) a Zelená Hora (654 m) (6 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m). Varianta splutí: Za dostatečného stavu vody jedinečná možnost splutí úzkého kaňonu Prielom Hornádu v části Hrabušice - Čingov na dvoumístných člunech, vhodná pro ty, kteří už mají se splavováním řek zkušenosti (3-4 hod, ↔  16 km). Večerní relax v termálech Vrbov, kolem 23 hod odjezd směr ČR.
  • 5.den: Noční přejezd Slovenska, příjezd přes Olomouc do Brna kolem 6 hod.

Ubytování

3x v kempu Podlesok v luxusních nově zrekonstruovaných 6-8 lůžkových chatkách chatkách typu Javorina Komfort. Chatka má přízemi a jedno patro. V přízemí se nachází rozkládací sedací souprava, stůl a židle, sprcha s toaletou, vybavený kuchyňský kout s varnou deskou a lednička. V prvním poschodí jsou 2 ložnice. V jedné místnosti je velká manželská postel a jedno samostatné lůžko. V druhé místnosti se nachází 3 samostatné postele. S využitím přistýlky na rozkládacím gauči v přízemí nepočítáme. Samostatný 2lůžkový pokoj s manželskou postelí garantujeme za příplatek 1900 Kč/os. Zájem o něj uveďte v přihlášce. V areálu kempu se nachází několik ohnišť, volejbalové hřiště, dětské hřiště i stolní tenis.

Stravování

3x kontinentální snídaně a 2x večeře v restauraci Poniklec. Snídaně většinou obsahují uzeninový, sýrový talíř, máslo, marmeládu, zeleninu, džus, čaj, kávu a jedno z teplých jídel jako párky nebo hemenex. K večeři si budeme moci objednat z jídelního lístku a ochutnat vynikající slovenské speciality (kapustnica, halušky, langoše, burgery, vyprážaný syr, …). Pití není zahrnuto v ceně večeří, dát si zde můžete například pivo nebo limonádu. Potraviny na svačiny během túr je možné dokoupit v kempovém obchůdku nebo v supermarketu v Hrabušicích.

Slovenský ráj

Slovenský ráj

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Velká Fatra

Pohodová turistika v krásných slovenských horách

Vysoké Tatry

Horská turistika s výstupem na Gerlach (Slovensko)

Nízké Tatry

Přechod nejatraktivnější hřebenovky na Slovensku po chatách

Polské Tatry

Přechod po chatách v nejvyšších polských horách

Malá Fatra - přechod po chatách

Přechod hřebene Kriváňské Malé Fatry

Polské Bieszczady

Horská turistika po karpatských poloninách