Slovenský ráj

Turistika roklinami a soutěskami skutečného ráje

Národní park Slovenský ráj se nachází v severovýchodní části Slovenského Rudohoří a je známý svými překrásnými hlubokými kaňony - slovensky tiesňavy, zařezanými roklinami, vysokými vodopády a také krasovými jevy. Na jeho území najdeme více než 350 jeskyní různé velikosti s krápníkovou ale také unikátní ledovou výzdobou. Díky bohatému systému žebříků, schodů a plošin je většina jinak nepřístupných roklin veřejnosti otevřená a túry skrze ně patří k neopakovatelným zážitkům.

Společně navštívíme nejmohutnější a nejdelší roklinu Veľký Sokol s romantickou Rothovou roklinou, nejdivočejší Sokolí dolinu s nejvyšším vodopádem celého národního parku - 70 m vysokým Závojovým vodopádem, Kláštorskú roklinu i nejnavštěvovanější roklinu Suchá Belá. Podíváme se také do unikátní Dobšinské ledové jeskyně, která patří k nejvýznamnějším jeskyním svého typu na světe a je také zapsána na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Pro ty z vás, kteří máte rádi dobrodružství na vodě, jsme za předpokladu za příznivého stavu vody připravili jedinečné splutí Prielomu Hornádu, úzkého kaňonu, na nafukovacích pálavách. Tento úsek nádherně zařezané řeky Hornád si budeme moct díky systému zabudovaných lanových lávek, řetězů a stupaček užít také pěší trasou. Výhledy na celou oblast Slovenkého ráje i na další překrásné pohoří přes půlku Slovenska si vychutnáme z vrcholu Kráľova hoľa (1946 m), která je nejvyšším vrcholem východní části národního parku Nízké Tatry.

Ubytováni budeme v perfektně situovaném kempu Podlesok s překrásným okolím. Ubytování si můžete vybrat z dvou variant - ve vlastních stanech nebo za příplatek ve 4lůžkových chatkách. Stravovat se budeme z naší polní kuchyně formou polopenze. Na túrách strávíme denně přibližně 7-8 hod., zdoláme při nich převýšení většinou kolem 800 m nahoru a to samé dolů. Některé výlety lze zkrátit nebo úplně vynechat a udělat si volný den s vlastním programem. Vyrážet na výlety budeme jen s malým batůžkem se svačinkou a po návratu do kempu se osvěžíme v místní hospůdce. Program mohou absolvovat také sportovnější děti, pro které nabízíme speciální slevu.

Program zájezdu

  • 1. den: Příjezd do kempu Podlesok, ubytování se. Pro zájemce krátká odpolední túra krásně členitou roklinou Suchá Belá s Misovými vodopády a Okienkovým vodopádem hned u kempu (4 hod, ↑ 550 m, ↓ 550 m). Seznamovací večírek.
  • 2. den: Překrásná túra nejmohutnější, nejdelší a nejstrmější roklinou Slovenského ráje - Veľký Sokol s romantickou závěrečnou Rothovou roklinou a kamennou bránou širokou jen 1 metr. (8 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m)
  • 3. den: Krátký přesun auty do vesničky Telgárt kolem Telgártskýho viaduktu. Výstup loukami, lesy i kosodřevinu přes Kráľovu skalu (1690 m) na nejvyšší vrchol východní části Nízkych Tater Kráľovu hoľu (1946 m). Neskutečné výhledy přes půlku Slovenska na Vysoké Tatry, Muránsku Planinu, Nízké Tatry, Slovenské rudohorie i Levočské vrchy. Sestup kolem pramene řeky Zubrovice zpět do Telgártu. (7 hod, ↑ 1100 m, ↓ 1100 m)
  • 4. den: Krátkou Kláštorskou roklinou s Dúhovým a Machovým vodopádom výstup na Kláštorisko. Přes údolí Bieleho Potoka na nejdivočejší Sokolí dolinou s nejvyšším vodopádem celého národního parku - 70 m vysokým Závojovým vodopádem na Biskupské chyšky. Sestup zpět do Podlesku. (8 hod, ↑ 850 m, ↓ 850 m)
  • 5. den: Pěší varianta: Jedinečně vybudovaným chodníkem po lávkách, řetězech a stupačkách nejkrásnější částí řeky Hornád tzv. Prielomem Hornádu až do vesničky Letanovský Mlyn. Po stejnojmenném naučném chodníku přes vrcholy Ihrík (652 m) a Zelená Hora (654 m) (6 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m). Varianta splutí: Za dostatečného stavu vody jedinečná možnost splutí úzkého kaňonu Prielom Hornádu v části Hrabušice - Čingov na dvoumístných člunech, vhodná pro ty, kteří už mají se splavováním řek zkušenosti (3-4 hod, ↔  16 km).
  • 6. den: Sbalení a dopolední odjezd vlastními vozy k Dobšinské ledové jeskyni, zapsané na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, prohlídka jeskyně. Individuální odjezd.

Ubytování

5x v kempu Podlesok. Nabízíme vám 3 varianty ubytování v kempu - ve vlastním stanu, v 4-5 lůžkových chatkách typu Javorina Klasik za příplatek 1500 Kč/os., nebo v luxusních, nově zrekonstruovaných 4-8 lůžkových chatkách typu Javorina Komfort s dvěma dvoulůžkovými pokoji za příplatek 3300 Kč/os. v termínu 4962, resp. 3800 Kč/os. v termínu 496. Příplatek neúčtujeme za spaní na 5. lůžku v chatce Klasik a za spaní na přistýlkách nebo gauči v chatě Komfort. V chatkách je k dispozici vlastní koupelna, WC a lůžkoviny. Součástí luxusní chaty Javorina Komfort je navíc i vybavený kuchyňský kout a společenská místnost s gaučem a krbem. V areálu kempu se nachází několik ohnišť, volejbalové hřiště, dětské hřiště i stolní tenis.

Stravování

Připravíme vám polopenzi z naší polní kuchyně. Polopenze začíná 1. den večeří a končí 6. den snídaní. Potraviny na svačiny během túr je možné dokoupit v kempovém obchůdku nebo v supermarketu v Hrabušicích. Hned před kempem je několik hospůdek, kde si můžeme dát pivo, limču nebo jídlo (halušky, langoš, polévky, vyprážany syr …).

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2-3


Během zájezdu nás čekají jednodenní túry, na kterých strávíme denně 7-8 hod, zdoláme při nich převýšení většinou kolem 800 m nahoru a to samé dolů. Výjimkou je 3. den, kdy nás čeká převýšení 1100 m. Vzhledem k exponovanému terénu a nejištěným žebříkům v roklinách je potřeba jistá chůze a odolnost vůči závratím a výškám. Některé výlety lze zkrátit nebo úplně vynechat a udělat si volný den s vlastním programem. Vyrážet na výlety budeme jen s malým batůžkem se svačinkou a po návratu do kempu se osvěžíme v místní hospůdce. Program je vhodný i pro zdatnější děti od cca 10 let.

Slovenský ráj

Slovenský ráj