Slovenský ráj

Turistika roklinami a soutěskami skutečného ráje

Národní park Slovenský ráj se nachází v severovýchodní části Slovenského Rudohoří a je známý svými překrásnými hlubokými kaňony - slovensky tiesňavy, zařezanými roklinami, vysokými vodopády a také krasovými jevy. Díky bohatému systému žebříků, schodů a plošin je většina jinak nepřístupných roklin veřejnosti otevřená a túry skrze ně patří k neopakovatelným zážitkům.

Společně navštívíme nejmohutnější a nejdelší roklinu Veľký Sokol s romantickou Rothovou roklinou, nejdivočejší Sokolí dolinu s nejvyšším vodopádem celého národního parku - 70 m vysokým Závojovým vodopádem i krátkou Kláštorskú roklinu. Pro ty z vás, kteří máte rádi dobrodružství na vodě, jsme za předpokladu za příznivého stavu vody připravili jedinečné splutí Prielomu Hornádu, úzkého kaňonu, na nafukovacích pálavách. Tento úsek nádherně zařezané řeky Hornád si budeme moct díky systému zabudovaných lanových lávek, řetězů a stupaček užít také pěší trasou. Na závěr zájezdu se zrelaxujeme v termálních lázních Vrbov.

Ubytováni budeme v perfektně situovaném kempu Podlesok s překrásným okolím. Ubytování si můžete vybrat z dvou variant - ve vlastních stanech nebo za příplatek ve 4lůžkových chatkách. Snídaně máme zajištěné formou kontinentální snídaně v restauraci u kempu, na večeře si můžete zajít do některé z hospod u kempu. Na túrách strávíme denně přibližně 6-8 hod, zdoláme při nich převýšení 400-850 m nahoru a to samé dolů. Některé výlety lze zkrátit nebo úplně vynechat a udělat si volný den s vlastním programem. Vyrážet na výlety budeme jen s malým batůžkem se svačinkou a po návratu do kempu se osvěžíme v místní hospůdce. Program mohou absolvovat také sportovnější děti, pro které nabízíme speciální slevu.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 15 hod z Brna přes Olomouc. Večerní příjezd do kempu Podlesok, ubytování se. Seznamovací večírek.
  • 2. den: Překrásná túra nejmohutnější, nejdelší a nejstrmější roklinou Slovenského ráje - Veľký Sokol s romantickou závěrečnou Rothovou roklinou a kamennou bránou širokou jen 1 metr. (8 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m)
  • 3. den: Krátkou Kláštorskou roklinou s Dúhovým a Machovým vodopádom výstup na Kláštorisko. Přes údolí Bieleho Potoka na nejdivočejší Sokolí dolinou s nejvyšším vodopádem celého národního parku - 70 m vysokým Závojovým vodopádem na Biskupské chyšky. Sestup zpět do Podlesku. (8 hod, ↑ 850 m, ↓ 850 m)
  • 4. den: Pěší varianta: Jedinečně vybudovaným chodníkem po lávkách, řetězech a stupačkách nejkrásnější částí řeky Hornád tzv. Prielomem Hornádu až do vesničky Letanovský Mlyn. Po stejnojmenném naučném chodníku přes vrcholy Ihrík (652 m) a Zelená Hora (654 m) (6 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m). Varianta splutí: Za dostatečného stavu vody jedinečná možnost splutí úzkého kaňonu Prielom Hornádu v části Hrabušice - Čingov na dvoumístných člunech, vhodná pro ty, kteří už mají se splavováním řek zkušenosti (3-4 hod, ↔  16 km). Večerní relax v termálech Vrbov, kolem 23 hod odjezd směr ČR.
  • 5.den: Noční přejezd Slovenska, příjezd přes Olomouc do Brna kolem 6 hod.

Ubytování

3x v kempu Podlesok. Nabízíme vám 3 varianty ubytování v kempu - ve vlastním stanu, ve 4-5 lůžkových chatkách typu Javorina Klasik za příplatek 900 Kč/os., nebo v luxusních, nově zrekonstruovaných 4-8 lůžkových chatkách typu Javorina Komfort s dvěma dvoulůžkovými pokoji za příplatek 2300 Kč/os. Příplatek neúčtujeme za spaní na 5. lůžku v chatce Klasik a za spaní na přistýlkách nebo gauči v chatě Komfort. V chatkách je k dispozici vlastní koupelna, WC a lůžkoviny. Součástí luxusní chaty Javorina Komfort je navíc i vybavený kuchyňský kout a společenská místnost s gaučem a krbem. V areálu kempu se nachází několik ohnišť, volejbalové hřiště, dětské hřiště i stolní tenis.

Stravování

3x kontinentální snídaně v restauraci Poniklec. Snídaně většinou obsahují uzeninový, sýrový talíř, máslo, marmeládu, zeleninu, džus, čaj, kávu a jedno z teplých jídel jako párky nebo hemenex. Na večeře si můžete zajít do některé z hospod hned před kempem s nabídkou tradičních slovenských i běžných pokrmů (kapustnica, halušky, langoše, burgery, vyprážaný syr,…). Dát si zde můžete i pivo nebo limču. Potraviny na svačiny během túr je možné dokoupit v kempovém obchůdku nebo v supermarketu v Hrabušicích.

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2-3


Během zájezdu nás čekají jednodenní túry, na kterých strávíme denně 7-8 hod, zdoláme při nich převýšení 400-850 m nahoru a to samé dolů. Vzhledem k exponovanému terénu a nejištěným žebříkům v roklinách je potřeba jistá chůze a odolnost vůči závratím a výškám. Některé výlety lze zkrátit nebo úplně vynechat a udělat si volný den s vlastním programem. Vyrážet na výlety budeme jen s malým batůžkem se svačinkou a po návratu do kempu se osvěžíme v místní hospůdce. Program je vhodný i pro zdatnější děti od cca 10 let.

Slovenský ráj

Slovenský ráj

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Maďarské národní parky, víno a termály

Pohodová turistika v severním Maďarsku