Toskánsko - silniční cyklistika

Okolím Sieny po stopách závodů Strade Bianche a L'Eroica

Strade Bianche dělá ze Sieny a jejího okolí jedno z nejkrásnějších míst na světě pro silniční cyklistiku. Série báječných tras, které se z náměstí Piazza del Campo vinou kilometry mezi zatáčkami toskánských kopců s neskutečnými výhledy, nás přivedou až do těch nejzapadlejších vesniček, kde můžeme spolu s místními nasát tu pravou venkovskou atmosféru. Také nás čeká nekonečný sled vzestupů a pádů lemovaný vinicemi, olivovými háji a cypřiši. I díky mírnému klimatickému podnebí láká Toskánsko již v jarních termínech nedočkavé amatérské ale i profesionální cyklisty k prvním tréninkům a ke společným týmovým soustředěním.

Mezi nezapomenutelné zážitky budou patřit bezpochyby ikonické úseky závodu Strade Bianche, výjezd na nejvyšší vrchol Monte Amiata (1738), vinařská oblast Chianti a také možnosti regenerace v přírodních termálních pramenech. Odpočinek můžeme vyplnit prohlídkou toskánských perel Florencie či Sieny nebo etapou do Arezza.

Denně na nás čeká přibližně 70-130 km s průměrným převýšením cca 1300 m (náročnost podrobněji). Všechny plánované etapy je možné prodloužit, zkrátit či vynechat a nahradit vlastním programem. Nocovat budeme v kempu v Sieně v mobilhomech nebo ve vlastních stanech a dostaneme polopenzi z naší polní kuchyně. Doprava a ubytování jsou společné se zájezdem Toskánsko na kole, který je zaměřený na lehčí a kratší etapy s dostatkem času na poznávání historie, kultury a gastronomie Toskánska, a k jehož programu je možné se po domluvě s průvodcem na místě přidat. Zájezd je tak vhodný pro skupiny i páry s odlišnými požadavky na náročnost tras. Všechny šotolinové úseky je možné vynechat a objet asfaltovou cestou. Skupina silničkářů bude mít okolo 10 osob.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd z Brna kolem 18 hod. přes Mikulov, noční přejezd přes Rakousko do Itálie.
 • 2.den: Úvodní kilometry závodu Strade Bianche: Městečko Sovicille známé největší koncentrací farních kostelů, opatství, zámků a vil. Výjezd do centra Sieny, prohlídka a ubytování v kempu na 7 nocí (↔ 45 km, ↑ 300 m, ↓ 300 m). Možnost přídavku k Bagni di Petriolo - přírodním termálním bazénkům s vodou o teplotě až 43 °C (navíc ↔ +45 km, ↑ 700 m, ↓ 700 m).
 • 3.den: Na skok do středověku: nejkrásnější středověká městečka San Gimignano a Volterra zapsána na seznamu UNESCO. Údolím Val d'Elsa přes opevněné Monteriggioni do Sieny. (↔ 90 km, ↑ 1400 m, ↓ 1500 m)
 • 4.den: Po trase Strade Bianche: Epické šotolinové úseky San Martino in Grania a Monte Sante Marie, na kterých pravidelně útočí pozdější vítězové této jarní klasiky - Tom Pidcock (2023), Tadej Pogačar nebo i český závodník Zdeněk Štybar. Cíl etapy na náměstí Piazza del Campo v centru Sieny. Možnost vynechat šotolinové úseky. (↔ 120 km, ↑ 1400 m, ↓ 1400 m)
 • 5.den: Na kole k moři: Přes masiv Colline Metallifere ve středním Toskánsku, do městečka Massa Marittima oceněné Bandiera arancione za excelenci v cestovním ruchu, pohostinství a životním prostředí. Dlouhým sjezdem k plážím v Punta Ala s průzračným mořem a možností koupání. (↔ 105 km, ↑ 1000 m, ↓ 1300 m)
 • 6.den: Po cestách historického nesoutěžního závodu L'Eroica: V malebné oblasti věhlasného vína Chianti. Návštěva městečka Gaiole in Chianti s možností zakoupení jedinečných cyklistických suvenýrů, věnovaných říjnové události L'Eroica. Výjezdy a sjezdy vinicemi až k venkovskému hradu Castello di Brolio, či městečku Greve in Chianti a popíjení kávy s těmi nejlepšími výhledy. Během etapy i v cíli příležitosti k ochutnávce vín Chianti Classico (↔ 90 km, ↑ 1650 m, ↓ 1400 m). Možnost dojet až do kempu (navíc↔ +20 km, ↑ 150 m, ↓ 400 m).
 • 7.den: Východním Toskánském do Arezza: Mírně zvlněnými silnicemi a zapomenutými vesničkami, až do města Arezzo s jedním z nejkrásnějších náměstí v celém Toskánsku Piazza Grande. Historickou zalesněnou silnicí přes sedlo Palazzuolo (594) zpátky do Sieny (↔ 135 km, ↑ 900 m, ↓ 900 m). Alternativně pěší prohlídka kolébky renesance Florencie - proslulý dóm a baptisterium, náměstí Piazza de la Signoria se sochou Davida od Michelangela a Palazzo Vecchio, most Ponte Vecchio, galerie Uffizi se sbírkami rodu Medici, kostel Santa Croce s náhrobky Michelangela, Macchiavelliho či Galilea, kaple Medicejských a další.
 • 8.den: Sopečná oblast s termálními prameny: Prohlídka Montalcina se středověkou pevností, strmými uličkami, vinotékami s vínem Brunello světové kvality. Výjezd na nejvyšší horu Toskánska Monte Amiata (1738). Sjezd a regenerace v přírodních termálních bazénech Bagni San Filippo. (↔ 65 km, ↑ 1700 m, ↓ 1900 m)
 • 9.den: Etruské pobřeží: Pobřežím přes lázeňské město Venturina Terme do vesničky Suvereto, právem označovanou za jednu z nejkrásnějších v celém Toskánsku. Úzkou vnitrozemskou silničkou do nejvýše položené Sassetty a krásným sjezdem až k opevněné vesnici Bolgheri s možností ochutnávky místní vyhlášené odrůdy vína Sassicaia. Zpátky k pobřeží nejdelší cyprišovou alejí v Toskánsku, koupání v moři a večeře v místních restauracích (↔ 80 km, ↑ 400 m, ↓ 400 m). Večerní odjezd, noční přejezd Itálie a Rakouska.
 • 10.den: Příjezd přes Mikulov do Brna během dopoledne.

Ubytování a nocování

7x v kempu v Sieně ve 4lůžkových mobilhomech. Mobilhome je chatkový apartmán určený pro 4 osoby se 2 oddělenými ložnicemi a společnou obytnou místností. Jeho součástí je také vybavená kuchyň, WC a sprchový kout. Před mobilhomem je možnost venkovního posezení. V pokojích je jedna velká manželská postel nebo dvě samostatné. K vybavení mobilhomů patří polštáře, přikrývky i povlečení. V kuchyňkách je k dispozici běžné nádobí, lednička, rychlovarná konvice. Závěrečný úklid mobilhomů si provádí každý sám. Mobilhomy doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími. Nabízíme i možnost nocování ve vlastním stanu se slevou 1500 Kč. Svůj zájem o spaní ve stanu prosím uveďte již v přihlášce. V kempu je bazén a wifi zdarma, v dosahu pěší procházky je historické centrum Sieny.

Stravování

Připravíme vám polopenzi z naší polní kuchyně. Polopenze začíná 2. den večeří a končí 9. den snídaní. Přes den bude možnost dokupovat potraviny během etap. Můžete si také dát oběd v restauraci a užívat si vyhlášené italské kuchyně. V restauracích jsou obecně ceny cca o 50 % vyšší než u nás. Některé potraviny v obchodech jsou o něco dražší než u nás, ale naopak řada potravin je stejně drahá nebo levnější.

Toskánsko - silniční cyklistika

Toskánsko - silniční cyklistika

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Korsika - silniční cyklistika

Po stopách Tour de France v okolí Ajaccia a Porta

Livigno - silniční cyklistika

Vysoká sedla italského Tibetu

Provence - silniční cyklistika

Ve stopách Tour de France krajem vína, oliv a levandule

Zell am See - silniční cyklistika

Grossglocknerstrasse a okolí Zell am See na silničkách

Davos - silniční cyklistika

Silniční cyklistika ve stínu horských velikánů

Dolomity - silniční cyklistika

Sedla v srdci Dolomit - Marmolada, Sella, Cortina d'Ampezzo (Itálie)