Toskánsko na kole

Cyklistika v kraji olivovníků, cypřišů a u moře

Cyklistika v Toskánsku, to je spanilá jízda krajinou vinohradů, olivových sadů, cypřišů, zemědělských usedlostí, pestrobarevných polí, termálních pramenů a samozřejmě nebude chybět ani moře. Středověká městečka usazená na kopcích a skalních útesech lákají svou románskou architekturou, přestože je Toskánsko především kolébkou renesance. Vždyť odtud pocházeli a zanechali zde spousty svých děl mistři jako Leonardo da Vinci, Michelangelo a Raffael, ale také spisovatelé Dante a Boccaccio. Zrodila se zde také slavná sienská malířská škola. Památek na dosah je zde taková spousta, že bude záležet jen na vás, které si vyberete pro bližší seznámení.

Uchvátí nás městečko Montalcino a zapomenuté vesničky, jako např. Tirli. Narazíme i na pozůstatky kultury záhadného národa Etrusků, který zemi nazýval Enotria (země vína). Tohle označení je příznačné dodnes. Právě Toskánsko je úzce spojené s výtečnou místní gastronomií, takže na našich cestách určitě ochutnáme pravou italskou pastu, pizzu nebo vychlazený Aperol Spritz. Ochutnávka červených vín Chianti a Brunello nebo bílého Vernaccia di San Gimignano patří k zážitkům, na které budeme rádi vzpomínat. Těšit se můžeme jak na koupání v přírodních termálních pramenech Bagni San Filippo, tak i na písečných plážích Etruské riviéry nebo na atmosféru nejkrásnějších měst Volterra, Florencie, San Gimignano, Siena a dalších.

Tento zájezd osloví všechny milovníky aktivní cyklistiky, přírody, historie, umění i kulinářských zážitků. Průměrná délka denních etap ve variantě A je přibližně 40 km s převýšením okolo 750 m. Pro ty, kteří chtějí vidět ještě více, je varianta B s dalšími kilometry a výškovými metry navíc (náročnost podrobněji). Většinu etap je možné prodloužit, zkrátit nebo zcela vynechat a udělat si volný den s vlastním programem. Nocovat budeme v kempu v Sieně ve vlastních stanech nebo v mobilhomech a dostaneme polopenzi z naší polní kuchyně.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd z Brna kolem 18 hod. přes Mikulov, noční přejezd přes Rakousko do Itálie.
 • 2.den: Gotická perla Toskánska: A: Pěší prohlídka města Siena (UNESCO) - náměstí El Campo ve tvaru lastury, Palazzo Pubblico, výhledy z věže Torre del Mangia, velkolepý dóm. B: Okruh vinicemi a toskánským venkovem přes opevněný Monteliscai a reprezentační univerzitní sídlo Pontignano (↔ 15-30 km, ↑ 200-500 m, ↓  200-500 m). Ubytování v kempu na 7 nocí.
 • 3. den: Krásy poutní cesty Via Francigena: Romantické městečko San Gimignano s typickou siluetou středověkých rodových věží (UNESCO), městečko Colle Val d'Elsa se zajímavou polohou ve svahu a labyrintem úzkých uliček s tunely a vesnička Monterrigioni skrytá uprostřed středověké pevnosti s dalekými výhledy z hradeb. (↔ 45 km, ↑ 850 m, ↓ 850 m)
 • 4. den: Na skok do středověku: A: Vápencová rokle Balze, jejíž eroze způsobila v dávné historii zřícení několika kostelů. Opevněná Volterra s římským divadlem, dramaticky umístěná na kopci, známá už od dob Etrusků těžbou a zpracováním alabastru (↔ 40 km, ↑ 950 m, ↓ 950 m). B: Prodloužení za panoramatickými výhledy a k bývalému lomu (↔ +15 km, ↑ +200 m, ↓ +200 m).
 • 5.den: Na kole k moři: A: Okruh přes vesničku Tirli obklopenou kaštanovými lesy a středomořskou vegetací. Sjezd a zakončení etapy na poloostrově Punta Ala s průzračným mořem, plážemi a hradem Castello di Punta Ala (↔ 30 km, ↑ 400 m, ↓ 400 m). B: Z Tirli navíc ke kostelíku uprostřed hájů Eremo di Sant'Anna. Terénní sjezd do údolí a napojení na trasu A nebo ještě možnost bajkování uprostřed lesů v oblasti Poggio Rossino (↔ +5-15 km, ↑ +200-400 m, ↓ +200-400 m). Alternativně odpočinkový den: K moři tam i zpět autobusem a individuální program v oblasti poloostrova Punta Ala.
 • 6. den: Krajem věhlasného vína Chianti A: Typickou toskánskou krajinou vinic, olivových hájů a vesnic na pahorcích, možnost ochutnávky vína ve vinotékách. Opevněná Castellina s etruskými hroby, vrcholové Radda in Chianti a Panzano in Chianti (↔ 45 km, ↑ 750 m, ↓ 750 m). B: Navíc městečko Greve in Chianti s krásným trojúhelníkovým náměstím (↔ +15 km, ↑ +200 m, ↓ +200 m).
 • 7. den: Za historií slavné Florencie nebo okolím Sieny: A: Odpočinkový den: Pěší prohlídka kolébky renesance Florencie - proslulý dóm a baptisterium, náměstí Piazza de la Signoria se sochou Davida od Michelangela a Palazzo Vecchio, most Ponte Vecchio, galerie Uffizi se sbírkami rodu Medici, kostel Santa Croce s náhrobky Michelangela, Macchiavelliho či Galilea, kaple Medicejských a další. B: Okruh z kempu do kempu na severovýchod od Sieny mezi vinicemi převážně po velmi pestré šotolinové cyklotrase tradičního závodu historických kol Eroica (↔ 30-60 km, ↑ 400-800 m, ↓ 400-800 m).
 • 8. den: Přírodní termální prameny Toskánska: Prohlídka Montalcina se středověkou pevností a strmými uličkami, vinotékami s vínem Brunello světové kvality. Zastávka v lázeňském středověkém městečku Bagno Vignoni, s bazénem vytvářející hlavní náměstí a možností procházky v místním parku se systémem potůčků s termální vodou Il Parco dei Mulini. Koupání v přírodních termálních bazénech Bagni San Filippo v okolí sopky Monte Amiata. (↔ 40 km, ↑ 450 m, ↓  600 m)
 • 9. den: Toskánským pobřežím: A: Závěrečný odpočinek u moře v letovisku Marina di Bibbona s desetikilometrovou písečnou pláží, na kterou je přístup několika cyklotrasami procházejícími rozlehlým piniovým hájem. Vinnou cyklotrasou přes Bibbonu a Bolgheri s možností degustace špičkového vína (↔ 25 km, ↑ 250 m, ↓ 250 m). B: Navíc středověké Casale Marittimo (↔ +15 km, ↑ +200 m, ↓ +200 m). Večerní odjezd, noční přejezd Itálie a Rakouska.
 • 10. den: Příjezd přes Mikulov do Brna dopoledne.

Ubytování a nocování

7x v kempu v Sieně ve 4lůžkových mobilhomech. Mobilhome je chatkový apartmán určený pro 4 osoby se 2 oddělenými ložnicemi a společnou obytnou místností. Jeho součástí je také vybavená kuchyň, WC a sprchový kout. Před mobilhomem je možnost venkovního posezení. V pokojích je jedna velká manželská postel nebo dvě samostatné. K vybavení mobilhomů patří polštáře, přikrývky i povlečení. V kuchyňkách je k dispozici běžné nádobí, lednička, rychlovarná konvice. Závěrečný úklid mobilhomů si provádí každý sám. Mobilhomy doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími. Nabízíme i možnost nocování ve vlastním stanu se slevou 1500 Kč. Svůj zájem o spaní ve stanu prosím uveďte již v přihlášce. V kempu je bazén a wifi zdarma, v dosahu pěší procházky je historické centrum Sieny.

Stravování

Připravíme vám polopenzi z naší polní kuchyně. Polopenze začíná 2. den večeří a končí 9. den snídaní. Přes den bude možnost dokupovat potraviny během etap. Můžete si také dát oběd v restauraci a užívat si vyhlášené italské kuchyně. V restauracích jsou obecně ceny cca o 50 % vyšší než u nás. Některé potraviny v obchodech jsou o něco dražší než u nás, ale naopak řada potravin je stejně drahá nebo levnější.

Toskánsko na kole

Toskánsko na kole

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Bretaň na kole

Poznávací cyklistika na pobřeží Atlantiku (Francie)

Hory a moře Korsiky na kole

Cyklistika v okolí Ajaccia a Porta

Elba na kole

Cyklistika po nejkrásnějším ostrově Toskánska

Azurové pobřeží na kole

Cykloturistika v jižní Provence (Francie)

Italská Ligurie na kole

Pobřeží Ligurie, NP Cinque Terre, jeskyně Grotte di Toriano a Monako

Provence na kole - romantická a přátelská

Cyklistika v oblasti Avignonu, provensálských "Benátek" a ve stínu Mont Ventoux