Toskánsko na kole

Cyklistika v kraji olivovníků a cypřišů

Cyklistika v Toskánsku, to je spanilá jízda krajinou vinohradů, olivových sadů, cypřišů, zemědělských usedlostí a pestrobarevných polí. Středověká městečka usazená na kopcích a skalních útesech lákají svou románskou architekturou, přestože je Toskánsko především kolébkou renesance. Vždyť odtud pocházeli a zanechali zde spousty svých děl mistři jako Leonardo da Vinci, Michelangelo a Raffael, ale také spisovatelé Dante a Boccaccio. Zrodila se zde také slavná sienská malířská škola. Památek na dosah je zde taková spousta, že bude záležet jen na vás, které si vyberete pro bližší seznámení.

Uchvátí nás městečko Pitigliano a zapomenuté vesničky, jako např. Sovana. Narazíme i na pozůstatky kultury záhadného národa Etrusků, který zemi nazýval Enotria (země vína). Tohle označení je přiléhavé dodnes - ochutnávka červeného vína Chianti, Brunello nebo bílého Vernaccia di San Gimignano patří k zážitkům, na které budeme rádi vzpomínat. Těšit se můžete také na koupání v přírodních termálních pramenech Saturnia a na písečných plážích Etruské riviéry nebo na atmosféru nejkrásnějších měst Volterra, Florencie, San Gimignano, Siena a dalších. Opravdovou cyklistickou výzvou bude výjezd na vrchol sopky Monte Amiata (1738 m) s impozantním výhledem na celý jih Toskánska.

Tento zájezd osloví všechny milovníky aktivní cyklistiky, přírody, historie, umění i kulinářských zážitků. Průměrná délka denních etap ve variantě A je přibližně 40 km s převýšením okolo 750 m. Pro ty, kteří chtějí vidět ještě více, je varianta B s dalšími kilometry a výškovými metry navíc. Většinu etap je možné prodloužit, zkrátit nebo zcela vynechat a udělat si volný den s vlastním programem. Nocovat budeme ve dvou kempech ve vlastních stanech nebo v mobilhomech a dostaneme polopenzi z naší polní kuchyně.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd z Brna kolem 17 hod, noční přejezd přes Rakousko do Itálie.
 • 2. den: San Gimignano s typickou siluetou středověkých rodových věží (UNESCO), městečko Colle Val d'Elsa se zajímavou polohou ve svahu a labyrintem úzkých uliček s tunely a vesnička Monterrigioni skrytá uprostřed středověké pevnosti s dalekými výhledy z hradeb (↔ 45 km, ↑ 850 m, ↓ 850 m). Ubytování v kempu na 5 nocí.
 • 3. den: A: Vápencová rokle Balze, jejíž eroze způsobila ve středověku zřícení několika kostelů. Opevněná Volterra s římským divadlem, dramaticky umístěná na kopci, známá už od dob Etrusků těžbou a zpracováním alabastru (↔ 40 km, ↑ 950 m, ↓ 950 m). B: Prodloužení za panoramatickými výhledy a k bývalému lomu (↔ +15 km, ↑ +200 m, ↓ +200 m).
 • 4. den: A: Gotická perla Toskánska: Siena (UNESCO) - náměstí El Campo ve tvaru lastury, Palazzo Pubblico, výhledy z věže Torre del Mangia, velkolepý dóm. B: Navíc odpolední okruh vinicemi a toskánským venkovem přes opevněný Monteliscai a reprezentační univerzitní sídlo Pontignano (↔ 15-30 km, ↑ 200-500 m, ↓  200-500 m).
 • 5. den: A: Krajem Chianti s typickou toskánskou krajinou vinic, olivových hájů a vesnic na pahorcích, možnost ochutnávky vína ve vinotékách. Opevněná Castellina s etruskými hroby, vrcholové Radda in Chianti a Panzano in Chianti (↔ 45 km, ↑ 750 m, ↓ 750 m). B: Navíc městečko Greve in Chianti s krásným trojúhelníkovým náměstím (↔ +15 km, ↑ +200 m, ↓ +200 m).
 • 6. den: A: Odpočinkový den: Pěší prohlídka kolébky renesance Florencie - proslulý dóm a baptisterium, náměstí Piazza de la Signoria se sochou Davida od Michelangela a Palazzo Vecchio, most Ponte Vecchio, galerie Uffizi se sbírkami rodu Medici, kostel Santa Croce s náhrobky Michelangela, Macchiavelliho či Galilea, kaple Medicejských a další. B: Okruh z kempu do kempu na severovýchod od Sieny mezi vinicemi převážně po velmi pestré šotolinové cyklotrase tradičního závodu historických kol Eroica (↔ 30-60 km, ↑ 400-800 m, ↓ 400-800 m).
 • 7. den: A: Prohlídka Montalcina se středověkou pevností a strmými uličkami, vinotéky s vínem Brunello světové kvality. Dále řídce osídlenou oblastí Crete mezi vinicemi s malebnými pahorky porostlými cypřiši, středověké románské opatství Sant'Antimo, městečko na ostrohu Seggiano (↔ 40 km, ↑ 850 m, ↓ 950 m). B: Navíc vinná stezka Montecucco (↔ +10 km, ↑ +150 m, ↓ +150 m). Ubytování v kempu na 3 noci.
 • 8. den: A: Kaštanovými lesy okolo sopky Amiata: Cisterciácký klášter Abbadia San Salvatore s krásným románským kostelem, visutá Santa Fiora s hradem a nezapomenutelnými výhledy (↔ 55 km, ↑ 1200 m, ↓ 1200 m). B: Pro srdcaře navíc výjezd a krátký pěší výšlap na vrchol sopky Monte Amiata (1738 m) (↔ +10 km, ↑ +200 m, ↓ +200 m). Možnost zkrácení a snížení převýšení vynecháním Abbadia San Salvatore.
 • 9. den: A: Pitigliano usazené na vulkanické skále (viadukt, bývalé židovské ghetto, renesanční palác Orsini, jeskynní cesty), katedrála a románská architektura v maličké vesničce Sovana. Zakončení koupelí ve věhlasných přírodních sirných termálních pramenech Saturnia (↔ 40 km, ↑ 700 m, ↓ 900 m). B: Navíc nad kaňonem rozprostřené Sorano s pevností, hradem a křivolakými uličkami (↔ +10 km, ↑ +200 m, ↓ +200 m).
 • 10. den: A: Závěrečný odpočinek u moře v letovisku Marina di Bibbona s desetikilometrovou písečnou pláží, na kterou je přístup několika cyklotrasami procházejícími rozlehlým piniovým hájem. Vinnou cyklotrasou přes Bibbonu a Bolgheri s možností degustace špičkového vína (↔ 25 km, ↑ 250 m, ↓ 250 m). B: Navíc středověké Casale Marittimo (↔ +15 km, ↑ +200 m, ↓ +200 m). Večerní odjezd, noční přejezd Itálie a Rakouska.
 • 11. den: Příjezd do Brna dopoledne.

Ubytování a nocování

8x ve 2 kempech ve vlastních stanech nebo za příplatek 2500 Kč/os. ve 2-4lůžkových bungalovech nebo v mobilhomech (chatkový apartmán se 2lůžkovými pokoji). 5x v oblasti Sieny (v kempu s bazénem) a 3x v oblasti Castel del Piano. Svůj zájem o spaní v mobilhomu uveďte již v přihlášce.

Stravování

Připravíme vám polopenzi z naší polní kuchyně. Polopenze začíná 2. den večeří a končí 10. den snídaní. Přes den bude možnost dokupovat potraviny během etap. Můžete si také dát oběd v restauraci a užívat si vyhlášené italské kuchyně. V restauracích jsou obecně ceny cca o 50 % vyšší než u nás. Některé potraviny v obchodech jsou o něco dražší než u nás, ale naopak řada potravin je stejně drahá nebo levnější.

Toskánsko na kole

Toskánsko na kole

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Provence na kole

Pohodově krajem vína a levandule, starobylá městečka a moře

Bretaň na kole

Poznávací cyklistika na pobřeží Atlantiku (Francie)

Hory a moře Korsiky na kole

Cyklistika v okolí Corte a Porta

Sardinie na kole

Cyklistika v kraji tajemných nuragů, menhirů a dolmenů (Itálie)

Elba na kole

Cyklistika po nejkrásnějším ostrově Toskánska

Azurové pobřeží na kole

Cykloturistika v jižní Provence (Francie)