Tour du Mont Blanc natěžko

Přechod okolo nejvyšší hory Evropy

Tour du Mont Blanc je jednou z nejkrásnějších trekových túr světa. Pojďte s námi projít za 8 dní horská sedla hned tří států! Přechod začneme ve Švýcarsku, ale nejdéle se zdržíme v italských a francouzských Alpách. Ze slavné, cca 150 km dlouhé trasy absolvujeme její velkou většinu, její nejkrásnější partie. Okruh kolem zaledněného velikánu Mt. Blancu (4810 m) vede přes horská sedla, po horských hřebenech a úbočích i svěžími zelenými dolinami s potoky a tradičními usedlostmi. Užijeme si fantastické výhledy na špice nejvyšších štítů Savojských Alp, na rozlámané ledovcové splazy, na překrásnou horskou krajinu.

Akce se uskuteční v menší skupině asi 10-15 trekařů. Prvních 6 dnů přechodu budeme na místě bez podpory busu, z toho 4 dny půjdeme natěžko se všemi potřebnými věcmi. Poslední dva dny zájezdu pak absolvujeme túry nalehko. Tour du Mont Blanc bývá svou krásou a náročností považována za královnu evropských trekingových tras. Cesta vede po udržovaných a dobře značených horských stezkách, které jsou pak ve vyšších partiích více kamenité. Denní délka etap se pohybuje mezi 7-8 hodinami a průměrné denní převýšení se ve stoupání i klesání pohybuje kolem 800-1000 m. Program během 2 posledních dnů je flexibilní, je možné zařadit odpočinkový den či individuální program. Delší asfaltové úseky v rozlehlých údolích si během našeho putování zkrátíme místními mikrobusy. K přesunům v okolí Chamonix využijeme místní dopravu (vlaky a městské autobusy), která je zde pro všechny ubytované (včetně kempů) zdarma. Spát budeme po celou dobu našeho putování ve vlastních stanech v kempech nebo na veřejných tábořištích. Pro ty, co si chtějí trek užít bez batohů, nabízíme zájezd Tour du Mont Blanc.

Předběžný program zájezdu

 • 1. den: Odjezd z Brna po poledni přes Jihlavu, Prahu a Plzeň, noční přejezd Německa.
 • 2. den: Výstup natěžko ze švýcarské osady Ferret (1705 m) k salaším La Peule a dále na hraniční sedlo s Itálií Col du Grand Ferret (2537 m). Nádherné výhledy na Mt. Dolent a Walliské Alpy. Sestup k chatě Arnouva (1769 m). (7 hod, ↑ 750 m, ↓ 750 m)
 • 3. den: Nalehko jeden ze zlatých hřebů Tour: výstup přes sedlo Col Sapin (2436 m) na vrchol Testa della Tronche (2584 m). Pokračování po vyhlídkovém travnatém hřebeni s parádními výhledy na Grandes Jorasses, zub Dente del Gigante a Mt. Blanc z italské strany. (8 hod, ↑ 1000 m, ↓ 1000 m)
 • 4. den: Místním autobusem do města Courmayeur. Prohlídka města, lanovkou na Col Chécroui (1900 m), nalehko skalnatý vrchol Mt. Chétif (2343 m) s výhledem na Mt. Blanc ležící skoro na dosah. Nebo možnost individuálního výletu lanovkou na magický Helbronner (3462 m) položený vysoko na hřebeni Mt. Blancu a obklopený mořem ledovců s možností pokračovat lanovkou dále nad ledovcovým plató na vyhlídkový vrchol Aiguille du Midi (3842 m).
 • 5. den: Výstup údolím Val Veny do hraničního sedla s Francií Col de la Seigne (2512 m). Sestup k samotám la Ville des Glaciers (1789 m), místním minibusem sjezd na tábořiště les Chapieux (1549 m) se sýrárnou. (8 hod, ↑ 1000 m, ↓ 750 m)
 • 6. den: Výstup na hřeben Col de la Croix du Bonhomme (2479 m) s krásnými panoramaty a traverz do sedla Col du Bonhomme (2329 m). Sestup do údolí Montjoie, kolem přírodního mostu a soutěsky nad městečko Les Contamines-Montjoie. (8 hod, ↑ 950 m, ↓ 1400 m)
 • 7. den: Přes Les Contamines-Montjoie (1164 m) výstup k chatce Truc, odtud k malebné osadě Chalets du Miage (1559 m). Ostřejší výstup do sedla Col de Tricot (2120 m), v závěru přes koleje zubačky pod Mt. Blanc na Bellevue, sjezd lanovkou do Les Houches (993 m). Setkání s autobusem, nocleh u Chamonix (2 noci). (7 hod, ↑ 1200 m, ↓ 500 m)
 • 8. den: Pohodový program v Chamonix a blízkém okolí: krátká prohlídka Chamonix, nákupy, výlet zubačkou k nejdelšímu francouzskému ledovcovému splazu Mer de Glace s návštěvou impresivní umělé ledovcové jeskyně nebo výjezd lanovkou na vyhlídkový vrchol Aiguille du Midi (3842 m).
 • 9. den: Za hezkého počasí lanovkou z Chamonix na skvostný výhledový vrchol Brévent (2525 m) naproti Mt. Blancu. Odtud vyhlídkovou trasou Gran Balcon Sud pod hřebenem Růžových věží Aiguilles Rouges s výstupem k nádhernému „mléčnému“ jezeru Lac Blanc (2352 m). Sestup do sedla Col des Montets (8 hod, ↑ 700 m, ↓ 1800 m). Noční přejezd Německa.
 • 10. den: Příjezd přes Plzeň, Prahu a Jihlavu do Brna kolem 12 hod.

Ubytování a stravování na zájezdu

Nocování: Ve vlastních stanech, 6x v kempu a 1x na veřejném tábořišti. Kempy jsou standardně vybaveny, k dispozici je vždy i teplá sprcha, někdy však za příplatek 1-2 €. Na tábořišti sprcha není, je zde tekoucí voda a toalety. Ve dvou kempech strávíme vždy dvě noci po sobě, na dalších 3 místech pak jen jednu noc.

Stravování: Z vlastních zásob; v závěru zájezdu po setkání s autobusem vám nabídneme jídlo z naší zájezdové polopenze (7. a 8. den večeře a 8. a 9. den snídaně). Pravidelně je možnost doplňovat zásoby jídla, lze tak velmi významně ušetřit na váze vašeho batohu. Možnosti nákupu širokého sortimentu potravin jsou v marketech v Courmayeuru (4. den), Les Contamines-Montjoie (7. den ráno) a v Chamonix (8. a 9. den). K tomu lze v některých kempech i na tábořišti objednat čerstvé ranní bagety. V několika sýrárnách lze zakoupit francouzské mléčné pochoutky. Ceny potravin jsou v přepočtu o něco vyšší než u nás, v restauracích je asi 2x dráž.

Tour du Mont Blanc natěžko

Tour du Mont Blanc natěžko

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Pyreneje - přechod po chatách

Národní parky Ordesa, Possets a Maladeta (Španělsko)

Tour du Mont Blanc

Okruh kolem nejvyšší hory Evropy (Francie, Itálie, Švýcarsko)

Nejvyšší hory Korsiky po GR 20

Přechod severní části GR 20 s výstupy na nejvyšší vrcholy

Korsika - přechod GR 20

Severní část nejkrásnějšího treku v Evropě

Stubaiské Alpy

Přechod legendární Stubaier Höhenweg po chatách (Rakousko)