Tour du Mont Blanc

Okruh kolem nejvyšší hory Evropy (Francie, Itálie, Švýcarsko)

Přitahuje vás nejvyšší hora Evropy, ale jste spíše romantici než dobyvatelé vrcholů? Právě pro vás je určen vysokohorský trek kolem Mont Blancu (4807 m), který právem patří mezi nejvyhledávanější vysokohorské přechody v Evropě. Zároveň je tím nejkrásnějším způsobem, jak celý masiv dokonale poznat, aniž byste potřebovali mačky a lano. Trek začíná ve Francii, přechází do Itálie, pokračuje do Švýcarska a celá cesta končí opět ve Francii. Okruh prochází přes louky plné květin, stoupá do sedel a zase klesá do údolí, která lemují potoky, míjí obydlí místních lidí a obchází hory i ledovce. Každý den přinese se svou etapou nový pohled na Mont Blanc, proto se výhledy na něj nikdy neomrzí.

Přechod není nijak technicky náročný. Trasa vede po pohodlných a dobře značených vysokohorských stezkách. Délka jednotlivých túr je 6-8 hodin s průměrným denním převýšením kolem 1000 m ve stoupání i klesání. Náročnost jednotlivých etap je závislá na zvolené variantě (náročnost podrobněji). Autobus nám naše věci převeze, a proto bude možné chodit nalehko. První den je možný individuální odpočinkový program. Každý úsek začíná a končí v kempu nebo na veřejném tábořišti, kde dostaneme polopenzi z naší polní kuchyně.

Program zájezdu

 • 1. den: Odjezd z Brna kolem 14 hod přes Jihlavu, Prahu a Plzeň, noční přejezd Německa a Švýcarska.
 • 2. den: Ranní příjezd do francouzského Chamonix, prohlídka města. Výlet zubačkou k nejdelšímu francouzskému ledovcovému splazu Mer de Glace s návštěvou impresivní umělé ledovcové jeskyně nebo výjezd lanovkou na jedinečný vyhlídkový vrchol Aiguille du Midi (3842 m) s výletem k ledovci Mer de Glace. (2-3 hod, ↑ 200 m, ↓ 400 m)
 • 3. den: Z městečka Les Houches přes zelené sedlo Col de Voza (1653 m), kolem ledovce Bionnassay a přes lanový most do sedla Col de Tricot (2120 m). Možnost zkrácení o 2 hod využitím lanovky z Les Houches na Bellevue. (7 hod, ↑ 650 m, ↓ 1200 m)
 • 4. den: Starou římskou cestou do sedel Col du Bonhomme (2329 m) a Col de la Croix du Bonhomme (2483 m) s výhledy na vrcholy NP Vanoise, sestup do Les Chapieux (6-7 hod, ↑ 1300 m, ↓ 900 m). Možnost výstupu na vyhlídkový vrchol Téte Nord des Fours (2756 m), s fantastickým výhledem na Mont Blanc (+1,5 hod, ↑ 200 m, ↓ 200 m). Přejezd místní dopravou do Bourg Saint Maurice a ubytování v kempu.
 • 5. den: Místní dopravou přes Les Chapieux osady La Ville des Glacieres. Výstup do hraničního sedla Col de la Seigne (2516 m) s výhledem na Grand Combin (4314 m) do Itálie kolem starých kasáren, sestup do údolí Val Veny a přejezd místní dopravou do Courmayeuru (6 hod, ↑ 750 m, ↓ 900 m). Náročnější varianta: od jezera Lac Combal výstup na hřeben s výhledy na masív Mont Blancu, s podporou lanovky dolů do Courmayeuru (+2 hod, ↑ 450 m, ↓ 200 m).
 • 6. den: Z Courmayeuru, tzv. „italského Chamonix“, výstup na hřeben Mont de la Saxe, úchvatné rozhledy na masív Mont Blancu, sestup zpět do Courmayeuru. (7-8 hod, ↑ 1350 m, ↓ 1350 m)
 • 7. den: Místní dopravou do údolí Val Ferret. Přechod do Švýcarska přes sedlo Grand Col Ferret (2537 m) s výhledy na Mont Dolent. (6 hod, ↑ 750 m, ↓ 950 m)
 • 8. den: Výstup do vysoko položeného sedla Fenetre d'Arpette (2665 m) a sestup podél ledovce Trient do stejnojmenné osady (7-8 hod, ↑ 1150 m, ↓ 1400 m). Případně možnost tzv. „klasické varianty TMB“ mimo suťová pole přes Bovine a silniční sedlo Col de la Forclaz (1526 m) (6-7 hod, ↑ 750 m, ↓ 950 m).
 • 9. den: Návrat do Francie přes hraniční sedlo Col de Balme (2191 m) a přes vyhlídkový hřeben Aig. des Posettes (2201 m) sestup do sedla Col des Montets. (7 hod, ↑ 1150 m, ↓ 1150 m)
 • 10. den: V případě dobrého počasí výjezd lanovkou na vyhlídkový vrchol Le Brévent, přes Flégère a legendární Jižní balkón. Kolem známého a fotografy velmi oblíbeného Lac Blanc sestup do sedla Col des Montets. V případě nejistého počasí možnost zkrátit túru na polovinu využitím lanovky z Chamonix na Flégère. Setkání s busem, noční přejezd přes Švýcarsko a Německo. (8 hod, ↑ 550 m, ↓ 1550 m, případně 4-5 hod, ↑ 450 m, ↓ 900 m)
 • 11. den: Příjezd na stejná nástupní místa jako při odjezdu, do Brna kolem 14 hod.

Nocování

Většinou v kempech ve vlastních stanech. V kempech je vždy k dispozici tekoucí teplá i studená voda a sprchy. 8 a 9. den zájezdu využijeme služeb veřejného tábořiště, kde je k dispozici tekoucí studená voda, toalety a sprchy se studenou vodou. Toaletní papír a ručníky obvykle nebývají na toaletách k dispozici a je třeba mít vlastní. S připojení k internetu prostřednictvím wifi nelze v kempech počítat. Internetové kavárny jsou k dispozici v Chamonix a Courmayeru. Baterie je možné omezeně dobíjet každý den s výjimkou 8. a 9. dne.

Stravování

Dostanete polopenzi z naší polní kuchyně. Polopenze začíná 2. den večeří a končí 10. den snídaní. Budeme se pohybovat téměř neustále v civilizací zasažených horách. Základní potraviny, víno, sýry nebo sladkosti bude možné dokoupit ve větších obchodech 2. den v Chamonix, 3. den v Les Contamines a 5. a 6. den v Courmayeru a omezeně 10. den opět v Chamonix. Většina kempů po cestě (2., 3., 4., 5., 6. a 7. den zájezdu) nabízí možnost večerního objednání čerstvého pečiva na druhý den. Cestou budeme procházet kolem celé řady horských chat, ale využití jejich pohostinnosti je do určité míry závislé na počasí a časových možnostech v daný okamžik. Čerstvé bagety stojí přibližně 1-1,5 €, za slušnou láhev vína zaplatíte podle kvality asi 6-9 € (k dispozici jsou samozřejmě i mnohem dražší vína s cenou kolem 30 € a více), ceny dalších potravin jsou v přepočtu o něco vyšší než u nás.

Tour du Mont Blanc

Tour du Mont Blanc

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Chamonix - turistika pod Mt. Blancem

Pohodová turistika s lanovkami ve stínu Mont Blancu

Walliské Alpy

Horská turistika v okolí Zermattu a Saas Fee (Švýcarsko)

Menorca - Camí De Cavalls

Koňskou stezkou – 9denní přechod nalehko s ubytováním (Španělsko)

Korsika - přechod GR 20

Severní část nejkrásnějšího treku v Evropě

Portugalsko - Rota Vicentina

Fisherman's Trail - osmidenní přechod nalehko s ubytováním

Francouzské Alpy - NP Écrins

Turistika v okolí Les Deux Alpes a Briançonu