Vysoké Taury - skialp u Weissee

Skitouring s výhledem na Grossglockner

Na parádním místě v severní části rakouského národního parku Vysoké Taury, v závěru údolí Stubachtal leží přehrada Weissee, obklopena horskými vrcholy, z nichž některé atakují nebo mírně převyšují magickou hranici tři tisíce metrů nad mořem. Přímo nad přehradou prochází hlavní hřeben Vysokých Taur, korunovaný vrcholy Grossglockner (3798 m) a Grossvenediger (3657 m). V těsné blízkosti přehrady se nachází horský hotel Rudolfshütte a lyžařské středisko Weissee Gletscherwelt s 23 km upravených sjezdovek. Díky své poloze, nadmořské výšce a dostupnosti lanovkou je Rudolfshütte, vsazená do samotného srdce skialpového ráje, ideálním místem pro zimní aktivity. V okolí najdeme neskutečné množství skitouringových a skialpových cílů různé obtížnosti. Kochat se zde můžeme horskými panoramaty i přírodními ledopády.

Zájezd je vhodný pro pokročilé skialpinisty, jenž v každé sezóně vyhledávají více skialpových akcí, s jistotou zvládají výstupy i sjezdy ve volném terénu s proměnlivou náročností i strukturou sněhu a umí zcela samostatně zacházet se skialpovou výzbrojí a výstrojí. Přímo u chaty je několik vleků a lanovek, jichž mohou využít lyžaři, kteří holdují freeridu a mají tak příležitost proříznout prašanovou peřinu v přilehlých terénech. V závislosti na sněhových podmínkách ve vrcholových partiích túr mohou přijít vhod i haršajzny. Pohybovat se budeme v nadmořské výšce okolo 2300 - 2950 m, denně překonáme převýšení 550 - 750 m a na túrách strávíme asi 5-6 hodin, včetně přestávek na odpočinek. Na skialpové túry budeme vyrážet nalehko . Zázemí s bohatou polopenzí, bazénem, wellness, umělou horolezeckou stěnou a venkovní restaurační terasou nám poskytne vyhlášený horský hotel Rudolfshütte (2315 m), jehož historie sahá až do roku 1874. Velikost celé skupiny bývá obvykle 7-15 osob s jedním nebo dvěma instruktory skialpinismu.

Aktuálně - vstup do Rakouska: vstup je povolen všem bez jakýchkoli dokladů o testech či očkování (mzv.cz). Návrat do ČR: návrat odkudkoli je pro všechny bez jakýchkoli podmínek, tak jak tomu bylo před Covidem.

Program zájezdu

 • 1. den: Sraz účastníků kolem 15:00 hod u dolní stanice lanovky v obci Enzingerboden, výjezd lanovkou na ubytování, večerní seznámení účastníků s programem, návštěva wellness. Lanovka jezdí do 16:00 hod.
 • 2. a 3. den: Nácvik lavinové prevence a záchrany. Podle aktuálních sněhových podmínek a lavinové situace výstupy na některé z vybraných okolních vrcholů s následnými sjezdy ve volném horském terénu. Například výstup na Hochfürleg (2942 m) a parádní sjezd širokými svahy zpět pod hotel (5 hod, ↑ 750 m, ↓ 750 m); výstup na Tauernkogel (2683 m) s výhledem do údolí říčky Kalserbach (5 hod, ↑ 550 m, ↓ 550 m) či výstup a sjezd k vrcholu Kapruner Törl (2636 m) (6 hod, ↑ 700 m, ↓ 700 m). Případně celodenní ježdění formou freeridu vedle lanovek. Okolní skiareál nabízí 4 lanovky, dva vleky a mnoho přilehlých neupravovaných svahů.
 • 4. den: Dopolední výstup na Medelzkopf (2762 m) s vrcholovým křížem, výhled na majestátní vrcholy v okolí i do údolí říčky Kalserbach, famózní sjezd k hotelu a následně po sjezdovce až k parkovišti, odjezd z parkoviště kolem 13 hod (3 hod, ↑ 500 m, ↓ 1350 m). Návrat do ČR ve večerních hodinách.

Ubytování

3x v moderním horském hotelu Rudolfshütte ve společné noclehárně. Společné WC a sprchy jsou na patře. K dispozici je restaurace s barem, prostorná sušárna a lyžárna, wifi, lezecká stěna, stolní tenis, kulečník nebo stolní fotbal, za poplatek panoramatický krytý bazén s krásným výhledem na hory a ledovce, wellness zóna se saunami a parní lázní.

Stravování

V ceně ubytování je vyhlášená místní polopenze. Snídaně i večeře jsou formou bohatého bufetu. U snídaně je k dispozici litr čaje na túru jako součást polopenze. Hotelová restaurace funguje po celý den. Doplnění potravin během zájezdu není možné, jídlo na svačiny a obědy na túrách si vezměte už z domu.

Další informace k zájezdu

Doprava:
1) Vlastní doprava. Sraz je v první den zájezdu v 15:00 hod u dolní stanice lanovky v obci Enzingerboden.
2) Naším mikrobusem s průvodci za příplatek 1700 Kč za dopravu. Odjezd z Brna je v první den zájezdu v 8:00 hod ze Zvonařky.

Nástupní místa (v případě dopravy mikrobusem): Brno, Mikulov

V poznámce do přihlášky uveďte, o kterou variantu máte zájem.

Nutná výbava: Skialpový set (skialpové lyže, pásy, boty, přilba), teleskopické hole se sněhovými kotouči, lavinový set (lavinový vyhledávač - pípák, sonda, lopata). Lavinovou výbavu vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Vybavení na skialpy si můžete zapůjčit v komerčních půjčovnách.
Doporučená výbava: stoupací železa = haršajzny

 • 02.03.2023 - 05.03.2023
 • 4 dny
 • Číslo: 148
 • 9 300 Kč
 • Rezervace
 • 07.04.2023 - 10.04.2023
 • 4 dny
 • Číslo: 1482
 • 9 300 Kč
 • Rezervace

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3

Zájezd je určen pokročilým skialpinistům, kteří vyhledávají více skialpových akcí v každé sezóně a zcela samostatně zachází se skialpovou výzbrojí a výstrojí. Předpokladem je dobrá fyzická kondice, jistota a zvládnutá technika sjezdu volným terénem s proměnlivou náročností i strukturou sněhu. Pohybovat se budeme v nadmořské výšce okolo 2300 - 2950 m. Na skialpové túry budeme vyrážet nalehko, jen s nejnutnějším vybavením. Délka jednotlivých túr je přibližně 5‒6 hodin s převýšením 550‒750 m, včetně přestávek na odpočinek. Náročnost celé akce je do značné míry závislá na počasí, množství a kvalitě sněhu. Teploty mohou během dne klesnout hluboko pod bod mrazu a počítat musíme i se silným studeným větrem. Kterýkoliv den je možné vyčlenit si pro vlastní program, zakoupit skipas a místo skialpové túry se věnovat lyžování nebo freeridu v dosahu sjezdovek.

Vysoké Taury - skialp u Weissee

Vysoké Taury - skialp u Weissee

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Dachstein - skialp pro začátečníky

Nenáročný skialpový přechod se spaním na chatách

Rauris na skialpech

Vysoké Taury - túry ve skialpovém ráji údolí Rauris

Bosna a Hercegovina na skialpech

Skialpové túry a freeride v pohořích Bjelašnica a Visočica

Slovinsko - skialp v Karavankách

Skialpové túry a freeride na pomezí Rakouska a Slovinska

Malá Fatra - skialpový kurz

Škola pohybu v zimním terénu a lavinový kurz

Nízké Tatry na skialpech

Skialpová fantazie od Chopku po Ďumbier