Vysoké Taury - skialp u Weissee

Skitouring nejen pro začátečníky s výhledem na Grossglockner

Na parádním místě v severní části rakouského národního parku Vysoké Taury, v salcburském údolí Stubachtal, obklopena mnoha horskými vrcholy, z nichž některé atakují nebo mírně převyšují magickou hranici tři tisíce metrů nad mořem, leží přehrada Weissee. Jižně nad přehradou začíná ostrý hřeben zakončený majestátním vrcholem Grossglockner (3798 m) a v těsném sousedství se nachází ledovcové lyžařské středisko Weissee Gletscherwelt.

Díky své poloze, nadmořské výšce a dostupnosti lanovkou je horský hotel Rudolfshütte, vsazený do samotného srdce skialpového ráje, ideálním místem pro zimní aktivity. V okolí najdeme neskutečné množství skitouringových a skialpových cílů různé obtížnosti. K dispozici je mnoho nádherných svahů různých sklonů, přímo volajících po nakreslení vaší freeridové vlnovky. Kochat se zde můžeme horskými panoramaty i přírodními ledopády.

Zájezd je určen začínajícím i mírně pokročilým skialpinistům, kteří by rádi vyrazili na zkušenou do vyšších hor. Přímo u chaty je několik vleků a lanovek lemujících sjezdovky, které mohou využít začínající skialpinisté pro jednodušší sjezdy a nácvik techniky. Lyžaři, kteří holdují freeridu, pak mají příležitost proříznout prašanovou peřinu v přilehlých terénech. Na našich skitouringových trasách strávíme okolo 5-6 hodin denně, a to včetně svačinových a fotografických přestávek. Zázemí, včetně bohaté polopenze, bazénu a wellness, umělé horolezecké stěny a venkovní restaurační terasy, nám poskytne vyhlášený horský hotel Rudolfshütte stojící v nadmořské výšce 2315 m. Velikost celé skupiny bývá obvykle 10-15 osob a na každých 8 účastníků je přidělen 1 průvodce.

Do 11.12. je v Rakousku lockdown - info mzv.cz, poté snad budou platit tyto podmínky:
S realizací letních i zimních zájezdů do Rakouska počítáme! Kvůli drobným změnám podmínek při vjezdu do země nebo při návratu domů zájezdy rušit nebudeme. Rakousko je otevřené turistům, služby, resturace i ubytování fungují pro očkované nebo po prodělání Covidu - opatření v Rakousku.
Aktuální povinnosti - vstup do Rakouska: splnění jedné ze čtyř podmínek: dokončené očkování, negativní antigenní (48 hod) nebo PCR test (72 hod), prodělání Covidu (6 měsíců), potvrzení o protilátkách (3 měsíce), výjimku mají děti do 10 let (podrobnosti mzv.cz). Ubytování, restaurace a další služby vyžadují doklad o očkování nebo prodělání Covidu. Návrat do ČR: vyplnění elektronického příjezdového formuláře před návratem; lidé s dokončeným očkováním nebo po prodělání Covidu: bez dalších povinností; ostatní: antigenní test před odjezdem ze země a v ČR PCR test provedený 5. až 7. den po návratu. Splnění návratových podmínek není při pozemní dopravě kontrolováno.

Program zájezdu

  • 1. den: Sraz účastníků kolem 15:30 hod u dolní stanice lanovky v obci Enzingerboden, výjezd lanovkou na ubytování, večerní seznámení účastníků s programem, návštěva wellness.
  • 2. den: Nácvik lavinové prevence a záchrany, výstup do sedla mezi vrcholy Stubacher Sonnblick (3088 m) a Granatspitze (3086 m). Zasloužený sjezd k přehradě a krátký výstup zpět na hotel Rudolfshütte. (6 hod, ↑  800 m, ↓  800 m)
  • 3. den: Výstup na Hohe Furlegg (2893 m) a parádní sjezd širokými svahy zpět pod hotel (5 hod, ↑  750 m, ↓  750 m). Případně celodenní ježdění freeridu vedle lanovek. Okolní skiareál nabízí 4 lanovky, dva vleky a mnoho přilehlých neupravovaných svahů.
  • 4. den: Dopolední výstup na Medelzkopf (2762 m) s vrcholovým křížem, výhled na majestátní vrcholy v okolí i do údolí říčky Kalserbach, famózní sjezd k hotelu a následně po sjezdovce až k parkovišti, odjezd z parkoviště nejpozději ve 13 hod (3 hod, ↑  500 m, ↓ 1350 m). Návrat do ČR ve večerních hodinách.

Ubytování

3x v moderním horském hotelu Rudolfshütte ve společné noclehárně. Společné WC a sprchy jsou na patře. K dispozici je restaurace s barem, prostorná sušárna a lyžárna, wifi, lezecká stěna, stolní tenis, kulečník nebo stolní fotbal, za poplatek panoramatický krytý bazén s krásným výhledem na hory a ledovce, wellness zóna se saunami a parní lázní.

Stravování

V ceně ubytování je vyhlášená místní polopenze. Snídaně i večeře jsou formou bohatého bufetu. U snídaně je k dispozici litr čaje na túru jako součást polopenze. Hotelová restaurace funguje po celý den. Doplnění potravin během zájezdu není možné, jídlo na svačiny a obědy na túrách si vezměte už z domu.

Další informace k zájezdu

Doprava:
1) Vlastní doprava. Sraz je ve čtvrtek v 15:30 hod u dolní stanice lanovky v obci Enzingerboden.

2) Naším mikrobusem s průvodci za příplatek 1300 Kč za dopravu. Odjezd z Brna je ve čtvrtek, sraz v 7:45 hod na Zvonařce.

Nástupní místa (v případě dopravy mikrobusem): Brno, Mikulov

V poznámce do přihlášky uveďte, o kterou variantu máte zájem.

Nutná výbava: Skialpový set (skialpové lyže, pásy, boty, přilba), teleskopické hole se sněhovými kotouči, lavinový set (lavinový vyhledávač - pípák, sonda, lopata). Lavinovou výbavu vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Vybavení na skialpy si můžete zapůjčit v komerčních půjčovnách.

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2

Zájezd je určen začínajícím a mírně pokročilým skialpinistům, předpokladem je samostatná technika sjezdu na lyžích. Výstupy i sjezdy jsou vedeny v bezpečném, převážně volném a technicky nenáročném terénu, s proměnlivou strukturou sněhu. Trasy jsou voleny tak, abychom minimalizovali pohyb v lavinovém terénu. Pohybovat se budeme v nadmořské výšce kolem 2300-3000 m. Na skialpové túry budeme vyrážet nalehko, jen s nejnutnějším vybavením. Délka jednotlivých túr je přibližně 5-6 hodin s převýšením 500-800 m, včetně přestávek na odpočinek a fotografování. Náročnost celé akce je do značné míry závislá na počasí, množství a kvalitě sněhu. Teploty mohou během dne klesnout hluboko pod bod mrazu a počítat musíme i se silným studeným větrem.

Vysoké Taury - skialp u Weissee

Vysoké Taury - skialp u Weissee

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Dachstein - skialp pro začátečníky

Nenáročný skialpový přechod se spaním na chatách

Rauris na skialpech

Vysoké Taury - túry ve skialpovém ráji údolí Rauris

Bosna a Hercegovina na skialpech

Skialpové túry a freeride v pohořích Bjelašnica a Visočica

Slovinsko - skialp v Karavankách

Skialpové túry a freeride na pomezí Rakouska a Slovinska

Malá Fatra - skialpový kurz

Škola pohybu v zimním terénu a lavinový kurz

Nízké Tatry na skialpech

Skialpová fantazie od Chopku po Ďumbier