Totes Gebirge na skialpech

Skialp a freeride v okolí Wurzeralm (Rakousko)

Rakouské pohoří Totes Gebirge je známé řadou krásných vrcholů a sedel vhodných ke skialpinistickým aktivitám. Pro našince má svoje kouzlo díky příjemné dojezdové vzdálenosti, v níž se nachází i lyžařské středisko Wurzeralm, které je výhodně umístěno pod východními svahy vrcholu Warscheneck (2388 m).

Díky své poloze, nadmořské výšce a dostupnosti lanovkou okolí lyžařského střediska Wurzeralm přímo vybízí k různým zimním aktivitám. V okolí najdeme dostatek skialpových cílů různé obtížnosti, ale také spoustu nádherných svahů různých sklonů přímo volajících po proříznutí freeridové vlnovky.

Zájezd je určen začínajícím i mírně pokročilým skialpinistům, kteří by rádi vyrazili na zkušenou do vyšších hor a volného horského terénu. Přímo u chaty je několik vleků a lanovek lemujících sjezdovky, které lze alternativně využít pro individuální program. Lyžaři, kteří holdují freeridu, pak dostanou příležitost k vyžití v horských terénech různých sklonů a obtížností nebo v lesním porostu. Zájemci o odložený příjezd mají možnost vynechat lyžování a freeride během 2. dne a připojit se k programu až 2. den večer. Na túrách strávíme okolo 5-6 hodin denně, včetně přestávek na odpočinek a fotografování. Zázemí a místní chutnou polopenzi nám poskytne horská chata Linzer Haus stojící v nadmořské výšce 1371 m. Velikost celé skupiny bývá obvykle 10-15 osob a na každých 8 účastníků je přidělen 1 průvodce.

Asi do 1.12. (s možností prodloužení o 10 dnů) je v Rakousku lockdown - info mzv.cz, poté snad budou platit tyto podmínky:
S realizací letních i zimních zájezdů do Rakouska počítáme! Kvůli drobným změnám podmínek při vjezdu do země nebo při návratu domů zájezdy rušit nebudeme. Rakousko je otevřené turistům, služby, resturace i ubytování fungují pro očkované nebo po prodělání Covidu - opatření v Rakousku.
Aktuální povinnosti - vstup do Rakouska: splnění jedné ze čtyř podmínek: dokončené očkování, negativní antigenní (48 hod) nebo PCR test (72 hod), prodělání Covidu (6 měsíců), potvrzení o protilátkách (3 měsíce), výjimku mají děti do 10 let (podrobnosti mzv.cz). Ubytování, restaurace a další služby vyžadují doklad o očkování nebo prodělání Covidu. Návrat do ČR: vyplnění elektronického příjezdového formuláře před návratem; lidé s dokončeným očkováním nebo po prodělání Covidu: bez dalších povinností; ostatní: antigenní test před odjezdem ze země a v ČR PCR test provedený 5. až 7. den po návratu. Splnění návratových podmínek není při pozemní dopravě kontrolováno.

Program zájezdu

  • 1. den: Sraz účastníků v 17 hod na parkovišti u dolní stanice lanovky Standseilbahn Wurzeralm, výstup rolbou upraveným pásem mimo sjezdovky na chatu Linzer Haus (1371 m) (2,5 hod, ↑  600 m, ↓  50 m). Alternativně možný výjezd lanovkou, nutno však přizpůsobit příjezdový čas provozní době lyžařského střediska (9:00 - 16:30). Ubytování, seznámení účastníků, přednáška o lavinách a lavinové prevenci.
  • 2. den: Freeride a lyžování s využitím lanovek v přilehlém skiareálu. Odpoledne praktická ukázka práce s lavinovým setem, nácvik lavinové prevence a záchrany. Večer setkání se zájemci o odložený příjezd a tematická přednáška s promítáním.
  • 3. den: Výstup na vrcholy Stubwieswipfel (1786 m) (1,5 hod, ↑  400 m, ↓  400 m) a Rote Wand (1872 m) (2 hod, ↑  500 m, ↓  500 m) v okolí chaty s následnými sjezdy volným horským terénem. Fakultativně možnost lyžování a freeride s podporou lanovek v přilehlém skiareálu. Večer tematická přednáška s promítáním.
  • 4. den: Výstup na vrcholy Angerkogel (2114 m) (3,5 hod, ↑  750 m, ↓  290 m) a Rossarsch (2205 m) (1,5 hod, ↑  350 m, ↓  850 m) s následným sjezdem k chatě. Případně výstup lesním terénem do žlabu pod vrcholem Warscheneck (2388 m) a následný sjezd k chatě (5 hod, ↑  800 m, ↓  800 m). Sjezd po sjezdovce až k parkovišti u dolní stanice lanovky (0,5 hod, ↑  50 m, ↓  600 m). Odjezd nejpozději v 16 hod. Návrat do ČR ve večerních hodinách.

Ubytování

3x na horské chatě Linzer Haus ve 2 a 4lůžkových pokojích. Společné WC a sprchy jsou na patře. K dispozici je restaurace s barem, sušárna, lyžárna a sauna.

Stravování

V ceně ubytování je zahrnuta místní chutná polopenze, která začíná 1. den večeří a končí 4. den snídaní. Vydatné snídaně formou bufetu zahrnují jogurt, müsli, cornflakes, kávu, čaj, mléko, horkou čokoládu, šunku, salám, máslo, sýr, zeleninu. K večeři o čtyřech chodech je možné si vybírat ze dvou druhů polévek a hlavních jídel (vždy i vegetariánské) s pestrým salátovým bufetem a na závěr nechybí ani dezert. Doplnění potravin během zájezdu není možné, jídlo na svačiny a obědy na túrách si vezměte už z domu. V obědovém čase 2. a 4. dne lze případně využít k občerstvení některou z restaurací v lyžařském středisku Wurzeralm.

Další informace k zájezdu

Doprava:
Vlastní doprava. Sraz je ve čtvrtek v 17 hod u dolní stanice lanovky za obcí Spital am Pyhrn.

Nutná výbava: Skialpový set (skialpové lyže, pásy, boty, přilba), teleskopické hole se sněhovými kotouči, lavinový set (lavinový vyhledávač, sonda, lopata). Lavinovou výbavu vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Vybavení na skialpy si můžete zapůjčit v komerčních půjčovnách.

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2-3

Zájezd je určen začínajícím a mírně pokročilým skialpinistům, kteří se chtějí o skialpinismu dozvědět více a získat další znalosti a dovednosti k provozování této stále oblíbenější lyžařské aktivity. Předpokladem je dobrá fyzická kondice, samostatně zvládnutá technika a jistota ve sjezdu na lyžích po sjezdovkách. Výstupy i sjezdy jsou vedeny v bezpečném, převážně volném a technicky nenáročném terénu, s proměnlivou strukturou sněhu. Trasy jsou voleny tak, abychom minimalizovali pohyb v lavinovém terénu. Na skialpové túry budeme vyrážet nalehko, jen s nejnutnějším vybavením. Délka jednotlivých túr je přibližně 5-6 hodin s převýšením 500-850 m, včetně přestávek na odpočinek a fotografování. Náročnost celé akce je do značné míry závislá na počasí, množství a kvalitě sněhu. Teploty mohou během dne klesnout hluboko pod bod mrazu a počítat musíme i se silným studeným větrem.

Totes Gebirge na skialpech

Totes Gebirge na skialpech

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Dachstein - skialp pro začátečníky

Nenáročný skialpový přechod se spaním na chatách

Rauris na skialpech

Vysoké Taury - túry ve skialpovém ráji údolí Rauris

Makedonie - skialp na Šar Palnině a Pelisteru

Skialpové túry a freeride na Popově Šapce a Pelisteru

Bosna a Hercegovina na skialpech

Skialpové túry a freeride v pohořích Bjelašnica a Visočica

Slovinsko - skialp v Karavankách

Skialpové túry a freeride na pomezí Rakouska a Slovinska

Nízké Tatry na skialpech

Skialpová fantazie od Chopku po Ďumbier