Totes Gebirge na skialpech

Skialp a freeride pro pokročilé i začátečníky v okolí Wurzeralm

Rakouské pohoří Totes Gebirge je známé řadou krásných vrcholů a sedel vhodných ke skialpinistickým aktivitám. Pro našince má svoje kouzlo díky příjemné dojezdové vzdálenosti, v níž se nachází i lyžařské středisko Wurzeralm, které je výhodně umístěno pod východními svahy vrcholu Warscheneck (2388 m). Díky své poloze, nadmořské výšce a dostupnosti lanovkou okolí lyžařského střediska Wurzeralm přímo vybízí k různým zimním aktivitám. V okolí najdeme dostatek skialpových cílů různé obtížnosti, ale také spoustu nádherných svahů, od mírnějších až po strmější, přímo volajících po nakreslení oblouků vašimi lyžemi či splitboardem. Přímo u chaty je několik vleků a lanovek lemujících sjezdovky, které lze využít pro individuální lyžování a freeride se skipasem.

Zájezd je určen pro pokročilé i začínající skialpinisty, kteří s jistotou ovládají sjezd po upravených sjezdovkách všech obtížností. Předpokladem je osvojená manipulace se skialpovou výzbrojí a výstrojí. V pohodové partě prohloubíte svoje lyžařské dovednosti a znalosti lavinové problematiky, nezbytné pro realizaci vlastních skialpových výletů, nebo ke zvládnutí náročnějších skialpových akcí. Výstupy i sjezdy jsou vedeny v bezpečném volném terénu, s proměnlivou strukturou sněhu. Pohybovat se budeme v nadmořských výškách 850-2000 m, denně překonáme převýšení 800-1150 m a na túrách strávíme 5-6 hodin, včetně přestávek na odpočinek. Při větší skupině se na túrách rozdělíme podle výkonnosti na dvě menší skupinky s jedním nebo dvěma průvodci. První den si na chatu všechny věci vyneseme v batohu vlastními silami, možný je však i výjezd lanovkou při včasném příjezdu. Na skialpové túry budeme vyrážet nalehko. Zázemí a místní chutnou polopenzi nám poskytne horská chata Linzer Haus (1371 m).

Program zájezdu

 • 1. den: Sraz účastníků v 16 hod na parkovišti u dolní stanice lanovky Standseilbahn Wurzeralm, výstup rolbou upraveným terénem mimo sjezdovky na chatu Linzer Haus (1371 m) (2,5 hod, ↑ 600 m, ↓ 50 m) nebo při menším množství sněhu okrajem sjezdovky. Alternativně je možný výjezd lanovkou. Ubytování, seznámení účastníků, přednáška o lavinách a lavinové prevenci.
 • 2. den: Freeride a lyžování s využitím lanovek v skiareálu Wurzeralm. Odpoledne praktický nácvik práce s lavinovým setem, lavinová prevence a záchrana. Večer tematická přednáška s promítáním.
 • 3. den: Výstup na vrcholy Stubwieswipfel (1786 m) (1,5 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m) a Rote Wand (1872 m) (2 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m) v okolí chaty s následnými sjezdy volným horským terénem.
 • 4. den: Výstup lesním terénem do žlabu pod vrcholem Warscheneck (2388 m) a následný sjezd k chatě (5 hod, ↑ 800 m, ↓ 800 m). Případně výstup na vrcholy Angerkogel (2114 m) (3,5 hod, ↑ 750 m, ↓ 290 m) a Rossarsch (2205 m) (1,5 hod, ↑ 350 m, ↓ 850 m) s následným sjezdem k chatě. Sjezd po sjezdovce až k parkovišti u dolní stanice lanovky (0,5 hod, ↑ 50 m, ↓ 600 m). Odjezd kolem 16 hod, návrat do ČR ve večerních hodinách.

Poznámka: Termín 1502 nemá druhý den programu, je tedy bez freeridu.

Ubytování

3x (2x u termínu 1502) na horské chatě Linzer Haus ve 2 a 4lůžkových pokojích. Společné WC a sprchy jsou na patře. K dispozici je restaurace s barem, sušárna, lyžárna a sauna. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

V ceně ubytování je zahrnuta místní chutná polopenze, která začíná 1. den večeří a končí poslední den snídaní. Vydatné snídaně formou bufetu zahrnují jogurt, müsli, cornflakes, kávu, čaj, mléko, horkou čokoládu, šunku, salám, máslo, sýr, zeleninu. K večeři o čtyřech chodech je možné si vybírat ze dvou druhů polévek a hlavních jídel (vždy i vegetariánské) s pestrým salátovým bufetem a na závěr nechybí ani dezert. Doplnění potravin během zájezdu není možné, jídlo na svačiny a obědy na túrách si vezměte už z domu. V obědovém čase 2. a 4. dne lze případně využít k občerstvení některou z restaurací v lyžařském středisku Wurzeralm.

Další informace k zájezdu

Doprava:
1) Vlastní doprava. Sraz je první den v 16 hod u dolní stanice lanovky za obcí Spital am Pyhrn.

2) U termínů 150 a 1503 s průvodcem z Prahy. Odjezd z Prahy je v první den zájezdu v 11:30 hod. U termínu 1502 naším mikrobusem s průvodci z Brna. Odjezd z Brna je první den zájezdu v 11:00 hod.

Nástupní místa (v případě dopravy s průvodcem):
Termín 150, 1503: Praha-Hlavní nádraží
Termín 1502: Brno, Mikulov

V poznámce do přihlášky uveďte, o kterou variantu máte zájem.

Nutná výbava: Skialpový set (skialpové lyže, pásy, boty, přilba), teleskopické hole se sněhovými kotouči, lavinový set (lavinový vyhledávač - pípák, sonda, lopata), haršajzny. Lavinovou výbavu vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Vybavení na skialpy si můžete zapůjčit v komerčních půjčovnách.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení)

 • 01.03.2024 - 03.03.2024
 • 3 dny
 • Číslo: 1502
 • 7 600 Kč
 • Rezervace

Video ze zájezdu Totes Gebirge - Wurzeralm 2022 (Aleš Paděra):


Totes Gebirge na skialpech

Totes Gebirge na skialpech

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Dachstein - skialp pro začátečníky

Nenáročný skialpový přechod se spaním na chatách

Rauris na skialpech

Vysoké Taury - túry ve skialpovém ráji údolí Rauris

Bosna a Hercegovina na skialpech

Skialpové túry a freeride v pohořích Bjelašnica a Visočica

Tuxské Alpy na skialpech

Túry ve skialpovém ráji Tuxer Alpen u Lizumer Hűtte

Slovinsko - skialp v Karavankách

Skialpové túry a freeride na pomezí Rakouska a Slovinska

Vysoké Taury - skialp u Weissee

Skitouring s výhledem na Grossglockner