Totes Gebirge na skialpech

Skialp a freeride pro pokročilé i začátečníky v okolí Wurzeralm

Rakouské pohoří Totes Gebirge je známé řadou krásných vrcholů a sedel vhodných ke skialpinistickým aktivitám. Pro našince má svoje kouzlo díky příjemné dojezdové vzdálenosti, v níž se nachází i lyžařské středisko Wurzeralm, které je výhodně umístěno pod východními svahy vrcholu Warscheneck (2388 m). Díky své poloze, nadmořské výšce a dostupnosti lanovkou okolí lyžařského střediska Wurzeralm přímo vybízí k různým zimním aktivitám. V okolí najdeme dostatek skialpových cílů různé obtížnosti, ale také spoustu nádherných svahů, od mírnějších až po strmější, přímo volajících po nakreslení oblouků vašimi lyžemi či splitboardem. Přímo u chaty je několik vleků a lanovek lemujících sjezdovky, které lze využít pro individuální lyžování a freeride se skipasem.

Zájezd je určen pro pokročilé i začínající skialpinisty, kteří s jistotou ovládají sjezd po upravených sjezdovkách všech obtížností. Předpokladem je osvojená manipulace se skialpovou výzbrojí a výstrojí. V pohodové partě prohloubíte svoje lyžařské dovednosti a znalosti lavinové problematiky, nezbytné pro realizaci vlastních skialpových výletů, nebo ke zvládnutí náročnějších skialpových akcí. Výstupy i sjezdy jsou vedeny v bezpečném volném terénu, s proměnlivou strukturou sněhu. Pohybovat se budeme v nadmořských výškách 1350-2200. m, denně překonáme převýšení 800-1150 m a na túrách strávíme 5-6 hodin, včetně přestávek na odpočinek. Při větší skupině se na túrách rozdělíme podle výkonnosti na dvě menší skupinky 6-15 osob s jedním nebo dvěma průvodci. Na skialpové túry budeme vyrážet nalehko. Zázemí a místní chutnou polopenzi nám poskytne horská chata Linzer Haus (1371 m).

Program zájezdu

  • 1. den: Sraz účastníků v 17 hod na parkovišti u dolní stanice lanovky Standseilbahn Wurzeralm, výstup rolbou upraveným pásem mimo sjezdovky na chatu Linzer Haus (1371 m) (2,5 hod, ↑ 600 m, ↓ 50 m). Alternativně u termínu 150 možný výjezd lanovkou. Ubytování, seznámení účastníků, přednáška o lavinách a lavinové prevenci.
  • 2. den: Freeride a lyžování s využitím lanovek v přilehlém skiareálu. Odpoledne praktická ukázka práce s lavinovým setem, nácvik lavinové prevence a záchrany. Večer tematická přednáška s promítáním.
  • 3. den: Výstup na vrcholy Stubwieswipfel (1786 m) (1,5 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m) a Rote Wand (1872 m) (2 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m) v okolí chaty s následnými sjezdy volným horským terénem.
  • 4. den: Výstup lesním terénem do žlabu pod vrcholem Warscheneck (2388 m) a následný sjezd k chatě (5 hod, ↑ 800 m, ↓ 800 m). Případně výstup na vrcholy Angerkogel (2114 m) (3,5 hod, ↑ 750 m, ↓ 290 m) a Rossarsch (2205 m) (1,5 hod, ↑ 350 m, ↓ 850 m) s následným sjezdem k chatě. Sjezd po sjezdovce až k parkovišti u dolní stanice lanovky (0,5 hod, ↑ 50 m, ↓ 600 m). Odjezd nejpozději v 16 hod. Návrat do ČR ve večerních hodinách.

Termín 1502 nemá druhý den programu.

Ubytování

3x na horské chatě Linzer Haus ve 2 a 4lůžkových pokojích. Společné WC a sprchy jsou na patře. K dispozici je restaurace s barem, sušárna, lyžárna a sauna.

Stravování

V ceně ubytování je zahrnuta místní chutná polopenze, která začíná 1. den večeří a končí 4. den snídaní. Vydatné snídaně formou bufetu zahrnují jogurt, müsli, cornflakes, kávu, čaj, mléko, horkou čokoládu, šunku, salám, máslo, sýr, zeleninu. K večeři o čtyřech chodech je možné si vybírat ze dvou druhů polévek a hlavních jídel (vždy i vegetariánské) s pestrým salátovým bufetem a na závěr nechybí ani dezert. Doplnění potravin během zájezdu není možné, jídlo na svačiny a obědy na túrách si vezměte už z domu. V obědovém čase 2. a 4. dne lze případně využít k občerstvení některou z restaurací v lyžařském středisku Wurzeralm.

Další informace k zájezdu

Doprava:
1) Vlastní doprava. Sraz je první den v 17 hod u dolní stanice lanovky za obcí Spital am Pyhrn.

2) S průvodcem z Prahy za příplatek 1100 Kč za dopravu. Odjezd z Prahy je v první den zájezdu ve 12:30 hod.

Nástupní místa (v případě dopravy s průvodcem): Praha - Opatov

V poznámce do přihlášky uveďte, o kterou variantu máte zájem.

Nutná výbava: Skialpový set (skialpové lyže, pásy, boty) nebo splitboardový set, teleskopické hole se sněhovými kotouči, lavinový set (lavinový vyhledávač, sonda, lopata), přilba. Lavinovou výbavu vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Vybavení na skialpy si můžete zapůjčit v komerčních půjčovnách. Dále doporučujeme přibalit haršajzny, případně stoupací železa (mačky).

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení)

Video ze zájezdu Totes Gebirge - Wurzeralm 2022 (Aleš Paděra):

Totes Gebirge na skialpech

Totes Gebirge na skialpech

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Dachstein - skialp pro začátečníky

Nenáročný skialpový přechod se spaním na chatách

Rauris na skialpech

Vysoké Taury - túry ve skialpovém ráji údolí Rauris

Makedonie - skialp na Šar Planině a Pelisteru

Skialpové túry a freeride na Popově Šapce a Pelisteru

Bosna a Hercegovina na skialpech

Skialpové túry a freeride v pohořích Bjelašnica a Visočica

Slovinsko - skialp v Karavankách

Skialpové túry a freeride na pomezí Rakouska a Slovinska

Nízké Tatry na skialpech

Skialpová fantazie od Chopku po Ďumbier