Slovinsko - skialp v Karavankách

Skialpové túry a freeride na pomezí Rakouska a Slovinska

Slovinsko je rájem pro letní i zimní sportovní aktivity v horách. Jedním z mnoha slovinských pohoří jsou i Karavanky, které se rozkládají na pomezí Rakouska a Slovinska. Najdeme zde celou řadu vrcholů s nadmořskou výškou kolem 2000 m. Atraktivitu této oblasti zvyšuje i skvělá dopravní dostupnost. Obvykle dobré sněhové podmínky přímo vybízí ke skialpovým túrám a parádním dlouhým sjezdům po zdejších svazích. Máme tedy jedinečnou šanci poznat divokou a nespoutanou zimní krásu zdejších hor bez davů turistů a lyžařů. Na skialpových lyžích nebo splitboardech se vypravíme do oblasti, která se rozprostírá na západ od silničního sedla Loibl (1080 m).

Zájezd je určen zejména skialpinistům a splitboardistům, kteří již mají základní zkušenosti s pohybem na skialpových lyžích a s lyžováním mimo upravené sjezdovky. Zdejší terény jsou bezpečné a trasy našich túr se důsledně vyhýbají lavinovým terénům. Spát budeme na horské chatě Dom na Zelenici (1536 m) a dostaneme zde místní polopenzi. Oblast Domu na Zelenici dnes funguje jako výukové středisko slovinských „planinarov“. Mezi sedlem a chatou se nachází sjezdovky zrušeného lyžařského střediska, které využijeme jak první den k večernímu výstupu na chatu, tak ke sjezdu na parkoviště poslední den. Instruktor vás během teoretických přednášek a praktického venkovního výcviku seznámí s pravidly bezpečného pohybu v horách, problematikou lavinové prevence a proškolí vás v používání lavinového setu. Program přizpůsobíme povětrnostním a sněhovým podmínkám. Velikost celé skupiny bývá obvykle 10-15 osob a na každých 8 účastníků je přidělen 1 průvodce.

S realizací letních i zimních zájezdů do Slovinska počítáme! Kvůli drobným změnám podmínek při vjezdu do země nebo při návratu domů zájezdy rušit nebudeme. Slovinsko je otevřené turistům, služby, restaurace i ubytování fungují - opatření ve Slovinsku.
Aktuální povinnosti - vstup do Slovinska: splnění jedné ze tří podmínek: dokončené očkování, negativní antigenní (48 hod) nebo PCR test (72 hod), prodělání Covidu (6 měsíců); výjimka pro děti mladší 15 let (podrobnosti slovinsko.travel). Návrat do ČR vyplnění elektronického příjezdového formuláře před návratem; lidé s dokončeným očkováním nebo po prodělání Covidu: bez dalších povinností; ostatní: antigenní test před odjezdem ze země a v ČR PCR test provedený 5. až 7. den po návratu. Splnění návratových podmínek není při pozemní dopravě kontrolováno.

Program zájezdu

  • 1. den: Sraz účastníků v 19:30 hod na parkovišti v sedle Loibl. Seznámení se s vybavením a výstup na chatu Dom na Zelenici (1536 m)(1 hod, ↑ 500 m). Večer teoretický úvod do lavinové problematiky.
  • 2. den: Ráno praxe lavinové prevence, poté výstupy na vrcholy Vrh Ljubeljščice (1705 m), Spodnji Plot (1682 m), nácvik výstupu ve strmém terénu, sjezdy volným terénem a v řídkém lese ( 6-7 hod, ↑ 800 m, ↓ 800 m).
  • 3. den: Podle aktuálních sněhových podmínek výstupy na některé z vrcholů jako Begunjščica - Veliki Vrh(2060 m), Vrtača (2181 m) a Stol (2236 m) ( 6-7 hod, ↑ 1200 m, ↓ 1200 m).
  • 4. den: Výstup na vrchol Srednji vrh (1797 m)a sjezd na chatu, sbalení věcí a pokračování ve sjezdu do sedla sedla Loibl (1080 m)( 4-5 hod, ↑ 500 m, ↓ 1000 m). Odjezd do ČR s předpokládaným příjezdem do Brna po 20 hod.

Ubytování

3x v horské chatě Dom na Zelenici ve vícelůžkových pokojích. Spacák ani hygienická vložka do spacáku není potřeba. Toalety a sprchy jsou společné na chodbě a k dispozici je i restaurace.

Stravování

V ceně ubytování je místní polopenze, která začíná 1. den večeří a končí 4. den snídaní. Během túr se předpokládá vlastní strava. Pro vegetariány je možné objednat samostatné menu, svůj zájem o něj uveďte do přihlášky. Možnosti dokoupení jídla na místě jsou omezené, jídlo na svačiny a obědy na túrách si vezměte už z domu.

Další informace k zájezdu

Doprava:
1) Vlastní doprava. Sraz je na parkovišti v sedle Loibl v 19:30 hod (dálniční poplatky Rakousko 9,10 €).

2) Naším mikrobusem s průvodci za příplatek 1200 Kč. Odjezd z Brna je ve 14 hod.

Nástupní místa (v případě dopravy mikrobusem): Brno, Mikulov

V poznámce přihlášky uveďte, o kterou variantu máte zájem.

Nutná výbava: Skialpový set (skialpové lyže, pásy, boty, přilba), teleskopické hole se sněhovými kotouči, lavinový set (lavinový vyhledávač - pípák, sonda, lopata). Lavinovou výbavu vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Vybavení na skialpy si můžete zapůjčit v komerčních půjčovnách.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení), Slovinsko - informace o zemi

Slovinsko - skialp v Karavankách

Slovinsko - skialp v Karavankách

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Dachstein - skialp pro začátečníky

Nenáročný skialpový přechod se spaním na chatách

Rauris na skialpech

Vysoké Taury - túry ve skialpovém ráji údolí Rauris

Makedonie - skialp na Šar Palnině a Pelisteru

Skialpové túry a freeride na Popově Šapce a Pelisteru

Bosna a Hercegovina na skialpech

Skialpové túry a freeride v pohořích Bjelašnica a Visočica

Malá Fatra - skialpový kurz

Škola pohybu v zimním terénu a lavinový kurz

Nízké Tatry na skialpech

Skialpová fantazie od Chopku po Ďumbier