Skialpy v Karavankách

Zimní túry na pomezí Rakouska a Slovinska

Slovinsko je rájem pro letní i zimní sportovní aktivity v horách. Jedním z mnoha slovinských pohoří jsou i Karavanky, které se rozkládají na pomezí Rakouska a Slovinska. Najdeme zde celou řadu vrcholů s nadmořskou výškou kolem 2000 m.n.m. Skutečnost, že je popularita Karavanek o něco menší než třeba známějších Julských Alp, je vlastně výhodou. Nemíří sem tolik turistů a lyžařů. Atraktivitu oblasti zvyšuje i skvělá dopravní dostupnost. Březen se navíc vyznačuje obvykle dobrými sněhovými podmínkami, které přímo vybízí ke skialpovým túrám a parádním dlouhým sjezdům po zdejších svazích. Máme tedy jedinečnou šanci poznat divokou a nespoutanou zimní krásu zdejších hor bez davů turistů a lyžařů. Na skialpových lyžích nebo splitboardech se vypravíme do oblasti, která se rozprostírá na západ od silničního sedla Loibl (1080 m).

Zájezd je určen zejména skialpinistům, kteří již mají základní zkušenosti s pohybem na skialpových lyžích a s lyžováním mimo upravené sjezdovky. Zdejší terény jsou bezpečné a trasy našich túr se důsledně vyhýbají lavinovým terénům. Spát budeme na chatě gorniški učni center Dom na Zelenici (1536 m) a dostaneme zde místní polopenzi. Oblast Domu na Zelenici dnes funguje jako výukové středisko slovinských „planinarov“. Mezi sedlem a chatou se nachází sjezdovky ze zrušeného lyžařského střediska, které využijeme jak k večernímu výstupu, tak ke sjezdu poslední den. Průvodce vás během teoretických přednášek a praktického venkovního výcviku seznámí s pravidly bezpečného pohybu v horách, problematikou lavinové prevence a proškolí vás v používání lavinového setu. Program přizpůsobíme povětrnostním a sněhovým podmínkám. Velikost skupiny bývá obvykle do 14 osob.

Předběžný program zájezdu

 • 1. den: Odjezd z Brna kolem 14 hod. přes Vídeň a Klagenfurt do sedla Loibl (1080 m), seznámení se s vybavením a výstup na chatu (1-1,5 hod) Dom na Zelenici (1536 m). Večer teoretický úvod do lavinové problematiky.
 • 2. den: Ráno praxe v lavinové prevenci, poté výstupy na vrcholy Vrh Ljubeljščice (1705 m), Spodnji Plot (1682 m), nácvik výstupu ve strmém terénu, sjezdy volným terénem a v řídkém lese. ( 6-7 hod).
 • 3. den: Podle aktuálních sněhových podmínek výstupy na některé z vrcholů jako Begunjščica - Veliki Vrh (2060 m), Vrtača (2181 m) a Stol (2236 m) ( 6-7 hod).
 • 4. den: Výstup na vrchol Srednji vrh (1797 m) a sjezd na chatu. Sbalení věcí a pokračování ve sjezdu do sedla sedla Loibl (1080 m) ( 3-4 hod). Odjezd do České republiky s předpokládaným příjezdem do Brna ve 20 hod.

Ubytování

3x v gorniški učni center Dom na Zelenici ve vícelůžkových pokojích. Toalety a sprchy jsou společné na chodbě. K dispozici je restaurace. Spacák ani hygienická vložka do spacáku není potřeba.

Stravování

V ceně ubytování je místní polopenze, která začíná 1. den večeří a končí 4. den snídaní. Během túr se předpokládá vlastní strava. Pro vegetariány je možné objednat samostatné menu, svůj zájem o něj uveďte do přihlášky. Možnosti dokoupení jídla na místě jsou omezené.

Skialpy v Karavankách

Skialpy v Karavankách

Další podobné zájezdy:

Dachstein - skialpový přechod

Skialpový přechod po chatách i pro začátečníky (Rakousko)

 • Cena od: 5 300 Kč
 • Délka: 4 dny

Malá Fatra - zimní přechod

Sněžnicový přechod po chatách (Slovensko)

 • Cena od: 3 100 Kč
 • Délka: 3 dny

Skialpy v Raurisu

Túry s výhledem na Grossglockner (Rakousko)

 • Cena od: 7 500 Kč
 • Délka: 4 dny

Malá Fatra - skialpový kurz

Pohyb v zimním terénu a lavinový kurz (Slovensko)

 • Cena od: 4 400 Kč
 • Délka: 3 dny

Dachstein - zimní přechod

Sněžnicový přechod po chatách i pro začátečníky (Rakousko)

 • Cena od: 4 800 Kč
 • Délka: 4 dny