Albánie - divoká a přátelská (letecky)

Turistika, hory, města i moře Albánie

Vydejte se s námi do země opuštěných Albánských Alp (Bjeshkët e Namuna nebo Prokletije) zvedajících se do oblačných výšek. Albánie je zemí s pohnutou historií, plná protikladů a zároveň přátelských, otevřených a milých lidí, kteří si rádi povídají, pohostí vás místními specialitami a jistě se nezapomenou pochlubit ani svou vlastní vynikající rakijí. Navštívíme kraj horských bystřin, ze kterých se dá pít. Budeme procházet oblastí plnou tůní, soutěsek, stráněmi provoněnými bylinami i lesy plnými hub, vyšplháme se až do nejkrásnějších sedel národního parku Theti. Půjdeme po stezkách, kde kromě pastevců potkáme jen velmi málo turistů. Albánie je zemí divokou, v horách a podhůří asfaltem jen málo dotčenou, zato s největší koncentrací různých starších modelů mercedesů a zbytků bunkrů na světě.

Po 3 dnech strávených v horách Bjeshkët e Namuna si odpočineme a doplníme ztracenou energii na pláži u moře ve vyhlášeném letovisku Shëngjin nedaleko historického města Lezhë. Navštívíme historická města Shkoder a Krujë nesoucí odkaz albánského národního hrdiny Skanderbega a navštívíme i prastaré osmanské tržiště a Bektašíjskou svatyni vysoko v horách nad Krujë. V závěru shlédneme z oblačných výšek vyhlídkového hřebene na albánské hlavní město Tiranu.

Do Albánie se dopravíme pohodlně letecky. Čekají nás jednodenní túry, na které budeme vyrážet jen s malým batůžkem. Náročnější program v horách, kde je délka denních túr asi 6-9 hodin i s přestávkami a s průměrným převýšením cca 900 m, odlehčí odpočinkové dny u moře a poznávání místní kultury. Většinu výletů je možné zkrátit nebo vynechat a udělat si volný den s vlastním programem (náročnost podrobněji). Ubytováni budeme 3x v horách a 4x u moře. Na místě dostaneme bohatou snídani, večeři si necháme uvařit buď od obyvatelů nebo si zajdeme do místních hospůdek. Dopravu na místě pro nás bude zajišťovat ověřený dopravce předem smluvenými minibusy, které budou k dispozici jen pro naši skupinu. Ve skupině bývá maximálně 13-18 cestovatelů, při účasti více jak 13 cestovatelů jedou se skupinou 2 průvodci.

Program zájezdu

  • 1. den: Odlet z Prahy, přílet do Tirany a přejezd smluvní dopravou do rázovité vesničky Thethi. Ubytování na 3 noci.
  • 2. den: Výstup po značené turistické cestě do sedla Qafa e Valbonës (1795 m) s fantastickými výhledy na okolní horské velikány a údolí. (8 hod, ↑ 1050 m, ↓ 1050 m)
  • 3. den: Výlet do sedla Pejës, parádní rozhledy na okolní hory (9 hod, ↑ 950 m, ↓ 950 m). Alternativně k soutěsce Grunasi a vodopádu, prohlídka místního unikátního kamenného mlýna a věže kulla.
  • 4. den: Výstup okolo soutěsky Kapreja do sedla Thores (9 hod, ↑ 1300 m, ↓ 300 m) nebo alternativní procházky v údolí Theti, smluvní dopravou přes rázovitou vesnici Bogë do vyhlášeného letoviska Shëngjin nedaleko historického města Lezhë. Ubytování na 4 noci.
  • 5. den: Prohlídka města Skhodra a hradu Rozafa a odpolední odpočinek u Skadarského jezera, největší vodní plochy na Balkáně. Alternativně odpočinek na pláži v letovisku Shëngjin.
  • 6. den: Návštěva Krujë, jednoho z nejzajímavějších albánských historických měst s majestátní citadelou, Skanderbergovým muzeem a orientálním trhem. Výjezd do hor k Bektašíjské svatyni.
  • 7. den: Výjezd lanovkou Dajti Ekspres nad hlavní albánské město Tirana a výstup nad vyhlídkový hřeben s fantastickými výhledy nejen na Tiranu, ale i okolní hory a vzdálené jadranské pobřeží, sestup do sedla Qafa Priskës (946 m). (4-5 hod, ↑ 650 m, ↓ 750 m)
  • 8. den: Přesun na letiště v Tiraně a návrat do Prahy.

Ubytování

Budeme ubytováni 3x v horách ve vesnici Thethi v penzionu v jednoduše zařízených 2-3lůžkových pokojích s převážně sdíleným sociálním zařízením a 4x v přímořském letovisku Shëngjin ve 2-4lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. Hotel je vzdálen asi 500 m od pláže. Pokoje u moře jsou buď s klimatizací nebo s větrákem. Povlečení, ručníky a toaletní papír jsou na obou ubytování k dispozici. S kvalitním a rychlým připojením k wifi raději počítejte jen u moře. V horách bývá signál slabší.

Stravování

V ceně ubytování je zahrnuta bohatá snídaně. V Thethi dostaneme servírovanou snídani kontinentálního typu, v přímořském letovisku Shëngjin si užijeme snídani podávanou formou bufetu s bohatým výběrem. Večer budeme jíst buď v místních hospůdkách nebo si necháme uvařit od ubytovatelů. Téměř každý den, s výjimkou pobytu v Theti (2.-4. den), bude možnost dokoupit zásoby čerstvých potravin, ovoce a zeleniny. Ceny jídla v restauracích jsou podobné jako u nás, u moře o něco vyšší. Pohybují se zhruba mezi 8-12 € za oběd nebo večeři. Místní kuchyně je výrazně ovlivněna středomořskou kuchyní a nejvíce pak italskou, řeckou a tureckou. Těšit se tak můžete na ryby, grilované maso, zeleninu, saláty, čerstvou zeleninu a ovoce.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Dopravu na místě pro nás bude zajišťovat ověřený dopravce předem smluvenými minibusy, které budou k dispozici jen pro naši skupinu.

Cestovní formality: Na cestu do Albánie je třeba cestovní pas nebo občanský průkaz s platností minimálně 3 měsíce ode dne vstupu do země. Čeští a slovenští občané nepotřebují (na turistické cesty do 90 dní) do Albánie víza. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

Očkování: Je doporučeno očkování proti hepatitidě A a B a kontrola očkování proti tetanu. Bližší informace o očkování vám sdělí zdravotní ústavy a očkovací centra.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Albánie - divoká a přátelská (letecky)

Albánie - divoká a přátelská (letecky)

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Gruzie - Svanetie

Turistika pod Centrálním Kavkazem, vesničkami se strážními věžemi

Za krásami Bosny a Hercegoviny

Pohodová turistika, balkánská atmosféra, Sarajevo a moře

Arménie - horská turistika ve stínu Araratu

Rozkvetlé horské louky, malebné kláštery a nejvyšší vrcholy Arménie

Albánské Alpy (letecky)

Přechod opuštěných a divokých hor severní Albánie

Prokleté hory

Turistika v opuštěných pohořích na hranicích Černé Hory a Albánie

Krásy hor a jezer Makedonie

Národní parky Šar Planina, Mavrovo, Galičica, Pelister a jezero Ohrid