Sicílie a Liparské ostrovy

Přírodní krásy, sopky a antické památky (Itálie)

Na Sicílii, největším italském ostrově, najdete nejen krásné pláže, hory a divoké kaňony. Těšit se můžete i na jedny z nejlépe zachovalých antických památek světa i na architektonické pozůstatky vlády Normanů, Arabů a dalších dobyvatelů. Nad tím vším ční majestátná dýmající sopka Etna. Neméně zajímavé jsou vulkanické Liparské ostrovy rozeseté v Tyrhénském moři. Pláže s černým pískem, bahenní jezírko na ostrově Vulcano a samozřejmě také sopka Stromboli chrlící rozžhavenou lávu, jsou pro turisty velkým lákadlem. Při cestě na Sicílii navštívíme Vesuv i jím pohřbené Pompeje a naše putování zakončíme ve "věčném městě" Římě. Těšit se můžete také na dobré víno, olivy a výtečnou italskou kuchyni. Nocovat budeme v kempech ve stanech nebo v chatkách za příplatek a stravovat se budeme z vlastních zásob.

Program zájezdu

 • 1. den: Odjezd z Hradce Králové přes Prahu, Jihlavu a Brno. Přejezd Rakouska a Itálie.
 • 2. den: Návštěva starověkých Pompejí - antické město pohřbené před 2000 lety katastrofálním výbuchem Vesuvu. Alternativně možnost výstupu na Vesuv a prohlídka sopečného kráteru.
 • 3. den: Přejezd do Kalábrie, trajektem z jižní Itálie na Sicílii a na Liparské ostrovy, kde strávíme necelé čtyři dny bez podpory autobusu. Ubytování v kempu na ostrově Vulcano.
 • 4. den: Fakultativně výlet lodí na ostrovy Panarea a Stromboli, kde se nachází stejnojmenná činná sopka - noční pozorování výbuchů žhavé lávy, která se zase vrací do kráteru. Pro zájemce výstup blíže ke kráteru s místním průvodcem.
 • 5. den: Túra na okraj kráteru sopky Gran Cratere (391 m). Pobyt na ostrově Vulcano a koupání na plážích s černým pískem.
 • 6. den: Pro zájemce výlet trajektem na ostrov Salina a výstup na nejvyšší horu Liparských ostrovů Monte Fossa delle Felci (962 m). Alternativně odpočinkový individuální výlet lodí na hlavní ostrov Lipari (katedrála, citadela).
 • 7. den: Relaxace a koupání na ostrově Vulcano. Odpoledne trajektem zpět na Sicílii. Ubytování na tři noci v kempu u moře.
 • 8. den: Prohlídka Archimédova města Syrakusy - starý vápencový lom s jeskyní Dionýsovo ucho, řecké divadlo, římský amfiteátr, ostrov Ortigia, moderní katedrála ve tvaru dopadající slzy.
 • 9. den: Nejvyšší činná sopka Evropy a nejvyšší hora Sicílie Etna (3323 m) - za příznivých vulkanických podmínek výstup pod kráter. Pro zájemce možnost zkrátit si cestu lanovkou.
 • 10. den: Středověká Taormina s řecko-římským divadlem a skvělým výhledem na Etnu i na moře. Odpolední a večerní pobyt na pláži, koupání u Jónského moře, noční přejezd.
 • 11. den: Celodenní prohlídka Říma (Koloseum, nejmenší stát světa Vatikán s chrámem svatého Petra, Forum Romanum, Andělský hrad, Pantheon, Fontana di Trevi, Španělské schody atd.), večer odjezd.
 • 12. den: Návrat do ČR pravděpodobně v časných odpoledních hodinách.

Ubytování a nocování

Budeme nocovat v kempech, které jsou položené většinou u moře v blízkosti pláže, ve vlastních stanech nebo za příplatek 1900 Kč/os. ve 4lůžkové chatce či bungalovu. V kempech na Sicílii bude každý den přístup do autobusu, ale čtyři dny na Liparských ostrovech strávíme bez podpory autobusu. Teplá voda ve sprše je v některých kempech zpoplatněná (do 1 €).

Stravování

Z vlastních zásob. Můžete si vařit na vlastním lehkém plynovém či benzínovém vařiči. Doporučujeme však co nejvíce využívat nabídku restaurací a ochutnat tak výbornou italskou kuchyni. Ceny potravin jsou většinou jen mírně vyšší než v České republice. Některé položky lze koupit i za stejnou cenu, pečivo je naopak zhruba dvakrát dražší. Na nákup potravin budeme vždy po několika dnech zastavovat v supermarketu, kde je nákup jednoznačně nejvýhodnější. Voda z kohoutku není vždy pitná, je potřeba se na tuto skutečnost v každém kempu (i jinde) zeptat. V supermarketech ale není problém koupit balenou vodu, což běžně dělají i místní.

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST zájezdu Sicílie a Liparské ostrovy

Z hlediska nároků na fyzičku lze turistiku na Sicílii označit vesměs za středně náročnou. Nejnáročnější je výstup na Etnu s převýšením cca 1000 m. Průměrný čas túr je 4-5 hod denně a průměrné převýšení 400 m.

Sicílie a Liparské ostrovy

Sicílie a Liparské ostrovy