Koňskou stezkou – 9denní přechod nalehko s ubytováním (Španělsko)
Menorca, španělský ostrov v západním Středomoří, druhý největší ostrov Baleár a „menší sestra“ rušnější Mallorky, nabízí členité skalnaté pobřeží omývané tyrkysovým mořem, lemované spoustou menších zátok i s občas liduprázdnými plážemi, díky vlhkosti vzduchu velmi bujnou vegetaci (i proto je ostrov často nazýván „Zeleným ostrovem“), hřejivé slunce a pestré barvy květin.
Camí de Cavalls (Koňská stezka) je starobylá, cca 190 km dlouhá, stezka vedoucí kolem celého ostrova. Její větší část vede po pobřeží, místy ale i vnitrozemím. Tato dálková pěší trasa je GR 223 sítě Senderos de Gran Recorrido ve Španělsku. Byla vybudována nejspíše už ve 14. století a sloužila jako cesta spojující strážní věže a pevnosti. Pohybovali se po ní jezdci na koních (odtud název stezky - "cavalls" - v katalánštině "koně"). Stezka prošla obnovou na konci 20. století a rozhodně nadchne každého trekaře. My z ní projdeme větší část, dlouhou zhruba 170 km. Slunce nám bude svítit na cestu a pobřežní slaný vítr vát ve vlasech.
Začneme „rozcvičkou“ v jihozápadní části ostrova, kde asfalt měst necháme za sebou a dále budeme procházet jen klidné upravené vesničky, uvidíme staré větrné mlýny, pastviny plné zvědavých ovcí, osázená pole a rozkvetlé louky. První polovinu putování zakončíme v krásném a velmi živém historickém městě Ciutadella, které na vás dýchne úžasnou atmosférou. Severozápadní část Camí De Cavalls nás povede po masivních pískovcových skalních útesech s úžasnými vyhlídkami jako je třeba Sa Falconera, ze kterých uvidíte modré moře a při dobré viditelnosti také sousední Mallorcu. Probádáme komplex několika uměle vytvořených jeskyní sloužících jako hroby a rituální obřadiště od doby bronzové do doby železné Calla Morell. Starodávná kultura Talajotů z 2. tisíciletí před Kristem na ostrově ponechala i několik megalitů, jejichž účel není dodnes objasněn. Poté se vydáme do severní části ostrova, která je zelenější, hornatější a liduprázdnější. Na posledních částech trasy vyniká barvitost menorského pobřeží zapříčiněná dávnou vulkanickou činností. Mezi světlejšími pískovci uvidíte vrostlé temné břidlicové pásy s ostrými hranami. Další výhledy si budeme užívat u jednoho ze sedmi menorských majáků, černobíle pruhovaného Far de Faváritx, který je dodnes aktivním ochráncem ostrova. Naše putování ukončíme ve východní části ostrova a prohlídkou hlavního města Mahón (též Maó).
Jedná se o devítidenní přechod nalehko (jen s malým batohem 8-10 kg na zádech) po ubytováních (každý den jinde), v mírně až středně náročném terénu po pobřežních písčitých i kamenitých stezkách, útesech, zpevněných cestách a mezi vesnicemi. Denně strávíme na túrách 4-9 hodin včetně přestávek (cca 14-27 km denně) a zdoláme převýšení v průměru 400 m nahoru a totéž dolů (náročnost podrobněji). Spát budeme v hezkých hotelech po trase, kde dostaneme dobrou snídani. Na každém ubytování je též možné si na místě doobjednat večeře. Zásoby budeme dokupovat po trase, ale obchody jsou pouze ve větších městech. Na túrách se nevyskytují žádné technicky náročnější partie, některá místa kolem útesů můžou být mírně exponovaná, nicméně bezpečná. Několikrát se budeme přesouvat i místní/smluvní dopravou. Některé dny treku lze případně zkrátit, nebo fakultativně popojet taxíkem (místních autobusových linek je na ostrově velice málo). Pojedeme ve skupině do 15 cestovatelů.
Poslední 2 volná místa!
Průvodce: Radek Zela
Po trase treku budeme spát ve velmi hezkých hotelech, ve 2-4lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. Na všech ubytováních je zdarma dostupná wifi. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.
Na všech ubytováních dostaneme dobrou snídani. Na každém ubytování je možné si na místě doplatit i večeři za cenu kolem 15 EUR. Přes den se budeme stravovat z vlastních zdrojů. Zásoby budeme dokupovat na místě, poneseme si jen jídlo na daný den. Některé dny budeme mít možnost zastavit se v místních hospůdkách po trase našich cest (pouze ve větších městech a mimo odpolední siestu do cca 16 hod) a ochutnat tak místní kuchyni. Ceny v obchodech jsou zpravidla o 10-15 % vyšší než u nás, v restauracích můžou být až dvojnásobné. Dovoz jídla z ČR je na vašem uvážení. Můžete si s sebou vzít pár energetických sladkostí typu müsli tyčinka, čokoláda, hroznový cukr, sušené ovoce či oříšky, příp. energetické práškové nápoje. Na treku potkáme několik pramenů s pitnou vodou (většina kohoutkových vod je pitná), balenou vodu lze koupit v obchodech při startu či v cíli denní trasy. Doporučujeme vzít si s sebou větší lahev na vodu či Camelbag (objem zvažte, dle vaši osobní žíznivosti).
Doprava na místě: Na místě se budeme několikrát přepravovat smluvní dopravou (jedná se pouze o transfery na začátek treku a z konce treku na ubytování tam, kde to logisticky není možné dojít pěšky) a místními autobusy. Nejedná se o přesun zavazadel po trase přechodu.
Cestovní formality: K této cestě potřebujete cestovní pas nebo občanský průkaz, platný nejméně po dobu trvání zájezdu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.
Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).
Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.