Francouzské středohoří - krajem sopek

Měsíční krajina sopek, skal a jezer v kraji Auvergne

Magmatické pohoří Massif du Sancy a Chaine des Puys v samotném srdci Francie vytváří svojí ojedinělostí fantastickou krajinu vyhaslých vulkánů, která po Alpách a Pyrenejích představuje nejvýše položenou oblast Francie - Francouzské středohoří. Některé krátery byly zaplaveny vodou a vznikla nádherná horská jezera, do jiných lze sestoupit. Celá oblast je chráněná, přesto však dokonale přístupná.

Vystoupíme na nejvyšší horu vulkanického masivu Monts Dore, Puy de Sancy (1885 m), masivu Chaine des Puys a také na zvláštní kruhovou horu a cíl putování starých Římanů - Puy de Dome (1465 m). Budeme obdivovat všudypřítomné vodopády obklopené vzácnou vegetací, přičemž ten největší, La Grande Cascade, dosahuje až 30 metrů. Pod nohama se nám bude drolit láva, podíváme se na místní zajímavé stavby z vulkanického kamene včetně černé katedrály Notre Dame v Clermont-Ferrand nebo románské baziliky Notre Dame du Port zapsané na seznam UNESCO. Ve městečku Saint-Nectaire ochutnáme stejnojmenný sýr, jenž je již od středověku typickým produktem této oblasti, a pokocháme se jedním z nejkrásnějších románských kostelíků v kraji.

Zájezd je určen pro milovníky přírody a turistiky, kterým vyhovují spíše kratší nebo středně dlouhé pěší túry. Denně půjdeme přibližně 5-6 hodin celkového času i s přestávkami s průměrným převýšením 450 m. Pohybovat se budeme nenáročným terénem převážně po pěšinách horských luk ve výškách 800-1800 m. Náročnější dny budou pravidelně střídány s odpočinkovými. Turistický program je možné kterýkoliv den vynechat a zůstat lenošit u jezera nebo bazénu v našem kempu. Většinu tras lze zkrátit nebo prodloužit. Nocujeme v dobře vybaveném kempu u jezera ve stanech nebo v mobilhomech a dostaneme polopenzi z naší kuchyně. Doprava a ubytování jsou společné s cyklistickým zájezdem Francouzským středohořím na kole.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd z Brna kolem 13 hod, přes Prahu a Plzeň, noční přejezd přes Německo do Francie.
 • 2. den: Muzeum přírodní rezervace doliny Chaudefour, fontána St. Anne se železitou vodou, přes magmatickou skálu ve tvaru zubu Dent de la Rancune k vodopádu Saute de la Biche na konci ledovcové doliny pohoří Sancy. Sestup přes Chambon des Neiges do kempu na břehu vulkanického jezera Chambon. (5-6 hod, ↑ 350 m, ↓ 600 m)
 • 3. den: Tři jezera: Túra k nejvýše položenému a zároveň nejhezčímu vulkanickému jezeru Lac Pavin (1197 m) a ledovcovým jezerům Lac Montcineyre a Lac de Bourdouze. Zakončení dne v malebném městečku Besse-en-Chandesse s typickou auvergneskou architekturou. (5-6 hod, ↑ 150 m, ↓ 500 m)
 • 4. den: Po stopách starých Římanů: Výstup na kráter Puy Pariou, do kterého lze sestoupit. Dále přes hřeben vulkánů Petit Suchet (1198 m) a Grand Suchet (1231 m), Puy du Clierzou s malými jeskyněmi z římských dob u vrcholu sopky. Puy de Dome (1465 m), známý symbol Auvergne, místo dávných spirituálních rituálů. (4-5 hod, ↑ 650 m, ↓ 650 m)
 • 5. den: Od mysteriózního jezera Lac de Guéry (1268 m) výstup kolem vodopádu na nezaměnitelný vrchol La Banne d'Ordanche (1512 m) a Puy Gros (1485 m) s nádhernými výhledy. (5 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m)
 • 6. den: Odpočinková túra kolem městečka Volvic, výstup k poutnímu místu Panny Marie s vyhlídkou a pohodová cesta na hrad Tournöel, případně prohlídka Maison de la pierre s ukázkami těžby čediče (2 hod, ↑ 190 m, ↓ 190 m). Návštěva "černého města" Clermont-Ferrand, kulturního centra regionu. Prohlídka historického centra se spletitými uličkami s typickými kavárnami a obchůdky, románská bazilika Notre Dame du Port (UNESCO). Možnost návštěvy závodu Michelin, jedné z nejinovativnějších společností na světě.
 • 7. den: Turistika na hranici regionu Cantal se skalními útvary střídajícími se s loukami a vlhkými nížinami. Od rezervoáru Tauron k jezeru Crégut s panoramatickými výhledy na tři pohoří. Koupání na písčité pláži jezera Lastioulles. (5 hod, ↑ 300 m, ↓ 300 m)
 • 8. den: Od Grande Cascade, jedné z největších vodních kaskád Auvergne s 30 m vysokým vodopádem, přes hřeben s fascinujícími výhledy, výstup na vrchol Puy de Sancy (1885 m), nejvyšší bod Centrálního masivu. Návrat přes hřeben k Salon de Capucin s nejstarší zubačkou ve Francii z roku 1886. Přívětivá atmosféra horské vesničky Mont Dore. (6-7 hod, ↑  900 m, ↓ 900 m)
 • 9. den: Poslední výhledy na Lac Chambon ze skály la Dent du Marais a prohlídka středověkého hradu Murol posazeném na skalnatém výběžku (2-3 hod, ↑ 300 m, ↓ 300 m). Po poledni prohlídka zemědělské farmy ve vesnici St Nectaire spojená s ochutnávkou uzenin, sýrů a dalších mléčných výrobků z místní produkce. Noční přejezd Německa.
 • 10. den: Návrat přes Plzeň a Prahu do Brna během dopoledne.

Ubytování a nocování

7x v dobře vybaveném kempu Domaine du Lac Chambon u pláže na břehu jezera Lac Chambon - vyhřívaný bazén, sprchy, teplá voda, restaurace, minimarket, wifi zdarma. Spaní ve vlastních stanech nebo za příplatek 3000 Kč/os. v mobilhomech. Mobilhome je chatkový apartmán pro 4-6 osob se 2-3 oddělenými ložnicemi a společnou obytnou místností. Jeho součástí je také plně vybavená kuchyň, WC a sprchový kout. Před mobilhomem bývá možnost venkovního posezení. Svůj zájem o ubytování v mobilhomu uveďte prosím již v přihlášce.

Stravování

Dostanete polopenzi z naší polní kuchyně, polopenze začíná 2. den večeří a končí 9. den snídaní. Poblíž kempu je na výběr několik restaurací, pečivo a základní potraviny jde koupit přímo v kempu. V restauracích jsou obecně ceny cca 2,5x vyšší než u nás. Některé potraviny v obchodech jsou cca o 50 % vyšší než u nás, ale naopak řada potravin je stejně drahá nebo levnější.

Francouzské středohoří - krajem sopek

Francouzské středohoří - krajem sopek

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Korsika - pohodová turistika

Perla středomoří - přírodní krásy, hory, moře, kaskády a tůně

Hory a moře Korsiky

Perla středomoří - turistika a koupání

Sardinie - pohodová turistika

Nenáročné výlety po pobřeží i vnitrozemím (Itálie)

Provence pěšky i na kole

Nenáročná turistika a cyklistika v kraji vína a levandule