Francouzským středohořím na kole

Cykloturistika v sopečném kraji Auvergne (Francie)

Masiv du Sancy a Chaine des Puys ve střední Francii je fantastickým krajem vyhaslých vulkánů, po Alpách a Pyrenejích jde o nejvýše položenou oblast Francie, která poskytuje ideální podmínky pro cyklistiku. Některé krátery byly zaplaveny vodou a vznikla nádherná horská jezera, do jiných kráterů lze sestoupit. Navštívíme svou architekturou jedinečný středověký hrad Château de Murol, projedeme mezi vulkanickým pohořím Chaine des Puys a ledovci tvarovaným Sancy, navštívíme farmu vyrábějící sýr zrající v lávových jeskyních a v městečku Saint-Nectaire si prohlédneme jeden z nejkrásnějších románských kostelíků v kraji. Po výšlapu na vrchol Puy de Dome si oddechneme v pulzujících uličkách historického centra Clermont-Ferrand, kterému dominuje černá katedrála z lávového kamene. Region Auvergne tak dokáže nabídnout jak nádhernou, masovou turistikou nedotčenou přírodu, tak i bohaté historické dědictví.

Čekají nás cykloetapy s délkou okolo 45 km s průměrným převýšením 700 m. Zájezd je navržen zejména pro cyklisty, kteří se nehoní za kilometry, ocení krásnou přírodu, historické zajímavosti a občas rádi posedí v kavárničce nebo v restauraci. Většinu etap je možné zkrátit nebo prodloužit, případně kterýkoliv den vynechat a zůstat lenošit u jezera nebo bazénu našeho kempu nebo si udělat svůj vlastní výlet. Zájezd je tak ideální pro skupinky, rodiny i páry s odlišnými požadavky na náročnost. Nocujeme v dobře vybaveném kempu u jezera ve stanech nebo ve vybavených mobilhomech a dostaneme polopenzi z naší kuchyně. Doprava a ubytování jsou společné s turistickým zájezdem Francouzské středohoří - krajem sopek, k jehož programu je možné se kterýkoliv den přidat.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd z Brna kolem 13 hod přes Prahu a Plzeň, noční přejezd přes Německo do Francie.
 • 2. den: Od vulkanického jezera Aydat přes středověký hrad v Saint-Saturnin do okouzlujícího městečka Saint-Nectaire s jedním z nejkrásnějších románských kostelíků a s tradiční výrobou nejznámějšího sýru regionu Auvergne (↔ 45 km, ↑ 800 m, ↓ 700 m). Ubytování na 7 nocí v kempu na břehu jezera Lac Chambon.
 • 3. den: Nejhezčí a nejvýše položená vulkanická jezera Lac Pavin (1197 m) a Lac Chauvet (1184 m), pohoří Monts-Dore s dechberoucí krajinnou scenérií a sjezd do městečka Mont-Dore s městskými lázněmi a nejstarší lanovkou ve Francii, zpět do kempu na kole přes Col de la Croix Morand. (↔ 55 km, ↑ 900 m, ↓ 1300 m)
 • 4. den: Z lázeňského městečka Châtel-Guyon k jezeru Gour-de-Tazenat s možností koupání. Středověký hrad v městečku Volvic, známém též těžbou andezitu a minerálními prameny. (↔ 60 km, ↑ 800 m, ↓ 800 m)
 • 5. den: Okruh od jezera Lac de Guéry, sjezd do městečka Orcival s bazilikou Notre-Dame z 12. století. Od hradu Château de Cordès přes malebné městečko Rocheforrt Montagne zpět k jezeru Guéry. (↔ 40 km, ↑ 750 m, ↓ 750 m)
 • 6. den: Pěší výšlap na kráter Puy de Dome, známý symbol Auvergne, s chrámem zasvěceným bohu Merkurovi na vrcholu (2 hod, ↑ 350 m, ↓ 350 m). Sjezd do města Clermont-Ferrand. Prohlídka "černého města" s románskou bazilikou (UNESCO) (↔ 15 km, ↑ 50 m, ↓ 700 m).
 • 7. den: Od čedičového viaduktu v Saint-Bonnet-de-Condat krásným sjezdem kolem skalnatého masivu až do městečka Condat. Dále údolím lemovaným potokem k malebnému kostelu Trémouille. Koupání na písčité pláži jezer Lastioulles. (↔ 35 km, ↑ 600 m, ↓ 800 m)
 • 8. den: Nenáročná etapa přírodním parkem Puy-de-Dome, výšlap k fotogenickým jezerům Bourdouze a Montcineyre, prohlídka historické části města Besse-et-Saint-Anastaise. (↔ 45 km, ↑ 600 m, ↓ 600 m)
 • 9. den: Poslední výhledy na jezero Lac Chambon ze skalnaté vyhlídky la Dent du Marais a prohlídka středověkého hradu Murol posazeném na čedičovém výběžku (pěšky 2-3 hod, ↑ 300 m, ↓ 300 m). Po poledni prohlídka zemědělské farmy spojená s ochutnávkou uzenin, sýrů a dalších mléčných výrobků z místní produkce. Noční přejezd Německa.
 • 10. den: Návrat přes Plzeň a Prahu do Brna během dopoledne.

Ubytování a nocování

7x v dobře vybaveném 3* kempu Domaine du Lac Chambon u pláže na břehu jezera - vyhřívaný bazén, sprchy, teplá voda, internet, restaurace, minimarket. Spaní ve vlastních stanech nebo za příplatek 3000 Kč/os. v mobilhomech. Mobilhome je chatkový apartmán pro 4-6 osob se 2-3 oddělenými ložnicemi a společnou obytnou místností. Jeho součástí je také plně vybavená kuchyň, WC a sprchový kout. Před mobilhomem bývá možnost venkovního posezení. Máte-li zájem o ubytování v mobilhomu, uveďte to prosím již v přihlášce.

Stravování

Dostanete polopenzi z naší polní kuchyně. Polopenze začíná 2. den večeří a končí 9. den snídaní. Poblíž kempu je na výběr několik restaurací, pečivo a základní potraviny jde koupit přímo v kempu. V restauracích jsou obecně ceny cca 2,5x vyšší než u nás. Některé potraviny v obchodech jsou cca o 50 % vyšší než u nás, ale naopak řada potravin je stejně drahá nebo levnější.

Francouzským středohořím na kole

Francouzským středohořím na kole

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Provence na kole

Pohodově krajem vína a levandule, starobylá městečka a moře

Bretaň na kole

Poznávací cyklistika na pobřeží Atlantiku (Francie)

Pobřeží Korsiky na kole

Ostrov tisíce vůní - cykloturistika přes hory i kolem moře

Hory a moře Korsiky na kole

Cyklistika v okolí Ajaccia a Porta

Provence na kole - romantická a přátelská

Cyklistika v oblasti Avignonu, provensálských "Benátek" a ve stínu Mont Ventoux

Alsasko na kole

Krajem hrázděných domků, vinic a čápů