Barcelona a andorrské Pyreneje

Barcelona a okolí, Costa Brava a Andorra - pohodová turistika i cykloturistika

Barcelona jako hlavní město autonomního Katalánska, ležící na pobřeží Středozemního moře ve španělském království, nepatří jen tak náhodou mezi nejoblíbenější světové destinace. Středomořské klima spolu s přírodním bohatstvím, historií, kulturou, gastronomií a architekturou představují takovou rozmanitost, která dokáže splnit téměř jakoukoliv představu o ideální dovolené. Pro lidi, kteří měli příležitost zavítat do Barcelony, se stává pravidlem, že je toto magické místo láká k návratu a k objevovaní nových tajemství, které jim Barcelona vděčně odhalí. Město a jeho okolí (pobřeží Costa Brava či Pyreneje) nabízí pro aktivně založené lidi nádherné a často běžnému turistovi skryté poklady.

Na úvod nás přitáhne magické poutní místo na majestátní skalnaté hoře Montserrat s dominantním známým klášterem. Stezkou s nádhernými výhledy vystoupáme na nejvyšší vrchol masívu - San Jeroni (1237 m). V přímořském městečku Sitges, rodišti zakladatele a výrobce známého rumu Bacardi, si po procházce centrem vychutnáme pláže i lokální obchůdky. Naše cesta nás zavede také k perle pobřeží Costa Brava - do městečka Tossa de Mar, kde nás čeká pěší túra po „camino ronda”, turistické stezce lemující skalnaté pobřeží a nabízející nádherné výhledy na Středozemní moře s přírodními písečnými plážemi i vůni borovic. Nevynecháme samozřejmě pohoří Pyreneje, kde strávíme 3 noci v Andorra la Vella, hlavním městě knížectví Andorra. Absolvujeme zde dvě nádherné horské túry - k jezerům a pod nejvyšší horu Andorry Coma Pedrosa (2942 m). Město Barcelona poznáme aktivně ze sedla půjčeného kola a pokocháme se architektonickými skvosty, parky, lokálními uličkami, ale i městskými plážemi s promenádami. Na závěr opět na kole projedeme vinařskou oblastí Penedes, která je baštou světoznámých značek vína s více jak stoletou historií, a odkud se do celého světa vyváží šumivé víno Cava. V rámci soukromé prohlídky areálu se v jednom z nejznámějších sklípků Anna Codorniu seznámíme s jeho výrobou a ochutnáme tento lahodný nápoj.

Zájezd je určený pro aktivní jedince i rodiny s většími dětmi od 10 let. Pěší túry a cyklotúry jsou lehčí až mírně obtížné. Na túrách i cyklovýletech budeme trávit většinou 4-5 hod včetně pauz. Převýšení pěších túr je 500 až maximálně 700 m nahoru a totéž dolů, cyklotúry mají převýšení do 300 m. Trasy jsou přizpůsobené pro zájemce, kteří si chtějí užít Barcelonu a okolí v pohodovém tempu. V Barceloně budeme ubytovaní v 3* hotelu s dvoulůžkovými pokoji a se snídaní, v Andoře ve 4* hotelu s polopenzí a také s bazénem a vířivkou, takže o znovu dobití energie bude postaráno. Pojedeme ve skupině do 14 cestovatelů.

Předběžný program zájezdu

  • 1. den: Přímý let z Prahy do katalánské metropole Barcelona. Ubytování v hotelu, zájemci mohou individuálně vlakem do centra města, příp. auty kousek na pláž.
  • 2. den: Skalnatá hora Montserrat se slavným klášterem: Pěší túra na nejvyšší vrchol San Jeroni (1237 m) (4 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m). Individuálně prohlídka kláštera a místního trhu. Přímořské městečko Sitges a jeho městské pláže, alternativně návštěva muzea Bacardi.
  • 3. den: Costa Brava: Pěší turistika po skalnatém pobřeží - “camino ronda“ (5 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m). Návštěva malebného historického městečka s pevností a s pláží Tossa de Mar. Přejezd do knížectví Andorra, ubytování v hotelu v hlavním městě Andorra la Vella.
  • 4. den: Pyreneje - jezera: Pěší túra z údolí Valle de Incles (1840 m) přes hraniční sedlo Andorry a Francie Port de Fontargente (2262 m) k modravým jezerům Etangs de Fontargente na francouzské straně, návrat zpět. (5 hod, ↑ 550 m, ↓ 550 m)
  • 5. den: Andorrské Pyreneje - pod nejvyšší vrchol: Od lyžařského střediska Arinsal výstup na chatu Refugi de Comapedrosa (2260 m) a zpět (5 hod, ↑ 700 m, ↓ 700 m). Alternativně zdatnější a zkušení turisté mohou za dobrých podmínek zdolat nejvyšší vrchol Andorry Coma Pedrosa (2942 m). (+4 hod, ↑ +700 m, ↓ +700 m)
  • 6. den: Ranní nákupy v Andorra la Vella a přejezd. Barcelona na kole: Cyklotúra po nejznámějších dominantách města (Gaudího stavby - úžasný, ale stále nedostavěný chrám Sagrada Familia, slavná ulice umělců a trhů La Rambla, kopec Montjuïc s výhledy na město i olympijským areálem, a další) i po plážové promenádě na půjčených kolech. Nejvyšší bod trasy je Montjuïc (185 m), většina trasy je rovinatá (↔ 20-25 km).
  • 7. den: Cyklotúra po vinicích: Na kolech projedeme vinařskou oblast Vilafranca de Penedes (↔ 30 km, ↑ 300 m, ↓ 300 m). Následně prohlídka a seznámení se s výrobou šumivého vína Cava spojená s ochutnávkou ve sklepech Anna Codorniu.
  • 8. den: Přesun na letiště a odlet do Prahy

Ubytování a stravování na zájezdu

Ubytování: V Barceloně budeme ubytovaní celkem 4 noci (2+2 noci) v 3* hotelu B&B Hotel Barcelona-Viladecans ve 2lůžkových pokojích (město Viladecans leží v těsné blízkosti Barcelony i letiště El Prat). V Andorra la Vella přespíme 3 noci po sobě ve 4* hotelu Panorama ve 3-4lůžkových pokojích. Za příplatek 800 Kč/osoba celkem za 3 noci vám zajistíme 2lůžkové pokoje i v Andoře.

Stravování: V hotelu v Andoře dostaneme 3x polopenzi (i s vodou a vínem v ceně). V hotelu v Barceloně je v ceně 4x snídaně formou bufetových stolů. Při pobytu v Barceloně si pak můžete zajít na večeři do restaurace. Obědy jsou možné většinou v restauraci, na horské túry je třeba vlastní studený oběd, i když na chatě Comapedrosa je možné si objednat hotové jídlo. Cena za obědové menu je většinou cca od 14 €, za večeři dáte spíš od 20-25 €.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Na místě se budeme přepravovat půjčenými auty. Přesuny vypůjčenými auty nejsou v okolí Barcelony příliš dlouhé, většinou cca 1-1,5 hodiny, přejezd do Andorry trvá cca 2,5 hod. V případe individuálního programu v Barceloně využijete vlakové spoje a MHD (integrovaná doprava - vlak, autobus, metro; vlakové spojení z hotelu do centra Barcelony do 30 min). Půjčená kola v Barceloně jsou městská kola, která jsou na poznání města ideální. Ve vinicích Penedes si vypůjčíme kvalitní horská kola, dámská a pánská. Výpůjčka kol zahrnuje i zámek, v Penedes přilbu (v Barceloně je přilba na vyžádání).

Cestovní doklady a víza: K cestě doporučujeme cestovní pas, jelikož Andorra není součástí EU, dle platné legislativy vstup jen na občanský průkaz nemusí být do Andorry povolen.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, letenky, pojištění atd.)

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Barcelona a andorrské Pyreneje

Barcelona a andorrské Pyreneje