Skialpy v Raurisu

Túry s výhledem na Grossglockner (Rakousko)

Doširoka otevřené horské údolí Rauris je lemováno majestátními třítisícovými vrcholy Hoher Sonnblick (3106 m) a Hocharn (3254 m). Úchvatnou scenérii korunuje výhled na Grossglockner (3798 m), nejvyšší vrchol Vysokých Taur i celého Rakouska. Svou výjimečnou geografickou polohou, unikátním klimatem a stabilními podmínkami, je Rauris vyhlášenou skialpinistickou lokalitou. Mírné svahy nad hranicí lesa poskytují ideální výstupové trasy i nezapomenutelné sjezdy ve volném terénu.

Zájezd je určen začínajícím nebo lehce pokročilým skialpinistům. Výstupy i sjezdy jsou vedeny v bezpečném, technicky méně náročném terénu. Na túrách strávíme denně kolem 5-6 hodin, včetně přestávek na odpočinek a kochání se nádhernou zimní přírodou. Na skialpové túry budeme vyrážet nalehko. Zázemí nám poskytne útulná horská chata Naturfreundehaus Kolm-Saigurn, která je svou polohou ideálním výchozím bodem a poskytuje dobré zázemí s kvalitní polopenzí. Velikost skupiny je obvykle do 7 osob.

Program zájezdu

  • 1. den: Sraz účastníků v 17 hod na parkovišti u chaty Bodenhaus. Večerní výstup s čelovkami na chatu Naturfreundehaus Kolm-Saigurn (1600 m). Možnost vyjet na chatu terénním autem. (2 hod, ↑ 400 m)
  • 2. den: Nácvik lavinové prevence a záchrany, úvodní skialpová túra z chaty Naturfreundehaus Kolm-Saigurn (1600 m), na Seekopf (2413 m) s výhledy na rozlehlé údolí Rauris, protější vrchol Sonnblick (3106 m) a dominantní Grossglockner (3769 m). Nenáročný sjezd volným i zalesněným terénem. (5 hod, ↑ 800 m, ↓ 800 m)
  • 3. den: Z chaty Naturfreundehaus Kolm-Saigurn (1600 m), otevřenými svahy na vrchol Silberpfenning (2600 m) s vrcholovým křížem a výhledem na panorama Vysokých Taur. Nenáročný sjezd prašanovými svahy. (6 hod, ↑ 1000 m, ↓ 1000 m)
  • 4. den: Krátká túra po okolních svazích a následný sjezd od chaty Naturfreundehaus Kolm-Saigurn (1600 m) k parkovišti (5 hod, ↑ 400 m, ↓ 800 m). Návrat do ČR ve večerních hodinách.

Ubytování

3x na moderní horské chatě Naturfreundehaus Kolm-Saigurn ve vícelůžkovém pokoji s umyvadlem, k dispozici je povlečení, deka, polštář a ručník. Sociální zařízení a sprchy jsou společné na chodbě. Na chatě je restaurace, pitná voda, WC, sprcha s teplou vodou, sušárna, wifi a finská sauna (7 € ).

Stravování

V ceně ubytování je místní polopenze, která začíná 1. den večeří a končí 4. den snídaní. Polopenze: (snídaně formou švédského stolu, čaj na túru 2 €, večeře: polévka, hlavní chod, dezert). Základní potraviny není během zájezdu možné dokupovat, studenou stravu na den si vezměte určitě s sebou z ČR.

Další informace k zájezdu

Doprava:
1) Vlastní doprava. Sraz je ve čtvrtek na parkovišti u horské chaty Bodenhaus v 17 hod.

2) Naším mikrobusem s průvodci za příplatek 1300 Kč za dopravu. Odjezd z Brna je ve čtvrtek kolem 11 hod.

Nástupní místa (v případě dopravy mikrobusem): Brno, Mikulov

V poznámce do přihlášky uveďte, o kterou variantu máte zájem.

Nutná výbava: Skialpový set (skialpové lyže, pásy, boty, přilba), teleskopické hole se sněhovými kotouči, lavinový set (lavinový vyhledávač - pípák, sonda, lopata). Lavinovou výbavu vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Vybavení na skialpy si můžete zapůjčit v komerčních půjčovnách.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení, pojištění atd.), Rakousko - informace o zemi

Charakteristika a náročnost


Zájezd je určen začínajícím i pokročilým skialpinistům. Výstupy i sjezdy jsou vedeny v bezpečném, technicky méně náročném terénu. Trasy jsou voleny tak, abychom se vyhnuli lavinovým svahům. Pohybovat se budeme v nadmořské výšce kolem 1600-2400 m. Na skialpové túry budeme vyrážet nalehko, jen s nejnutnějším vybavením. Délka jednotlivých túr je přibližně 5-6 hodin s převýšením 800-1000 m. Náročnost celé akce je do značné míry závislá na počasí, množství a kvalitě sněhu. Teploty mohou během dne klesnout hluboko pod bod mrazu a počítat musíme i se silným studeným větrem.

Vzhledem k rizikovým sportům na zájezdu (skialpinismus) doporučujeme mít sjednané odpovídající cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním.

Skialpy v Raurisu

Skialpy v Raurisu