Beskydy na sněžnicích

Zimní turistika v Moravskoslezských Beskydech

Moravskoslezské Beskydy jsou naším nejvýchodnějším pohořím rozprostírajícím se u hranic se Slovenskem. Jedná se o největší chráněnou krajinnou oblast u nás. Nachází se zde 32 vrcholů přesahujících hranici 1000 m. Do hlubokých údolí shlíží z nadmořské výšky 1323 m nejvyšší hora, která je po právu označována za královnu celé oblasti - Lysá hora. Překrásné panorama zasněžených beskydských tisícovek dotváří největší přehradní nádrž Beskyd - Šance.

Během prodlouženého víkendu na nás čekají 3 túry - nejprve rozehřívací Liščí stezka, v sobotu nezapomenutelný výstup na Lysou horu a poslední den Krkavčí stezkou k přehradní nádrži Šance. Projdeme se také hluboce zaříznutými údolími s množstvím skalek i podél toků průzračných říček s několika vodopády. Zažijeme rovněž nezapomenutelnou atmosféru valašského regionu včetně místní kuchyně. Že jste o pojmech jakými jsou kyselica, frgál, halušky či lék na všechny neduhy v podobě slivovice už někdy slyšeli? Máte jedinečnou příležitost všechny tyto místní speciality ochutnat! Poznáme zkrátka vše, co tato výjimečná oblast naší republiky nabízí.

Čekají nás jednodenní túry nalehko, pouze s věcmi potřebnými na jeden den v horském terénu Beskyd. Budeme se pohybovat po klasických turistických stezkách v nadmořské výšce do 1323 m, délka túr se pohybuje v rozmezí 4-8 hodin (včetně přestávek na odpočinek a občerstvení) s převýšením 250-900 m. Díky množství tras různých délek a náročností můžeme bez problémů reagovat na případné vrtochy počasí a upravit program dle aktuálních sněhových a povětrnostních podmínek na místě. Po cestě budeme potkávat horské chaty a hospůdky s možností občerstvení. Ubytovaní budeme v překrásném prostředí na úpatí Lysé Hory v horském hotelu Ondráš, kde nám připraví bohatou snídani. Velikost celé skupiny bývá obvykle okolo 10 osob.

V současní době platí pro ubytování, restaurace a některé další služby nutnost mít dokončené očkování nebo být po prodělání Covidu (6 měsíců); výjimka pro děti mladší 12 let. Mít antigenní nebo PCR test nyní bohužel nestačí. Podrobné info zde - Covid portál.
S realizací letních i zimních zájezdů v ČR počítáme! Kvůli drobným změnám podmínek zájezdy rušit nebudeme.

Program zájezdu

  • 1. den: Sraz v 11 hod na parkovišti hotelu Ondráš z Beskyd. Okruh Krkavčí stezkou a podél toku Ostravice po Moravsko-slezské hranici do Beskydského pivovárku (5 hod, ↑ 250 m, ↓ 250 m). Možnost prodloužení k k přehradní nádrži Šance (+2 hod, ↑ +200 m, ↓ +200 m).
  • 2. den: Vrchol programu: Přímo z ubytování výstup na nejvyšší bod - královnu Moravskoslezských Beskyd - Lysou horu (1323 m) s jedinečným panoramatickým 360° výhledem. Za dobré viditelnosti lze spatřit cíp Vysokých Tater a další významná slovenská pohoří. (8 hod, ↑ 900 m, ↓ 900 m)
  • 3. den: Okruh Liščí stezkou pod Smrček (859 m) a na vrchol Žár (630 m). Cestou stálá expozice Ráj dřevěných soch, výhledy na Lysou horu, peřeje na řece Ostravici a Srub Petra Bezruče (6 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m). Ukončení programu a odjezd k domovům cca v 15 hod.

Ubytování

Spát budeme 2x v horském hotelu Ondráš z Beskyd v Ostravici přímo na úpatí Lysé hory v pěkně zařízených 2lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. K dispozici je společenská místnost, restaurace, wifi a vyhlídková terasa.

Stravování

V ceně ubytování je místní snídaně, kterou dostaneme 2. a 3. den ráno. Stravování přes den předpokládáme v horských chatách nebo restauracích na trase. Na 1. den se bude hodit větší svačina, do Beskydského pivovárku se dostaneme až v odpoledních hodinách. Večeře je možné objednávat z jídelního lístku restaurace našeho hotelu a nebo si zajít např. do sousedního resortu Sepetná. Vlastní vaření není možné.

Další informace k zájezdu

Doprava:
1) Vlastní doprava. Sraz je na parkovišti hotelu Ondráš z Beskyd.
2) Vlakem: z Prahy 4.12 hod a z Brna 3.50 hod. Sraz je na parkovišti hotelu Ondráš z Beskyd.

Nutná výbava: sněžnice, trekové hole se sněhovými talířky, kvalitní, vyzkoušené, pohodlné a nepromokavé pohorky, batoh 30-40 litrů, ideálně s možností připnutí sněžnic, výbava na jednodenní túry, pohodlné a praktické oblečení do každého počasí. Sněžnice vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny.

  • 18.02.2022 - 20.02.2022
  • 3 dny
  • Číslo: 107
  • 4 400 Kč
  • Rezervace

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2-3


Program prodlouženého víkendu je navržen tak, aby nebyl příliš náročný, avšak nutno počítat s tím, že se budeme pohybovat celý den v zimním horském terénu, je tedy zapotřebí dobrá fyzická kondice. Trasy 1. a 3. den jsou méně náročné, naopak výstup na Lysou horu 2. den je náročnější, především kvůli převýšení 900 m. Trasy jsou voleny tak, abychom minimalizovali pohyb v lavinovém terénu. Náročnost celé akce je do značné míry závislá na počasí, množství a kvalitě sněhu. Teploty mohou během dne klesnout hluboko pod bod mrazu a počítat musíme i se silným studeným větrem.

Beskydy na sněžnicích

Beskydy na sněžnicích

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Ukrajina - zimní turistika na sněžnicích

Pohodové túry na sněžnicích po poloninách ukrajinských Karpat

Bosna a Hercegovina na sněžnicích

Sněžnicové túry v pohoří Bjelašnica a Jahorina nedaleko Sarajeva

Malá Fatra - kurz pohybu na sněžnicích

Sněžnicové výlety v okolí Vrátné Doliny a Rozsutce

Jeseníky - kurz pohybu na sněžnicích

Nenáročné sněžnicové výlety v Jeseníkách v oblasti Pradědu

Nízké Tatry - přechod na sněžnicích

Sněžnicový přechod Ďumbierských Tater se spaním na chatách

Raxalpe na sněžnicích

Zimní turistika v nejbližších dvoutisícovkách