Silvestr v Bulharsku

Lyžování a freeride v nejlepším bulharském skiareálu Bansko v pohoří Pirin

Bulharské hory jsou v posledních 10 letech vnímány evropskými lyžaři jako vhodná alternativa k nabídce alpských středisek. V Bulharsku bylo vybudováno velké množství moderních lanovek a vleků, které směle snesou srovnání s menšími alpskými skiareály. Celková atmosféra bulharských hor je velmi přívětivá a přístup místních lidí přátelský. Pobyt v Bansku je tak ideální pro zájemce o lyžování a snowboarding na špičkových tratích, kteří sportovní vyžití rádi zkombinují s večerním životem, poznáním něčeho nového a oslavou příchodu nového roku v netradiční destinaci.

Ubytovaní budeme v hotelu v Bansku pod pohořím Pirin. Ráno budeme mít připravenou snídani a na večeři si můžeme zajít do jedné z mnoha hospůdek ve městě. Denní program závisí na každém, lyžovat lze celých 6 dní nebo si můžete udělat mezi lyžováním pauzu a poznávat bulharský život v termálech, historickém Bansku a místních hospůdkách. Společně s naším zájezdem pojede stejným autobusem i menší skupina skialpinistů a sněžničářů.

LYŽOVÁNÍ, SNOWBOARDING, FREERIDE - Skiareál v Bansku se rozkládá na severní straně pohoří Pirin ve výšce 1000-2560 m, což společně s podnebím zajišťuje překvapivě bohatou sněhovou nadílku (průměrně 2,5-3 m sněhu). Bansko je nejmodernější bulharský areál s velkým výběrem z až 70 km perfektně upravených širokých sjezdovek. Je také známé perfektními podmínkami pro freeride, v prašanu, v okolí sjezdovek. I přesto, že je v současné době Bansko v kurzu a jezdí sem lyžaři z celé Evropy, ceny restaurací v Bansku zůstaly na příjemné bulharské úrovni. Historické Bansko má na 120 památek z původní zástavby a nabízí velké množství tradičních vinárniček s možností jídla (mechan), bazény, sauny a celkové kvalitní turistické zázemí. A jako třešničku na dortu můžeme navštívit i zapadlejší lyžařské středisko ve vsi Dobriniště s původní atmosférou, případně zregenerovat v místních moderních nebo starších tureckých minerálních lázních.

Cesta do Bulharska a zpět není podmíněna covid testem ani karanténou.

Program zájezdu

  • 1. den: Odjezd kolem 20 hod z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska a Srbska.
  • 2. den: Příjezd do Banska v pohoří Pirin, ubytování a seznámení se s vyhlášenými místními hospůdkami a mechanami.
  • 3.-6. den: Čtyři dny lyžování a snowboarding v Bansku, 6.den oslava příchodu nového roku.
  • 7. den: Lyžování v Bansku, nebo možnost výletu naším autobusem do přilehlého střediska Dobriniště (starší sjezdovky, termální lázně - banja).
  • 8. den: Poslední lyžování do cca 15 hod nebo prohlídka centra Banska. Podvečerní odjezd, noční přejezd přes Srbsko a Maďarsko.
  • 9. den: Návrat přes Bratislavu do Brna kolem poledne.

Ubytování

6x v hotelu v Bansku ve 2-4 lůžkových pokojích a apartmánech - všechny pokoje a apartmány mají vlastní sociální zařízení, vlastní kuchyňský kout a balkón. Hotel leží asi 1,2 km od sjezdovek a 500 m od centra, bezplatná kyvadlová doprava (skibus) jezdí každých 15 minut, případně je to k dolní stanici lanovky asi 25 minut pěšky. Na hotelu je wi-fi zdarma. V ceně je i využití sauny a wellness v jiném blízkém hotelu.

Stravování

Každý den budeme mít v hotelu připravenou snídani formou bufetu, případně je možné si objednat i individuální snídani. Na večeři (a někdy i na oběd) si zajdeme do jedné z mnoha místních hospůdek na výborné bulharské speciality. Nevozte si moc jídla z domova (snad jen něco málo na obědy nebo svačiny na svahu, ale i tam je dostatek restaurací), protože na tomto zájezdu hladem trpět nebudete! Ceny jídel v restauracích a potravin v obchodech jsou stejné nebo nižší než v ČR (pivo 1,5-3 Lv, polévky 3-5 Lv, jídlo 5-15 Lv, šopský salát 3-6 Lv), výběr a kvalita jídel je překvapující. Restaurace na svahu jsou asi 2x dražší než dole ve městě. Bulharsko je, co se týče jídla, nejlepší balkánskou zemí.

Další informace k zájezdu

Nástupní místa: Brno, Bratislava

Cestovní doklady: platný cestovní pas nebo občanský průkaz se strojově čitelnými údaji.

Sjezdovky a vleky:
Bansko - ve zcela novém a moderním areálu na úpatí Pirinu ve výšce 990-2560 m je velké množství sjezdovek, lanovek a vleků - mapka sjezdovek. Areál byl v posledních letech rekonstruován a většina lanovek je zcela nová a plně odpovídající západním standardům. Většina sjezdovek je denně upravována kvalitními rolbami, asi třetina sjezdovek je záměrně ponechána neupravená. Zájemci o freeride se mohou vyřádit na neupravovaných sjezdovkách a v přilehlých lesíčcích (freeride). Celková délka lanovek a vleků je přes 25 km (2 kabinky, 8 sedačkových lanovek, 4 vleky), celková délka všech značených sjezdovek je 70 km. Ceny skipasů: 2019 celodenní skiaps 70 Lv (36 €), studenti 62 Lv, děti do 12 let 37 Lv, bezkontaktní karta (záloha 5 Lv). Skipas na 5 dní stojí 337 Lv (tzn. den za 67,4 Lv). Lyžařům se nabízí kompletní zázemí: půjčovny lyží, snowboardů a sněžných skútrů, úschovny, paragliding, lyžařské školy nabízející třeba skialpinismus či extrémní lyžování. Ve středisku je dostatek restaurací alpského vzhledu, bohužel i ceny jsou výrazně vyšší než dole v Bansku, ale jsou pořád příjemnější než v Alpách.

Dobriniště - vzpomínka na to, jak se lyžovalo na Balkáně dříve, bulharská klasika, starší středisko se sjezdovkami ve výšce 1485-2240 m, staší pomalá dvousedačka 3 km a asi 3 další kratší vleky, cca 5 km sjezdovek. Na vrcholu lanovky parádní horská chata Bezbog s balkánskými cenami. Celodenní skipas: 2019 32 Lv (16 €).

Lavinový set (lavinový vyhledávač - pípák, sonda, lopata) pro zájemce o freeride můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Upozorňujeme, že kapacita půjčovny je omezená.

Silvestr v Bulharsku

Silvestr v Bulharsku

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Zakarpatská Ukrajina v zimě

Bukovel a Dragobrat - lyžování, snowboarding a freeride

Makedonie v zimě

Lyže, snowboard, freeride a skialp na Popově Šapce a v Mavrovu

Silvestr na Zakarpatské Ukrajině

Toulky krajem Nikoly Šuhaje, sněžnice, lyžování a místní folklór

Silvestr v Černé Hoře

Durmitor a Bjelasica - snowboarding, freeride, lyžování, sněžnice

Lyžování v Bosně a Hercegovině

Lyžování na olympijských sjezdovkách Jahorina a Bjelašnica