Silvestr v Bulharsku - lyžování v Bansku

Lyžování na 75 km sjezdovek v nejlepším bulharském skiareálu Bansko

Bulharské hory jsou v posledních 10 letech vnímány evropskými lyžaři jako vhodná alternativa k nabídce alpských středisek. V Bulharsku bylo vybudováno velké množství moderních lanovek a vleků, které směle snesou srovnání s menšími alpskými skiareály. Celková atmosféra bulharských hor je velmi přívětivá a přístup místních lidí přátelský. Pobyt v Bansku v pohoří Pirin je tak ideální pro zájemce o lyžování a snowboarding na špičkových tratích, kteří sportovní vyžití rádi zkombinují s večerním životem, poznáním něčeho nového a oslavou příchodu nového roku v netradiční destinaci.

Ubytovaní budeme v hotelu v Bansku, kde budeme mít připravenou polopenzi. Denní program závisí na každém, lyžovat lze celý pobyt nebo si můžete udělat mezi lyžováním pauzu a poznávat bulharský život v termálech, historickém Bansku a místních hospůdkách. Společně s naším zájezdem pojede stejným autobusem i menší skupina skialpinistů a sněžničářů.

LYŽOVÁNÍ, SNOWBOARDING, FREERIDE - Skiareál v Bansku se rozkládá na severní straně pohoří Pirin ve výšce 1000-2560 m, což společně s podnebím zajišťuje překvapivě bohatou sněhovou nadílku (průměrně 2,5-3 m sněhu). Bansko je nejmodernější bulharský areál s velkým výběrem z až 70 km perfektně upravených širokých sjezdovek. Je také známé perfektními podmínkami pro freeride, v prašanu, v okolí sjezdovek. I přesto, že je v současné době Bansko v kurzu a jezdí sem lyžaři z celé Evropy, ceny restaurací v Bansku zůstaly na příjemné bulharské úrovni. Historické Bansko má na 120 památek z původní zástavby a nabízí velké množství tradičních vinárniček s možností jídla (mechan), bazény, sauny a celkové kvalitní turistické zázemí. A jako třešničku na dortu můžeme navštívit i zapadlejší lyžařské středisko ve vsi Dobriniště s původní atmosférou, případně zregenerovat v místních moderních nebo starších tureckých minerálních lázních.

Program zájezdu

  • 1. den: Odjezd kolem 20 hod z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska a Srbska.
  • 2. den: Příjezd do Banska v pohoří Pirin, ubytování a seznámení se s vyhlášenými místními hospůdkami a mechanami.
  • 3.-5. den: Tři dny lyžování a snowboarding v Bansku.
  • 6. den: Lyžování v Bansku, nebo možnost výletu naším autobusem do přilehlého střediska Dobriniště (starší sjezdovky, termální lázně - banja). Večer oslava příchodu nového roku.
  • 7. den: Poslední lyžování do cca 16 hod. Večerní odjezd, noční přejezd přes Srbsko a Maďarsko.
  • 8. den: Návrat přes Bratislavu do Brna kolem poledne.

Ubytování

5x v hotelu Maria-Antoaneta Residence v Bansku ve 2-4lůžkových pokojích a apartmánech. Všechny pokoje a apartmány mají vlastní sociální zařízení. Součástí hotelu je příjemná restaurace a lobby s možností posezení u krbu. Hotel je situován v klidném prostředí na jižním okraji města poblíž obchodů s lyžařským vybavením, kaváren a supermarketů. Hotel leží asi 400 m od gondoly a 1,5 km od centra. Na hotelu je wi-fi zdarma, bazén, sauna a lyžárna.

Stravování

Každý den budeme mít v hotelu připravenou polopenzi formou švédských stolů. Na snídani jsou v nabídce salámy, sýry, vajíčka, párky, zelenina, ovoce, jogurty, müsli, čaj, káva. Na večeři pak výběr ze 3 jídel, které se denně obměňují, dále polévka, zeleninový salát, olivy, dresingy, dezerty, džus, voda, káva, čaj, víno, pivo. Oběd si můžete zakoupit v restauraci na svahu. Nevozte si jídlo z domova (snad jen něco málo na obědy nebo svačiny na svahu, ale i tam je dostatek možností), protože na tomto zájezdu hladem trpět nebudete! Ceny jídel v restauracích a potravin v obchodech jsou stejné nebo nižší než v ČR (pivo 2-4 Lv, polévky 3-5 Lv, jídlo 8-15 Lv, šopský salát 3-8 Lv), výběr a kvalita jídel je překvapující. Bulharsko je, co se týče jídla, nejlepší balkánskou zemí.

Další informace k zájezdu

Nástupní místa: Brno, Bratislava

Cestovní doklady: platný cestovní pas nebo občanský průkaz se strojově čitelnými údaji.

Sjezdovky a vleky:
Bansko - v moderním areálu na úpatí Pirinu ve výšce 990-2560 m je velké množství sjezdovek, lanovek a vleků - mapka sjezdovek. Lanovky jsou nové a plně odpovídající západním standardům, sjezdovky jsou denně upravovány. Zájemci o freeride se mohou vyřádit v přilehlých lesíčcích. Celková délka lanovek a vleků je přes 25 km (2 kabinky, 8 sedačkových lanovek, 4 vleky), celková délka všech značených sjezdovek je 75 km. Ceny skipasů: 2021 celodenní skipas 79 Lv (40 €), studenti 62 Lv, děti do 12 let 38 Lv, bezkontaktní karta (záloha 5 Lv). Skipas na 5 dní stojí 337 Lv (tzn. den za 67,4 Lv). Lyžařům se nabízí kompletní zázemí: půjčovny lyží, snowboardů a sněžných skútrů, úschovny, paragliding, lyžařské školy nabízející třeba skialpinismus či extrémní lyžování. Ve středisku je dostatek restaurací alpského vzhledu, bohužel i ceny jsou výrazně vyšší než dole v Bansku, ale jsou pořád příjemnější než v Alpách.

Dobriniště - vzpomínka na to, jak se lyžovalo na Balkáně dříve, bulharská klasika, starší středisko se sjezdovkami ve výšce 1485-2240 m, starší pomalá dvousedačka 3 km a 1 kratší vlek, cca 5 km sjezdovek. Na vrcholu lanovky parádní horská chata Bezbog s balkánskými cenami. Celodenní skipas: 2021 35 Lv (17 €).

Silvestr v Bulharsku - lyžování v Bansku

Silvestr v Bulharsku - lyžování v Bansku

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Černá Hora - lyžování v Durmitoru a Bjelasici

Pohoří Durmitor a Bjelasica - lyžování v Žabljaku a Kolašinu

Makedonie - lyžování na Popově Šapce a v Mavrovu

Lyže, snowboard a freeride v pohoří Šar Planina a Bistra Planina

Silvestr v Bosně a Hercegovině na lyžích

Lyžování na olympijských sjezdovkách pohoří Bjelašnica a Jahorina

Bosna a Hercegovina - lyžování u Sarajeva

Lyžování na olympijských sjezdovkách pohoří Bjelašnica a Jahorina

Silvestr v Krkonoších na skialpech

Pohodový skialp v Krakonošově revíru s výstupem na Sněžku

Bulharsko - skialp na Rile a Pirinu (letecky)

skialp v nejkrásnějších bulharských pohořích Rila a Pirin