Silvestr v Bulharsku na skialpech

Skialpové túry v pohoří Pirin s oslavou Silvestra v Bansku

Bulharské pohoří Pirin je stvořené pro zimní sportovní aktivity, jako jsou skialpinismus a freeride. Náš zájezd je určen milovníkům zimních hor, kteří si rádi vyšlápnou až na opuštěné horské vrcholky, které poskytují krásné sjezdy nedostupné běžným lyžařům. Budeme se pohybovat v okolí lyžařského střediska Bansko, v jehož historickém centru najdete až 120 památek z původní zástavby. Středisko nabízí spousty tradičních vinárniček s přívětivou bulharskou atmosférou a možností jídla (mechan). Po 2 dny pak bude východištěm našich túr horní stanice lanovky u chaty Bezbog (2200 m), kde si budeme naplno užívat pravou horskou atmosféru s vysokými pahorky téměř na dosah. Po dokonalém prozkoumání okolí obou míst se podle sněhových a povětrnostních podmínek pokusíme i o výstupy na dostupné výhledové vrcholy Tsamomogilski Chal (2681 m), Chvojnati vrch (2635 m), Todorka (2746 m), Bezbog (2649 m) a Džano (2668 m), odkud shlédneme panorama zasněžených drsnějších pirinských hor. Na závěr zregenerujeme ve vsi Dobriniště v místních moderních nebo starších tureckých minerálních lázních. Ubytovaní budeme v hotelu v Bansku, kde budeme mít připravenou polopenzi formou švédských stolů.

Zájezd je určen pokročilým skialpinistům, kteří již mají na skialpech něco odchozeno a kteří s jistotou zvládají výstup i sjezd ve volném terénu. Čekají nás jednodenní skialpové túry v nádherných zimních horách. Výstupy i sjezdy jsou vedeny v převážně volném terénu, s proměnlivou strukturou sněhu. Na túrách strávíme denně 6-7 hodin, včetně přestávek na odpočinek a kochání se zimní přírodou. Zdoláme při nich převýšení v rozmezí 500-1100 m nahoru a 500-1700 m dolů. Na skialpové túry budeme vyrážet nalehko. Průvodce vám poradí s pohybem v zimním terénu a vysvětlí vám, jaká případná nebezpečí skýtají zimní hory. Kterýkoli den je možné si místo skialpové túry koupit skipas a věnovat se lyžování a freeridu v dosahu sjezdovek. Dopravu a ubytování v Bansku budeme mít společnou se zájezdem lyžařů a sněžničářů.

Program zájezdu

  • 1. den: Odjezd kolem 20 hod z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska a Srbska.
  • 2. den: Příjezd do Banska v pohoří Pirin, ubytování a seznámení se s vyhlášenými místními hospůdkami a mechanami.
  • 3. den: Výjezd auty nad Bansko. První výšlap na skialpech - na plošinu ve výšce 2450 m a za dobrých podmínek až na vrchol Tsamomogilski chal (2681 m). Sjezd po bývalé červené sjezdovce s panoramatickými výhledy na celé lyžařské středisko i pohoří Rila do údolí a dále až do Banska. (6 hod, ↑ 850 - 1100 m, ↓ 1450 - 1700 m)
  • 4. den: Výjezd taxíkem na chatu Goce Delčev a lanovkou na horskou chatu Bezbog (2240 m) v bohem zapomenutém kraji. Skialpový výstup na vrchol Bezbog (2649 m) se super výhledem a dle podmínek na hřeben směrem k vrcholu Poležan (2851 m). Sjezd dolů až k chatě Goce Delčev. (5 hod, ↑ 450-600 m, ↓ 1200-1350 m)
  • 5. den: Ranní výjezd auty do údolí pod Vichren. Výstup na skialpech kolem chaty Banderica a Vichren do doliny s Banderiški jezery nebo k Muratovu jezeru, dle sněhových podmínek až na Chvojnati vrch (2635 m) s fantastickou pyramidou nejvyšší hory Vichren přímo naproti jako na dlani. Sjezd až do Banska. (6 hod, ↑ 1000 m, ↓ 1600 m)
  • 6. den: Výjezd lanovkou na chatu Bezbog. Silvestrovská skialpová túra z chaty k Popovu jezeru až na skvělý výhledový vrchol Džano (2668 m) (5-7 hod, ↑ 450-750 m, ↓ 450-750 m). Večer společná oslava příchodu nového roku.
  • 7. den: Možnost lyžování na špičkových sjezdovkách v Bansku nebo skialpová túra či zasloužený relax v termálech ve vsi Dobriniště a prohlídka historického centra Banska. Večerní odjezd, noční přejezd přes Srbsko a Maďarsko.
  • 8. den: Návrat přes Bratislavu do Brna kolem poledne.

Ubytování

5x v hotelu Maria-Antoaneta Residence v Bansku ve 2-4lůžkových pokojích a apartmánech. Všechny pokoje i apartmány mají vlastní sociální zařízení, některé pokoje mají vlastní kuchyňský kout a balkón. Součástí hotelu je příjemná restaurace a lobby s možností posezení u krbu. Hotel je situován v klidném prostředí na jižním okraji města poblíž obchodů s lyžařským vybavením, kaváren a supermarketů. Hotel leží asi 400 m od gondoly a 1,5 km od centra. Na hotelu je wi-fi zdarma, bazén, sauna a lyžárna.

Stravování

Každý den budeme mít v hotelu připravenou polopenzi formou švédských stolů. Na snídani jsou v nabídce salámy, sýry, vajíčka, párky, zelenina, ovoce, jogurty, müsli, čaj, káva. Na večeři pak výběr ze 3 jídel, která se denně obměňují, dále polévka, zeleninový salát, olivy, dresingy, dezerty, džus, voda, káva, čaj, víno, pivo. Nevozte si jídlo z domova (snad jen něco málo na obědy nebo svačiny, ke konci skialpových túr bude možné se občerstvit na chatách Vichren a Bezbog), protože na tomto zájezdu hladem trpět nebudete! Ceny jídel v restauracích, na horských chatách mimo středisko a potravin v obchodech jsou stejné nebo nižší než v ČR (pivo 2-4 Lv, polévky 3-5 Lv, jídlo 8-15 Lv, šopský salát 3-8 Lv), výběr a kvalita jídel je překvapující. Bulharsko je, co se týče jídla, nejlepší balkánskou zemí.

Další informace k zájezdu

Nástupní místa: Brno, Bratislava

Cestovní doklady: platný cestovní pas nebo občanský průkaz se strojově čitelnými údaji.

Nutná výbava: Skialpový set (skialpové lyže, pásy, boty, přilba), hole vhodné na skialp, lavinový set (lavinový vyhledávač - pípák, lavinová sonda a sněhová lopata). Lavinovou výbavu vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Vybavení na skialpy si můžete zapůjčit v komerčních půjčovnách.

Bulharsko: skialp na Pirinu - videosestřih ze zájezdu z února 2021:

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3 - 4

Zájezd je určen milovníkům horských terénů, kteří chtějí vyrazit do hor i v zimě a užít si krásné sjezdy v bezpečném, ale zároveň pro běžné lyžaře nedostupném, terénu. Výstupy i sjezdy jsou vedeny v převážně volném terénu s proměnlivou strukturou sněhu. Na túrách strávíme denně 6-7 hodin včetně přestávek na odpočinek a kochání se nádhernou zimní přírodou. Zdoláme při nich převýšení v rozmezí 500-1100 m nahoru a 500-1700 m dolů. Na skialpové túry budeme vyrážet nalehko. Průvodce vám poradí s pohybem v zimním terénu a vysvětlí vám, jaká případná nebezpečí skýtají zimní hory.

Silvestr v Bulharsku na skialpech

Silvestr v Bulharsku na skialpech

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Bulharsko - skialp na Rile a Pirinu (letecky)

skialp v nejkrásnějších bulharských pohořích Rila a Pirin