Silvestr v Bulharsku na skialpech

Skialpové túry v pohoří Pirin s oslavou Silvestra na horské chatě

Bulharské pohoří Pirin je jak stvořené pro zimní sportovní aktivity jako je skialpinismus a freeride. Náš zájezd je určen milovníkům zimních horských terénů, kteří si chtějí užít krásné sjezdy v bezpečném, ale zároveň pro běžné lyžaře nedostupném terénu. První část zájezdu se budeme pohybovat v okolí lyžařského střediska Bansko, v jehož historickém centru najdete na 120 památek z původní zástavby, a které nabízí spousty tradičních vinárniček s možností jídla (mechan) s přívětivou bulharskou atmosférou. Ráno na hotelu budeme mít připravenou snídani a na večeři si můžeme zajít na skvělou místní kuchyni do jedné z mnoha restaurací ve městě. Další 3 noci včetně té silvestrovské se společnou oslavou příchodu nového roku strávíme na horské chatě Bezbog ve výšce nad 2200 m, mimo civilizaci a budeme si zde užívat pravé horské atmosféry a vysokých vrcholků hor téměř na dosah. Dokonale prozkoumáme okolí obou míst a podle sněhových a povětrnostních podmínek se pokusíme i o výstupy na dostupné výhledové vrcholy Tsamomogilski Chal, Todorka, Bezbog a Džano, odkud shlédneme panorama zasněžených drsnějších pirinských hor. Na závěr zregenerujeme ve vsi Dobriniště v místních moderních nebo starších tureckých termálech.

Čekají nás jednodenní skialpové túry v nádherných zimních horách. Výstupy i sjezdy jsou vedeny v převážně volném terénu, s proměnlivou strukturou sněhu. Na túrách strávíme denně 6-7 hodin, včetně přestávek na odpočinek a kochání se zimní přírodou. Zdoláme při nich převýšení v rozmezí 500-1100 m nahoru a 500-1700 m dolů. Na skialpové túry budeme vyrážet nalehko. Průvodce vám poradí s pohybem v zimním terénu a vysvětlí vám, jaká případná nebezpečí skýtají zimní hory. Kterýkoli den je možné si místo skialpové túry koupit skipas a věnovat se lyžování a freeridu v dosahu sjezdovek. Dopravu a ubytování v Bansku budeme mít společnou se zájezdem lyžařů, se zájezdem sněžničářů budeme bydlet i na stejné horské chatě.

Cesta do Bulharska a zpět není podmíněna covid testem ani karanténou.

Program zájezdu

 • 1. den: Odjezd kolem 20 hod z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska a Srbska.
 • 2. den: Příjezd do Banska v pohoří Pirin, ubytování a seznámení se s vyhlášenými místními hospůdkami a mechanami.
 • 3. den: Výjezd auty nad Bansko. První výšlap na skialpech - na plošinu ve výšce 2450 m a za dobrých podmínek až na vrchol Tsamomogilski chal (2681 m). Sjezd po bývalé červené sjezdovce s panoramatickými výhledy na celé lyžařské středisko i pohoří Rila do údolí a dále až do Banska. (6 hod, ↑ 850 - 1100 m, ↓ 1450 - 1700 m)
 • 4. den: Lyžování na špičkových sjezdovkách v Bansku či freeride na neupravovaných sjezdovkách a v přilehlých lesíčcích. Možnost krátkého výstupu na skvělý výhledový vrchol Todorka (2746 m) ležící necelých 150 výškových metrů od horní stanice lanovky.
 • 5. den: Výjezd busem na chatu Goce Delčev a lanovkou na horskou chatu Bezbog (2240 m) v bohem zapomenutém kraji. Ubytování na 3 noci na chatě. Skialpový výstup na vrchol Bezbog (2649 m) se super výhledem a dle podmínek na hřeben směrem k vrcholu Poležan (2851 m). (4 hod, ↑ 450-600 m, ↓ 450-600 m)
 • 6. den: Skialpová túra z chaty k Popovu jezeru a až na skvělý výhledový vrchol Džano (2668 m) (5-7 hod, ↑ 450-750 m, ↓ 450-750 m). V noci společná oslava příchodu nového roku v jedinečném prostředí horské chaty.
 • 7.den: Novoroční skialpová túra na hřeben Kralev dvor (2600 m), sjíždění svahů v okolí. (6 hod, ↑ 700 m, ↓ 700 m)
 • 8. den: Lesní sjezd k chatě Goce Delčev (1 hod, ↓ 750 m). Ve vsi Dobriniště zasloužený relax v termálech. Návrat do Banska, podvečerní odjezd, noční přejezd přes Srbsko a Maďarsko.
 • 9. den: Návrat přes Bratislavu do Brna kolem poledne.

Ubytování

3x v hotelu v Bansku a 3x na horské chatě Bezbog v pohoří Pirin. V hotelu spíme ve 2-4 lůžkových pokojích a apartmánech, všechny pokoje a apartmány mají vlastní sociální zařízení, vlastní kuchyňský kout a balkón. Na hotelu je wi-fi zdarma. V ceně je i využití sauny a wellness v jiném blízkém hotelu. Hotel leží asi 500 m od centra Banska. V horské chatě Bezbog spíme ve společných turistických pokojích se 2 dvoupatrovými postelemi, společné sprchy a WC jsou na chodbě.

Stravování

V hotelu v Bansku dostaneme snídani formou bufetu, případně je možné si objednat i individuální snídani. Na večeři si v Bansku zajdeme do jedné z mnoha místních hospůdek na výborné bulharské speciality. V době pobytu na horské chatě si zakoupíte snídani i večeři dle vlastního výběru. Na chatě Bezbog vaří 3-4 druhy polévek denně, obvykle více jak 5 pokrmů jako hlavní jídlo (místní specialitou je nabídka čerstvých pstruhů, dále bývají karbanátky, stejky, šopský salát, ...), dezerty. Na snídani bývá možnost dát si omelety, toasty či pečivo s balkánským sýrem a s džemem, kávu, čaj. Ceny jídel v restauracích a na horských chatách a potravin v obchodech jsou stejné nebo nižší než v ČR (pivo 1,5-3 Lv, polévky 3-5 Lv, jídlo 5-15 Lv, šopský salát 3-6 Lv), výběr a kvalita jídel je překvapující. Bulharsko je, co se týče jídla, nejlepší balkánskou zemí. Na cca 4 celodenní túry je třeba vlastní studený oběd. Nevozte si příliš jídla z domova (vezměte si jen základ na zmíněné 4 studené obědy a případně energetické svačiny na túry, pečivo dokoupíte na místě).

Další informace k zájezdu

Nástupní místa: Brno, Bratislava

Cestovní doklady: platný cestovní pas nebo občanský průkaz se strojově čitelnými údaji.

Nutná výbava: Skialpový set (skialpové lyže, pásy, boty, přilba), hole vhodné na skialp, lavinový set (lavinový vyhledávač - pípák, lavinová sonda a sněhová lopata). Lavinovou výbavu vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Vybavení na skialpy si můžete zapůjčit v komerčních půjčovnách.

Silvestr v Bulharsku na skialpech

Silvestr v Bulharsku na skialpech

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Skialp v Rauris

Túry s výhledem na Grossglockner (Rakousko)

Makedonie na skialpech

Skialpové túry a freeride na Popově Šapce a Pelisteru

Bosna a Hercegovina na skialpech

Skialpové túry a freeride v pohořích Bjelašnica a Visočica

Karavanky - skialp ve Slovinsku

Zimní túry na pomezí Rakouska a Slovinska

Skialp v Zakarpatské Ukrajině

Skialpové túry v Ukrajinských Karpatech