Silvestr v Bulharsku na sněžnicích

Sněžnicové túry v pohoří Pirin s oslavou Silvestra na horské chatě

Na sněžnicích si užijeme zimní krásy atraktivního bulharského pohoří Pirin. Na túry budeme vyrážet nejprve z lyžařského střediska Bansko, v jehož historickém centru najdete na 120 památek z původní zástavby, a které nabízí spousty tradičních vinárniček s možností jídla (mechan) s přívětivou bulharskou atmosférou. Ráno na hotelu budeme mít připravenou snídani a na večeři si můžeme zajít na skvělou místní kuchyni do jedné z mnoha restaurací ve městě. Kdo bude chtít, může se 3. či 4. den věnovat i lyžování nebo snowboardingu ve špičkovém středisku Bansko, ať už s vlastním nebo vypůjčeným vybavením. Další 3 noci včetně té silvestrovské se společnou oslavou příchodu nového roku strávíme v unikátním prostředí horské chaty Bezbog ve výšce nad 2200 m, mimo civilizaci, kde si budeme užívat horské sněžnicové dobrodružství. Prochodíme okolí obou míst - na sněžnicích nás čekají túry mírnějšími terény do dolin s horskými jezery a dle sněhových a povětrnostních podmínek se pokusíme i o výstupy na dostupné výhledové vrcholy Chvojnati vrch, Bezbog a Džano, odkud shlédneme panorama zasněžených drsnějších pirinských hor. Na závěr zregenerujeme ve vsi Dobriniště v místních moderních nebo starších tureckých termálech.

Čekají nás středně náročné jednodenní túry v zimních horách. Túry lze absolvovat s menším batohem, do kterého se vejde svačina, termoska s čajem a potřebné zimní vybavení na jeden den. Náročnost hodně ovlivní počasí, teploty a aktuální stav sněhové pokrývky - podle toho budeme túry případně uzpůsobovat. Na túrách strávíme obvykle okolo 5-7 hodin včetně přestávek. Překonávané převýšení bude nejčastěji 400 - 750 m ve stoupání a totéž v klesání. Dopravu a ubytování v Bansku budeme mít společnou se zájezdem lyžařů, se zájezdem skialpinistů budeme bydlet i na stejné horské chatě. Velikost naší skupinky bude cca do 10 osob.

POHYB NA SNĚŽNICÍCH - Průvodce vám poradí ohledně správného a účelného využití sněžnic v zimní turistice v různorodém terénu. Vyzkoušíte si chůzi v mírně zvlněném terénu i v prudkých svazích, přímo do kopce i z kopce, traverz svahem. Dle počasí můžete otestovat také chůzi po vymrzlých větrných hřebenech a ve žlebech zaplněných hlubokým prašanem. Zájezd vám nabídne kromě přátelské atmosféry menšího kolektivu stejných horských nadšenců i zkušeného průvodce, který vám poskytne jistotu v situacích a místech, kde byste si sami nemuseli vědět rady. Obzvlášť pokud se zimními podmínkami nemáte zkušenosti, ale rádi byste podnikali horské túry i v zimě.
LAVINOVÝ KURZ - Průvodce vám vysvětlí základy bezpečnosti pohybu v zimním horském terénu. Seznámí vás s používáním lavinového setu, který je nedílnou součástí výstroje každého člena horské výpravy.

Cesta do Bulharska a zpět není podmíněna covid testem ani karanténou.

Program zájezdu

 • 1. den: Odjezd kolem 20 hod z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska a Srbska.
 • 2. den: Příjezd do Banska v pohoří Pirin, ubytování a seznámení se s vyhlášenými místními hospůdkami a mechanami.
 • 3. den: Výjezd auty nad Bansko. Úvodní sněžnicová túra údolím k chatě Demjanica (1900 m), posezení na chatě. Dle chuti a sil zájemci výstup dál nad horní hranici lesa k jezerům Vasilaški (2130 m - 2220 m). Návrat přes chatu stejnou cestou zpět. (5-7 hod, ↑ 400-750 m, ↓ 400-750 m)
 • 4. den: Výjezd auty do údolí pod Vichren. Na sněžnicích výstup k chatě Vichren (1955 m) s možnou zastávkou a dále do krásného horského údolí s Banderiški jezery (6 hod, ↑ 700 m, ↓ 700 m). Dle povětrnostních podmínek možný pokus o náročnější výstup na Chvojnati vrch (2635 m) s fantastickou pyramidou nejvyšší hory Vichren ležící přímo nad námi. (+2 hod, ↑ +300 m, ↓ +300 m).
 • 5. den: Výjezd busem na chatu Goce Delčev a lanovkou na horskou chatu Bezbog (2240 m) v bohem zapomenutém kraji. Ubytování na 3 noci na chatě. Na sněžnicích výstup na vrchol Bezbog (2649 m) se super výhledem a dle podmínek na hřeben směrem k vrcholu Poležan. (4 hod, ↑ 450 m, ↓ 450 m)
 • 6. den: Sněžnicová túra z chaty k Popovu jezeru a dle sněhových podmínek náročněji až na skvělý výhledový vrchol Džano (2668 m) (5-7 hod, ↑ 450-750 m, ↓ 450-750 m). V noci společná oslava příchodu nového roku v jedinečném prostředí horské chaty.
 • 7. den: Novoroční sněžnicová túra ke Kremenským jezerům. (6 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m)
 • 8. den: Lesní sestup k chatě Goce Delčev (2 hod, ↓ 750 m). Ve vsi Dobriniště zasloužený relax v termálech. Návrat do Banska, podvečerní odjezd, noční přejezd přes Srbsko a Maďarsko.
 • 9. den: Návrat přes Bratislavu do Brna kolem poledne.

Ubytování

3x v hotelu v Bansku a 3x na horské chatě Bezbog v pohoří Pirin. V hotelu spíme ve 2-4 lůžkových pokojích a apartmánech, všechny pokoje a apartmány mají vlastní sociální zařízení, vlastní kuchyňský kout a balkón. Na hotelu je wi-fi zdarma. V ceně je i využití sauny a wellness v jiném blízkém hotelu. Hotel leží asi 500 m od centra Banska. V horské chatě Bezbog spíme ve společných turistických pokojích se 2 dvoupatrovými postelemi, společné sprchy a WC jsou na chodbě.

Stravování

V hotelu v Bansku dostaneme snídani formou bufetu, případně je možné si objednat i individuální snídani. Na večeři si v Bansku zajdeme do jedné z mnoha místních hospůdek na výborné bulharské speciality. V době pobytu na horské chatě si zakoupíte snídani i večeři dle vlastního výběru. Na chatě Bezbog vaří 3-4 druhy polévek denně, obvykle více jak 5 pokrmů jako hlavní jídlo (místní specialitou je nabídka čerstvých pstruhů, dále bývají karbanátky, stejky, šopský salát, ...), dezerty. Na snídani bývá možnost dát si omelety, toasty či pečivo s balkánským sýrem a s džemem, kávu, čaj. Ceny jídel v restauracích a na horských chatách a potravin v obchodech jsou stejné nebo nižší než v ČR (pivo 1,5-3 Lv, polévky 3-5 Lv, jídlo 5-15 Lv, šopský salát 3-6 Lv), výběr a kvalita jídel je překvapující. Bulharsko je, co se týče jídla, nejlepší balkánskou zemí. Na cca 4 celodenní túry je třeba vlastní studený oběd. Nevozte si příliš jídla z domova (vezměte si jen základ na zmíněné 4 studené obědy a případně energetické svačiny na túry, pečivo dokoupíte na místě).

Další informace k zájezdu

Nástupní místa: Brno, Bratislava

Cestovní doklady: platný cestovní pas nebo občanský průkaz se strojově čitelnými údaji.

Nutná výbava: Sněžnice se zvedací patou a s drapáky, turistické teleskopické hole se sněhovými kotouči, lavinový set (lavinový vyhledávač - pípák, sonda, lopata). Sněžnice a lavinovou výbavu vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny.

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3


Čekají nás středně náročné jednodenní túry v zimních horách. Túry lze absolvovat s menším batohem, do kterého se vejde svačina, termoska s čajem a potřebné zimní vybavení na jeden den. Náročnost hodně ovlivní počasí, teploty a aktuální stav sněhové pokrývky - podle toho budeme túry přizpůsobovat. Na túrách strávíme obvykle okolo 5-7 hodin včetně přestávek. Překonávané převýšení bude nejčastěji 400-750 m ve stoupání a totéž v klesání. O něco náročnější je jak časově, tak převýšením případný výstup na Chvojnati vrch 4. den. Všechny túry lze zkracovat, jdeme vždy po stejné cestě tam i zpět, tedy bude možné si náročnost zvolit individuálně. Během túry 3. a 4. den je možné posedět na chatě, která leží po cestě. Budeme chodit převážně po značených stezkách, v Pirinu je na většině stezek kvalitní zimní tyčové značení.

Silvestr v Bulharsku na sněžnicích

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Ukrajina - zimní turistika na sněžnicích

Pohodové túry na sněžnicích v Ukrajinských Karpatech

Silvestr v Černé Hoře na sněžnicích

Pohodové túry na sněžnicích v pohoří Durmitor a Bjelasica

Malá Fatra - kurz pohybu na sněžnicích

Vrátna Dolina, Velký Rozsutec a další (Slovensko)

Kurz pohybu na sněžnicích

Hrubý Jeseník – Praděd, osada Vidly a blízké okolí