Silvestr v Bulharsku na sněžnicích

Sněžnicové túry v pohoří Pirin s oslavou Silvestra v Bansku

Na sněžnicích si užijeme zimní krásy bulharského pohoří Pirin. Na túry budeme vyrážet z lyžařského střediska Bansko nebo od horní stanice lanovky u horské chaty Bezbog ve výšce 2200 m. Na sněžnicích absolvujeme túry mírnějšími terény dolin s horskými jezery a dle sněhových a povětrnostních podmínek se pokusíme i o výstupy na dostupné výhledové vrcholy Chvojnati vrch (2635 m), Bezbog (2649 m) a Džano (2668 m). Na závěr zregenerujeme ve vsi Dobriniště v místních moderních nebo starších tureckých minerálních lázních. Ubytováni budeme v hotelu v Bansku, kde nám připraví chutnou polopenzi. V historickém centru Banska najdete na 120 památek z původní zástavby, které nabízí spousty tradičních vinárniček s možností jídla (mechan) s přívětivou bulharskou atmosférou.

Čekají nás středně náročné jednodenní túry v zimních horách. Túry lze absolvovat s menším batohem, do kterého se vejde svačina, termoska s čajem a potřebné zimní vybavení na jeden den. Náročnost hodně ovlivní počasí, teploty a aktuální stav sněhové pokrývky - podle toho budeme túry případně uzpůsobovat. Na túrách strávíme obvykle okolo 5-7 hodin včetně přestávek. Překonávané převýšení bude nejčastěji 400 - 750 m ve stoupání a totéž v klesání. Kdo bude chtít, může se 7. den (a případně i další dny) věnovat i lyžování či snowboardingu ve špičkovém středisku Bansko, ať už s vlastním nebo vypůjčeným vybavením. Dopravu a ubytování v Bansku budeme mít společnou se zájezdem lyžařů a skialpinistů. Velikost naší skupinky bude cca do 10 osob.

POHYB NA SNĚŽNICÍCH - Průvodce vám poradí ohledně správného a účelného využití sněžnic v zimní turistice v různorodém terénu. Vyzkoušíte si chůzi v mírně zvlněném terénu i v prudkých svazích, přímo do kopce i z kopce, traverz svahem. Dle počasí můžete otestovat také chůzi po vymrzlých větrných hřebenech a ve žlebech zaplněných hlubokým prašanem. Zájezd vám nabídne kromě přátelské atmosféry menšího kolektivu stejných horských nadšenců i zkušeného průvodce, který vám poskytne jistotu v situacích a místech, kde byste si sami nemuseli vědět rady. Obzvlášť pokud se zimními podmínkami nemáte zkušenosti, ale rádi byste podnikali horské túry i v zimě.

LAVINOVÝ KURZ - Průvodce vám vysvětlí základy bezpečnosti pohybu v zimním horském terénu. Seznámí vás s používáním lavinového setu, který je nedílnou součástí výstroje každého člena horské výpravy.

Program zájezdu

  • 1. den: Odjezd kolem 20 hod z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska a Srbska.
  • 2. den: Příjezd do Banska v pohoří Pirin, ubytování a seznámení se s vyhlášenými místními hospůdkami a mechanami.
  • 3. den: Výjezd auty nad Bansko. Úvodní sněžnicová túra údolím k chatě Demjanica (1900 m), posezení na chatě. Dle chuti a sil zájemců výstup dál nad horní hranici lesa k jezerům Vasilaški (2130 m - 2220 m). Návrat přes chatu stejnou cestou zpět. (5-7 hod, ↑ 400-750 m, ↓ 400-750 m)
  • 4. den: Výjezd busem nebo taxíky na chatu Goce Delčev a lanovkou na horskou chatu Bezbog (2240 m) v bohem zapomenutém kraji. Na sněžnicích výstup na vrchol Bezbog (2649 m) se super výhledem a dle podmínek na hřeben směrem k vrcholu Poležan (4 hod, ↑ 450 m, ↓ 450 m). Návrat lanovkou a busem do Banska.
  • 5. den: Výjezd auty do údolí pod Vichren. Na sněžnicích výstup k chatě Vichren (1955 m) s možnou zastávkou a dále do krásného horského údolí s Banderiški jezery (6 hod, ↑ 700 m, ↓ 700 m). Dle povětrnostních podmínek možný pokus o náročnější výstup na Chvojnati vrch (2635 m) s fantastickou pyramidou nejvyšší hory Vichren ležící přímo nad námi (+2 hod, ↑ +300 m, ↓ +300 m).
  • 6. den: Výjezd lanovkou na chatu Bezbog. Sněžnicová túra k Popovu jezeru a dle sněhových podmínek náročněji až na skvělý výhledový vrchol Džano (2668 m) (5-7 hod, ↑ 450-750 m, ↓ 450-750 m). Lanovkou dolů a zpět do Banska. Večer společná oslava příchodu nového roku.
  • 7. den: Možnost lyžování na špičkových sjezdovkách v Bansku nebo kratší sněžnicový výlet v okolí či zasloužený relax v termálech ve vsi Dobriniště a prohlídka historického centra Banska. Večerní odjezd, noční přejezd přes Srbsko a Maďarsko.
  • 8. den: Návrat přes Bratislavu do Brna kolem poledne.

Ubytování

5x v hotelu Maria-Antoaneta Residence v Bansku ve 2-4lůžkových pokojích a apartmánech. Všechny pokoje a apartmány mají vlastní sociální zařízení, některé pokoje mají vlastní kuchyňský kout a balkón. Součástí hotelu je příjemná restaurace a lobby s možností posezení u krbu. Hotel je situován v klidném prostředí na jižním okraji města poblíž obchodů s lyžařským vybavením, kaváren a supermarketů. Hotel leží asi 400 m od gondoly a 1,5 km od centra. Na hotelu je wi-fi zdarma, bazén, sauna a lyžárna.

Stravování

Každý den budeme mít v hotelu připravenou polopenzi formou švédských stolů. Na snídani jsou v nabídce salámy, sýry, vajíčka, párky, zelenina, ovoce, jogurty, müsli, čaj, káva. Na večeři pak výběr ze 3 jídel, která se denně obměňují, dále polévka, zeleninový salát, olivy, dresingy, dezerty, džus, voda, káva, čaj, víno, pivo. Nevozte si jídlo z domova (snad jen něco málo na obědy nebo svačiny, ke konci túr bude možné se občerstvit na chatách Vichren a Bezbog), protože na tomto zájezdu hladem trpět nebudete! Ceny jídel v restauracích, na horských chatách mimo středisko a potravin v obchodech jsou stejné nebo nižší než v ČR (pivo 2-4 Lv, polévky 3-5 Lv, jídlo 8-15 Lv, šopský salát 3-8 Lv), výběr a kvalita jídel je překvapující. Bulharsko je, co se týče jídla, nejlepší balkánskou zemí.

Další informace k zájezdu

Nástupní místa: Brno, Bratislava

Cestovní doklady: platný cestovní pas nebo občanský průkaz se strojově čitelnými údaji.

Nutná výbava: Sněžnice se zvedací patou a s drapáky, turistické teleskopické hole se sněhovými kotouči, lavinový set (lavinový vyhledávač - pípák, sonda, lopata). Sněžnice a lavinovou výbavu vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny.

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3


Čekají nás středně náročné jednodenní sněžnicové túry v zimních horách. Túry lze absolvovat s menším batohem, do kterého se vejde svačina, termoska s čajem a potřebné zimní vybavení na jeden den. Náročnost hodně ovlivní počasí, teploty a aktuální stav sněhové pokrývky - podle toho budeme túry přizpůsobovat. Na túrách strávíme obvykle okolo 5-7 hodin včetně přestávek. Překonávané převýšení bude nejčastěji 400-750 m ve stoupání a totéž v klesání. O něco náročnější je jak časově, tak převýšením případný výstup na Chvojnati vrch 5. den. Všechny túry lze zkracovat, jdeme vždy po stejné cestě tam i zpět, tedy bude možné si náročnost zvolit individuálně. Během túr je možné posedět na chatě, která leží po cestě. Budeme chodit převážně po značených stezkách, na některých úsecích je zimní tyčové značení.

Silvestr v Bulharsku na sněžnicích