Černá Hora na sněžnicích

Jednodenní sněžnicové túry v pohoří Durmitor a Bjelasica

Jednodenní sněžnicové túry ve dvou nejznámějších pohořích Černé Hory nás zavedou do nádherné zimní krajiny skalnatých štítů, hlubokých údolí i pozvolných hřebenů v národních parcích Durmitor a Bjelasica. Centrální část pohoří Durmitor nabízí omezené možnosti pro sněžnicové túry, protože svahy jsou příliš strmé a vhodnější spíše pro mačky a cepín. My se ale vydáme do jeho blízkého okolí, kde jsou svahy mírnější a vhodné pro sněžnice (náročnost podrobněji). Druhou část programu strávíme na odlesněných hřebenech pohoří Bjelasica mezi zaoblenými kopci a jezery. Tento zájezd je určen všem milovníkům zimní přírody, kteří se chtějí v chladných dnech vypravit do zasněžených hor, ale přitom dávají přednost pohodlnému ubytování v hotelovém pokoji.

Ubytováni budeme 2 dny v Žabljaku v nejznámějším černohorském pohoří Durmitor a 3 dny v Kolašinu pod pohořím Bjelasica. V Žabljaku i v Kolašinu dostaneme místní snídani a na večeři si zajdeme do některé z mnoha restaurací. Velikost skupiny bývá obvykle do 15 osob. Dopravu i ubytování budeme mít společné se zájezdem Černá Hora na skialpech a Černá Hora - lyžování v Durmitoru a Bjelasici.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 19 hod z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska a Srbska.
  • 2. den: Příjezd do Černé Hory a ubytování v městečku Žabljak. Seznámení se s Žabljakem, hospůdkami a místní skvělou kuchyní.
  • 3. den: Kolem Crna jezera (1416 m) k salaším Katun Nova Lokvice (1700 m) do centra Durmitoru a sestup zpět do Žabljaku (1450 m). (7 hod, ↔ 15 km, ↑ 650 m, ↓ 650 m)
  • 4. den: Podle sněhových podmínek túra ke stolové hoře Crvena Greda (2164 m), nejsevernější dominantě pohoří Durmitor s dalekými výhledy na centrální část Durmitoru a pláně Sinjajeviny (7 hod, ↔ 14 km, ↑ 650 m, ↓ 650 m). Přejezd do Kolašinu a ubytování se v hotelu.
  • 5. den: Výstup z parkoviště, z lyžařského střediska Jezerine (1425 m) k salaším Katun Vranjak (1750 m) a dále po odlesněném hřebeni na vrcholy Troglava (2072 m) a Zekova Glava (2122 m) s fantastickými výhledy na hřebeny pohoří Bjelasica a území národního parku Biogradska Gora. (8 hod, ↔ 17 km, ↑ 750 m, ↓ 750m)
  • 6. den: Z Jezerine (1425 m) lanovkou na Čupovi (1885 m), výstup na vrchol Ključ (1973 m). Sestup po hřebeni do Kolašinu (917 m). (7 hod, ↔ 16 km, ↑ 150 m, ↓ 1100 m)
  • 7. den: Výjezd lanovkou k vrcholu Troglava a poté kratší túra po hřebení Kordelj zakončená sestupem do údolí (4-5 hod, ↔ 10 km, ↑ 150 m, ↓ 500 m). Noční přejezd Srbska a Maďarska.
  • 8. den: Příjezd do Brna v odpoledních hodinách (do cca 14 hod).

Ubytování

2x v Žabljaku a 3x v Kolašinu. V Žabljaku (2 km od centra) v hotelu ve 2-4lůžkových pokojích s koupelnou a WC. V Kolašinu (300 m od centra) ve 2-3lůžkových pokojích v hotelu Čile nebo ve 2-4lůžkových apartmánech. Pokoje mají vlastní sociální zařízení, apartmány je mají společné pro více pokojů. Ubytování ve 2lůžkovém pokoji se samostatnou koupelnou a WC garantujeme za příplatek 600 Kč/os., zájem o něj uveďte v přihlášce. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

Společné místní snídaně. V obou ubytováních jsou snídaně podávány formou bufetu (čaj, káva, pečivo, máslo, džem, sýr, salám, jogurt, zelenina nebo ovoce). Večeři si můžeme dát v hotelové restauraci, nebo si zajdeme do některé z osvědčených restaurací v centru, další jídlo vlastní. Ceny potravin v obchodech jsou podobné nebo nižší než u nás. Ceny v restauracích jsou závislé od konkrétního místa - v menších hospůdkách jsou ceny srovnatelné s ČR, u sjezdovek a v novějších restauracích bývají ceny o něco vyšší. Jídlo není potřeba vézt z ČR, vše lze dokoupit na místě v mnoha místních obchodech (rozhodně doporučujeme místní pršut!). Denně je možnost nákupu v obchodech.

Další informace k zájezdu

Nástupní místa: Brno, Bratislava

Nutná výbava: sněžnice se zvedací patou a drapáky, turistické teleskopické hole se sněhovými kotouči, kvalitní nesmeky, lavinový set (lavinový vyhledávač - pípák, sonda, lopata). Sněžnice a lavinovou výbavu vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení atd.)

Černá Hora na sněžnicích

Černá Hora na sněžnicích