Etiopie - nejbizarnější kmeny Afriky

 

Termíny zájezdů

Náročnost: 1

 
 • Termín
 • Délka
 • Cena
 • Obj.číslo
 •  
 • Rezervace
 • Přihláška
 • 27.11.2016 - 10.12.2016
 • 14 dní
 • 63000 Kč
 • 954
 •  
 •  
 •  

Na několika posledních místech naší planety žijí i v dnešní době národy patřící do věků pradávné minulosti. Doba kamenná se stýká s civilizací 21. století. Etiopské kmeny v povodí řeky Omo jsou těmi nejexotičtějšími v celosvětovém měřítku: Mursiové s terakotovými talířky ve rtech, Karové s pomalovanými těly, Hamarové s fantastickými účesy z barevné hlinky a tuku, Arborové s mohutnými barevnými korály na krku, Dasanečové z ubohých chýší, ... Jsou chudí a šťastní, nebo je to mýtus vytvořený naší vyspělou civilizací?

Na unikátní expedici na divoký jih Etiopie dostanete odpovědi i na tyto otázky. Poznáme tvrdou africkou realitu, šokující postavení žen a mužů ve společnosti, uvidíme krásu, prach i bídu Etiopie. Ty nejautentičtější záběry uděláme na pestrých afrických trzích, a budeme-li mít štěstí, tak i na neuvěřitelné slavnosti vstupu do dospělosti „Skákání přes býky“, která jako by patřila ještě do dob Holuba. Budeme se divit skoro všemu - těžkým ozdobným obručím žen, které kryje většinou jen kozí kůže a nahoře chodí stále bez, kalašnikovům věčně odpočívajících mužů, kteří ve stínu na svých sedátkách rozvíjí společenské kontakty, angličtině malých dětí - všechny umí natáhnout ruku a říct „money“, „pen“ nebo „bonbon“. Pozadí bizarní etiopské kultuře tvoří exotická africká příroda - riftová jezera s hejny růžových plameňáků, bílých pelikánů, s krokodýli a hrochy, suchá savana s termitišti, v níž třeba zahlédneme zoborožce či antilopu kudu. V pustině jsou roztroušené kmenové vesnice, chýše a africké kruhové domky - tukuly. S jižní Etiopií se seznámíme detailně, stejně jako s místním nejrozšířenějším pokrmem - specifickou plackou „injera“ a zajímavým medovým vínem „tej“. Ke kmenům je možné si přidat bonus - návštěvu slavné Lalibely s fantastickými, ve skalách tesanými ortodoxními chrámy, u nichž v bílém rouchu zahalení věřící čekají na ranní modlitbu.

Jedná se o expedici do unikátní země za unikátními přírodními národy. Expedice je aktivně poznávací, relativně méně náročná po fyzické stránce, ovšem může být značně náročná po stránce psychické. Jako evropští turisté budeme všude středem mimořádného zájmu místních, s čímž je třeba se vyrovnat, stejně jako s africkými poměry a africkou realitou. Na celém jihu Etiopie a mezi kmeny se budeme pohybovat džípy s místními řidiči. Je třeba snést i trochu nepohodlí, které je však vykoupené životními zážitky. Etiopii nejenže poznáme, Etiopii prožijeme. Budeme navštěvovat fotogenické vesnice s chýšemi, vyjednávat o ceně fotek, vyrážet na kratší výpravy. Trvání expedice je dle vaší volby 14 nebo 17 dní. Expedici je možné spojit s fyzicky relativně náročnější akcí Hory Etiopie, na kterou naše akce navazuje a poznat tak zemi komplexně. Předpokládaný počet účastníků na akci je do 12 osob.

Program zájezdu

 • 1. den: Odlet z Prahy.
 • 2. den: Přílet do Addis Abeba. Start džípy. Riftová jezera Koka, Ziway, Abiata a kráterové jezero Shala - hejna marabu, ibisové a desetitisíce plameňáků. Dojezd do Awasy.
 • 3. den: Jezero Awasa s možností vidět hrochy. Atraktivní rybí trh. Trakaře na hliněných ulicích v Sodo. Vesnice s kruhovými domky z hlíny a klacků - tukuly. Dojezd do Arba Minch, 2 noci po sobě.
 • 4. den: Horská ves Dorze - unikátní architektura vysokých chýší z bambusu a ensetů (falešných banánovníků). Ve vsi Chencha bývá skvělý fotogenický trh. Jezero Chamo - na lodích k obrovským hejnům nádherných pelikánů. Crocodile Market - břeh, kde si dávají dostaveníčko krokodýli. Záliv s hrochy.
 • 5. den: Přejezd do Konso. Bizarní kaňon Gesergio vyerodovaný v červených hlínách. Konsové - první přitažlivý kmen. Zajímavá architektura opevněných vesnic s exotickými chýšemi. Túra z nejtradičnější vsi Macheke do Konsa, terasy s kasawou, sójou, cukrovou třtinou. První bližší setkání s kmenovou realitou.
 • 6. den: Trh v Key Afar kmene Bana - umírněnější podoba Hamarů. Pokračování do relativně civilizované Jinky - místo chýší „domky“ z kotovic. Pestré hemžení s trakaři se koná na místním polním letišti.
 • 7. den: Přes NP Mago s možným pozorováním antilop kudu, dik-diků či zoborožců za nejbizarnějším kmenem - Mursi. „Mimozemský zážitek“ s nazdobenými divochy - neuvěřitelné „ozdoby“ žen v podobě terakotových talířků ve rtech.
 • 8. den: Sobotní barevný trh v Dimeka, největší a jeden z nejpestřejších v oblasti. Přejezd do vsi Turmi - centra Hamarů, 4 noci po sobě. Hamaři, Hamarky a jejich vesnice s tukuly. Ženské účesy s copánky maštěnými máslem a barvenými červenou hlinkou. Vyšívané kozí kůže jako oděvy. Ocelové hřídele na krku jako symbol manželství. Těžké obruče na nohou. Dominantní muži ve stínu na svých dřevěných sedátkách, hůl či samopal, nádherné hlinkou barvené a tvrzené účesy.
 • 9. den: Savanou s termitišti do vesnice Kolcho nad řekou Omo. Jeden z vrcholů akce - přátelské etnikum Karo. Úžasně pomalovaná těla, bojovníci s kalašnikovy, volný průchod chýšovitou vesnicí se spižírnami na sorghum (obilninu).
 • 10. den: Pondělní trh Hamarů v Turmi. Červená hlinka v účesech, pot, vyšívané kozí kůže, nabízené kalabaše, ozdoby či sandály z pneumatik. Program uzpůsobíme trhovým dnům a případnému konání neuvěřitelné iniciační slavnosti Skákání přes býky. Afrika jako za časů Holuba.
 • 11. den: Nejdivočejší místa - prašné zapadlé Omorate na břehu hnědé řeky Omo, stáda koz u řeky. Vydlabankou na druhý břeh. Dokončují zde také most. Kmen Dasanečů. 21. století? Zde jsme na úrovni doby kamenné... Chýše z klacků a toho, co přinesla řeka. Mohutné korále žen, poprsí se neskrývá. Vršky od piva či kovové řemínky od hodinek jako ozdoby. Retní zátky.
 • 12. den: Suchou savanou do vesnice Arbore - ženy s barevnými korálky, nahoře bez, dole sukýnky z vydělávané kozí kůže, kované obruče na nohou. Pomalované obličeje dětí. Fantastické kopulovité chýše z rákosových snopů. Přejezd krajinou červených termitišť do Yabelo - přitažlivé skály s damany.
 • 13. den: Celodenní tranzit přes Awasu do Addis Abeby. Možné ukončení expedice a odlet do Evropy.
 • 14. den: Let a návrat do ČR.

 • Přídavek pro zájemce o delší pobyt v Etiopii:
 • 14. den: Let do Lalibely - nejslavnější destinace celé Etiopie. Prohlídka fantastických tesaných kostelů ve skále (UNESCO), detailní interiéry.
 • 15. den: Lalibela - ranní mše do bílých hábitů zahalených věřících. Dokončení prohlídky unikátních kostelů. Nejznámější kostel Bet Giyorgis úžasně vymodelovaný do tvaru kříže.
 • 16. den: Odlet do Addis Abeby. Let do Evropy.
 • 17. den: Let a návrat do ČR.
 • Váš zájem o prodlouženou verzi zájezdu uveďte prosím v přihlášce.

Ubytování a stravování na zájezdu

Ubytování: Levnější cestovatelské hotýlky, pokoje nejčastěji po dvou. Zejména v divočejší části Etiopie u kmenů je třeba snést i trochu nepohodlí, ubytování je jednodušší.

Stravování: Hradíte si sami - etiopská strava v restauracích, které jsou pro nás velmi levné. Snídaně bývají evropské (vejce s chlebem, čaj, ...). Na obědy či večeře je typická místní nakyslá placka - injera, která je chutná se zajímavou kaší tegabino nebo jako „collection“ se směsí zeleniny. Často jsou k mání i špagety nebo rýže s masem. V krámcích je omezený sortiment levného zboží.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Budeme se pohybovat džípy s místními řidiči. Mnohé hlavní cesty se v Etiopii již zpevnily, ale buďte připraveni i na nekvalitní a nezpevněné cesty.

Cestovní doklady a víza: K této cestě potřebujeme cestovní pas s platností minimálně o 6 měsíců přesahující dobu odletu z Etiopie. Do země jsou potřeba víza, která se vyřizují po příletu na letišti v Addis Abebě a platí 1 měsíc.

Očkování: Do Etiopie je nutné očkování proti žluté zimnici (ač není povinné, pouze pokud jste v posledních 6 dnech před příletem pobývali v místě s výskytem žluté zimnice), průkaz s potvrzením si vezměte s sebou. Dále je nezbytná minimálně cestovatelská klasika - očkování proti hepatitidě A a B a proti břišnímu tyfu. Také si zkontrolujte, zda máte platné očkování proti tetanu. V Etiopii je v nižších polohách, kde se budeme pohybovat, rozšířená malárie - nezbytná jsou antimalarika. Podrobné informace o očkování vám sdělí zdravotní ústavy a očkovací centra.

Průvodce: Průvodcem a garantem expedice je Antonín Hrabica, cestovatel a zkušený průvodce - 5 let úspěšně vedl vlastní CK, nyní se živí jako profesionální průvodce. Jezdí a provádí světem i Evropou, vede horské i poznávací akce. Odprůvodcoval již ke stovce zájezdů, procestoval 100 zemí na všech kontinentech, vystoupil na polovinu vrcholů "7 Summits" a "7 Volcanic Summits". Afriku navštívil již 7x. Průvodce rád zodpoví zájemcům o expedici jejich případné dotazy na emailu tonda(zavináč)alpina.cz a těší se na vás!

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, letenky, pojištění atd.), Etiopie - informace o zemi

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Cena zájezdu Etiopie - nejbizarnější kmeny Afriky

Cena 63000 Kč = 50000 Kč za zájezd + cca 13000 Kč za letenku z Evropy včetně tax (cena za letenku je pouze přibližná, může být o něco vyšší i nižší)
1. záloha = 10000 Kč (hradí se po přihlášení)
2. záloha = 13000 Kč (hradí se po dosažení min. počtu účastníků)

Cena 50000 Kč zahrnuje: dopravu džípy s místními řidiči, 11x ubytování v cestovatelských hotelech, českého průvodce, místní průvodce dle potřeby, vstupy do kmenových vesnic dle programu, loď na jezeře Chamo, informační materiály, pojištění CK proti úpadku

Cena 50000 Kč nezahrnuje: nutné výdaje: zpáteční letenku z Evropy do Addis Abeby (cca 13 tis. Kč včetně tax), vízový poplatek do Etiopie (50 USD, vyřízení na místě), stravu; volitelné výdaje: vstup na slavnost „Skákání přes býky“ nebo na hamarské tance (cca 300 birr), poplatky za focení osob (cca 1-5 birrů za foto), spropitné pro místní tým (řidič, průvodci); kurz: 1 ETB = 1,12 Kč, 1 USD = 22,04 ETB (listopad 2016)

Příplatek 15000 Kč za 3 dny v Lalibele navíc (14.-17. den) zahrnuje: zpáteční let Addis Abeba - Lalibela, 3x ubytování v cestovatelském hostelu (2x Lalibela, 1x Addis Abeba), českého průvodce, místního průvodce; nezahrnuje (cena z roku 2016): vstup do Lalibely (cca 55 USD)

 

Další podobné zájezdy:

Mongolsko - zemí kočovníků, jurt a koní


54200 Kč
Detail zájezdu

 • 25.07.-13.08.
Kilimanjaro, Mt. Meru a safari


89000 Kč
Detail zájezdu

 • 09.09.-22.09.
Trekking v Peru

Trekking v Peru

Andy - přechod NP Huascarán a Cordillery Huayhuash


61000 Kč
Detail zájezdu

 • 14.09.-02.10.
Maroko - Vysoký Atlas

Maroko - Vysoký Atlas

Vysoký Atlas, města Marrakéš a Fes a písečné duny Erg Chebi


30000 Kč
Detail zájezdu

 • 24.09.-07.10.
Laos a Kambodža


56000 Kč
Detail zájezdu

 • 11.11.-01.12.
 • 26.12.-15.01.
Hory Etiopie

Hory Etiopie

Exotické treky v pohořích Simien a Bale (Etiopie)


56000 Kč
Detail zájezdu

 • 17.11.-03.12.
Kilimanjaro, Mt. Meru a safari komfortněji

Kilimanjaro, Mt. Meru a safari komfortněji

Výstup na střechu Afriky s noclehy na chatách (Tanzanie)


89000 Kč
Detail zájezdu

 • 13.01.-26.01.
 

Etiopie - nejbizarnější kmeny Afriky

Ve vesnici Arbore Večer v savaně Kruhové domky - tukuly Jezero Shala - plameňáci
 

Etiopie - nejbizarnější kmeny Afriky

Kmen Konso - sochy zemřelých Waka Jezero Chamo - pelikáni Kmen Mursi Hamarská iniciační slavnost Skákání přes býky Etiopie - sandály z pneumatik Placka injera s oblohou - nejčastější etiopské jídlo Spižírny kmene Karo u řeky Omo Malovaní členové kmene Karo Etiopie - život v ulicích Dívky ve vesnici Arbore Etiopský trh Kmen Mursi - rty bez terakotového talířku Lalibela - kostel Bet Giyorgis vytesaný do skály Jezera východní Afriky Na ulici v Addis Abeba Kmeny Etiopie Lalibela - mše Crocodile market na jezeře Chamo Hamarové - obřad Skákání přes býky Opice gueréza habešská Žena kmene Karo Etiopie - aktivní dovolená v Africe Chýše z bambusu a ensetů ve vesnici Dorze Kanoe Dasanečů na řece Omo Chýše Dasanečů Muži z kmene Karo
 
 

©2018 CK Alpina - zájezdy a dovolená | e-mail ck@alpina.cz | telefon +420 548 522 652 | mobil +420 777 257 462 | Ochrana osobních údajů | odkazy