Kilimanjaro, Mt. Meru a safari

Výstup na střechu Afriky s noclehy na chatách (Tanzanie)

Trekový zájezd do magické Afriky za exotikou vašich snů, za obrovskou zkušeností a velkými zážitky na černém kontinentu. Čeká nás aklimatizační výstup na atraktivní vrchol Mt. Meru (4566 m) s fantastickým pohledem na Ash Cone, mladý postranní sopečný kužel s vypreparovaným kráterem. Poté se vypravíme na Kilimanjaro (5895 m), nejvyšší horu Afriky a nejvyšší osaměle stojící horu na světě, střechu kontinentu s rovníkovými ledovci, jeden ze slavných vrcholů 7 summits. "Hakuna matata" - žádný problém! Cílem je nejen pokusit se vystoupit na nejvyšší vrcholy Tanzanie, ale také Afriku poznat. Nechybí proto safari v NP Arusha a hlavně v proslulém NP Tarangire - savanami se stády slonů, zeber, antilop, buvolů, pakoňů, žiraf, s paviány a kočkodany, s hejny plameňáků, při troše štěstí i s králi zvířat lvy a s nejrychlejšími zvířaty gepardy. Africká safari jsou jednoznačně nejlepší na světě. Zpestřením je místní exotické etnikum - barevně odění Masajové.

Výstupy na vrcholy Mt. Meru a zejména Kilimanjaro jsou treky ve velké nadmořské výšce, ovšem bez technicky obtížných partií, na Kilimanjaru se jedná o relativně nejsnazší výstupovou trasu (náročnost podrobněji). Při obou výstupech budeme spát v horských chatách, s sebou potřebujete jen vlastní spacák. Při 4denním výstupu na Mt. Meru budeme doprovázeni místním i českým průvodcem a rangerem NP. Vařit nám bude místní kuchař, dostaneme plnou penzi. Nosiči vašich osobních věcí nejsou na Meru potřeba. Při 6denním výstupu na Kilimanjaro nám jsou kromě českého průvodce k dispozici místní průvodci, kuchaři a nosiči. Při výstupu tedy poneseme jen své věci potřebné na aktuální denní túru a dostaneme plnou penzi. Vystupovat na Kilimanjaro budeme po nádherné trase Marangu. Mezi oba výstupy je vložen odpočinkový program - safari po národních parcích. Pojedeme v malé skupině okolo 14 cestovatelů.

Program zájezdu

 • 1.-2. den: Odlet z Prahy. Přílet na tanzanské letiště Kilimanjaro. Tranzit do města Arusha, ubytování v hotelu. Procházka městem - atmosféra divokého afrického tržiště.
 • 3. den: Čtyřdenní výstup na Mt. Meru. Od brány Momela (1600 m) tropickým pralesem přes přírodní stromovou bránu Fig Tree Arch, přes sopečné pláně kaldery až na chatu Miriakamba Hut (2514 m). (5 hod, ↑ 1000 m, ↓ 100 m)
 • 4. den: Exotickým pralesem na chatu Saddle Hut (3570 m). Aklimatizační výstup na Little Meru (3820 m) - skvělý výhled na kalderu a hlavní vrchol. (6 hod, ↑ 1300 m, ↓ 250 m)
 • 5. den: V noci zahájení výstupu. Po hraně kaldery až na vrchol Mt. Meru (4566 m) - východ slunce a obrys Kilimanjara v dáli... Fantastický pohled na Ash Cone - mladý sopečný kužel v kaldeře s vypreparovaným kráterem. Nejkrásnější vyhlídka Rhino Point. Sestup na Miriakamba Hut (2514 m). (10 hod, ↑ 1200 m, ↓ 2250 m)
 • 6. den: Hezkou krajinou dolů k bráně Momela, krásný vodopád Tululusia (3 hod, ↓ 900 m). Úvodní africké safari - během treku a krátce během jízdy busem v NP Arusha - buvoli, zebry, žirafy a další kopytníci, paviáni, kočkodani, plameňáci, ... Nocleh ve městě Arusha.
 • 7. den: Špičkové jeep safari v NP Tarangire - stáda slonů v krajině obřích baobabů a unikátních „salámovníků“. Zebry, žirafy, buvoli, pakoně, impaly, gazely či pštrosi v savaně. Šance vidět i gepardy a lvy. Masajové - do červené zahalené vysoké postavy, vyholené hlavy žen, protažené ušní lalůčky, hůlky mužů. Masajský trh. Návrat do Arushe.
 • 8. den: Kilimanjaro - nejvyšší hora Afriky. Šest dní na masivu. Výstupová trasa Marangu. Podle místního hesla "pole, pole" - pomalu nahoru. Postupná aklimatizace. Výstup tropickým horským pralesem k chatám Mandara (2720 m). (5 hod, ↑ 850 m)
 • 9. den: Snižujícím se pralesem a porosty stromového vřesu výstup k chatám Horombo (3720 m), cestou první výhledy k masívům Mawenzi i Kibo. (6 hod, ↑ 1000 m)
 • 10. den: Důležitý aklimatizační a odpočinkový den. Výstup k pruhované skále Zebra Rock (cca 4000 m) pod divokým masívem Mawenzi a zpět na chatu Horombo. (2 hod, ↑ 300 m, ↓ 300 m)
 • 11. den: Kolem nádherných stromových starčeků, dále sopečnou plání s malými vulkánky a měsíční krajinou do plochého sedla The Saddle mezi rozeklanou horou Mawenzi a nejvyšším masívem Kibo. Poslední nocleh před vrcholovým výstupem v drsné krajině na chatě Kibo (4700 m). (6,5 hod, ↑ 1000 m)
 • 12. den: Kolem půlnoci nás probudí místní průvodce: "Tea time!", posilníme se a jdeme nahoru. Pokus o výstup na vrchol. Východ slunce nad divoce rozeklaným masivem Mawenzi z okraje vnějšího kráteru - Gillman´s Point (5680 m). Závěrečný mírný hřeben. Uhuru (5895 m) - nejvyšší bod masívu Kilimanjaro. Radost a fotky u slavné vrcholové cedule. Před námi okraj vnitřního kráteru Reusch. Nejkrásnější jsou okraje podvrcholových ledovců. Sestup k chatám Horombo (3720 m). (12 hod, ↑ 1200 m, ↓ 2200 m)
 • 13. den: Dolů vřesovými porosty a tropickým pralesem k bráně Marangu (1860 m) (6 hod, ↓ 1850 m). Dojezd do Moshi, relaxace v hotelu, oslava výstupu.
 • 14.-15. den: Fakultativně a dle časování letů návštěva vodopádu Materuni s koupáním a ukázka procesu zpracování kávy v místní vesnici. Odlet z letiště Kilimanjaro do Prahy, návrat do ČR.

Ubytování

Na Mt. Meru i na Kilimanjaru spíme v jednoduchých horských chatách na patrových postelích, zapotřebí je jen vlastní spacák. K dispozici je voda, suché WC. Na Mt. Meru spíme 3 noci ve 4lůžkových pokojích, na Kilimanjaru je 1 noc na chatě Mandara ve 4lůžkových pokojích, 3 noci na chatě Horombo ve 4-6lůžkových pokojích a v nejvýše položené chatě Kibo se spí 1 noc ve 12lůžkových pokojích. V nejvýše položených kempech mohou ranní venkovní teploty i přes polohu u rovníku dosahovat i méně než -5 °C, v chatách se netopí a teplota může klesnout až k 0 °C. Ve městě Arusha (3 noci) a v Moshi (1 noc) se ubytujeme v hotelu s převážně 2lůžkovými pokoji s vlastním sociálním zařízením. Na obou hotelech je wifi na recepci, ale ne vždy funkční. Wifi si lze zaplatit i na chatách výstupové trasy na Kilimanjaro (1 den cca 6 USD, 6 dní cca 15 USD), ale funkčnost wifi je tam extrémně závislá na počasí.

Stravování

Při obou horských výstupech na Mt. Meru i na Kilimanjaru dostaneme místní plnou penzi. Obědy jsou někdy studené balíčky, snídaně a večeře jsou bohaté, vařené v horských podmínkách místním kuchařem. Na Mt. Meru začíná plná penze obědem 1. den výstupu a končí obědem poslední den výstupu (při safari v NP Arusha). Na Kilimanjaru začíná plná penze obědem 1. den výstupu a končí obědem poslední den. Na hotelu v Arushe je v ceně snídaně. Ostatní dny se budeme stravovat sami z bohatých afrických zdrojů, v turistických restauracích jsou ceny podobné jako u nás, místní podniky jsou o hodně levnější. Je možné ochutnat i typické místní jídlo ugali, smaženky ndazi a samosa, můžete jíst i pro nás zcela běžné pokrmy jako wali, maharagwe, kuku či samaki - swahilské výrazy na místě rychle pochytíte. V turistických restauracích si můžete dát steaky, maso (kuře, hovězí, ryba) s rýží či s hranolky, špagety, pizzu, polévky, ... Na trzích na nás čeká vynikající tropické ovoce, nejlepší jsou africká manga. Mezi oběma výstupy je možné si dokoupit potraviny. Doporučujeme však vzít si pár energetických sladkostí typu müsli tyčinka, hroznový cukr, sušené ovoce či oříšky. Na místě budeme kupovat balenou vodu. Rozhodně nepít vodu z kohoutku. V horách při výstupech vodu zajišťují kuchaři, kteří převařují místní zdroje vody. Je naprosto nezbytné vzít s sebou trvalou láhev na vodu nebo camelbag (objem na denní túru, tekutiny dostanete dále na snídani a na večeři), na Kilimanjaru jsou přísně zakázány jednorázové plastové PET láhve (argument, že je nebudete na horách vyhazovat, u rangerů neobstojí). Je vhodné vzít také práškové nápoje či šumivé vitamíny do vody.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Na a z letiště, pod hory a z hor pronajatým místním busem s místním řidičem. Na safari v NP Tarangire pronajatými safari džípy s místními řidiči.

Cestovní formality: K této cestě potřebujeme cestovní pas s platností minimálně o 6 měsíců přesahující dobu odletu z Afriky. Do Tanzánie jsou potřeba víza, která zakoupíme bez problému při vstupu do země za 50 USD. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

Očkování: Velmi se doporučuje cestovatelská klasika - očkování proti hepatitidě A a proti břišnímu tyfu. Přesvědčte se také, že máte platné očkování proti tetanu. V nižších polohách do 1800 m se vyskytuje malárie (NP Tarangire a teoreticky Arusha), užívání antimalarik je na vašem uvážení - vzhledem ke krátkodobosti našeho pobytu v těchto oblastech a navíc v období sucha se antimalarika většinou neužívají (je třeba zhodnotit negativní účinky užívání léku a možná rizika). Klíčová je prevence před hmyzím štípnutím - používání kvalitních repelentů.
Očkování proti žluté zimnici již není povinné. Tanzanie je nyní klasifikována jako země s nízkým rizikem nákazy žlutou zimnicí. V horách je riziko nákazy prakticky nulové. Dříve se uváděla žlutá zimnice rozšířená v nižších polohách (Tarangire), ale tento stav se změnil. Není třeba s sebou brát mezinárodní očkovací průkaz s potvrzením o tomto očkování.
Podrobné informace o očkování vám sdělí zdravotní ústavy a očkovací centra.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Video ze zájezdu Výstup na Kilimanjaro, Mt. Meru a safari (Lenka Paděrová 2023):


Kilimanjaro, Mt. Meru a safari

Kilimanjaro, Mt. Meru a safari

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Nepál - Everest trek přes tři sedla

Náročnější trekking pod nejvyšší horu světa Mt. Everest s noclehy na chatách

Tádžikistán - turistika ve Fanských horách

Tyrkysová jezera pod zaledněnými pětitisícovkami a pohostinní pastevci

Peru - trekking v Andách

Přechod NP Huascarán a Cordillery Huayhuash s podporou oslíků

Írán - Damávand

Trekking v Persii a výstup na nejvyšší sopku Asie

Maroko - Vysoký Atlas

Horská turistika s výstupem na Toubkal, města Marrákeš a Fes a písečné duny Erg Chebbi

Indie - trekking v Himálaji

Přechod přes sedlo Pin-Parvati a Údolím sněžných leopardů do Spiti