Hory Etiopie

Exotické treky v pohořích Simien a Bale (Etiopie)

 
 

Termíny zájezdů

Náročnost: 3

 
 • Termín
 • Délka
 • Cena
 • Obj.číslo
 •  
 • Rezervace
 • Přihláška

Etiopie je jednou z nejpřitažlivějších afrických destinací. Divoké přírodní národy, pestrá tržiště, v pustině roztroušené kruhové africké domky tukuly, prach, bída, exotika a krása současně. Velká část země leží na náhorních pláních nad 2500 m, nejhezčí etiopskou krajinou jsou rozhodně hory. Jako všude v Etiopii i v nich žijí zajímavá etnika pastevců, která jakoby patřila o pár století zpět do dávné minulosti. Hory jsou domovem endemické unikátní fauny i „mimozemsky“ vzhlížející flóry a jejich charakter a vzhled je mimořádný a zcela nepodobný jiným světovým horstvům.

Slavné pohoří Simien patří k nejkrásnějším pohořím Afriky vůbec. Je zcela odlišné od hor, co běžně známe. Náhorní desky jsou zde rozlámany do ker, které oddělují hluboké kaňony a kolmé stěny s vodopády. Pod nimi se na strmých svazích těsnají barevná terasovitá políčka a krčí chudé chýšovité vesničky. Simien je nejvyšším horstvem Etiopie, jeden z našich cílů je i nejvyšší hora Ras Dashen (4550 m). Pozadu nezůstává ani nádherné pohoří Bale, jehož pláně jsou stejně jako v Simienu porostlé fotogenickými lobéliemi, pohoří je protkané lávovými proudy, stržemi a srázy a navíc poseté horskými jezírky. V Bale budeme pozorovat elegantní horské nyaly, prasata bradavičnatá, a na nejvyšších pláních je obvyklé spatřit endemické vlky a pokusíme se najít i nenápadné rypoše. V Simienu určitě uvidíme tlupy paviánů dželada, hledat budeme stádo endemických kozorožců. Poznáme také realitu života místních obyvatel, ochutnáme místní typickou stravu - placku injeru.

Expedice je zaměřená na turistiku v jedněch z nejúžasnějších hor Afriky. Obě pohoří projdeme na vícedenních trecích nalehko s podporou mul, které ponesou naše batohy. My poneseme jen malý batůžek s věcmi na den. V horách budeme nocovat na přírodních tábořištích ve vlastních stanech. V pohoří Bale se jedná o 4,5denní přechod, v Simienu o 6denní. Treky jsou středně fyzicky náročné, na túrách budeme trávit v pohoří Bale v průměru 6-7 hod včetně pauz, v Simienu 7-9 hod včetně pauz. Převýšení je po většinu dní do 1200 m v součtu nahoru a dolů, výjimkou jsou 2-3 náročnější dny v nejvyšších partiích pohoří Simien. Nejčastěji budeme trekovat ve výškách 3200-4200 m. Charakter hor a klima jsou modifikovány tropickou polohou, vyšší nadmořskou výšku poznáte jen kvůli nižšímu obsahu kyslíku, nutná je postupná aklimatizace. Expedice může být obtížná po stránce psychické - je třeba se vyrovnat s mimořádnou pozorností ze strany místních, s africkými poměry a realitou. Nutný je smysl účastníků pro dobrodružství. Trocha nepohodlí je vykoupená životními zážitky. Pojedeme v malé skupině do 14 cestovatelů.

Program zájezdu

 • 1. den: Odlet z Prahy.
 • 2. den: Přílet do Addis Abeba. Prohlídka hlavního města - úvodní africký šok. Mercato - atmosféra divoce exotického tržiště. Lucy - 3,2 mil. let stará kostra hominida v Národním muzeu. Nocleh v hotelu.
 • 3. den: Start minibusem z Addis Abeby. Okolo afrických kruhových domků, tukulů, přes náhorní plošiny s pastevci a koňmi pod pohoří Bale. Tábořiště (3100 m) „pod dohledem“ horských nyal a prasat bradavičnatých.
 • 4. den: Ranní pozorování nádherných horských nyal. Start 4,5denního treku v neobyčejném pohoří Bale. Údolím Web okolo domorodých vesniček s kruhovými chatrčemi z klacků a hlíny k vodopádu Finch Abera a na tábořiště Sodota (3400 m) se skalními damany. (7 hod, ↑ 300 m)
 • 5. den: Dále vzhůru údolím Web s šancí na pozorování simienského vlka na tábořiště Keyrensa (3800 m) (6 hod, ↑ 400 m). Navíc možno k čedičovým sloupům a na vyhlídku (+1 hod).
 • 6. den: Přes vyhlídkové pláně na tábořiště Rafu (4050 m) u fantastického pole skalních věžiček tvořeného zvětralým lávovým proudem (5 hod), ↑ 300 m, ↓ 50 m). Z tábořiště výlet do úžasného skalního města (+2 hod).
 • 7. den: Pod nejvyšší horou Tullu Deemtu (4377 m) přes Sanetti Plateau s mimozemsky vzhlížejícími lobéliemi na tábořiště Garba Guracha (3900 m) s nádhernými výhledy na stejnojmenné jezero (6 hod, ↑ 150 m, ↓ 300 m). Navíc výstup na výhledový vrcholek (+1 hod).
 • 8. den: Okolo jezírek Crane Lakes přes pláně Sanetti k cestě (1,5 hod, ↑ 150 m, ↓ 50 m). Odjezd z Bale, po cestě safari v údolí Gaysay. Dojezd do Awasy, k jezeru s možnými hrochy. Nocleh v hotelu.
 • 9. den: Přejezd do Addis Abeba, po cestě úžasní marabu a pelikáni u jezera Ziway. Odlet do Gondaru. Nákup a příprava na další trek, nocleh v hotelu.
 • 10. den: Start 6denního treku v nejúžasnějším pohoří Afriky - Simienských horách. S podporou mul od propasti s obřím vodopádem Geech Abbys (3150 m) přes domorodou ves Geech na stejnomenné tábořiště na pastevních pláních (3600 m). (6 hod, ↑ 600 m, ↓ 150 m)
 • 11. den: Přes vrcholky Imet Gogo (3926 m) a Innatiye (4070 m) kolem hrany kolmých stěn. Monumentální podívaná do roklí, na věže, špice, skalní stěny, terasovitá políčka a vesničky hluboko v údolí. Tábořiště Chenek (3650 m) s lobéliemi a paviány dželada okolo. (7-8 hod, ↑ 800 m, ↓ 750 m)
 • 12. den: Nahoru s dalšími skvělými výhledy, až na hřeben (4180 m) a sestup okolo vesnických políček s životem jako ve středověku přes zajímavou ves Chiro Leba a mezi kaktusovitými pryšci hluboko do údolí Meshehy (2800 m). Výstup na tábořiště ke vsi Ambikwa (3200 m) s africkými chatrčemi, 2 noci po sobě. (8-9 hod, ↑ 900 m, ↓ 1400 m)
 • 13. den: Brzký výstup na nejvyšší vrchol celé Etiopie Ras Dashen (4550 m). Při sestupu scenérie na svazích s lobéliemi a vesnický horský život. (10 hod, ↑ 1350 m, ↓ 1350 m)
 • 14. den: Návrat z Ambikwy přes údolí Meshehy do Cheneku (8-9 hod, ↑ 1400 m, ↓ 900 m). Teoreticky možný dobrodružný vývoz na korbě ze vsi Chiro Leba (úspora ↑ 900 m).
 • 15. den: Po prašné cestě s výhledy na terasovitá políčka a přes pastevní pláně návrat ke Geech Abbys (5 hod, ↑ 250 m, ↓ 750 m). Transport minibusem zpět do Gondaru, hotel.
 • 16. den: Gondar - prohlídka poutavého středověkého královského sídla s Fasiladasovým palácem. Let z Gondaru do Addis Abeby. Odlet do Evropy.
 • 17. den: Let a návrat do ČR.

Ubytování a stravování na zájezdu

Ubytování a nocování: V horách na přírodních tábořištích ve vlastních stanech, obklopeni nádhernou přírodou. Voda je v dosahu. Ve městech (4x) budeme ubytováni v levnějších afrických hotelech standardní cestovatelské úrovně - jednoduché, ale čisté ubytování. Sprchy jsou vždy k dispozici, africkou realitou však nemusí být vždy teplá voda pro všechny.

Stravování: V horách vlastní vaření převážně z dovezených surovin. Africké vařiče zapůjčíme na místě, palivo koupíme, domluvíme se na sdílení v rámci skupiny. Vlastníte-li benzinový vařič, vezměte jej, vaří rychleji než místní vařiče. Instatní stravu na vaření i energetické potraviny je třeba vzít z ČR, na místě se dokupuje hlavně místní pečivo. Ve městech se stravujeme v místních restauracích a jídelnách, určitě vyzkoušíme místní nejtypičtější jídlo - nakyslou placku injeru, vyráběnou ze speciální místní obilniny, s různými omáčkami „wat“ nebo opečenými kousky masa „tibs“ či jinými přílohami. Jinak bývají k dispozici i špagety, pizza či vynikající smažené ryby.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Pro přesun mezi Addis Abebou a pohořím Bale a zpět využijeme smluvní etiopský minibus. Z Addis Abeby do Gondaru a zpět letíme místními lety Ethiopian Airlines. Z Gondaru do pohoří Simien dojedeme smluvním minibusem. Hlavní silnice jsou již kvalitní a zpevněné, jen závěrečné dojezdy v horách jsou po nekvalitních a nezpevněných cestách.

Cestovní doklady a víza: K této cestě potřebujeme cestovní pas s platností minimálně o 6 měsíců přesahující dobu odletu z Etiopie. Do země jsou potřeba víza, která se vyřizují po příletu na letišti v Addis Abebě a platí 1 měsíc.

Očkování: Do Etiopie není povinné žádné očkování. Pouze proti žluté zimnici musíte být povinně očkováni, pokud jste v posledních 6 dnech před příletem pobývali v místě s výskytem žluté zimnice (Afrika, Jižní Amerika). Přesto se očkování proti žluté zimnici velmi důrazně doporučuje, průkaz s potvrzením si vezměte s sebou. Dále důrazně doporučujeme i cestovatelskou klasiku - očkování proti hepatitidě A a břišnímu tyfu. Také si zkontrolujte, zda máte platné očkování proti tetanu. Malárie se v Etiopii vyskytuje ve výškách do 2000 m. Vzhledem k našemu pobytu v horách je riziko malárie minimální. Nejlépe se případnému poštípání komáry lze bránit používáním kvalitního repelentu a krytím těla oblečením. Informace o očkování sdělují zdravotní ústavy a očkovací centra.

Průvodce: Průvodcem a garantem expedice je Antonín Hrabica, zkušený cestovatel - 5 let úspěšně vedl vlastní CK, nyní se živí jako garant zájezdů a profesionální průvodce. Jezdí a provádí světem i Evropou, vede horské i poznávací akce. Odprůvodcoval již ke stovce zájezdů, procestoval přes 100 zemí na všech kontinentech, vystoupil na polovinu vrcholů "7 Summits" a "7 Volcanic Summits". Afriku navštívil již 10x.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, letenky, pojištění atd.), Etiopie - informace o zemi

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Cena zájezdu Etiopie - hory

Cena 56000 Kč = 42000 Kč za zájezd + cca 14000 Kč za letenku z Evropy včetně tax (cena za letenku je pouze přibližná, může být o něco vyšší i nižší - kvůli rezervaci letenky a nižší ceně je nutno se přihlásit s co největším časovým předstihem)
1. záloha = 10000 Kč (hradí se po přihlášení)
2. záloha = 14000 Kč (hradí se po dosažení min. počtu účastníků)

Cena 42000 Kč zahrnuje: dopravu minibusy s místními řidiči, přelet Addis Abeba - Gondar a zpět, přejezdy na a z letiště v Addis Abebě a v Gondaru, 4x ubytování v hotelech ve městech, poplatky za táboření v horách, českého průvodce, místní průvodce v obou pohořích, scouty v pohoří Simien, muly na nesení batohů a mulaře, poplatky za vstup do NP, elektronické informační materiály, pojištění CK proti úpadku

Cena 42000 Kč nezahrnuje (údaje z roku 2017): nutné výdaje: zpáteční letenka z Evropy do Addis Abeby (cca 14000 Kč včetně tax), vízový poplatek do Etiopie (50 USD, vyřízení na místě); volitelné výdaje: půjčení vařičů (cca 400-500 birrů/os.), spropitné pro místní tým (průvodci, scouti, mulaři) (celkem cca 300-500 birr), případný vývoz na korbě 14. den (dle smlouvání od 300 birr), vstupné do muzeí a památek (Národní muzeum Addis Abeba cca 15 birr, kostel s hrobkou císaře Haile Selassieho 100 birr, palác v Gondaru 200 birr); kurz: 1 ETB (birr) = 0,82 Kč (listopad 2017)

 

Termíny zájezdů

Náročnost: 3

 
 • Termín
 • Délka
 • Cena
 • Obj.číslo
 •  
 • Rezervace
 • Přihláška
 

Další podobné zájezdy:

Kyrgyzstán - treking v Ťan-Šanu

Kyrgyzstán - treking v Ťan-Šanu

K ledovci Inylchek, k jezeru Ala Kol a do jurt na kumys


40500 Kč
Detail zájezdu

 • 12.08.-02.09.
Kilimanjaro, Mt. Meru a safari


89000 Kč
Detail zájezdu

 • 09.09.-22.09.
Maroko - Vysoký Atlas

Maroko - Vysoký Atlas

Vysoký Atlas, města Marrakéš a Fes a písečné duny Erg Chebi


30000 Kč
Detail zájezdu

 • 24.09.-07.10.
Nepál - Annapurna trek

Nepál - Annapurna trek

Nejoblíbenější trek na světě - okolo Annapuren


44500 Kč
Detail zájezdu

 • 05.10.-27.10.
 • 20.10.-11.11.
Kilimanjaro, Mt. Meru a safari komfortněji

Kilimanjaro, Mt. Meru a safari komfortněji

Výstup na střechu Afriky s noclehy na chatách (Tanzanie)


89000 Kč
Detail zájezdu

 • 13.01.-26.01.
 

Hory Etiopie

Pohled na Simienské pohoří Skupina v etiopských horách Paviáni v Simienu Simien - táboření mezi lobéliemi
 

Hory Etiopie

Horská turistika v Etiopii Podpora turistů v horách Hory Etiopie Přeprava těžkých břemen Horská turistika v Etiopii Etiopské autobusy Hejna plaměňáků Královské město Gondar Hroši ve volné přírodě Hroši v jezeru Awasa Placka injera s oblohou - nejčastější etiopské jídlo Doprava v Etiopii
 
 

©2018 CK Alpina - zájezdy a dovolená | e-mail ck@alpina.cz | telefon +420 548 522 652 | mobil +420 777 257 462 (+420 777ALPINA) | webdesign | odkazy