Hory Etiopie

Exotické treky v pohořích Simien a Bale s podporou mul

Etiopie je jednou z nejpřitažlivějších afrických destinací. Divoké přírodní národy, pestrá tržiště, v pustině roztroušené kruhové africké domky tukuly, prach, bída, exotika a krása současně. Velká část země leží na náhorních pláních nad 2500 m, nejhezčí etiopskou krajinou jsou rozhodně hory. Jako všude v Etiopii i v nich žijí zajímavá etnika pastevců, která jakoby patřila o pár století zpět do dávné minulosti. Hory jsou domovem endemické unikátní fauny i „mimozemsky“ vzhlížející flóry a jejich charakter a vzhled je mimořádný a zcela nepodobný jiným světovým horstvům.

Slavné pohoří Simien patří k nejkrásnějším pohořím Afriky vůbec. Je zcela odlišné od hor, co běžně známe. Náhorní desky jsou zde rozlámany do ker, které oddělují hluboké kaňony a kolmé stěny s vodopády. Pod nimi se na strmých svazích těsnají barevná terasovitá políčka a krčí chudé chýšovité vesničky. Simien je nejvyšším horstvem Etiopie, jeden z našich cílů je i nejvyšší hora Ras Dashen (4550 m). Pozadu nezůstává ani nádherné pohoří Bale, jehož pláně jsou stejně jako v Simienu porostlé fotogenickými lobéliemi, pohoří je protkané lávovými proudy, stržemi a srázy a navíc poseté horskými jezírky. V Bale budeme pozorovat elegantní horské nyaly, prasata bradavičnatá, a na nejvyšších pláních je obvyklé spatřit endemické vlky a pokusíme se najít i nenápadné rypoše. V Simienu určitě uvidíme tlupy paviánů dželada, hledat budeme stádo endemických kozorožců. Poznáme také realitu života místních obyvatel, ochutnáme místní typickou stravu - placku injeru.

Zájezd je zaměřený na turistiku v jedněch z nejúžasnějších hor Afriky. Obě pohoří projdeme na vícedenních trecích nalehko s podporou mul, které ponesou naše batohy. My poneseme jen malý batůžek s věcmi na den. V horách budeme nocovat na přírodních tábořištích ve vlastních stanech. V pohoří Bale se jedná o 4,5denní přechod, v Simienu o 5,5denní. Treky jsou středně fyzicky náročné, na túrách budeme trávit v pohoří Bale v průměru 6-7 hod včetně pauz, v Simienu 7-9 hod včetně pauz. Převýšení je v pohoří Bale jen do 500 m nahoru nebo dolů. V Simienu je převýšení větší - až 800 m nahoru a dolů a výjimkou jsou 2-3 náročnější dny v nejvyšších partiích pohoří, kde je převýšení 1300-1400 m nahoru a totéž dolů. Nejčastěji budeme trekovat ve výškách 3200-4200 m. Charakter hor a klima jsou modifikovány tropickou polohou, vyšší nadmořskou výšku poznáte jen kvůli nižšímu obsahu kyslíku, nutná je postupná aklimatizace. Expedice může být obtížná po stránce psychické - je třeba se vyrovnat s mimořádnou pozorností ze strany místních, s africkými poměry a realitou. Nutný je smysl účastníků pro dobrodružství. Trocha nepohodlí je vykoupená životními zážitky. Pojedeme v malé skupině do 14 cestovatelů.

Program zájezdu

 • 1. den: Odlet z Prahy.
 • 2. den: Přílet do Addis Abeba. Prohlídka hlavního města - úvodní africký šok. Mercato - atmosféra divoce exotického tržiště. Lucy - 3,2 mil. let stará kostra hominida v Národním muzeu. Nocleh v hotelu.
 • 3. den: Start minibusem z Addis Abeby. Okolo afrických kruhových domků, tukulů, přes náhorní plošiny s pastevci a koňmi pod pohoří Bale. Tábořiště (3100 m) „pod dohledem“ horských nyal a prasat bradavičnatých.
 • 4. den: Ranní pozorování nádherných horských nyal. Start 4,5denního treku v neobyčejném pohoří Bale. Údolím Web okolo domorodých vesniček s kruhovými chatrčemi z klacků a hlíny k vodopádu Finch Abera a na tábořiště Sodota (3500 m). (7 hod, ↑ 500 m, ↓ 100 m)
 • 5. den: Dále vzhůru údolím Web s šancí na pozorování simienského vlka na tábořiště Keyrensa (3800 m) (7 hod, ↑ 450 m, ↓ 150 m).
 • 6. den: Přes vyhlídkové pláně na tábořiště Rafu (4050 m) u fantastického pole skalních věžiček tvořeného zvětralým lávovým proudem (5 hod), ↑ 400 m, ↓ 150 m). Z tábořiště výlet do úžasného skalního města (+2 hod).
 • 7. den: Pod nejvyšší horou Tullu Deemtu (4377 m) přes Sanetti Plateau s mimozemsky vzhlížejícími lobéliemi na tábořiště Garba Guracha (3900 m) s nádhernými výhledy na stejnojmenné jezero (5 hod, ↑ 150 m, ↓ 300 m). Navíc výstup na výhledový vrcholek (+1 hod).
 • 8. den: Okolo jezírek Crane Lakes přes pláně Sanetti k cestě (1,5 hod, ↑ 150 m, ↓ 50 m). Odjezd z Bale, po cestě safari v údolí Gaysay. Dojezd do Awasy, nocleh v hotelu.
 • 9. den: U jezera Awasa úžasní marabu a pelikáni, možní i hroši. Přejezd do Addis Abeba, odlet do Gondaru. Příprava na další trek, nocleh v hotelu.
 • 10. den: Start 5,5denního treku v nejúžasnějším pohoří Afriky - Simienských horách. S podporou mul od propasti s obřím vodopádem Geech Abbys (3150 m) na tábořiště Geech na pastevních pláních (3600 m). (4 hod, ↑ 600 m, ↓ 150 m)
 • 11. den: Přes vrcholky Imet Gogo (3926 m) a Innatiye (4070 m) kolem hrany kolmých stěn. Monumentální podívaná do roklí, na věže, špice, skalní stěny, terasovitá políčka a vesničky hluboko v údolí. Tábořiště Chenek (3650 m) s lobéliemi a paviány dželada okolo. (7-8 hod, ↑ 800 m, ↓ 750 m)
 • 12. den: Nahoru s dalšími skvělými výhledy, až na hřeben a do sedla Bwahit Pass (4200 m). Sestup okolo vesnických políček s životem jako ve středověku přes zajímavou ves Chiro Leba a mezi kaktusovitými pryšci hluboko do údolí Meshehy (2800 m). Výstup na tábořiště ke vsi Ambikwa (3200 m) s africkými chatrčemi, 2 noci po sobě. (8-9 hod, ↑ 900 m, ↓ 1400 m)
 • 13. den: Brzký výstup na nejvyšší vrchol celé Etiopie Ras Dashen (4543 m). Při sestupu scenérie na svazích s lobéliemi a vesnický horský život. (10 hod, ↑ 1350 m, ↓ 1350 m)
 • 14. den: Návrat z Ambikwy přes údolí Meshehy do Cheneku (8-9 hod, ↑ 1400 m, ↓ 900 m). Pravděpodobně možný dobrodružný vývoz na korbě ze vsi Chiro Leba (úspora ↑ 900 m).
 • 15. den: Po prašné cestě s výhledy na terasovitá políčka až na pastevní pláně ke vsi Ambaras (2,5 hod, ↑ 250 m, ↓ 150 m). Transport minibusem, návrat do civilizace zpět do Gondaru, hotel.
 • 16. den: Gondar - prohlídka poutavého středověkého královského sídla s Fasiladasovým palácem. Nákupy suvenýrů. Let z Gondaru do Addis Abeby. Odlet do Evropy.
 • 17. den: Let a návrat do ČR.

Ubytování a nocování

V horách na přírodních tábořištích ve vlastních stanech, obklopeni nádhernou přírodou. Voda je v dosahu. Ve městech (4-5x dle letů) budeme ubytováni v levnějších afrických hotelech standardní cestovatelské úrovně - jednoduché, ale čisté ubytování. Sprchy jsou vždy k dispozici, africkou realitou však nemusí být vždy teplá voda pro všechny.

Stravování

V horách vlastní vaření převážně z dovezených surovin. Africké vařiče zapůjčíme na místě, palivo koupíme, domluvíme se na sdílení v rámci skupiny. Máte-li možnost vzít benzinový vařič, učiňte tak, vaří rychleji než místní vařiče. Instatní stravu na vaření i energetické potraviny je třeba vzít z ČR, na místě se dokupuje hlavně místní pečivo. Ve městech se stravujeme v místních restauracích a jídelnách, určitě vyzkoušíme místní nejtypičtější jídlo - nakyslou placku injeru, vyráběnou ze speciální místní obilniny, s různými omáčkami „wat“ nebo opečenými kousky masa „tibs“ či jinými přílohami. Jinak bývají k dispozici i špagety, pizza či vynikající smažené ryby.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Pro přesun mezi Addis Abebou a pohořím Bale a zpět využijeme smluvní etiopský minibus. Z Addis Abeby do Gondaru a zpět letíme místními lety Ethiopian Airlines. Z Gondaru do pohoří Simien dojedeme smluvním minibusem. Hlavní silnice jsou již kvalitní a zpevněné, jen závěrečné dojezdy v horách jsou po nekvalitních a nezpevněných cestách.

Cestovní doklady a víza: K této cestě potřebujeme cestovní pas s platností minimálně o 6 měsíců přesahující dobu odletu z Etiopie. Do Etiopie jsou potřeba víza, která si každý účastník musí vyřídit sám, a to online předem, víza platí 1 měsíc a stojí 52 USD. Víza je vhodné si vyřídit cca měsíc před odletem, doba vyřízení e-víza je do 3 pracovních dní. S předstihem vám pošleme podrobný návod k vyřízení víz. Víza se vyřizují přes webové stránky www.evisa.gov.et. K vyplnění žádosti je nutné přiložit naskenovanou fotografii pasového formátu a sken datové stránky cestovního pasu.

Očkování: Do Etiopie není povinné žádné očkování. Přesto se důrazně doporučuje očkování proti žluté zimnici (do 10 dní před cestou, 1 dávka), průkaz s potvrzením o očkování si vezměte s sebou. Dále důrazně doporučujeme i cestovatelskou klasiku - očkování proti hepatitidě A a břišnímu tyfu. Také si zkontrolujte, zda máte platné očkování proti tetanu. Malárie se v Etiopii vyskytuje ve výškách do 2000 m. Vzhledem k našemu pobytu v horách je riziko malárie minimální (pouze v Awase, kde spíme na tranzitu jednu noc, jsme ve výšce cca 1700 m). Nejlépe se případnému poštípání komáry lze bránit používáním kvalitního repelentu a krytím těla oblečením (není tropické horko, takže dlouhé kalhoty a dlouhý rukáv jsou adekvátní). Celkově je vliv případné aplikace antimalarik na lidské zdraví výrazně horší v porovnání s minimálním rizikem onemocnění malárií. Informace o očkování sdělují zdravotní ústavy a očkovací centra.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, letenky, pojištění atd.), Etiopie - informace o zemi

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Hory Etiopie

Hory Etiopie

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Řádkový seznam zájezdů dle termínů odjezdu

 • Název
 • Termín
 • Dnů
 • Obj. č.
 • Cena

Nepál - Annapurna trek

Nejoblíbenější trek na světě - okolo Annapuren s noclehy na chatách

 • Cena od: 44 500 Kč
 • Délka: 20 dní

Kilimanjaro, Mt. Meru a safari komfortněji

Výstup na střechu Afriky s noclehy na chatách (Tanzanie)

 • Cena od: 89 000 Kč
 • Délka: 14 dní