Maroko - Vysoký Atlas

Horská turistika s výstupem na Toubkal, města Marrakéš a Fes a písečné duny Erg Chebbi

Maroko je pozoruhodná země plná barev, vůní i zvuků prosycených všudypřítomnou tradiční kulturou a zvyky, které zatím jen pomalu podléhají změnám a vlivům moderního světa. Nic z toho nelze zprostředkovat žádným médiem, vše je potřeba vidět a zažít. Rozmanitost země je obrovská: od vyhlášených čtyřtisícových vrcholků nejvyššího horstva celé severní Afriky, přes cedrové lesy k palmáriím až k nekonečné majestátní poušti. Stejně různorodá je i marocká kultura a architektura: od středověkých historických medín královských měst se živými súky, přes opevněné kasby k chudým sezónním horským pasteveckým osadám až k nomádským stanům mezi písečnými dunami, kde se nocí nese dunění berberských bubnů.

Při horském putování Vysokým Atlasem, zakončeném pokusem o výstup na nejvyšší vrchol Maroka a celé severní Afriky Jebel Toubkal (4167 m), nám budou dělat společnost pastevci, jejichž příbytky se krčí pod strmými skalními srázy a suťovými poli. Prožijeme jedinečnou atmosféru historického města Marrákeš s jeho slavným náměstím se zaklínači hadů a pouličními umělci. Na písečných dunách Erg Chebbi nahlédneme do tajů života divokých Berberů a společně s nimi se vypravíme na hřbetě velbloudů do nehostinné a zároveň nečekaně barevné saharské pouště. Prastará medína města Fes, středověké historické centrum obehnané hradbami a plné křivolakých uzounkých uliček s tradičními obchůdky, na nás dýchne stále živou slávou zašlých časů.

Jádrem programu je středně náročné sedmidenní putování nalehko v horách Vysokého Atlasu. Denně půjdeme nejčastěji okolo 7 hodin včetně pauz. Nalehko jen s malým batohem absolvujeme výstupy do vysoko položených sedel a můžeme si přidat i několik aklimatizačních vrcholů, abychom se co nejlépe připravili na výstup na nejvyšší vrchol Maroka Jebel Toubkal (4167 m). I když budeme chodit nalehko, je potřeba se připravit na členitý terén v nadmořských výškách kolem 2500-3500 m. Program mimo hory Vysokého Atlasu nebude již příliš fyzicky náročný, ale čekají nás i vyšší teploty v saharské poušti. K přesunu mezi jednotlivými destinacemi využijeme služeb osvědčeného místního dopravce, smluvní minibus bude k dispozici jen pro naši skupinu. V horách spíme v horských chatách nebo penzionech, ve městech budeme ubytovaní v levnějších hotýlcích. Během přechodu Vysokého Atlasu bude možné nechat nepotřebné věci v úschovně hotýlku v Marrákeši. Pojedeme v malé skupině do 14 cestovatelů.

S realizací zájezdu do Maroka počítáme! Kvůli drobným změnám podmínek při vjezdu do země nebo při návratu domů zájezd rušit nebudeme. Maroko je otevřené očkovaným turistům, služby, restaurace i ubytování fungují.
Aktuální povinnosti - vstup do Maroka: splnění těchto podmínek: platné očkování nebo negativní PCR test (odběr max. 72 hod. před cestou); všichni vyplnění registračního formuláře; (podrobnosti mzv.cz). Při návratu do ČR je třeba: návrat odkudkoli je pro všechny bez jakýchkoli podmínek, tak jak tomu bylo před Covidem.

Program zájezdu

 • 1. den: Odlet z Prahy do Marrákeše, ubytování v hotelu v historické medíně na 2 noci.
 • 2. den: Prohlídka medíny, starého města Marrákeše obehnaného hradbami - spleť úzkých uliček, marocké súky, tržiště, tradiční funduky súky, paláce, mešity, směsice marocké kultury, zvyků a historie. Neopakovatelná večerní atmosféra na náměstí Djemaa el-Fna - „pouliční divadlo“ a zaklínači hadů - chráněno jako ústní a nemateriální dědictví v UNESCO.
 • 3. den: Smluvní dopravou do lyžařského střediska Oukaïmeden (2600 m), nástup na sedmidenní putování Vysokým Atlasem. Přes první aklimatizační sedlo (2962 m) do vesnice Tacheddirt (2400 m) (5 hod, ↑ 600 m, ↓ 750 m). Ubytování v penzionu na 3 noci po sobě.
 • 4. den: Aklimatizační výstup do sedla Tizi n Tacheddirt (3230 m) s fantastickými výhledy na rozlehlé hory Vysokého Atlasu (6-7 hod, ↑ 850 m, ↓ 850 m). Alternativně výstup ze sedla na vrchol Anngour (3610 m) (+2-3 hod, ↑ +400 m, ↓ +400 m).
 • 5. den: Stoupání do vysoko položeného sedla Tizi n'Likemt (3505 m) (6-7 hod, ↑ 1100 m, ↓ 1100 m). Alternativně výstup ze sedla na vrchol Aksoual (3900 m) (+2-3 hod, ↑ +400 m, ↓ +400 m).
 • 6. den: Přechod z vesnice Tacheddirt (2400 m) přes tradiční pastevecké osady Ouanesekra, Tamguist a Tinerhourhine do městečka Imlil, ubytování. (6-7 hod, ↑ 600 m, ↓ 1200 m)
 • 7. den: Výstup z Imlilu přes osadu Sidi Chamharouch (2350 m) s posvátným marabútem (vstup dovnitř není možný) s možností občerstvení k chatám Ref. Neltner a Muflon (3207 m) (7 hod, ↑ 1450 m, ↓ 50 m). Ubytování na 2 noci.
 • 8. den: Výstup na nejvyšší vrchol nejen Maroka, ale i celé severní Afriky Jebel Toubkal (4167 m) - z ptačí perspektivy rozhled na mohutné horstvo Atlasu, domov divokých a nespoutaných Berberů. Sestup zpět k chatám Toubkal Refuges. (7 hod, ↑ 950 m, ↓ 950 m)
 • 9. den: Sestup do osady Imlil (4 hod, ↓ 1500 m). Dojezd do Marrákeše, ubytování, relaxace po treku, posezení v restauraci. Zájemci další nasávání nefalšované atmosféry medíny.
 • 10. den: Celodenní přesun smluvní dopravou přes hory Vysokého Atlasu. Prohlídka nádherné růžové kasby Ait Benhaddou. Dojezd do Tinerhiru, města u rozsáhlých palmových hájů a u atraktivní soutěsky Todra, hluboce zaříznuté do krajiny. Večer či ráno prohlídka soutěsky. Nocleh v hotelu v tradičním berberském domě.
 • 11. den: Přejezd do pouště Sahara - z pouštního městečka Merzouga výlet na velbloudech v písečných dunách Erg Chebbi. Nocleh v berberském stanu v poušti, tradiční marocká večeře (výborný tažín) a snad i bubny Berberů.
 • 12. den: Pozorování barevného východu slunce nad dunami, na velbloudech návrat pouští do městečka Merzouga. Tranzit do města Fes, ubytování na 2 noci.
 • 13. den: Prohlídka královského města Fes s jeho fascinující historickou medínou, která se za téměř tisíc let své existence příliš nezměnila, návštěva slavných koželužen s pestrobarevnými barvířskými nádržemi. Nákupy suvenýrů.
 • 14. den: Přesun na letiště a odlet do Prahy.

Ubytování

V horách budeme bydlet v horských penzionech (4 noci) a pod Toubkalem v horské chatě se společnými pokoji (2 noci). Na horské chatě jsou k dispozici deky, je třeba mít s sebou hygienickou vložku do spacáku. V Marrákeši a ve Fesu budeme ubytovaní v levnějších turistických hotelech v historickém centru (celkem 5 nocí), u soutěsky Todra v hotelu v tradičním berberském domě (1 noc). Během výletu do pouště využijeme služeb berberských průvodců, přespíme v jejich stanu a využijeme i jejich pohostinnosti (1 noc). Na ubytování v Marrákeši a ve Fésu je k dispozici Wi-Fi zdarma.

Stravování

Na všech místech ubytování dostaneme snídani (celkem 13x). Na refugiu pod Toubkalem a při výpravě do pouště je v ceně zájezdu zahrnuta i večeře (celkem 3x). Během horského putování Vysokým Atlasem je možné dokupovat potraviny a sladkosti na stravování na túrách (studený oběd), večeři pak není problém si koupit v restauraci. Není tedy třeba s sebou nosit zásoby jídla. Mimo hory se přes den budeme stravovat ve stáncích nebo nakoupíme v malých obchůdcích, na večeře zajdeme většinou do restaurace. Budeme mít jedinečnou možnost ochutnat vynikající marockou kuchyni, třeba národní jídlo tažín. Z rychlých jídel na ulici si můžete dát: šavarmu, kebeb, plněné pity, polévku harira. Stojí za to ochutnat místní olivy, datle, hrozny, loupané opuncie, ovocné džusy, ... Ceny na stáncích a v malých obchůdcích na ulici jsou často nižší nebo stejné jako u nás. V restauracích jsou ceny nepatrně vyšší.
Na túry doporučujeme láhev o objemu cca 1,5-2 l na osobu, dle vaší osobní denní spotřeby. Většinou se kupuje balená voda na místě.

Další informace k zájezdu

Doprava v Maroku: Na místě budeme využívat služeb místního osvědčeného dopravce, jehož minibus bude objednán jen pro naši skupinu.

Cestovní formality: Ke vstupu do Maroka musí být občan ČR vybaven cestovním pasem s platností nejméně 90 dnů od vstupu na marocké území. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

Očkování: Doporučujeme být naočkovaný proti hepatitidě A a proti břišnímu tyfu. Přesvědčte se také, že máte platné očkování proti tetanu.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Maroko - Vysoký Atlas

Maroko - Vysoký Atlas

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Bajkal

Přírodní krásy sibiřské perly, magie lámů a šamanů

Gruzie - treking na Kavkaze

Horské přechody Tushetie a Svanetie okořeněné místní kulturou

Turecké hory - Ararat a Kačkar

Výstup na bájný Ararat a přechod pohoří Kačkar

Kyrgyzstán - treking v Ťan-Šanu

K jezeru Ala Kol, do NP Ala Archa i do jurt na kumys

Tádžikistán - turistika ve Fanských horách

Tyrkysová jezera pod zaledněnými pětitisícovkami a pohostinní pastevci

Kilimanjaro, Mt. Meru a safari

Výstup na střechu Afriky s noclehy na chatách (Tanzanie)