Maroko - Vysoký Atlas

Trek s výstupem na Toubkal, města Marrakéš a Fes a písečné duny Erg Chebbi

Maroko je pozoruhodná země plná barev, vůní i zvuků prosycených všudypřítomnou tradiční kulturou a zvyky, které zatím nepodlehly změnám moderního světa. Nic z toho nelze zprostředkovat žádným médiem, vše je potřeba vidět a zažít. Rozmanitost země je obrovská: od vyhlášených čtyřtisícových vrcholků nejvyššího horstva celé severní Afriky, přes cedrové lesy k palmériím až k nekonečné majestátní poušti. Stejně různorodá je i marocká kultura a architektura: od středověkých historických medín královských měst se živými súky, přes opevněné kasby k chudým sezónním horským pasteveckým osadám až k nomádským stanům mezi písečnými dunami, kde se nocí nese dunění berberských bubnů.

Při horském putování Vysokým Atlasem, zakončeném pokusem o výstup na nejvyšší vrchol Maroka a celé severní Afriky Jebel Toubkal (4167 m), nám budou dělat společnost pastevci, jejichž příbytky se krčí pod strmými skalními srázy a suťovými poli. Prožijeme jedinečnou atmosféru historického města Marrákeš s jeho slavným náměstím se zaklínači hadů a pouličními umělci. Na písečných dunách Erg Chebbi nahlédneme do tajů života divokých Berberů a společně s nimi se vypravíme na hřbetě velbloudů do nehostinné a zároveň nečekaně barevné saharské pouště. Prastará medína města Fes, středověké historické centrum obehnané hradbami a plné křivolakých uzounkých uliček s tradičními obchůdky, na nás dýchne stále živou slávou zašlých časů.

Jádrem programu je středně náročný šestidenní přechod v horách Vysokého Atlasu. Denně půjdeme maximálně 8 hodin včetně pauz, nadmořskou výšku budeme nabírat postupně, přesto je třeba se připravit na chůzi se zátěží v nadmořských výškách 2500-3500 m. Program mimo hory Vysokého Atlasu nebude již příliš fyzicky náročný, ale čekají nás i vyšší teploty v saharské poušti. K přesunu mezi jednotlivými destinacemi využijeme služeb osvědčeného místního dopravce, smluvní minibus bude k dispozici jen pro naši skupinu. V horách spíme ve vlastních stanech ve volné přírodě a u chat, u zdrojů pitné vody, ve městech budeme ubytovaní v levnějších hotýlcích. Během přechodu Vysokého Atlasu bude možné nechat nepotřebné věci v úschovně hotýlku v Marrákeši. Pojedeme v malé skupině do 14 cestovatelů.

Program zájezdu

 • 1. den: Odlet z Prahy do Marrákeše, ubytování v hotelu v historické medíně.
 • 2. den: Prohlídka medíny, starého města Marrákeše obehnaného hradbami - spleť úzkých uliček, marocké súky, tržiště, tradiční funduky súky, paláce, mešity, směsice marocké kultury, zvyků a historie. Neopakovatelná večerní atmosféra na náměstí Djemaa el-Fna - „pouliční divadlo“ a zaklínači hadů - chráněno jako ústní a nemateriální dědictví v UNESCO.
 • 3. den: Smluvní dopravou do lyžařského střediska Oukaïmeden (2600 m), nástup na šestidenní přechod Vysokého Atlasu. Přes první aklimatizační sedlo (2962 m), nocleh poblíž vesnice Tacheddirt (2400 m). (5 hod, ↑ 600 m, ↓ 750 m)
 • 4. den: Stoupání do vysoko položeného sedla Tizi n'Likemt (3505 m). Sestup kolem terasovitých políček k sezónním svahovým osadám pastevců. Táboření za osadou Azib Likemt (cca 2600 m). (8 hod, ↑ 1150 m, ↓ 950 m)
 • 5. den: Údolím kolem dalších pasteveckých osad, podél potoka, přechod přes sedlo Tizi n'Tagharat (3456 m) a sestup do osady Sidi Chamharouch (2350 m) s posvátným marabútem (vstup dovnitř není možný). Občerstvení a doplnění základních potravin. (8 hod, ↑ 900 m, ↓ 1150 m)
 • 6. den: Výstup k chatám Ref. Neltner a Muflon (3207 m) (3-4 hod, ↑ 850 m), stanování u chaty. Odpočinkové odpoledne nebo výlet v blízkosti chaty.
 • 7. den: Výstup na nejvyšší vrchol nejen Maroka, ale i celé severní Afriky Jebel Toubkal (4167 m) - z ptačí perspektivy rozhled na mohutné horstvo Atlasu, domov divokých a nespoutaných Berberů. Sestup zpět k chatám Toubkal Refuges. (7 hod, ↑ 950 m, ↓ 950 m)
 • 8. den: Sestup do osady Imlil (4 hod, ↓ 1500 m). Dojezd do Marrákeše, relaxace po treku, posezení v restauraci. Zájemci další nasávání nefalšované atmosféry medíny.
 • 9. den: Celodenní přesun smluvní dopravou přes hory Vysokého Atlasu. Prohlídka nádherné růžové kasby Ait Benhaddou. Dojezd do Tinerhiru, města u rozsáhlých palmových hájů a u atraktivní soutěsky Todra, hluboce zaříznuté do krajiny. Večer či ráno prohlídka soutěsky. Nocleh v hotelu v tradičním berberském domě.
 • 10. den: Přejezd do pouště Sahara - z pouštního městečka Merzouga výlet na velbloudech v písečných dunách Erg Chebbi. Nocleh v berberském stanu v poušti, tradiční marocká večeře (výborný tažín) a snad i bubny Berberů.
 • 11. den: Pozorování barevného východu slunce nad dunami, na velbloudech návrat pouští do městečka Merzouga. Tranzit do města Fes.
 • 12. den: Prohlídka královského města Fes s jeho fascinující historickou medínou, která se za téměř tisíc let své existence příliš nezměnila, návštěva slavných koželužen s pestrobarevnými barvířskými nádržemi. Nákupy suvenýrů.
 • 13. den: Výlet do okolí města Azrou s procházkou po rozsáhlých cedrových lesích, v nichž uvidíme pobíhající tlupy makaků.
 • 14. den: Přesun na letiště a odlet do Prahy.

Ubytování a nocování

V horách nocujeme ve vlastních stanech na tábořištích ve volné přírodě. V osadě Sidi Chambarouch (5. den) budeme spát buď ve vlastních stanech, nebo v některém z upravených místních obchůdků. Pod nejvyšším vrcholem Jebel Toubkal postavíme stany u turistické chaty, ve které je možné se ubytovat (ubytování v chatě není zahrnuto v ceně zájezdu). Ve městech budeme bydlet v levnějších turistických hotelech v historickém centru, u soutěsky Todra v hotelu v tradičním berberském domě. Během výletu do pouště využijeme služeb berberských průvodců, přespíme v jejich stanu a využijeme i jejich pohostinnosti.

Stravování

V horách se budeme stravovat převážně z vlastních zásob. 5. den v Sidi Chamharouch se počítá i v horách s dokoupením potravin, stejně tak je zde možné si dát hotové jídlo. Večeři a snídani je možné si koupit i v chatě pod Toubkalem. V civilizaci budeme mít možnost v restauracích ochutnat vynikající marockou kuchyni, třeba národní jídlo tažín, a pravidelně dokoupit základní potraviny. Ceny na stáncích a v malých obchůdcích na ulici jsou často nižší nebo stejné jako u nás. V restauracích jsou ceny nepatrně vyšší.

Další informace k zájezdu

Doprava v Maroku: Na místě budeme využívat služeb místního osvědčeného dopravce, jehož minibus bude objednán jen pro naši skupinu.

Cestovní doklady: Ke vstupu do Maroka musí být občan ČR vybaven cestovním pasem s platností nejméně 90 dnů od vstupu na marocké území. Do Maroka není třeba turistického víza.

Očkování: Pro vstup do země není vyžadováno žádné povinné očkování. Přesto se důrazně doporučuje očkování proti virové hepatitidě typu A a břišnímu tyfu. Ověřte si platnost svého očkování proti tetanu a případně vašeho očkování z dětství (např. záškrt, spalničky). Aktuální informace o očkování vám sdělí zdravotní ústavy a očkovací centra.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, letenky, pojištění atd.)

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Maroko - Vysoký Atlas

Maroko - Vysoký Atlas

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Hory Etiopie

Exotické treky v pohořích Simien a Bale s podporou mul

Gruzie - treking na Kavkaze

Horské přechody Tushetie a Svanetie okořeněné místní kulturou

Turecké hory - Ararat a Kačkar

Výstup na bájný Ararat a přechod pohoří Kačkar

Kyrgyzstán - treking v Ťan-Šanu

K jezeru Ala Kol, do NP Ala Archa i do jurt na kumys

Tádžikistán - turistika ve Fanských horách

Tyrkysová jezera pod zaledněnými pětitisícovkami a pohostinní pastevci

Kilimanjaro, Mt. Meru a safari

Výstup na střechu Afriky s noclehy na chatách (Tanzanie)