Maroko - Vysoký Atlas

Horská turistika s výstupem na Toubkal, města Marrákeš a Fes a písečné duny Erg Chebbi

Maroko je pozoruhodná země plná barev, vůní i zvuků prosycených všudypřítomnou tradiční kulturou a zvyky, které zatím jen pomalu podléhají změnám a vlivům moderního světa. Nic z toho nelze zprostředkovat žádným médiem, vše je potřeba vidět a zažít. Rozmanitost země je obrovská: od vyhlášených čtyřtisícových vrcholků nejvyššího horstva celé severní Afriky, přes cedrové lesy a palmárie až k nekonečné majestátní poušti. Stejně různorodá je i marocká kultura a architektura: od středověkých historických medín královských měst se živými súky, přes opevněné kasby a chudé sezónní horské pastevecké osady až k nomádským stanům mezi písečnými dunami, kde se nocí nese dunění berberských bubnů.

Při horském putování Vysokým Atlasem, zakončeném pokusem o výstup na nejvyšší vrchol Maroka a celé severní Afriky Jebel Toubkal (4167 m), nám budou dělat společnost pastevci, jejichž příbytky se krčí pod strmými skalními srázy a suťovými poli. Prožijeme jedinečnou atmosféru historického města Marrákeš s jeho slavným náměstím se zaklínači hadů a pouličními umělci. Na písečných dunách Erg Chebbi nahlédneme do tajů života Berberů a společně s nimi se vypravíme na hřbetě velbloudů do nehostinné a zároveň nečekaně barevné saharské pouště. Prastará medína města Fes, středověké historické centrum obehnané hradbami a plné křivolakých uzounkých uliček s tradičními obchůdky, na nás dýchne stále živou slávou zašlých časů.

Jádrem programu je středně náročné sedmidenní putování v horách Vysokého Atlasu s ubytováním v horských penzionech a v horské chatě. V rámci tohoto putování jsou 4 dny přechodové túry mezi ubytováními, kdy si všechny své na túru potřebné věci ponesete v menším až středním lehkém batohu na zádech. 3 dny budeme vyrážet na jednodenní túry nalehko s návratem na stejné místo ubytování, kde budeme vždy moci uschovat aktuálně nepotřebné věci. Nikdy není třeba s sebou nosit zásoby jídla, snídaně jsou v ceně zájezdu na všech ubytováních, večeři si koupíte v restauraci, na studený oběd je možné po trase postupně dokupovat potraviny a sladkosti. Denně půjdeme nejčastěji okolo 7 hodin včetně pauz. Čeká nás členitý terén s průměrným převýšením většinou 800-1100 m nahoru a totéž dolů v nadmořských výškách převážně kolem 2500-3500 m (náročnost podrobněji). Absolvujeme výstupy do vysoko položených sedel a můžeme si přidat i několik aklimatizačních vrcholů, abychom se co nejlépe připravili na výstup na nejvyšší vrchol Maroka Jebel Toubkal (4167 m). Program mimo hory Vysokého Atlasu nebude již příliš fyzicky náročný, ale čekají nás i vyšší teploty v saharské poušti. K mnohdy časově náročnějším přesunům mezi jednotlivými destinacemi využijeme služeb osvědčeného místního dopravce, smluvní minibus bude k dispozici jen pro naši skupinu. Mimo hory budeme ubytovaní v levnějších hotýlcích. Během přechodu Vysokého Atlasu bude možné nechat nepotřebné věci v úschovně hotýlku v Marrákeši. Pojedeme v malé skupině většinou do 14 cestovatelů.

Program zájezdu

 • 1. den: Odlet z Prahy do Marrákeše, ubytování v hotelu v historické medíně na 2 noci.
 • 2. den: Prohlídka medíny, starého města Marrákeše obehnaného hradbami - spleť úzkých uliček, marocké súky, tržiště, tradiční funduky súky, paláce, mešity, směsice marocké kultury, zvyků a historie. Neopakovatelná večerní atmosféra na náměstí Djemaa el-Fna - „pouliční divadlo“ a zaklínači hadů - chráněno jako ústní a nemateriální dědictví v UNESCO.
 • 3. den: Smluvní dopravou do lyžařského střediska Oukaïmeden (2600 m), nástup na sedmidenní putování Vysokým Atlasem. Přes první aklimatizační sedlo (2962 m) do vesnice Tacheddirt (2400 m) (5 hod, ↑ 600 m, ↓ 750 m). Ubytování v penzionu na 3 noci po sobě.
 • 4. den: Aklimatizační výstup do sedla Tizi n Tacheddirt (3230 m) s fantastickými výhledy na rozlehlé hory Vysokého Atlasu (6-7 hod, ↑ 850 m, ↓ 850 m).
 • 5. den: Stoupání do vysoko položeného sedla Tizi n'Likemt (3505 m) (6-7 hod, ↑ 1100 m, ↓ 1100 m). Alternativně fyzicky náročný výstup ze sedla na vrchol Aksoual (3900 m) (+2-3 hod, ↑ +400 m, ↓ +400 m).
 • 6. den: Přechod z vesnice Tacheddirt (2400 m) přes tradiční pastevecké osady Ouanesekra, Tamguist a Tinerhourhine do městečka Imlil, ubytování. (6-7 hod, ↑ 600 m, ↓ 1200 m)
 • 7. den: Výstup z Imlilu přes osadu Sidi Chamharouch (2350 m) s posvátným marabútem (vstup dovnitř není možný) s možností občerstvení k chatám Ref. Neltner a Muflon (3207 m) (7 hod, ↑ 1450 m, ↓ 50 m). Ubytování na 2 noci s polopenzí.
 • 8. den: Výstup na nejvyšší vrchol nejen Maroka, ale i celé severní Afriky Jebel Toubkal (4167 m) - z ptačí perspektivy rozhled na mohutné horstvo Atlasu, domov divokých a nespoutaných Berberů. Sestup zpět k chatám Toubkal Refuges. (7 hod, ↑ 950 m, ↓ 950 m)
 • 9. den: Sestup do osady Imlil (4 hod, ↓ 1500 m). Dojezd do Marrákeše, ubytování, relaxace po treku, posezení v restauraci. Zájemci další nasávání nefalšované atmosféry medíny.
 • 10. den: Celodenní přesun smluvní dopravou přes hory Vysokého Atlasu. Prohlídka nádherné růžové kasby Ait Benhaddou. Dojezd do Tinerhiru, města u rozsáhlých palmových hájů a u atraktivní soutěsky Todra, hluboce zaříznuté do krajiny. Večer či ráno prohlídka soutěsky. Nocleh v hotelu v tradičním berberském domě.
 • 11. den: Přejezd do pouště Sahara - z pouštního městečka Merzouga výlet na velbloudech v písečných dunách Erg Chebbi. Nocleh v berberském stanu v poušti, tradiční marocká večeře (výborný tažín) a snad i bubny Berberů.
 • 12. den: Pozorování barevného východu slunce nad dunami, na velbloudech návrat pouští do městečka Merzouga. Tranzit do města Fes, ubytování na 2 noci.
 • 13. den: Prohlídka královského města Fes s jeho fascinující historickou medínou, která se za téměř tisíc let své existence příliš nezměnila, návštěva slavných koželužen s pestrobarevnými barvířskými nádržemi. Nákupy suvenýrů.
 • 14. den: Přesun na letiště a odlet do Prahy.

Ubytování

V horách (celkem 6 nocí) budeme bydlet v horských penzionech a v horské chatě. Na horské chatě pod Toubkalem (2 noci) jsou k dispozici až osmilůžkové společné pokoje, sociální zařízení je zde sdílené na chodbě, k dispozici jsou deky, je třeba mít s sebou hygienickou vložku do spacáku. Penziony v Tacheddirtu (3 noci) a v Imlilu (1 noc) mají 2-4 lůžkové pokoje a sdílené sociální zařízení. V Marrákeši a ve Fesu (celkem 5 nocí) budeme ubytovaní v levnějších turistických hotýlcích v historickém centru ve 2-4 lůžkových pokojích s vlastní koupelnou, u soutěsky Todra (1 noc) v hotelu v tradičním berberském domě ve 2-4 lůžkových pokojích s vlastní koupelnou. Během kratšího výletu do pouště využijeme služeb berberských průvodců, přespíme v jejich stanu a využijeme i jejich pohostinnosti (1 noc). Na ubytování v Marrákeši a ve Fesu je k dispozici wifi zdarma.

Stravování

Na všech místech ubytování dostaneme snídani (celkem 13x). Na refugiu pod Toubkalem a při výpravě do pouště je v ceně zájezdu zahrnuta polopenze (celkem 3x). Během horského putování Vysokým Atlasem je možné dokupovat potraviny a sladkosti na stravování na túrách (studený oběd), večeři pak není problém si koupit v restauraci. Není tedy třeba s sebou nosit zásoby jídla. Mimo hory se přes den budeme stravovat ve stáncích nebo nakoupíme v malých obchůdcích, na večeře zajdeme většinou do restaurace. Budeme mít jedinečnou možnost ochutnat vynikající marockou kuchyni, třeba národní jídlo tažín. Z rychlých jídel na ulici si můžete dát: šavarmu, kebab, plněné pity, polévku harira. Stojí za to ochutnat místní olivy, datle, hrozny, loupané opuncie, ovocné džusy, ... Ceny na stáncích a v malých obchůdcích na ulici jsou často nižší nebo stejné jako u nás. V restauracích jsou ceny nepatrně vyšší. Na túry doporučujeme láhev o objemu cca 1,5-2 l na osobu, dle vaší osobní denní spotřeby. Většinou se kupuje balená voda na místě.

Další informace k zájezdu

Doprava v Maroku: Na místě budeme využívat služeb místního osvědčeného dopravce, jehož minibus bude objednán jen pro naši skupinu.

Cestovní formality: Ke vstupu do Maroka musí být občan ČR vybaven cestovním pasem s platností nejméně 90 dnů od vstupu na marocké území. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

Očkování: Doporučujeme být naočkovaný proti hepatitidě A a proti břišnímu tyfu. Přesvědčte se také, že máte platné očkování proti tetanu.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Maroko - Vysoký Atlas

Maroko - Vysoký Atlas

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Gruzie - Svanetie a oblast Kazbeku

Turistika pod Centrálním Kavkazem, vesničky, strážní věže a další perly

Kilimanjaro, Mt. Meru a safari

Výstup na střechu Afriky s noclehy na chatách (Tanzanie)

Kavkaz - výstup na Kazbek

Vysokohorská turistika na ikonické pětitisícovce v Gruzii

Ararat - na bájnou pětitisícovku

Výstup na nejvyšší horu Turecka nalehko s podporou mul

Kyrgyzstán - treking v Ťan-Šanu

K jezeru Ala Kol, do NP Ala Archa i do jurt na kumys

Tádžikistán - turistika ve Fanských horách

Tyrkysová jezera pod zaledněnými pětitisícovkami a pohostinní pastevci