Indický Himálaj

Hory, tibetské vesničky a kláštery Spiti a Kinnauru (Indie)

 
 

Termíny zájezdů

Náročnost: 3

 
 • Termín
 • Délka
 • Cena
 • Obj.číslo
 •  
 • Rezervace
 • Přihláška
 • 22.09.2018 - 11.10.2018
 • 20 dní
 • 40000 Kč
 • 900
 •  
 •  
 •  

Indie je tak obrovská, barevná a různorodá země, že ji lze jen těžko charakterizovat několika větami. Pro svou rozlohu, svéráznou filozofii a konzervativní kastovní systém nebyla, s výjimkou velkých měst, zatím příliš ovlivněna západním životním stylem, masovou turistikou a komercí. Proto pokud chcete v Asii najít něco skutečně původního, je Indie tou nejlepší volbou. Je to snová země starověké kultury, báječných přátelských lidí, spirituality, tisíce bohů, světového náboženství, Buddhy, koření a obrovských kontrastů. Na jedné straně je Indie zemí s druhou nejrychleji rostoucí ekonomikou a na druhé zemí, kterou sužuje chudoba, přelidnění a špína. Kdo ji však pozná, toho uchvátí...

Budeme se pohybovat v horském himálajském státě Himáčalpradéš (Himachal Pradesh), pro nějž jsou charakteristická hluboká, zalesněná a většinou špatně dostupná říční údolí, v nichž budeme skoro sami. Aklimatizaci zahájíme v Khirganze, kde se vykoupeme v horkých pramenech téměř v 3000 m. Unikátní oblast Spiti byla poprvé otevřena pro cizince teprve před 20 lety. Díky tomu je stále turismem relativně nedotčená. Ve scenériích krásných hor a údolí podobných Ladakhu jsou zde posazené kláštery staré 1000-1200 let, tedy pocházející ze 7.-8. století, kdy do oblasti pronikl buddhismus. Kláštery jsou zde zajímavější než v samotném Tibetu, přesto je kraj Spiti díky své odlehlosti mnohem méně navštěvován turisty, zůstává zatím opuštěný a také velmi levný. Uvidíme krásné vesničky v typicky tibetské architektuře (např. 800 let stará ves Nako, v níž je spousta domů stále původních), několik unikátních klášterů (jedny z nejhezčích na světě jsou Key, Dhankar a Tabo). Pojedeme drsnými údolími řek Spiti a Sutleje jen několik kilometrů od tibetské hranice. V oblasti Kinnaur se mísí tibetská kultura s indickou, některé vesnice jsou buddhistické, jiné hinduistické, jedinečné je krásné vyřezávání místních dřevěných chrámů. V závěru navštívíme bývalé hlavní město Indie - horskou Shimlu, kam se v letních měsících stěhovala z rozpálených plání celá britská vláda.

Jedná se o unikátní zájezd, který nám umožní se v horách Himaláje pohybovat nalehko, neponeseme stany, spacáky ani jídlo, krásu Himálají si tak vychutnáme jen s malým batohem. Při dvou 3denních trecích využijeme ubytování ve vesnicích v homestay či v guesthousech. Na treku ke Kingarze se budeme stravovat většinou v restauracích, při druhém přechodu ve Spiti dostaneme plnou penzi od místních (večeře, snídaně a balíčky na oběd). Na trecích strávíme denně 5-7 hodin včetně pauz, převýšení je nejčastěji 700-1000 m v součtu nahoru i dolů středně náročným terénem, budeme se pohybovat ve výškách 3000 m až maximálně v sedle 4800 m. V druhé části zájezdu budeme podnikat nenáročné výlety a poznávat tibetskou (buddhistickou), místy zase hinduistickou kulturu. V horách přes vysoká sedla se budeme dopravovat nasmlouvanými džípy, na větší vzdálenosti pak vlaky a autobusy vyšší třídy. Pojedeme v malé skupině do 11 cestovatelů.

Program zájezdu

 • 1. den: Odlet z Prahy.
 • 2. den: Přílet do Dillí, ubytování v hotelu. Prohlídka Červené pevnosti a starého Dillí s pravou indickou atmosférou.
 • 3. den: Odjezd nočním autobusem do Bhuntaru a Kasolu, ubytování.
 • 4. den: Džípem do Barshaini. Zahájení aklimatizačního treku. Výstup přes vesnici Kalga a okolo vodopádu k horkým pramenům Khirganga (2900 m). Relaxace v termálním bazénku, ubytování 2 noci po sobě. (5 hod, ↑ 700 m)
 • 5. den: Aklimatizační túra údolními loukami Parvati Valley do výšky 3400 m s výhledy na okolní hory a zpět. (6 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m)
 • 6. den: Sestup zpět do Barshaini (4 hod, ↓ 700 m). Přejezd do Manali, ubytování.
 • 7. den: Celodenní přesun džípem úžasnou horskou krajinou přes dvě vysoká výhledová sedla Rohtang pass (3978 m) a Kunzum Pass (4590 m) se stúpami. Dojezd do městečka Kaza (3650 m), hlavního střediska oblasti Spiti, ubytování.
 • 8. den: Džípem do nedalekého Dhankaru (3880 m), bývalého hlavního města Spiti. Prohlídka 1200 let starého kláštera, dramaticky zasazeného na útesech vysoko nad řekou Spiti. Dále do tibetské vsi Lalung se starým klášterem s krásnými buddhistickými sochami. Nocleh v prvním homestay.
 • 9. den: Začátek třídenního přechodu po vesnicích kraje Spiti připomínajícího Ladakh. Od řeky Lingti výstup do vesnice Demul (4300 m) s terasovitými políčky kolem, nocleh v homestay. (6 hod, ↑ 750 m, ↓ 200 m)
 • 10. den: Přechod přes sedlo (4770 m), túra do malé vesničky Komic (4500 m) s buddhistickým klášterem, nocleh v homestay. (7 hod, ↑ 650 m, ↓ 550 m)
 • 11. den: Pokračování přechodu do tibetské vesnice Langza (4350 m) s velkou sochou Buddhy na kopci u kláštera, to vše pod krásnou horou Chau Chau Kang Nilda (6303 m). Poslední homestay. (5 hod, ↑ 100 m, ↓ 250 m)
 • 12. den: Návrat do Kazy, vyřízení Inner Line Permitu (povolení ke vstupu do oblasti blízko tibetských hranic). Prohlídka dominanty celého údolí kolem Kazy - 1000 let starého kláštera Key Gompa. Ubytování v hotelu.
 • 13. den: Přesun do buddhisticko-hinduistické oblasti Kinnaur. Přes Tabo s prohlídkou prastarého krásného kláštera do vesničky Nako se starým jádrem z 11. století, s polohou kolem jezírka (3630 m) a se skvělou atmosférou. Nocleh v hotelu.
 • 14. den: Přejezd džípem na konec asi nejhezčího údolí v oblasti - Sangla Valley, až do poslední vesnice před indo-tibetskou hranicí, Chitkulu (3450 m) s dřevěnými domky i chrámem. Noc v hotelu.
 • 15. den: Z nedalekého Rakchamu jednodenní výlet kolem krásné řeky Baspa do Sangly, hotel. (6 hod, ↓ 600 m)
 • 16. den: Ranní přejezd džípem do Shimly, bývalého letního sídla britské vlády v Indii s dodnes zachovaným koloniálním kouzlem.
 • 17. den: Prohlídka města Shimla, odpolední odjezd úzkokolejnou tratí (toy train) do Kalky, noční přesun rychlíkem (lehátkovým vozem) do Dillí.
 • 18. den: Rezervní den.
 • 19. den: Ranní příjezd do Dillí, nákupy a prohlídka. V noci odlet směr ČR.
 • 20. den: Přílet do Prahy.

Ubytování a stravování na zájezdu

Ubytování: Ve městech v turistických levnějších hotelech, v horách v guesthousech, penzionech a na třídenním treku v homestay. Většinou se ubytujeme ve 2lůžkových pokojích, na některých místech, zejména v homestay se může jednat o vícelůžkové pokoje. Hlavně v horách je třeba respektovat odlehlost a zaostalost oblasti, čemuž může odpovídat i o něco nižší standard ubytování, než na který jsme zvyklí z Evropy.

Stravování: Při treku po homestay v kraji Spiti máme v ceně zájezdu plnou penzi, která začíná večeří 8. den a končí snídaní 11. den. Domácí nám budou vařit večeře a snídaně a na oběd nám dají balíček na cestu. Jinak se budeme stravovat individuálně, většinou v restauracích, kde se dá pořídit jak indické, tak evropské jídlo, většinou vegetariánské, v tibetských oblastech i tibetské. Ceny se pohybují od 80 do 200 INR za jídlo, dle výběru a dle dostupnosti místa. Základní potraviny se dají v Indii dokoupit takřka kdekoli za ceny nižší než u nás.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: V horách, kde se navíc přejíždějí i vysokohorská sedla (max. 4600 m), budeme využívat nasmlouvaných džípů. Na velké vzdálenosti do hor dojedeme dálkovými linkovými autobusy, do Shimly pojedeme úzkokolejným vlakem a do Dillí se vrátíme v lehátkovém vozu nočním rychlíkem.

Cestovní doklady a víza: Ke vstupu do Indie je potřeba cestovní pas ČR s platností minimálně 6 měsíců po vstupu do země. Do Indie si každý účastník musí zajistit elektronická víza eTV. K vyplnění potřebujete svůj pas a platební kartu. S vyplněním vám poradíme, podrobnější pokyny k vyplnění žádosti o indické vízum vám pošleme, až to bude aktuální (nejpozději cca měsíc před odletem).

Očkování: Do Indie není žádné očkování povinné, ale rozhodně doporučujeme očkování proti hepatitidě A a B, případně i proti břišnímu tyfu (často bývá společné s očkováním proti žloutence). Zkontrolujte si také platnost svého očkování proti tetanu. Bližší informace o očkování vám podají zdravotní ústavy a očkovací centra.

Průvodce: Průvodcem bude Luboš "Ovčák" Wachtl. Zná Indii jak své boty, jezdí tam více jak 25 let, obstojně mluví hindsky a v Himalájích prošel spoustu treků. Každoročně odjíždí do Indie v září a vrací se až v březnu. Přes léto průvodcuje mnoho zájezdů, především přechodů hor.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, letenky, pojištění atd.), Indie - informace o zemi

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Cena zájezdu Indie - trekking v Himalájích

Cena 40000 Kč = 25000 Kč cena zájezdu + cca 15000 Kč za letenku z Evropy včetně tax (cena za letenku je pouze přibližná, může být o něco vyšší i nižší - kvůli rezervaci letenky a nižší ceně je nutno se přihlásit s co největším časovým předstihem)
1. záloha = 10000 Kč (hradí se po přihlášení)
2. záloha = 15000 Kč (hradí se po dosažení min. počtu účastníků)

Cena 25000 Kč zahrnuje: kompletní místní dopravu (džípy, autobusy, vlaky), 16x ubytování (hotýlky, guesthousy, homestay), plnou penzi v homestay (3 dny), průvodce, elektronické informační materiály, pojištění CK proti úpadku

Cena 25000 Kč nezahrnuje: nutné výdaje: letenku z Evropy do Dillí (cca 13000-17000 Kč), poplatek za vyřízení víza cca 82,5 USD; volitelné výdaje: případné vstupné do památek, cestovní pojištění a pojištění storna zájezdu (lze sjednat v přihlášce); kurz: 100 INR (indická rupie) = 33 Kč (listopad 2017)

 


Další podobné zájezdy:

Nepál - Everest trek

Nepál - Everest trek

Okruh pod nejvyšší horu světa Mt. Everest


51000 Kč
Detail zájezdu

 • 26.10.-18.11.
 

Indický Himálaj

Indie Výstup údolím Parvati Modlitební praporky V ulicích Dillí
 

Indický Himálaj

Klášter Tabo z 10. století Cestou do Kazy Klášter Tabo Shimla
 
 

©2018 CK Alpina - zájezdy a dovolená | e-mail ck@alpina.cz | telefon +420 548 522 652 | mobil +420 777 257 462 | Ochrana osobních údajů | odkazy