Indie - trekking v Himálaji

Přechod přes sedlo Pin-Parvati a Údolím sněžných leopardů do Spiti

Indie je tak obrovská, barevná a různorodá země, že ji lze jen těžko charakterizovat několika větami. Pro svou rozlohu, svéráznou filozofii a konzervativní kastovní systém nebyla, s výjimkou velkých měst, zatím příliš ovlivněna západním životním stylem, masovou turistikou a komercí. Proto, pokud chcete v Asii najít něco skutečně původního, je Indie tou nejlepší volbou. Je to snová země starověké kultury, báječných přátelských lidí, spirituality, tisíce bohů, světového náboženství, Buddhy, koření a obrovských kontrastů. Na jedné straně je Indie zemí s druhou nejrychleji rostoucí ekonomikou a na straně druhé zemí, kterou sužuje chudoba, přelidnění a špína. Kdo ji však pozná, toho uchvátí...

Čekají nás dva vícedenní treky v horském himalájském státě Himáčalpradéš (Himachal Pradesh), pro nějž jsou charakteristická hluboká zalesněná a většinou špatně dostupná říční údolí, kde budeme skoro sami. Po prvním dvoudenním aklimatizačním přechodu sedla Chandrakani pass navštívíme svéráznou vesnici Malana, která si díky své odlehlosti zachovala mnoho původních zvyků a obyčejů. Po dokoupení zásob v turisty oblíbeném městečku Kasol se místními autobusy dopravíme do vsi Bareshani, kde končí silnice a dál už se musí po svých. Sedmidenní přechod nás provede ze zeleného údolí řeky Parvátí, plného himálajských jedlí, přes ledovce průsmyku Pin Parvati až do vyprahlých útesů a skal kolem řeky Pin. Po absolvování treku se před návratem do Dillí budeme dále věnovat poznávání unikátní oblasti Spiti. Spiti byla poprvé otevřena pro cizince teprve před 30 lety, díky tomu je stále turismem relativně nedotčená. Ve scenériích krásných hor a údolí podobných Ladakhu jsou posazené kláštery pocházející ze 7.-8. století, kdy do oblasti pronikl buddhismus. Navštívíme nejvýznamnější budhistický klášter této oblasti Key. Po dobrodružné silnici přes téměř 4000 m vysoké sedlo Rohtang la přejedeme zpět do zelenější části Himálaje do městečka Manali, a odtud nočním dálkovým autobusem zpátky do Dillí.

Na treky v Indii je třeba být kvalitně vybaven, mít dobrou fyzickou kondici a alespoň základní zkušenosti s pobytem v přírodě. Na mnoha místech v horách nežijí lidé, proto je nutností vlastní stan, spacák, vařič a jídlo. Vše potřebné k týdennímu pobytu v horách si poneseme sami v batohu na zádech. Denně půjdeme 6-10 hodin i se všemi přestávkami, stoupání je většinou pozvolné (denně asi 400-800 m nahoru, výjimečně přes 1000 m), klesání bývá rychlejší. Mezi prvním a druhým trekem se dostaneme do civilizace, kde můžeme dokoupit potraviny. V horách spíme ve vlastních stanech většinou ve volné přírodě a u zdrojů pitné vody, ve městech v osvědčených cestovatelských hotelech. Na větší vzdálenosti se budeme dopravovat autobusy vyšší třídy, na kratší vzdálenosti použijeme místní dopravu. Pojedeme v malé skupině cca do 13 cestovatelů. Na další treky do Himálaje můžete vyrazit se zájezdy Ladakh - trekking v zemi vysokých sedel a Ladakh - Malý Tibet pohodově.

Program zájezdu

  • 1.-2. den: Odlet z Prahy. Přílet do Dillí, ubytování. Jedinečná atmosféra indického hlavního města, návštěva bazaru, nákupy.
  • 3. den: Odjezd do hor do městečka Naggar blízko horského střediska Manali.
  • 4. den: Zahájení dvoudenního aklimatizačního treku. Výstup z Naggaru (1840 m) pod Chandarkhani Pass. (9 hod, ↑ 1400 m)
  • 5. den: Přechod průsmyku Chandarkhani (3650 m), prudký sestup do Malany (2650 m), dříve nepřístupné vesnice se spoustou podivných zvyků, kde se např. nesmíte ničeho dotknout. Noc v hotelu. (9 hod, ↑ 400 m, ↓ 1000 m)
  • 6. den: Přejezd jeepem z Malany do městečka Kasol (1580 m).
  • 7. den: Přejezd autobusem do Bareshani a zahájení týdenního treku přes sedlo Pin-Parvati. Výstup přes vesnici Kalga do Khirgangy (2900 m), koupel v horkých pramenech, nocleh v sezónním hotelu. (5-6 hod, ↑ 800 m)
  • 8. den: Pomalé stoupání údolními loukami Parvati Valley ke staré salaši Bhojtunda (3200 m), první noc ve stanu. (5 hod, ↑ 400 m)
  • 9. den: Stoupání podél řeky až k Pandu Bridge (3700 m), obřímu balvanu zaklíněnému v korytě řeky, který tak vytváří přirozený most. Poslední místo, kde je dřevo na oheň. (8 hod, ↑ 600 m)
  • 10. den: Vysokohorskou krajinou s úžasnými výhledy na majestátní horu Kullu Eiger k posvátnému jezeru Mantalai (4100 m). (8 hod, ↑ 400 m)
  • 11. den: Prudké stoupání do základního tábora pod průsmykem Pin Parvati (4900 m). (9 hod, ↑ 800 m)
  • 12. den: Přechod po ledovci přes Pin Parvati Pass (5300 m), nejsou potřeba mačky ani cepín. Sestup k řece Pin a pokračování po proudu dolů Údolím sněžných leopardů. (9 hod, ↑ 400 m, ↓ 800 m)
  • 13. den: Sestup údolím podél řeky až do vesnice Mud (4000 m). Nocleh v hotelu. (7 hod, ↓ 500 m)
  • 14. den: Autobusem do Kazy, hlavního střediska oblasti Spiti, ubytování v hotelu. Prohlídka dominanty celého údolí kolem Kazy - 1000 let starého tibetského kláštera Key Gompa.
  • 15. den: Přejezd džípem nebo minibusem přes sedla Kunzum la a Rohtang la do Manali (1800 m).
  • 16. den: Dopolední prohlídka horského letoviska Manali. Odpoledne odjezd dálkovým turistickým autobusem do Dillí.
  • 17. den: Ranní příjezd do Dillí, ubytování v hotelu, nákupy, památky.
  • 18. den: Rezervní den pro případné zdržení na treku nebo při přejezdech po horských silnicích. Lze využít k návštěvě dalších památek v Dillí nebo absolvujeme delší program v Manali.
  • 19. den: Let z Dillí zpět do Prahy.

Ubytování a nocování

Na trecích spíme celkem 6x ve vlastních stanech většinou ve volné přírodě a u zdrojů pitné vody. V civilizaci budeme ubytovaní celkem 9x v čistých cestovatelských hotelech - k dispozici jsou většinou 2lůžkové pokoje, někdy vícelůžkové. V některých ubytováních a restauracích funguje wifi, ale raději připravte své blízké na to, že se nebudete ozývat pravidelně.

Stravování

V horách se budeme stravovat z vlastních dovezených a dokoupených potravin. Čas na vaření bude ráno a večer. Obědy je potřeba mít studené (po cestě není prostor na vaření). Jsou nutné věci na vaření - vařič, ešus, závětří, lžíce. Vařič můžete mít plynový i benzínový, plynovou bombu a zápalky či zapalovač nelze převážet letadlem, koupíte na místě. Není třeba si s sebou brát příliš jídla z ČR, v Indii se většina základních potravin dá koupit takřka kdekoli za ceny nižší než u nás. Nedostatkovým zbožím je chléb, sýr a maso. Na vaření jsou vhodné pouze lehké potraviny s kratší dobou vaření - polévky ze sáčku, instantní jídlo ze sáčku, bramborové kaše, sladké kaše, dále sůl, čaj, cukr. Těžké konzervy ne! Ze studeného jídla: kus štangle suchého salámu, tvrdé a měkké sýry, paštiky. Ideální je strava dodávající dostatek energie a přitom lehká, dehydratovaná - müsli, ovesné vločky, čokolády, cereální tyčinky, oplatky, bonbony (lipa, hroznový cukr), sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny.
Ve městech si budeme v restauracích užívat velmi chutné a levné indické i světové kuchyně, většinou vegetariánské, v údolí Spiti i tibetské kuchyně. Ceny se pohybují od 100 do 300 INR za jídlo, dle výběru a dle dostupnosti místa. Vodu na treku budeme postupně doplňovat. Nutný je prostředek na dezinfekci pitné vody - kapky nebo tablety (např. Sanosil - koupíte v lékárnách nebo ve zdravotních ústavech) nebo vodní filtr (např. Sawyer mini filter). V civilizaci budeme kupovat vodu balenou. Doporučujeme také práškové nápoje a šumivé vitamíny do vody.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Budeme využívat turistických dálkových autobusů, místních linkových autobusů a nasmlouvaných džípů a minibusů.

Cestovní formality: Ke vstupu do Indie je potřeba cestovní pas ČR s platností minimálně 6 měsíců po vstupu do země. Do Indie si každý účastník musí zajistit elektronická víza eTV. K vyplnění potřebujete svůj pas a platební kartu. S vyplněním vám poradíme, podrobnější pokyny k vyplnění žádosti o indické vízum vám pošleme v předstihu. Vhodný čas k vyřízení víz je cca 1-2 měsíce před odletem.
Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

Očkování: Doporučujeme být naočkovaný proti hepatitidě A a proti břišnímu tyfu. Přesvědčte se také, že máte platné očkování proti tetanu.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Indie - trekking v Himálaji

Indie - trekking v Himálaji

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Nepál - Everest trek

Trekking pod nejvyšší horu světa Mt. Everest s noclehy na chatách

Nepál - Annapurna trek

Nejoblíbenější trek na světě - okolo Annapuren s noclehy na chatách

Ladakh - trekking v zemi vysokých sedel

Přechody Himálaje v Malém Tibetu (Indie)

Kavkaz - výstup na Kazbek

Vysokohorská turistika na ikonické pětitisícovce v Gruzii

Ladakh - Malý Tibet pohodově

Kláštery Ladakhu i trek nalehko s podporou koní v Himálaji (Indie)

Nepál - Langtang trek

Himálajské údolí Langtang a jezero Gosainkund s noclehy na chatách