Indie – trekking v Himalájích

Údolím sněžných leopardů až do Spiti a Kinnauru

Indie je tak obrovská, barevná a různorodá země, že ji lze jen těžko charakterizovat několika větami. Pro svou rozlohu, svéráznou filozofii a konzervativní kastovní systém nebyla, s výjimkou velkých měst, zatím příliš ovlivněna západním životním stylem, masovou turistikou a komercí. Proto pokud chcete v Asii najít něco skutečně původního, je Indie tou nejlepší volbou. Je to snová země starověké kultury, báječných přátelských lidí, spirituality, tisíce bohů, světového náboženství, Buddhy, koření a obrovských kontrastů. Na jedné straně je Indie zemí s druhou nejrychleji rostoucí ekonomikou a na straně druhé zemí, kterou sužuje chudoba, přelidnění a špína. Kdo ji však pozná, toho uchvátí...

Čekají nás dva vícedenní treky v horském himalájském státě Himáčalpradéš (Himachal Pradesh), pro nějž jsou charakteristická hluboká zalesněná a většinou špatně dostupná říční údolí, kde budeme skoro sami. Při prvním dvoudenním aklimatizačním přechodu navštívíme svéráznou vesnici Malana, která si díky své odlehlosti zachovala mnoho původních zvyků a obyčejů. Druhý sedmidenní přechod nás provede ze zeleného údolí řeky Parvátí, plného himalájských jedlí, přes ledovce průsmyku Pin Parvati až do vyprahlých útesů a skal kolem řeky Pin. Po absolvování treků se před návratem přes koloniální Shimlu do Dillí budeme dále věnovat poznávaní unikátních oblastí Spiti a Kinnaur. Spiti byla poprvé otevřena pro cizince teprve před 20 lety, díky tomu je stále turismem relativně nedotčená. Ve scenériích krásných hor a údolí podobných Ladakhu jsou posazené kláštery pocházející ze 7.-8. století, kdy do oblasti pronikl buddhismus. Navštívíme kláštery Key, Dhankar a Tabo, které jsou zajímavější než kláštery v samotném Tibetu, přesto je kraj Spiti díky své odlehlosti mnohem méně navštěvovaný turisty. Pojedeme drsnými údolími řek jen několik kilometrů od tibetské hranice do kraje Kinnaur, kde se mísí tibetská kultura s indickou - uvidíme zde i vesničky v typicky tibetské architektuře, např. 800 let starou ves Nako.

Na treky v Indii je třeba být kvalitně vybaven, mít dobrou fyzickou kondici a alespoň základní zkušenosti s pobytem v přírodě. Na mnoha místech v horách nežijí lidé, proto je nutností vlastní stan, vařič a jídlo. Nebudeme používat služeb místních nosičů, vše potřebné k životu si poneseme sami. Na přechod sedla Pin Parvati nejsou potřeba mačky ani cepín. Denně půjdeme 6-10 hodin i se všemi přestávkami, stoupání je většinou pozvolné (denně asi 400-1000 m nahoru), klesání bývá rychlejší. Mezi 2denním a 7denním trekem se dostaneme do civilizace, kde můžeme dokoupit potraviny. V horách spíme ve vlastních stanech většinou ve volné přírodě a u zdrojů pitné vody, ve městech v levných hotelech. Na větší vzdálenosti se budeme dopravovat autobusy vyšší třídy, na kratší vzdálenosti použijeme místní dopravu, do Dillí se vrátíme vlakem. Pojedeme v malé skupině do 13 cestovatelů.

Program zájezdu

 • 1.-3. den: Odlet do Dillí, nákupy, prohlídka, odjezd do hor do vesničky Nagar blízko horského střediska Manálí.
 • 4. den: Zahájení dvoudenního aklimatizačního treku. Výstup z Nagaru (1840 m) pod Chandarkhani Pass. (9 hod, ↑ 1400 m)
 • 5. den: Přechod průsmyku Chandarkhani (3650 m), prudký sestup do Malany (2650 m), dříve nepřístupné vesnice se spoustou podivných zvyků, kde se např. nesmíte ničeho dotknout (popis Malany). Noc v hotelu. (9 hod, ↑ 400 m, ↓ 1000 m)
 • 6. den: Džípem z Malany do vesničky Kasol (1580 m).
 • 7. den: Přejezd autobusem do Bareshani a zahájení týdenního treku přes sedlo Pin-Parvati (popis treku). Výstup přes vesnici Kalga do Khirgangy (2900 m), horké prameny, hotel. (5-6 hod, ↑ 800 m)
 • 8. den: Pomalé stoupání údolními loukami Parvati Valley ke staré salaši Bhojtunda (3200 m). (5 hod, ↑ 400 m)
 • 9. den: Stoupání podél řeky až k Pandu Bridge (3700 m), poslednímu místu, kde je dřevo na oheň. (8 hod, ↑ 600 m)
 • 10. den: Vysokohorskou krajinou k posvátnému jezeru Mantalai (4100 m). (7 hod, ↑ 400 m)
 • 11. den: Prudké stoupání do základního tábora pod průsmykem Pin Parvati (4900 m). (9 hod, ↑ 800 m)
 • 12. den: Přechod po ledovci přes Pin Parvati Pass (5300 m), nejsou potřeba mačky ani cepín. Sestup k řece Pin a pokračování po proudu dolů Údolím sněžných leopardů. (9 hod, ↑ 400 m, ↓ 800 m)
 • 13. den: Sestup údolím podél řeky až do vesnice Mud (4000 m) (8 hod, ↓ 500 m). Nocleh v hotelu.
 • 14. den: Autobusem do Kazy, hlavního střediska oblasti Spiti. Vyřízení Inner Line Permitu (povolení ke vstupu do oblasti blízko tibetských hranic). Prohlídka dominanty celého údolí kolem Kazy - 1000 let starého tibetského kláštera Key Gompa.
 • 15. den: Přejezd džípem do Dhankaru (3900 m) s 1200 let starým klášterem, úžasně zasazeným na útesech vysoko nad řekou Spiti. Dále džípem do Tabo, prohlídka 1000 let starého kláštera. Nocleh ve vsi Nako.
 • 16. den: Prohlídka vesničky Nako u jezírka se starým jádrem z 11. století a skvělou atmosférou. Autobusem přes buddhisticko-hinduistickou oblast Kinnaur do Kalpy, hezké vesnice s nádhernými výhledy na několik zasněžených šestitisícovek (Kinnaur Kailash, Jorkanden, Shivling).
 • 17. den: Odjezd do Shimly, bývalého letního sídla britské vlády v Indii s dodnes zachovaným koloniálním kouzlem.
 • 18. den: Prohlídka města Shimla, odpolední cesta úzkokolejnou tratí (toy train) do Kalky, noční přesun rychlíkem v lehátkovém voze do Dillí.
 • 19. den: Ranní příjezd do Dillí, nákupy a prohlídka města.
 • 20. den: Let z Dillí zpět do Evropy.

Ubytování a nocování

Na treku ve vlastních stanech, ve městech v levnějších turistických hotelech. K dispozici jsou většinou 2lůžkové pokoje, někdy vícelůžkové.

Stravování

V horách se budeme stravovat z vlastních dovezených a dokoupených potravin. Čas na vaření bude ráno a večer. Není třeba si s sebou brát moc jídla, v Indii se většina základních potravin dá koupit takřka kdekoli za ceny nižší než u nás. Nedostatkovým zbožím je chléb, sýr a maso. Ve městech si budeme v restauracích užívat velmi chutné a levné indické i světové kuchyně, většinou vegetariánské, v tibetských oblastech i tibetské. Ceny se pohybuji od 80 do 200 INR za jídlo, dle výběru a dle dostupnosti místa.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Budeme využívat hlavně linkových autobusů, místy nasmlouvaných džípů. Z Shimly pojedeme úzkokolejným vlakem a do Dillí se vrátíme v lehátkovém vozu nočního rychlíku.

Cestovní doklady a víza: Ke vstupu do Indie je potřeba cestovní pas s platností minimálně 6 měsíců po vstupu do země. Do Indie si každý účastník musí zajistit elektronická víza eTV. K vyplnění potřebujete svůj pas a platební kartu. S vyplněním vám poradíme, podrobnější pokyny k vyplnění žádosti o indické vízum vám pošleme v předstihu. Vhodný čas k vyřízení víz je cca 1-2 měsíce před odletem.

Očkování: Do Indie není žádné očkování povinné, ale rozhodně doporučujeme očkování proti hepatitidě A a B, případně i proti břišnímu tyfu (často bývá společné s očkováním proti žloutence). Zkontrolujte si také platnost svého očkování proti tetanu. Bližší informace o očkování vám dají zdravotní ústavy a očkovací centra.

Průvodce: Průvodcem bude Luboš "Ovčák" Wachtl. Zná Indii jak své boty, jezdí tam více jak 25 let, obstojně mluví hindsky a v Himalájích prošel spoustu treků. Každoročně odjíždí do Indie v září a vrací se až v březnu. Přes léto průvodcuje mnoho zájezdů, především přechodů hor.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, letenky, pojištění atd.), Indie - informace o zemi

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.


Indie – trekking v Himalájích

Indie – trekking v Himalájích

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Řádkový seznam zájezdů dle termínů odjezdu

 • Název
 • Termín
 • Dnů
 • Obj. č.
 • Cena

Nepál - Annapurna trek

Nejoblíbenější trek na světě - okolo Annapuren s noclehy na chatách

 • Cena od: 44 500 Kč
 • Délka: 20 dní

Nepál - Everest trek

Trekking pod nejvyšší horu světa Mt. Everest s noclehy na chatách

 • Cena od: 52 500 Kč
 • Délka: 24 dní