Irsko a Wales

Hory smaragdového ostrova a keltská historie

Irsko je díky jedinečnému charakteru své krajiny (zelené pastviny, horská jezera, strmé útesy, národní parky) přezdíváno jako smaragdový ostrov. Země je však známá i pro svou pohnutou historii. V minulosti bylo Irsko extrémně chudou anglickou kolonií (viz nechvalně známé hladomory 19. století) krvavě bojující za nezávislost, v 90. letech 20. století se ale stalo jedním z nejvyspělejších evropských států. Především se starší historií se v Irsku setkáme na každém kroku. Zbytků starobylých hradů, opatství, klášterů, kaplí, válcových věží, vysokých keltských křížů, ale i prehistorických menhirů a dolmenů je zde nepočítaně. Řada významných megalitických památek byla postavena dříve než egyptské pyramidy. Vydejte se s námi do Irska a seznamte se s místními přátelskými a srdečnými obyvateli, kteří jsou potomky Keltů, poznejte irskou hudbu, typické hospůdky, pivo Guinness nebo irskou whiskey. Nocovat budeme v kempech ve stanech a stravovat se budeme z vlastních zásob.

Program zájezdu

 • 1. den: Odjezd v podvečerních hodinách z Hradce Králové přes Prahu a Plzeň, přejezd Německa a Francie.
 • 2. den: Trajektem z Calais do britského Doveru, pohled z lodi na vysoké křídové útesy, megality v Avebury (největší kamenný kruh v Evropě o průměru více než 400 m). Ubytování v kempu v Anglii.
 • 3. den: Přejezd do Walesu: túra v národním parku Brecon Beacons s travnatými vrcholky Corn Du a Pen y Fan (886 m). Dvě noci v kempu v NP Snowdonia.
 • 4. den: Výstup na Snowdon, nejvyšší vrchol NP Snowdonia. Alternativně lehčí výlet v národním parku k jezerům Llyn Llydaw a Glaslyn.
 • 5. den: Město Conwy se středověkým hradem a skvěle zachovaným opevněním, pěší výšlap na travnatou horu Conwy (Mynydd y Dref). Prohlídka hradu Caernafon, na němž byl uveden do funkce princ Charles. Večer posezení v místních hospůdkách. V nočních hodinách odjezd do Holyheadu se zastávkou ve vesnici s nejdelším názvem na světě (Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch) a noční přejezd trajektem do Dublinu.
 • 6. den: Rock of Cashel („hrad králů“) - vápencový pahorek se zříceninou hradu a církevních staveb. Příjezd na poloostrov Dingle a ubytování v kempu na tři noci.
 • 7. den: Poloostrov Dingle: Výstup na jednu z nejvyšších hor Irska Mt. Brandon (952 m).
 • 8. den: Druhý den na Dinglu: Výlet od pevnosti Dunbeg k mysu Slea Head, pohled na nejzápadnější bod Evropy Dunmore Head, malebné městečko Dingle s přístavem, raně křesťanská kaple Gallarus Oratory.
 • 9. den: NP Killarney: Nahoru k jezeru Devil´s Punch Bowl a na horu Mangerton (839 m). Případně lehčí výlet v okolí jezera Muckross (Muckross House, Abbey, Ross Castle). Přejezd do Doolinu, ubytování na dvě noci.
 • 10. den: Oblast The Burren: Opuštěná pláž Fanore Beach, výšlap bizarní skalnatou krajinou od majáku Blackhead ke kamenné pevnosti, 200 metrů vysoké mořské útesy Cliffs of Moher. Večer posezení v hospůdkách s tradiční irskou hudbou v Doolinu.
 • 11. den: Galway - kulturní metropole Irska na západním pobřeží, středisko gaelské kultury a jazyka s příjemnou atmosférou, komplex raně středověkého kláštera Clonmacnoise (kamenné kostelíky, kulaté věže, keltské kříže, hřbitov).
 • 12. den: Komplex památek v Glendalough (jeden z nejvýznamnějších staroirských klášterů umístěný v krásné krajině). Túra ve Wicklow Mountains.
 • 13. den: Zázrak megalitické architektury - 5200 let starý chodbový hrob Knowth (nebo Newgrange), úchvatné zahrady Powerscourt.
 • 14. den: Hlavní město Irska Dublin (Trinity College, katedrály, muzea, přívětivé hospůdky s pivem Guinness, John Jameson Distillery - muzeum irské whisky, bohémská čtvrť Temple Bar). Trajektem do Holyheadu ve Walesu a noční přejezd.
 • 15. den: Celodenní prohlídka Londýna (Big Ben, budovy Parlamentu, Trafalgar Square, Westminster Abbey, Downing Street, St. Paul´s Cathedral, Tower, Hyde Park, Greenwich). Trajektem Dover-Calais zpět na pevninu, přejezd Francie a Německa.
 • 16. den: V odpoledních hodinách příjezd do ČR.

Nocování

Všechny noci strávíme v dobře vybavených kempech. Vezměte vlastní stan, karimatku a spacák. Počítejte s tím, že ve většině kempů budete platit za sprchu (nejčastěji 1 €). Spacák můžete využít i pro odpočinek při cestě nočním trajektem mezi Británií a Irskem.

Stravování

Z vlastních zásob. Vezměte si s sebou lehký vařič. V Irsku bez problémů nakoupíte potraviny, nejlevněji ve větších supermarketech, kde budeme vždy po několika dnech zastavovat. Ceny jsou vyšší než v České republice. Doporučujeme také ochutnání typických irských jídel v restauracích či na ulici (irish breakfast, polévka seafood chowder, fish and chips a další) a samozřejmě také piva Guinness, světoznámé whiskey či irské kávy.

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST zájezdu Irsko a Wales

V Irsku nejsou vysoké hory, nejvyšší vrchol (Mt. Brandon), na který půjdeme, měří 952 m. Terén by ovšem v našich zeměpisných šířkách odpovídal určitě vyšším horám. Často je také díky charakteristickým rašeliništím podmáčený. K náročnějším túrám (Killarney, Connemara, Mt. Brandon) budete mít vždy možnost zvolit nenáročnou alternativu.

Irsko a Wales

Irsko a Wales