Irsko

Hory smaragdového ostrova a keltská historie

Irsko je díky jedinečnému charakteru své krajiny (zelené pastviny, horská jezera, strmé útesy, národní parky) přezdíváno jako smaragdový ostrov. Země je však známá i pro svou pohnutou historii. V minulosti bylo Irsko extrémně chudou anglickou kolonií (viz nechvalně známé hladomory 19. století) krvavě bojující za nezávislost, v 90. letech 20. století se ale stalo jedním z nejvyspělejších evropských států. Především se starší historií se v Irsku setkáme na každém kroku. Zbytků starobylých hradů, opatství, klášterů, kaplí, válcových věží, vysokých keltských křížů, ale i prehistorických menhirů a dolmenů je zde nepočítaně. Řada významných megalitických památek byla postavena dříve než egyptské pyramidy. Vydejte se s námi do Irska a seznamte se s místními přátelskými a srdečnými obyvateli, kteří jsou potomky Keltů, poznejte irskou hudbu, typické hospůdky, pivo Guinness nebo irskou whiskey. Ubytovaní budeme v hostelech se snídaní. Součástí hostelů je vybavená kuchyňka.

Program zájezdu

 • 1. den: Odjezd v podvečerních hodinách z Hradce Králové přes Prahu a Plzeň, přejezd Německa a Francie.
 • 2. den: Trajektem z Calais do britského Doveru, pohled z lodi na vysoké křídové útesy. Ubytování v kempu v Anglii.
 • 3. den: Přejezd do Walesu: pěší výšlap na travnatou horu Mynydd y Dref a městečko Conwy se středověkým hradem a skvěle zachovaným opevněním, večer posezení v místních hospůdkách. Pozdě v noci odjezd do Holyheadu se zastávkou ve vesnici s nejdelším názvem na světě Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch, noční přejezd trajektem do Dublinu.
 • 4. den: Návštěva komplexu raně středověkého kláštera Clonmacnoise (kamenné kostelíky, kulaté věže, keltské kříže, hřbitov), 200 metrů vysoké mořské útesy Cliffs of Moher, ubytování na čtyři noci v hostelu v Tralee.
 • 5. den: Turistika v NP Killarney: Výstup k jezeru Devil´s Punch Bowl a na horu Mangerton (839 m), alternativně lehčí výlet v okolí jezera Muckross (Muckross House, Abbey).
 • 6. den: Poloostrov Dingle: výstup od pevnosti Dunbeg k mysu Slea Head, pohled na nejzápadnější bod Evropy Dunmore Head, raně křesťanská kaple Gallarus Oratory, malebné přístavní městečko Dingle.
 • 7. den: Výstup na jednu z nejvyšších hor Irska Mt. Brandon (952 m).
 • 8. den: Rock of Cashel („hrad Králů“) - vápencový pahorek se zříceninou hradu a církevních staveb, přejezd na východní pobřeží, ubytování na tři noci v hostelu v centru Dublinu.
 • 9. den: Div megalitické architektury - 5 200 let staré chodbové hroby Newgrange a Knowth, výstup na vyhlídkovou horu Great Sugar Loaf (501 m).
 • 10. den: Prohlídka komplexu památek v Glendalough (jeden z nejvýznamnějších staroirských klášterů umístěný v krásné krajině), pěší túra ve Wicklow Mountains.
 • 11. den: Metropole Irska Dublin: Trinity College, katedrály, muzea, útulné hospůdky s pivem Guinness, John Jameson Distillery - muzeum irské whisky, bohémská čtvrť Temple Bar. Trajekt do Holyheadu ve Walesu a noční přejezd.
 • 12. den: Celodenní prohlídka Londýna: Big Ben, budovy Parlamentu, Trafalgar Square, Westminster Abbey, Downing Street, St. Paul´s Cathedral, Tower, Hyde Park, Greenwich. Trajektem přes kanál La Manche zpět na pevninu, noční tranzit přes Francii a Německo.
 • 13. den: V odpoledních hodinách příjezd do ČR.

Ubytování

V hostelech ve 4-6lůžkových pokojích, 4x v Tralee, 3x v Dublinu a po cestě 1x v Anglii. Oba hostely v Irsku se nachází v centru města, v pěším dosahu obchodů a restaurací včetně typických irských pubů. Všude je k dispozici povlečení, spacák tedy není potřeba, vezměte si ale vlastní ručník. Spacák se však může hodit na nočních trajektech mezi Británií a Irskem, které trvají cca 3,5 h a kde je možné se na pár hodin natáhnout.

Stravování

Na hostelech dostaneme snídani, v Tralee kontinentálního stylu, v Dublinu pouze skromnou (čaj, káva, džus, toast, cereálie), v Anglii není snídaně zahrnuta, dále probíhá stravování individuálně. Na ubytováních je k dispozici vybavená kuchyňka. Dokupovat potraviny bude možné v supermarketech, kde jsou ceny relativně přijatelné, byť vyšší než v České republice. Doporučujeme také ochutnávání irských jídel v restauracích či na ulici.

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST

V Irsku nejsou vysoké hory, nejvyšší vrchol, na který půjdeme (Mount Brandon), měří 952 m. Terén by ovšem v našich zeměpisných šířkách odpovídal určitě vyšším horám. Často je také díky charakteristickým rašeliništím podmáčený. Ke všem náročnějším túrám budete mít možnost zvolit nenáročnou alternativu.

Irsko

Irsko

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Korsika - pohodová turistika

Perla středomoří - přírodní krásy, města, moře, kaskády a tůně

Norské hory a krásy přírody

Nejvyšší hory, národní parky, ledovce, jezera a fjordy

Bretaň na kole

Poznávací cyklistika na pobřeží Atlantiku (Francie)

Norské hory a krásy přírody - letecky

Nejvyšší hory, národní parky, ledovce, jezera a fjordy