Bretaň na kole

Poznávací cyklistika na pobřeží Atlantiku (Francie)

Bretaň - region v západní Francii na stejnojmenném poloostrově je proslulý především svým nezaměnitelným pobřežím s největšími odlivy v Evropě, vysokými útesy, o které se tříští příboj, a kamennými venkovskými sídly. Během našich cyklistických etap poznáme nejzajímavější místa Bretaně a zabrousíme i do Normandie. Navštívíme velké množství turistických lákadel, mezi nejznámější patří bezesporu opatství Le Mont St Michel, při přílivu ostrov a při odlivu součást pevniny, proslulá pláž v Normandii Omaha Beach nebo historické město St Malo s mohutnými hradbami. Nebude chybět koupání na písčitých plážích, krátké pěší vycházky nebo vyjížďky lodí s pozorováním krásné přímořské přírody a ptactva. Naskytne se také příležitost k ochutnání největších specialit kraje, jako jsou ústřice nebo tradiční bretaňské palačinky.

Tento zájezd má 2 varianty náročnosti, ze kterých si lze v jednotlivé dny vybírat. Varianta A je navržená pro pohodáře, kteří se nehoní za kilometry, ocení krásnou přírodu, historické i technické zajímavosti a občas rádi posedí v kavárničce nebo v restauraci. Denní trasy se pohybují okolo 45 km s převýšením do 500 m. Varianta B je vhodná především pro ty, kteří chtějí poznat krásy Bretaně aktivněji ze sedla kola. Délka tras je 55-80 km, převýšení nepřesáhne 600 m. Zájezd je tak vhodný i pro skupinky či páry s odlišnými požadavky na náročnost tras. Nocujeme v kempu v mobilhomech nebo ve vlastních stanech a dostaneme polopenzi z naší polní kuchyně.

Aktuální povinnosti - vstup do Francie: splnění jedné ze tří podmínek: negativní antigenní nebo PCR test (72 hod), dokončené očkování, prodělání Covidu (6 měsíců); výjimka pro děti do 11 let (podrobnosti mzv.cz). Brzy očekáváme zrušení všech příjezdových povinností, které stejně nikdo nekontroluje, tak jak tomu je v ostatních evropských státech. Návrat do ČR: návrat odkudkoli je pro všechny bez jakýchkoli podmínek, tak jak tomu bylo před Covidem.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd ve 13 hod z Brna přes Prahu a Plzeň, noční přejezd Německa.
 • 2. den: Cyklistika v okolí Chartres nedaleko Paříže. A: Z Rambouillet přes Maintenon s možností oběda nebo prohlídky nádherného zámku se zahradami a akvaduktem do Chartres, prohlídka světoznámé katedrály a města. Nocleh v hotelu typu Formule 1 v Chartres. (↔ 50 km, ↑ 300 m, ↓ 300 m) B: Navíc projížďka po vyhlášeném loveckém revíru francouzské šlechty Forêt de Rambouillet (↔ +10 km).
 • 3. den: Přejezd na pobřeží Normandie. Prohlídka pláží a pobřežního opevnění v místech dramatické operace Overlord - vylodění v Normandii. Autobusem normandskou krajinou do kempu na severním pobřeží Bretaně.
 • 4. den: A: Le Mont Saint Michel - cyklistika zemědělským krajem v okolí jednoho z nejnavštěvovanějších míst ve Francii a památky zapsané na seznam UNESCO. Větrné mlýny, překvapující odlivy oceánu. (↔ 35 km téměř po rovině po pobřeží) B: Navíc výjezd na poutní místo Mont Dol a k menhiru v městečku Dol de Bretagne (↔ +20 km, ↑ +50 m, ↓ +50 m).
 • 5. den: Vyjížďka podél pobřeží přes Cancale do Saint-Malo, prohlídka města. Cestou výhledy na členité útesy a písčité pláže s mohutnými přílivy a odlivy. Možnost koupání a ochutnávky čerstvě vylovených ústřic. (↔ 55 km, ↑ 400 m, ↓ 400 m)
 • 6. den: A: Přes Saint-Malo do Dinardu kolem zálivu a druhé nejvýkonnější přílivové elektrárny na světě. Možnost návštěvy velkého mořského akvária. (↔ 40 km, ↑ 300 m, ↓ 300 m) B: Navíc zajímavou bretaňskou krajinou s vesničkami a kostelíky kolem vodní nádrže na řece Rance (↔ +15 km, ↑ +200 m, ↓ +200 m).
 • 7. den: Odpočinkový den: Přejezd busem do Perros-Guirec, prohlídka bizarních skalních útvarů pobřeží růžového granitu, možnost lodního výletu kolem Sedmi ostrovů s výhledem na ptačí kolonie (v závislosti na přílivu).
 • 8. den: A: Cyklotrasa Ploubalay - Cap Frehel. Nádherné pobřeží Bretaně, skály vysoké několik desítek metrů, skryté písčité pláže, poloostrovy s majáky a ptactvem, pevnost Fort la Latte a maják Cap Fréhel. (↔ 50 km, ↑ 500 m, ↓ 400 m) B: Navíc projížďka po rozeklaném západním pobřeží Cap Frehel (↔ +10 km, ↑ +100 m, ↓ +100 m).
 • 9. den: A: Projížďka podél řeky Rance. Krásná klikatá cesta přímo podél plavebního kanálu propojujícího severní a jižní pobřeží Bretaně. Prohlídka středověkého městečka Dinan s hrázděnými domky a jedinečnou atmosférou. (↔ 35 km ↑ 150 m, ↓ 100 m) B: Dále na kole až do kempu (↔ +30 km, ↑ +200 m, ↓ +200 m).
 • 10. den: A: Ranní přejezd do Muides sur Loire, na kole k zámku Chambord (možnost prohlídky), projížďka po cyklostezkách v zámeckých lesoparcích a podél Loiry. (↔ 35 km téměř po rovině) B: Navíc královské město Blois s renesančním zámkem a katedrálou (↔ +20 km). Noční přejezd Francie a Německa.
 • 11. den: Návrat přes Plzeň a Prahu do Brna ve večerních hodinách.

Ubytování a nocování

7x ve 4* kempu Ile Verte u městečka Saint Benoît des Ondes v mobilhomech nebo ve vlastních stanech se slevou 1500 Kč/os. (v termínu 6833 sleva 2000 Kč/os.). Svůj zájem o spaní ve stanu uveďte prosím již do přihlášky. Na cestě tam nocujeme 1x v hotelu F1 ve 2-3lůžkových pokojích. Mobilhome v kempu je chatkový apartmán určený většinou pro 4-6 osob se 2-3 oddělenými 2lůžkovými ložnicemi a společnou obytnou místností. Jeho součástí je také plně vybavená kuchyň, WC a sprchový kout. Před mobilhomem je možnost venkovního posezení.
V pokojích je jedna velká manželská postel nebo dvě samostatné. K vybavení mobilhomů patří polštáře a přikrývky. Je zapotřebí si vzít vlastní povlečení (manželské postele mají manželskou přikrývku, nemusíte mít na ni povlečení, postačí klasické prostěradlo) nebo je možné si povlečení zapůjčit za poplatek 12 € os.pobyt (jednolůžko), resp. 15 € os.pobyt (dvoulůžko) přímo na místě. Vezměte si také vlastní ručník, toaletní papír, utěrku, mycí prostředky a malé pytle do odpadkového koše. V kuchyňkách je k dispozici běžné nádobí, lednička, mikrovlnka a kávovar. Závěrečný úklid mobilhomů si provádí každý sám.
Při předání bude po vás průvodce požadovat kauci 75 € za každou osobu v mobilhomu. Tato kauce je vratná v plné výši pouze v případě, že při předávání zpět je mobilhome řádně uklizen.
Kemp s mobilhomy se nachází v dosahu pobřeží moře, které někdy není kvůli vysokému přílivu a odlivu dostupné. Kemp má k dispozici krytý bazén s vyhřívanou vodou, komfortní sprchy, WC, placený wifi internet a bar. Poblíž kempu se nachází restaurace, obchod a skvělá pekárna.

Mobilhomy doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

Dostanete polopenzi z naší polní kuchyně. Polopenze začíná 3. den večeří a končí 10. den snídaní. V blízkosti kempu a na trase máme možnost navštívit řadu supermarketů i místních obchůdků se specialitami kraje. Doporučujeme ochutnat místní delikatesy, např. výborný sýr, víno, cidre, uzeniny, rybí speciality nebo ústřice. Ceny v obchodech jsou cca o 30 % vyšší než u nás, v restauracích je asi 2x dráž.

Video ze zájezdu Bretaň na kole z roku 2019 natočil a sestříhal Radim Theiner:


Bretaň na kole

Bretaň na kole

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Provence na kole

Pohodově krajem vína a levandule, starobylá městečka a moře

Pobřeží Korsiky na kole

Ostrov tisíce vůní - cykloturistika přes hory i kolem moře

Hory a moře Korsiky na kole

Cyklistika v okolí Corte a Porta

Sardinie na kole

Cyklistika v kraji tajemných nuragů, menhirů a dolmenů (Itálie)

Elba na kole

Cyklistika po nejkrásnějším ostrově Toskánska

Azurové pobřeží na kole

Cykloturistika v jižní Provence (Francie)