Irsko na kole

Národní parky věčně zeleného ostrova sv. Patrika a keltské hudby

Zájezd Irsko na kole v letošním roce nemáme v nabídce, můžete si vybrat z nabídky našich dalších cyklistických zájezdů.

Irsko je jedinečným a krásným ostrovem, jehož všudypřítomná zeleň pouze rámuje mnohem hlubší, vnitřní krásu, kterou v sobě nese historie, kultura i zdejší lidé. Říká se, že počasí v Irsku má čtyři roční období během jediného dne. Po silné bouřce a dešti většinou hned zase vysvitne slunce. A co má Irsko pro cyklisty? Úzké asfaltové silničky irského venkova přímo lákají, aby se po nich člověk vydal na toulky na kole. Irsko, to je nejen krásná příroda, ale také hrady, zříceniny a kláštery. Na našich cestách po Irsku nad námi bude bdít svatý Patrik a bude na nás dýchat historie tohoto ostrova v podobě keltských křížů na opuštěných hřbitovech a starých palíren irské whisky. V hospůdkách si vychutnáme tmavého Guinesse a za deštivých dnů pochopíme symbol tohoto ostrova - zelený trojlístek.

Zájezd je určen všem, které neodradí občasná dešťová přeháňka a spaní v kempech ve vlastních stanech. Odměnou vám bude teplá polopenze z naší polní kuchyně. Vhodný je jakýkoliv typ kola (přeprava kol), neboť se budeme pohybovat po zpevněných cestách. Plánované délky denních tras jsou 40 - 75 km a převýšení 100 - 400 m. Téměř všechny trasy je možné zkrátit, prodloužit nebo zcela vynechat, a proto se mohou zúčastnit i páry, rodiny či skupiny s rozdílnou fyzickou zdatností.

Předběžný program zájezdu

  • 1. - 2. den: Ráno odjezd z Brna přes Prahu a Německo do Anglie, kde zahájíme první cykloetapu z Doveru po pobřeží a pak až ke slavné katedrále v Canterbury. Večer odjezd do Fishguard a noční trajekt do Irska.
  • 3. - 4. den: Přejedeme na západní pobřeží, kde strávíme dva dny v sedle svého kola v NP Killarney na poloostrově Ivernagh, známém spíše podle okruhu Ring of Kerry. Projedeme pod nejvyšší horou Irska Carrantouhill (1041 m) přes překrásný horský průsmyk Gap of Dunloe. Cestou nás čekají výhledy na jezera, šlechtická sídla a hrad, historická nálevna a vodopády.
  • 5. den: Přesuneme se busem kousek severněji a cestou se zastavíme na poloostrově Dingle, který se může pochlubit svými historickými skvosty - pevnost Dunberg Fort, knihovna The Blasket Library, kostelík Gallarus Oratory a jiné.
  • 6. - 7. den: Na krasové planině NP Burren spatříme 214 m vysoké útesy Cliffs of Moher, dolmeny a menhiry, hrady a jiné historické budovy. Zájemci se mohou individuálně vypravit lodí na Aranské ostrovy.
  • 8. - 9. den: Busem přejedeme do turistického centra Clifden, z něj pak do NP Connemara, kde objevíme pravou divočinu - rozlehlé pláně, jezera s průzračnou vodou, divoké řeky, močály, rašeliniště i písečné pláže. V gurmánském ráji Clifdenu si nenecháme ujít příležitost a navštívíme místní hospůdku.
  • 10. - 11. den: Přemístíme se na východní pobřeží do NP Wicklow Mountains až do nejvýše položené vesnice Roundwood. Projedeme se údolím dvou jezer Glendalough, které ukrývá snad největší klášterní komplex v Irsku a můžeme navštívit osmdesátimetrové vodopády: stupňovité, 80 metrů vysoké Glenmacnass a malebné Powerscourt s nedalekými proslulými zahradami. Dojedeme až do Dublinu, který nám nabídne mnoho turistických zajímavostí. Vrcholem je ovšem návštěva pověstného The Temple Bar, kde se můžeme nad sklenicí irského piva rozloučit s Irskem. Noční trajekt a přesun do Oxfordu.
  • 12. - 13. den: Prohlídka Oxfordu, trajekt na pevninu a přes Belgii a Německo návrat do ČR. Dopoledne v Praze, v Brně v odpoledních hodinách.

Ubytování a stravování na zájezdu

Nocování: Nocovat budeme 8x v kempech ve vlastních stanech, stěhovat se budeme zhruba obden. Cestou tam i zpět strávíme noci na trajektech a v buse, přes den poznáme na kole bílé útesy doverské a canterburskou katedrálu cestou tam, při návratu pak universitní Oxford.

Stravování: Po celou dobu zájezdu vám 8x přichystáme polopenzi z naší polní kuchyně. Polopenze začíná 3. den večeří a končí 11. den snídaní. Dokupování jídla je možné denně v kempech i po cestě v běžných obchodech, stáncích a restauracích. Ceny jsou více než dvojnásobné oproti našim.

Nástupní místa: Brno, Praha

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST zájezdu Irsko na kole:


Jednodenní etapy pojedeme nalehko, bagáž nám doveze autobus (přeprava kol). Často je možnost zkrácení či prodloužení trasy. Budeme jezdit po zpevněných silnicích, a proto je zájezd vhodný pro všechny typy kol (od silničního přes trekové až po horské kolo). Čtvrtý den je možno zvolit dlouhý adrenalinový přejezd pod nejvyšší irskou horou po nezpevněné cestě okolo jezer. Jinak bude většinou možnost výběru na místě ze dvou a více variant pro pohodáře i zdatnější extrémisty. V případě teplého a suchého počasí je na některých úzkých silničkách potřeba počítat s větším provozem, řidiči jsou však k cyklistům velmi ohleduplní.

Vybavení na zájezd pro inspiraci

Irsko na kole

Irsko na kole

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Provence na kole

Pohodově krajem vína a levandule, starobylá městečka a moře

Bretaň na kole

Poznávací cyklistika na pobřeží Atlantiku (Francie)

Norsko na kole

Národní parky, jezera, divoké řeky

Pobaltím na kole

Cyklistika pohádkovou krajinou Litvy, Lotyšska a Estonska