Istrie - pohodová turistika

Historická města, romantické pláže, průzračné moře, zelené hory

Istrie, největší chorvatský poloostrov, se pyšní množstvím přírodních i kulturních památek, kde se všudypřítomné italské dědictví mísí s kulturou Balkánu. Průzračně čisté Jadranské moře vybízí ke koupání, šnorchlování i pohodové turistice kolem zapomenutých romantických pláží členitého pobřeží. Rozmanité vnitrozemí je překvapivě zelené díky srážkám v nedalekých pohořích Čičarija a Učka. Na výletech projdeme poklidné osady ukryté v horách a navštívíme fotogenická městečka Motovun a Pazin. Atmosféra úzkých uliček a kulisy kamenných domů v nás zvolna probudí náladu k ochutnávce místních vín. V Pule budeme obdivovat druhé největší antické koloseum na světě, v Poreči Eufrazijovu baziliku (UNESCO) a navštívíme opuštěné pláže poloostrova Kamenjak. Květnové teploty vzduchu 18-25°C jsou ideální k turistickým výletům a tabu není ani koupání v moři, které má většinou už kolem 18°C a před hlavní sezónou je průzračně čisté. Můžete se těšit na probouzející se přírodu a příjemné slunné dny.

Při pohodových túrách strávíme na trasách nejčastěji 5-6 hodin s převýšením do 500 m. Kterýkoli den je možné si udělat alternativní program a strávit den odpočinkem na pláži, nebo si naopak trasu lehce prodloužit (náročnost podrobněji). Ubytováni budeme v plně vybavenných mobilhomech v luxusním kempu pod Novigradem. Kemp má několik pláží, obchůdky, restaurace a úžasné zázemí pro děti - bazény, hřiště. Doprava a ubytování jsou společné s cyklozájezdem Istrie na kole.

Program zájezdu

  • 1. den: Odjezd kolem 11 hod z Brna, denní přejezd Rakouska a Slovinska. Večerní příjezd do kempu, ubytování se v mobilhomech.
  • 2. den: Procházka po starobylé vesničce Grožnjan s úzkými kamennými uličkami, 4 kostely a tvrzí, přejezd pod malebné středověké městečko Motovun vyhlášené vínem a lanýži. Přejezd do Novigradu, procházka kolem pláží, hradeb i historickým centrem se zmrzlinami a kavárnami (↔ 4-6 km). Přejezd do kempu, možnost koupání v moři nebo bazénu.
  • 3. den: Návštěva vyhlášeného přístavního města Pula s neopakovatelnou atmosférou, římským koloseem, pevností a historickým centrem. Přejezd autobusem na poloostrov Kamenjak, nejjižnější cíp Istrie. Procházka z Premantury po pobřeží kolem zátok, mysů a romantických pláží bez davů turistů (↔ 6-12 km) nebo vyjížďka kolem poloostrova na loďce.
  • 4. den: Okružní túra z Gračišče malebnou krajinou s dechberoucím výhledem na pohoří Učka. Okolo slínových a vápencových formací nejrozmanitějších tvarů až ke krasovému jezeru s vodopádem Slap (5 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m). Odpolední prohlídka městečka Pazin s pevností Pazinski kaštel nad propastí Pazinska jama, odkud prchal Matyáš Šándor ve známé verneovce.
  • 5. den: Z kempu podél pobřeží s mnoha romantickými plážemi do historické Poreče s klenoty architektury z období Byzance i Benátské republiky (↔ 15 km). Křivolaké uličky, restaurace, kavárny. Ve večerních hodinách odjezd do ČR. Noční přejezd Slovinska a Rakouska.
  • 6. den: Příjezd zpět do Brna v ranních hodinách.

Ubytování a nocování

4x v mobilhomech na pobřeží v kempu Lanterna Poreč. Mobilhome je chatkový apartmán určený většinou pro 4 osoby se 2 oddělenými ložnicemi, 2 oddělenými sprchami a toaletami a společnou obytnou místností s kuchyňkou, která je vybavena veškerým nádobím, lednicí, mikrovlnkou, varnou konvicí atd. Před mobilhomem je terasa pro venkovní posezení, 2 lehátka a gril. V pokojích je jedna velká manželská postel nebo dvě samostatné, všechny jsou vybaveny ložním prádlem. Pro skupiny přátel nebo větší rodiny je možnost ubytování v mobilhomu na 5. lůžku formou přistýlky ve společné obytné místnosti se slevou 600 Kč/os. Přímo v kempu je několik přístupových míst k moři a plážím, vícero restaurací a malý obchod. Kemp má i úžasné možnosti pro děti - aquapark s několika vyhřívanými bazény, 3 velké tobogány, skluzavky, dětská hřiště, minigolf, dětské diskotéky i nafukovací dětské město na moři. Wifi je k dispozici u recepce a v centrální části kempu. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

Snídaně a večeře si můžete připravovat sami ve svém plně vybaveném mobilhomu s terasou. Potraviny na první večeři a snídani si přivezte z domova. Na zbytek pobytu si bude možné nakoupit v supermarketu. Přímo v kempu je menší supermarket a několik stánků s čerstvým pečivem (na svačinu doporučujeme např. burek, na snídani vynikající sladké pečivo). Dva velké supermarkety jsou asi 3 km od kempu. Pokud budete chtít na terase grilovat, dřevěné uhlí lze koupit v supermarketu, stejně jako již připravené čevapi, pljeskavice a jiné chorvatské speciality z mletého masa. Většinu dnů bude příležitost si dát oběd v restauraci a ochutnat chorvatské speciality - mořské plody, lanýže nebo vyhlášenou pljeskavicu. V restauracích jsou ceny cca 2x vyšší než u nás, velké supermarkety mají ceny jen o něco vyšší než u nás.

Istrie - pohodová turistika

Istrie - pohodová turistika

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Lago di Garda

Horská turistika v okolí největšího italského jezera (Dolomity)

Slovinskem z hor až k Jadranu

Z úchvatných Julských Alp k moři

Lombardie - turistika u Lago di Como

Panoramatická turistika kolem horského jezera (Itálie)

Istrie - turistika pro aktivní rodinky

Pohodová turistika kolem moře, do hor i historických měst (Chorvatsko)

Národní parky, hory a moře Chorvatska

Pohodová turistika přes skalní města, vodopády a ostrovy Dalmácie

Jezera, vodopády a soutěsky Julských Alp

Pohodová turistika nejkrásnějšími místy Julských Alp (Slovinsko)