Istrie - pohodová turistika

Napříč jadranskou perlou k moři, do hor a za lanýži (Chorvatsko)

Istrie, poloostrov vybíhající do Jaderského moře, se pyšní velkým množstvím přírodního a kulturního bohatství, pro které bezpochyby stojí za to jej navštívit. Západní pobřeží Istrie nabízí ke zhlédnutí hned několik významných letovisek, které každoročně přilákají mnoho turistů. Západní část poloostrova bývá nazývána "Červená Istrie", a to díky charakteristickému červenému půdnímu podkladu. Středověká fotogenická městečka Motovun a Pazin, který je zároveň hlavním městem Istrie, se rozkládají v půvabné kopcovité krajině istrijského vnitrozemí. Svěží zelenou barvu si centrální Istrie zachovává i během parného léta díky relativně častým srážkám způsobeným blízkými horskými masivy Čičarija a na východním pobřeží Učka s nejvyšším vrcholem Vojak (1394 m).

Během zájezdu poznáme většinu hlavních istrijských lákadel. Ze středověkého městečka Motovun, známého převážně díky lanýžům, se budeme kochat výhledem na lázně Istarske Toplice a na skalní dominantu tyčící se nad městečkem, která je zároveň často vyhledávaným lezeckým cílem. Na východním pobřeží se projdeme po historických místech podél moře nebo navštívíme Stari grad - historickou část městečka Labin. Odpočinek si dopřejeme v letovisku Pula, kde zároveň pronikneme do kulturního bohatství Istrie. Navštívíme historické centrum města, spatříme druhý nejvýznamnější amfiteátr na světě a rakousko-uherskou pevnost tyčící se nad přístavem. Kromě přívalu lidí se vyhneme i horkému počasí (teploty se zde mimo sezónu pohybují kolem 20-22 °C), nicméně otužilci si mohou zpestřit turistiku koupáním v moři, jehož teplota se mimo sezónu pohybuje v příjemném rozmezí 18-22 °C

Denně strávíme na trasách nejčastěji 5-6 hodin a překonáme průměrné převýšení 500 m. Kterýkoli den je možné si udělat alternativní program a strávit den odpočinkem na pláži, nebo si naopak trasu lehce prodloužit. Ubytovaní budeme v mobilhomech v luxusním kempu pod Novigradem. Kemp má přístup na pláž, obchůdky, restuarace a úžasné zázemí pro děti - bazény, tobogány, hřiště. Dostaneme polopenzi z naší polní kuchyně. Doprava a ubytování jsou společné s cyklistickým zájezdem Istrie na kole.

Program zájezdu

  • 1. den: Večerní odjezd kolem 21 hod z Brna. Noční přejezd Rakouska a Slovinska.
  • 2. den: Ranní příjezd pod středověké městečko Motovun vyhlášené vínem a lanýži. Po vychutnání si atmosféry a výhledů na Istarské Toplice přechod do zapadlé vesničky Vižinada. Přejezd do kempu. (6 hod, ↑ 500 m, ↓ 450 m)
  • 3. den: Okružní túra z Gračišče malebnou krajinou s dechberoucím výhledem na pohoří Učka. Okolo slínových a vápencových formací nejrozmanitějších tvarů až ke krasovému jezeru s vodopádem Slap (5 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m). Odpolední prohlídka městečka Pazin.
  • 4. den: Návštěva historického letoviska Pula s lákadly jako je římský amfiteátr, pevnost a historické centrum s pohlcující atmosférou. Odpolední přejezd do městečka Premantura na poloostrově Kamenjak. Podvečerní procházka podél romantických pláží členitého pobřeží s výhledem na nedaleký maják.
  • 5. den: Panoramatická procházka podél východního pobřeží v okolí střediska Rabac (4-5 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m). Kratší varianta - procházka kolem vodopádů a zříceniny Sv. Hadrian (2-3 hod, ↑ 250 m, ↓ 250 m). Odpočinek u moře a závěr v některé z místních restaurací. Ve večerních hodinách odjezd do ČR. Noční přejezd Slovinska a Rakouska.
  • 6. den: Příjezd zpět do Brna v ranních hodinách.

Ubytování a nocování

3x v mobilhomech na pobřeží v kempu Lanterna Poreč. Mobilhome je chatkový apartmán určený většinou pro 4-6 osob se 2 oddělenými ložnicemi, 2 oddělenými sprchami a toaletami a společnou obytnou místností s kuchyňkou, která je vybavena základním nádobím a lednicí. Před mobilhomem je možnost venkovního posezení. V pokojích je jedna velká manželská postel nebo dvě samostatné, všechny jsou vybaveny ložním prádlem. Je také možné nocovat ve vlastním stanu (sleva 800 Kč/os.), pokud o tuto variantu máte zájem, uveďte to, prosím, již v přihlášce. Přímo v kempu je několik přístupových míst k moři a plážím, vícero restaurací a malý obchod. Větší supermarket je vzdálen cca 300 m. Kemp má i úžasné možnosti pro děti - několik krásných bazénů, tobogány, dětská hřiště, minigolf, dětské diskotéky i nafukovací dětské město na moři. Wifi je k dispozici u recepce a v centrální části kempu.

Stravování

Připravíme vám polopenzi z naší polní kuchyně. Polopenze začíná 2. den večeří a končí 5. den snídaní. Některé dny bude také příležitost si dát oběd v restauraci a ochutnat chorvatské speciality - mořské plody, lanýže nebo vyhlášenou pljeskavici. V restauracích jsou obecně ceny cca 2x vyšší než u nás. Potraviny v obchodech jsou víceméně stejně drahé jako u nás.

Istrie - pohodová turistika

Istrie - pohodová turistika