Nepál - Langtang trek

Himálajské údolí Langtang a jezero Gosainkund s noclehy na chatách

Pro každého, kdo chce zažít dobrodružství v Nepálu, ale nechce se vystavovat dlouhému pobytu ve velké nadmořské výšce a riziku výškové nemoci, je trek údolím Langtang ideální volbou. Tato oblast je jednou z nejkrásnějších a nejdivočejších v Himálaji, a přitom se nachází necelých 100 km vzdušnou čarou od nepálského hlavního města Kathmandu. Budeme mít možnost spatřit impozantní vrcholy jako Langtang Lirung (7227 m), Gangchempo (6387 m) nebo Dorje Lakhpa (6966 m), stejně jako bohatou faunu a flóru, včetně vzácných červených pand. Kromě toho budeme mít příležitost poznat kulturu a tradice místních obyvatel, kteří jsou převážně etnikem Tamang. Navštívíme jejich vesnice, kláštery a svatyně a ochutnáme jejich typické jídlo. Program dvoutýdenního zájezdu je skvělou kombinací trekkingu a poznávání kultury v této fascinující zemi.

Začátek treku je v městečku Syabru Bensi (1500 m). Nejvyšším bodem pak hora Tserko Ri (4985 m). To nám umožní zažít zblízka různé tváře Himálaje od subtropické horské džungle s terasovitými políčky poblíž vesnic, přes cypřišové a rododendronové lesy, až po pustou vysokohorskou krajinu. To vše neustále lemováno skalnatými a zaledněnými šestitisícovými vrcholy. Příslovečnou třešinkou na dortu je výstup k posvátnému vysokohorskému jezeru Gosainkund (4380 m) a nocleh ve stejnojmené osadě na břehu jezera. V Kathmandu zažijeme neopakovatelnou atmosféru asijského velkoměsta a navštívíme místní historické památky a další zajímavosti.

Jedná se o přechod po horských lodžiích, jejichž pohostinnosti budeme využívat pro noclehy i stravu. Poneseme si jen vlastní spacák a osobní věci, veškerou stravu koupíme vždy na místě, nebude tedy třeba nosit žádné zásoby. Na tento trek se může vydat každý, kdo má zkušenosti s vícedenními přechody hor a dobrou fyzickou kondici. Denní délka treku se pohybuje v rozmezí 10-15 km, přičemž cesta vede po dobrých chodeckých stezkách horským terénem - obvykle 4-8 hodin denně s častými přestávkami. Převýšení na tomto treku je často přes 1000 m výstupu nebo sestupu za den (náročnost podrobněji). Důraz je kladen spíše na vytrvalost než na techniku a trek je tak určen pro širší okruh lidí. Na tomto treku se nemusíme příliš obávat akutní horské nemoci, i tak však budeme dbát na postupnou aklimatizaci. Nejvýše položeným místem noclehu je jezero Gosainkund (4380 m) na závěr treku, kdy už budeme dostatečně aklimatizovaní na noc v této nadmořské výšce. Pojedeme ve skupině do 17 cestovatelů. Doprovázet nás budou kromě českého i místní průvodci.

Program zájezdu

 • 1. den: Odlet z Prahy.
 • 2. den: Přílet do Kathmandu. Ubytování v hotelu ve čtvrti Thamel. Vyřízení trekking permitu.
 • 3. den: Prohlídka historického centra Kathmandu navždy změněného zemětřesením (2015) - dřevěné pagodovité hinduistické chrámy na náměstí Durbar Square, svatí muži „sádhuové“, tibetská stúpa Kathesimbu. Velká buddhistická stúpa Swayambunath, díky svým zvířecím obyvatelům zvaná „Opičí chrám“.
 • 4. den: Přesun minibusem z Kathmandu do městečka Syabru Bensi (1500 m), ubytování v guesthousu.
 • 5. den: Zahájení našeho putování údolím řeky Langtang Khola do osady Lama Hotel (2450 m). (7 hod, ↑ 1200 m, ↓ 150 m)
 • 6. den: Pokračování ve výstupu údolím do vsi Langtang (3450 m) na úpatí sedmitisícovky Langtang Lirung (7227 m). (7 hod, ↑ 1000 m)
 • 7. den: Kratší trek otevřenou krajinou nad hranicí lesa do vsi Kyanjin Gompa (3850 m). Volné odpoledne lze využít k vycházkám do okolí s nádhernými výhledy na okolní hory, ledovec Lirung glacier, k návštěvě budhistického kláštera Nimakpa Monastery, nebo k odpočinku či doplňování sil v místních kavárnách a pekárnách. (3 hod, ↑ 400 m)
 • 8. den: Celodenní výstup nalehko na horu Tserko Ri (4985 m) s úžasným panoramatickým výhledem na himálajské velikány Langtang Lirung (7227 m), Kimshung (6781 m) nebo Yansa Tsenji (6567 m). Případně o něco kratší výstup na Kyanjin Ri (4604 m). (8 hod, ↑ 1100 m, ↓ 1100 m)
 • 9. den: Sestup údolím zpět, tentokrát s novými výhledy, přes osadu Ghoda Tabela do Lama Hotel (2450 m). (7 hod, ], ↑ 100 m ↓ 1500 m)
 • 10. den: Pokračování v sestupu a následný prudký výstup od řeky Langtang Khola do vsi Thulo Syabru (2200 m). (8 hod, ↑ 650 m, ↓ 900 m)
 • 11. den: Relativně krátký, ovšem strmý výstup do osady Laurebina (3900 m) s úžasným výhledem. (7 hod, ↑ 1700 m)
 • 12. den: Dokončení výstupu k jezeru Gosainkund (4380 m) uprostřed hor. Jezero je pro Hinduisty posvátné, od listopadu do dubna bývá zamrzlé a pramení z něho řeka Trisuli Khola. Volné odpoledne lze využít k vycházkám po okolí s nádhernými výhledy nebo k odpočinku. (4 hod, ↑ 500 m)
 • 13. den: Dopolední relax u jezera, poté sestup do vsi Sing Gomba (3300 m). (4 hod, ↑ 100 m, ↓ 1200 m)
 • 14. den: Strmý sestup nádhernými lesy a kolem terasovitých políček do městečka Dhunche (2000 m). Odjezd minibusem do Kathmandu. (4 hod, ↑ 100 m, ↓ 1400 m)
 • 15. den: Nakupování v Kathmandu, dokončení prohlídky města.
 • 16. den: Odlet z Kathmandu, návrat do Prahy.

Ubytování

V Kathmandu budeme spát 4x v čistém cestovatelském hotelu s teplou sprchou, jediným problémem jsou občasné výpadky el. proudu. Během treku budeme využívat celkem 10x místní himálajské lodžie (chaty). Pokoje v hotelech i lodžiích jsou převážně dvoulůžkové. Kvalita lodžií se neustále zlepšuje, stále však musíme mít na paměti, že je Nepál jednou z nejchudších zemí světa. Pro spaní v lodžiích je nutný kvalitní třísezónní spacák. Ve výbavě většiny pokojů bývají přikrývky nebo deky, kterými můžeme vylepšit tepelný komfort spacáku. Lodžie mají za příplatek i jednoduchou sprchu s teplou vodou, WC je někde splachovací, někde suché.
Mnoho lodžií na treku nabízí za poplatek možnost připojení k wifi, poplatek většinou roste se stoupající nadmořskou výškou. V Kathmandu není připojení na wifi zdarma problém.

Stravování

V Kathmandu se stravujeme v místních restauracích, na treku pak v lodžiích nebo v restauracích po cestě - snídaně, večeře, během dne se zastavíme i na oběd. Většinou není problém si objednat západní jídlo (špagety, polévky, někdy i burger či steak) nebo i další výborná jídla mezinárodních kuchyní. Tradičním jídlem je dal bhat (rýže s čočkou a zeleninou), smažené nudle se zeleninou či masem, orestované brambory, knedlíčky momo (taštičky z těsta plněné zeleninou nebo masem). K snídani je možné si vybrat různě upravená vejce, toasty s máslem, sýrem či marmeládou, ovesnou kaši, müsli, palačinky. Místní strava je ovlivněná indickou kuchyní, takže i ve skromných podmínkách je velmi chutná. Na každé chatě se dají dokoupit i energetické tyčinky (Snickers, Mars, Bounty) a sušenky či jiná doplňková strava. K pití je možné si objednat různé čaje, horké ovocné nápoje, kávu (v některých chatách mají i kávovar). Balenou pitnou vodu je možné koupit kdekoliv, ovšem po úpravě filtrováním (např. Sawyer mini filter) nebo dezinfekcí (např. Sanosil) můžete pít i vodu z kohoutku nebo pramenů. Vezměte si s sebou také lahev na vodu či Camelbag (objem zvažte, dle vaši osobní žíznivosti).
Stravování na treku, kam jídlo musí vynést nosiči, a v turistických restauracích v Kathmandu, není vyloženě levné jako v některých jiných koutech Asie - je třeba počítat s náklady na jídlo průměrně okolo 3000 - 5000 NPR na den (ceny porostou čím dál budeme od civilizace). Dal bhat stojí v horách 600 - 1000 NPR, pivo 800 - 1200 NPR, čaj 100 - 250 NPR, espresso 300 - 600 NPR, balená voda v Kathmandu 20 - 30 NPR/litr, v horách od 100 NPR/litr. Je zbytečné brát do Nepálu jakékoliv zásoby jídla. Můžete si s sebou však vzít pár energetických sladkostí typu müsli tyčinka, čokoláda, hroznový cukr, sušené ovoce či oříšky, příp. energetické práškové nápoje.
Na místě si nekupujte pouličně vyráběnou zmrzlinu, pijte jen vodu z ověřených zdrojů (nejlépe balenou), případně vodu převařenou, v restauracích si dejte raději čaj místo vody (jistota převaření), zásadně odmítejte pití s ledem. Je nutné dávat si pozor na to, co jíte a od koho to kupujete.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: V Kathmandu se budeme přesouvat taxíky. Z Kathmandu do oblasti Langtang a zpět pojedeme soukromým minibusem. V případě horších cest využijeme dopravu místními jeepy.

Pronájem nosičů: Na trek je možné si pronajmout nosiče (jeden unese 20 kg = výbava pro dva trekaře) a cena za jednoho nosiče je cca 30 USD/den. Rezervace probíhá dopředu, úhrada služby pak probíhá až na místě v hotovosti. Váš zájem prosím uveďte v přihlášce.

Cestovní formality: Ke vstupu do země je třeba cestovní pas s platností minimálně o 6 měsíců přesahující dobu odletu z Nepálu. Víza do Nepálu On Arrival získáte přímo na letišti v Kathmandu. Vízum se vydává na dobu 30 dní a stojí 50 USD. Před odletem je třeba vyplnit online vízový formulář - žádost o tzv. Pre Arrival Visa. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

Očkování: Doporučujeme být naočkovaný proti hepatitidě A a proti břišnímu tyfu. Přesvědčte se také, že máte platné očkování proti tetanu.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Nejste si jistí, jaký zájed do Nepálu zvolit? Podívejte se srovnání zájezdů do Nepálu!

 • 29.03.2025 - 13.04.2025
 • 16 dní
 • Číslo: 9632
 • 55 000 Kč
  Bez letenky: 30 000 Kč
 • Rezervace

Nepál - Langtang trek

Nepál - Langtang trek

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Nepál - Everest trek

Trekking pod nejvyšší horu světa Mt. Everest s noclehy na chatách

Nepál - Annapurna trek

Nejoblíbenější trek na světě - okolo Annapuren s noclehy na chatách

Nepál - Everest trek přes tři sedla

Náročnější trekking pod nejvyšší horu světa Mt. Everest s noclehy na chatách

Maroko - Vysoký Atlas

Horská turistika s výstupem na Toubkal, města Marrákeš a Fes a písečné duny Erg Chebbi

Nepál - krajem Šerpů pod Everestem

Trekking v údolí Khumbu pod Mt. Everestem s podporou nosičů a noclehy na chatách

Nepál - Manaslu trek

Liduprázdným Himálajem kolem Manaslu s noclehy na chatách