Azurové pobřeží na kole

Cykloturistika v jižní Provence (Francie)

Francie - země vína, dobrého jídla a pétanque, která se kromě řady dalších oblastí pyšní i velmi vyhledávaným regionem Provence a Cote d'Azur. Rozlehlé bělostné oblázkové nebo písečné pláže omývané vlnami průzračně čisté vody, prosluněné stráně s vinicemi nebo rozlehlá levandulová pole naplňující vzduch nezaměnitelnou pronikavou vůní. Právě tyto oblasti poznáte během zájezdu v jižní Provence.

Budete mít jedinečnou příležitost spojit poznávání krás přírody s aktivním odpočinkem v podobě cyklistických výletů s možností koupání v osvěžujících vodách Středozemního moře. Cyklistické výlety proložíme turistikou po útesech Les Calanques tyčících se z moře a vymletých do mnoha zálivů s překrásnými plážemi. K chloubám jižní Francie ovšem nepatří jen nádherná krajina, ale rovněž města s obdivuhodnou historií a kulturou, na které program zájezdu rozhodně nezapomíná. Navštívíme metropoli Marseille, vínem proslavený Bandol, vnitrozemské Aix-en-Provence a několik přímořských letovisek se svými pobřežními promenádami. Budeme mít možnost absolvovat výlet lodí na tajuplný ostrov s pevností Château d'If. Zájezd zakončíme etapou okolo nejhlubší evropské trhliny kaňonu Verdon, s koupáním v jezeře Lac de St Croix.

Téměř každý den se můžete sami rozhodnout pro jednu ze dvou variant etap podle jejich délky (A 30-50 km, B 50-70 km). Většinu tras je možné prodloužit nebo zcela vynechat a udělat si volný den s vlastním programem. Zájezd je tak vhodný i pro skupinky či páry s odlišnými požadavky na náročnost tras. Během etap bude vždy dostatek času posedět u dobrého jídla se sklenkou francouzského vína nebo si jen tak zobnout vynikajícího sýra. Ubytováni budeme v zařízených mobilhomech v kempu, cca 300 m od moře, 1 km od pláže a 3 km od promenády v turisty hojně navštěvovaném přímořském letovisku La Ciotat. Připravíme vám polopenzi z naší polní kuchyně.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 11 hod. z Brna přes Prahu a Plzeň. Noční přejezd Německa na jih Francie.
  • 2. den: Úvodní setkání s nefalšovanou provensálskou krajinou v oblasti krásných přívětivých vesniček Le Castellet a Le Beausset se snovým výhledem. Zahřívací etapa s možností prvního koupání v moři na pláži v Les Lecques. (↔ 30 km, ↑ 300 m, ↓ 700 m)
  • 3. den: A: Okružní jízda s výjezdem na proslulou pobřežní silničku La Route des Cretes s nezapomenutelnými výhledy. Prohlídka turisty vyhledávaného letoviska Cassis a průjezd pod severní stranou přímořských útesů s možností zařazení MTB alternativy (↔ 50 km, ↑ 1050 m, ↓ 1050 m). B: Přídavek ve formě návštěvy dalšího typicky provensálského městečka Carnoux en Provence (↔ +5 km, ↑ +100 m, ↓ +100 m).
  • 4. den: Den bez kola: A: Turistika po bělostných, z moře vyrůstajících útesech Les Calanques s možností úžasného osvěžujícího koupání v průzračně čisté vodě přilehlých zálivů a závěrečný výstup do průsmyku Col de la Guardiole (200 m) (6 hod, ↑ 550 m, ↓ 400 m). B: Navíc dva další útesy: Belvedere a Calanque du Devenson (+2 hod, ↑ +350 m, ↓ +350 m).
  • 5. den: Po pobřeží od pláže k pláži: A: Koupání na nejrůznějších plážích Azurového pobřeží, kde si každý najde tu svoji. Návštěva přímořského letoviska Bandol proslaveného skvělým červeným vínem, které si nezadá ani ve srovnání s legendárním Châteauneuf du Pape (↔ 40 km, ↑ 450 m, ↓ 450 m). B: Navíc ostrý výjezd na vrchol výběžku Massif du Cap Sicié až k sakrální stavbě Notre Dame du Mai, ukryté před davy a civilizací v hlubokých lesích (↔ +5 km, ↑ +100 m, ↓ +100 m).
  • 6. den: Okruh okolo pohoří Ste Victoire. A: Od přehrady Lac de Bimont, přes obdiv vzbuzující hřeben pohoří Ste Victoire a průjezd pod jeho jižní stranou až do provensálskou atmosférou nasáklého města Aix en Provence (↔ 45 km, ↑ 600 m, ↓ 850 m). B: Navíc po zapadlé silničce mezi skalami a s výhledy na severní stranu masivu Ste Victoire až od vesniček Jouques a Rians (↔ +25 km, ↑ +250 m, ↓ +250 m).
  • 7. den: Odpočinkový den: Dopolední koupání na krásné pláži u umělé oázy v Les Lecques. Odpolední odjezd do historií, mýdlem a bouillabaisou provoněné Marseille. Možnost výletu lodí na osamělý, hrůzu nahánějící ostrov s vězením Château d'If, známý z knih Alexandra Dumase Hrabě Monte Christo. Návrat do kempu v pozdních večerních hodinách.
  • 8. den: Horská etapa: A: Stoupání na hřeben pohoří Sainte Baume, masiv známý milovníkům rallye, a následný zasloužený sjezd serpentinami z průsmyku Col de l'Espigoulier (725 m) až do městečka Gémenos (↔ 40 km, ↑ 500 m, ↓ 750 m). B: Navíc sjezd s dechberoucími výhledy do St Zacharie, údolím do Auriolu a poctivé stoupání do sedla Col de l'Espigoulier (725 m) (↔ +20 km, ↑ +450 m, ↓ +450 m).
  • 9. den: Závěrečná třešnička na dortu v podobě okruhu po hraně nejhlubší evropské trhliny kaňonu Verdon (↔ 50 km, ↑ 950 m, ↓ 1350 m). Na závěr koupání v jezeře Lac de Ste Croix a večerní návštěva městečka vklíněného do skal Moustiers de Ste Marie, proslaveného výrobou "faience".
  • 10. den: Návrat přes Německo a příjezd do Plzně a Prahy v odpoledních, do Brna ve večerních hodinách.

Ubytování

7x v mobilhomech v kempu u La Ciotat. Mobilhome je chatkový apartmán určený pro 4-6 osob se 2-3 oddělenými ložnicemi a společnou obytnou místností. Jeho součástí je také plně vybavená kuchyň, WC a sprchový kout, naopak klimatizace nebývá pravidlem. Před mobilhomem je možnost venkovního posezení. V pokojích je jedna velká manželská postel nebo dvě samostatné, někdy patrová palanda. Povlečení je třeba si vzít vlastní, nebo lze zapůjčit za poplatek 12 € na single lůžko, nebo za 18 € na manželskou postel. Na manželské posteli je jedna velká přikrývka pro 2 osoby. Závěrečný úklid mobilhomů si provádí každý sám. Vezměte si vlastní ručník, toaletní papír, utěrku, houbičku a mycí prostředky. Mobilhomy nejsou vybaveny úklidovými prostředky. Při předání mobilhomu po vás bude průvodce požadovat kauci 40 € za každou osobu. Tato kauce je vratná v plné výši pouze v případě, že při předávání zpět je mobilhome řádně uklizen. Mobilhomy doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.
Kemp je dobře vybaven a nabízí všechny potřebné služby vč. bazénu, restaurace a obchodu, wifi je za poplatek.

Stravování

Dostanete polopenzi z naší polní kuchyně. Polopenze začíná 2. den večeří a končí 9. den snídaní. Přímo v kempu je příjemná restaurace a malý obchod. Během zájezdu je možné si nakoupit v supermarketu. V restauracích jsou obecně ceny cca 2x vyšší než u nás. Některé potraviny v obchodech jsou cca o 50 % dražší než u nás, ale naopak řada potravin je stejně drahá nebo levnější.

Azurové pobřeží na kole

Azurové pobřeží na kole