Azurové pobřeží na kole

Cykloturistika v jižní Provence (Francie)

Francie - země vína, dobrého jídla a pétanque, která se kromě řady dalších oblastí pyšní i velmi vyhledávaným regionem Provence a Cote d'Azur. Rozlehlé bělostné oblázkové nebo písečné pláže omývané vlnami průzračně čisté vody, prosluněné stráně s vinicemi nebo rozlehlá levandulová pole naplňující vzduch nezaměnitelnou pronikavou vůní. Právě tyto oblasti poznáte během zájezdu v jižní Provence.

Budete mít jedinečnou příležitost spojit poznávání krás přírody s aktivním odpočinkem v podobě cyklistických výletů s možností koupání v osvěžujících vodách Středozemního moře. Cyklistické výlety proložíme turistikou po útesech Les Calanques tyčících se z moře a vymletých do mnoha zálivů s překrásnými plážemi. K chloubám jižní Francie ovšem nepatří jen nádherná krajina, ale rovněž města s obdivuhodnou historií a kulturou, na které program zájezdu rozhodně nezapomíná. Navštívíme metropoli Marseille, vínem proslavený Bandol, vnitrozemské Aix-en-Provence a několik přímořských letovisek se svými pobřežními promenádami. Budeme mít také možnost absolvovat výlet lodí na tajuplný ostrov s pevností Château d'If.

Téměř každý den se můžete sami rozhodnout pro jednu ze dvou variant etap podle jejich délky (A 30-50 km, B 50-70 km). Většinu tras je možné prodloužit nebo zcela vynechat a udělat si volný den s vlastním programem. Zájezd je tak vhodný i pro skupinky či páry s odlišnými požadavky na náročnost tras (náročnost podrobněji). Během etap bude vždy dostatek času posedět u dobrého jídla se sklenkou francouzského vína nebo si jen tak zobnout vynikajícího sýra. Ubytováni budeme v zařízených mobilhomech v kempu, cca 300 m od moře, 1 km od pláže a 3 km od promenády v turisty hojně navštěvovaném přímořském letovisku La Ciotat. Připravíme vám polopenzi z naší polní kuchyně.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 11 hod. z Brna přes Prahu a Plzeň. Noční přejezd Německa na jih Francie.
 • 2. den: Úvodní setkání s nefalšovanou provensálskou krajinou v oblasti krásných přívětivých vesniček Le Castellet a Le Beausset se snovým výhledem. Zahřívací etapa s možností prvního koupání v moři na pláži v Les Lecques. (↔ 30 km, ↑ 300 m, ↓ 700 m)
 • 3. den: A: Okružní jízda s výjezdem na proslulou pobřežní silničku La Route des Cretes s nezapomenutelnými výhledy. Prohlídka turisty vyhledávaného letoviska Cassis a průjezd pod severní stranou přímořských útesů (↔ 40 km, ↑ 900 m, ↓ 900 m). B: Přídavek přes městečko Ceyreste s možností zařazení MTB alternativy (↔ +10 km, ↑ +100 m, ↓ +100 m).
 • 4. den: Den bez kola: A: Turistika po bělostných, z moře vyrůstajících útesech Les Calanques s možností úžasného osvěžujícího koupání v průzračně čisté vodě zálivu En Vau a závěr v příjemném letovisku Cassis (6 hod, ↑ 500 m, ↓ 700 m). B: Navíc dva další útesy: Belvedere a Calanque du Devenson (+2 hod, ↑ +300 m, ↓ +300 m).
 • 5. den: Po pobřeží od pláže k pláži: A: Koupání na nejrůznějších plážích Azurového pobřeží, kde si každý najde tu svoji. Návštěva přímořského letoviska Bandol proslaveného skvělým červeným vínem, které si nezadá ani ve srovnání s legendárním Châteauneuf du Pape (↔ 40 km, ↑ 450 m, ↓ 450 m). B: Navíc ostrý výjezd na vrchol výběžku Massif du Cap Sicié až k sakrální stavbě Notre Dame du Mai s krásným výhledem na moře (↔ +3 km, ↑ +100 m, ↓ +100 m).
 • 6. den: Okruh okolo pohoří Ste Victoire. A: Od přehrady Lac de Bimont, přes obdiv vzbuzující hřeben pohoří Ste Victoire a průjezd pod jeho jižní stranou až do provensálskou atmosférou nasáklého města Aix en Provence (↔ 45 km, ↑ 600 m, ↓ 850 m). B: Navíc po zapadlé silničce mezi skalami a s výhledy na severní stranu masivu Ste Victoire až od vesniček Jouques a Rians (↔ +25 km, ↑ +250 m, ↓ +250 m). Na obou variantách nás čeká ochutnávka výborného francouzského vína.
 • 7. den: Odpočinkový den: Prohlídka historií, mýdlem a bouillabaisou provoněné Marseille. Možnost výletu lodí na osamělý, hrůzu nahánějící ostrov s vězením Château d'If, známý z knih Alexandra Dumase Hrabě Monte Christo.
 • 8. den: Horská etapa: A: Stoupání na hřeben pohoří Sainte Baume, masiv známý milovníkům rallye, a následný zasloužený sjezd serpentinami z průsmyku Col de l'Espigoulier (725 m) až do městečka Gémenos (↔ 40 km, ↑ 500 m, ↓ 750 m). B: Navíc sjezd s dechberoucími výhledy do St Zacharie, údolím do Auriolu a poctivé stoupání do sedla Col de l'Espigoulier (725 m) (↔ +20 km, ↑ +450 m, ↓ +450 m).
 • 9. den: Au Revoir Provence. Rozloučení s mořem a dopolední odjezd do ČR.
 • 10. den: Návrat přes Německo a příjezd do Plzně, Prahy a Brna v ranních hodinách.

Ubytování

7x v mobilhomech v kempu u La Ciotat. Mobilhome je chatkový apartmán určený pro 4-6 osob se 2-3 oddělenými ložnicemi a společnou obytnou místností. Jeho součástí je také plně vybavená kuchyň, WC a sprchový kout, naopak klimatizace nebývá pravidlem. Před mobilhomem je možnost venkovního posezení. V pokojích je jedna velká manželská postel nebo dvě samostatné, někdy patrová palanda. Povlečení je třeba si vzít vlastní, nebo lze zapůjčit za poplatek 21 € na single lůžko, nebo za 34 € na manželskou postel. Na manželské posteli je jedna velká přikrývka pro 2 osoby. Závěrečný úklid mobilhomů si provádí každý sám. Vezměte si vlastní ručník, toaletní papír, utěrku, houbičku a mycí prostředky. Mobilhomy nejsou vybaveny úklidovými prostředky. Při předání mobilhomu po vás bude průvodce požadovat kauci 40 € za každou osobu. Tato kauce je vratná v plné výši pouze v případě, že při předávání zpět je mobilhome řádně uklizen. Mobilhomy doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími. Kemp je dobře vybaven a nabízí všechny potřebné služby vč. bazénu, restaurace a obchodu, wifi je za poplatek.

Stravování

Dostanete polopenzi z naší polní kuchyně. Polopenze začíná 2. den večeří a končí 9. den snídaní. Přímo v kempu je příjemná restaurace a malý obchod. Během zájezdu je možné si nakoupit v supermarketu. V restauracích jsou obecně ceny cca 2x vyšší než u nás. Některé potraviny v obchodech jsou cca o 50 % dražší než u nás, ale naopak řada potravin je stejně drahá nebo levnější.

Azurové pobřeží na kole

Azurové pobřeží na kole

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Bretaň na kole

Poznávací cyklistika na pobřeží Atlantiku (Francie)

Pobřeží Korsiky na kole

Ostrov tisíce vůní - cykloturistika přes hory i kolem moře

Hory a moře Korsiky na kole

Cyklistika v okolí Ajaccia a Porta

Sardinie na kole

Cyklistika v kraji tajemných nuragů, menhirů a dolmenů (Itálie)

Provence pěšky i na kole

Nenáročná turistika a cyklistika v kraji vína a levandule

Alsasko na kole

Krajem hrázděných domků, vinic a čápů