Kilimanjaro, Mt. Meru a safari

 

Termíny zájezdů

Náročnost: 4

 
 • Termín
 • Délka
 • Cena
 • Obj.číslo
 •  
 • Rezervace
 • Přihláška
 • 09.09.2018 - 22.09.2018
 • 14 dní
 • 89000 Kč
 • 952
 •  
 •  
 •  

Trekový zájezd do magické Afriky za exotikou vašich snů, za obrovskou zkušeností a velkými zážitky na černém kontinentu. Čeká nás aklimatizační výstup na atraktivní vrchol Mt. Meru (4566 m) s fantastickým pohledem na Ash Cone, mladý postranní sopečný kužel s vypreparovaným kráterem. Poté se vypravíme na Kilimanjaro (5895 m), nejvyšší horu Afriky a nejvyšší osaměle stojící horu na světě, střechu kontinentu s rovníkovými ledovci, jeden ze slavných vrcholů 7 summits. "Hakuna matata" - žádný problém! Cílem je nejen pokusit se vystoupit na nejvyšší vrcholy Tanzanie, ale také Afriku poznat. Nechybí proto safari v NP Arusha a hlavně v proslulém NP Tarangire - savanami se stády slonů, zeber, antilop, buvolů, pakoňů, žiraf, s paviány a kočkodany, s hejny plameňáků, při troše štěstí i s králi zvířat lvy a s nejrychlejšími zvířaty gepardy. Africká safari jsou jednoznačně nejlepší na světě. Zpestřením je místní exotické etnikum - barevně odění Masajové.

Výstupy na vrcholy Mt. Meru a zejména Kilimanjaro jsou treky ve velké nadmořské výšce, ovšem bez technicky obtížných partií. Při 4denním výstupu na Mt. Meru budeme doprovázeni místním i českým průvodcem a rangerem NP. Vařit nám bude místní kuchař, dostaneme plnou penzi. Nosiči vašich osobních věcí nejsou na Meru potřeba, spí se v horských chatách, s sebou potřebujete jen spacák. Při 6denním výstupu na Kilimanjaro nám jsou kromě českého průvodce k dispozici místní průvodci, kuchaři a nosiči. Při výstupu tedy poneseme jen své věci potřebné na aktuální denní túru a dostaneme plnou penzi. Vystupovat na Kilimanjaro budeme po nejhezčí trase Machame, sestupovat po trase Mweka. Na Kilimanjaru se spí v zapůjčených stanech, potřebujete vlastní spacák. Denní etapy jsou nejčastěji 5-7 hodin chůze včetně pauz, výrazně delší a náročnější jsou oba vrcholové dny s velkým převýšením - jde se však tam a zpět stejnou cestou, je tedy možné se kdykoliv vrátit. Mezi oba výstupy je vložen odpočinkový program - safari po národních parcích. Pojedeme v malé skupině do 14 cestovatelů. Jinou variantou zájezdu je podobná akce v lednovém termínu s noclehy i na Kilimanjaru na chatách Kilimanjaro, Mt. Meru a safari komfortněji.

Program zájezdu

 • 1.-2. den: Odlet z Prahy. Přílet do keňského Nairobi (nebo na tanzanské letiště Kilimanjaro). Tranzit do města Arusha, ubytování v hotelu. Procházka městem - atmosféra divokého afrického tržiště.
 • 3. den: Čtyřdenní výstup na Mt. Meru. Od brány Momela (1600 m) tropickým pralesem přes přírodní stromovou bránu Fig Tree Arch, přes sopečné pláně kaldery až na chatu Miriakamba Hut (2514 m). (5 hod, ↑ 1000 m, ↓ 100 m)
 • 4. den: Exotickým pralesem na chatu Saddle Hut (3570 m). Aklimatizační výstup na Little Meru (3820 m) - skvělý výhled na kalderu a hlavní vrchol. (6 hod, ↑ 1300 m, ↓ 250 m)
 • 5. den: V noci zahájení výstupu. Po hraně kaldery až na vrchol Mt. Meru (4566 m) - východ slunce a obrys Kilimanjara v dáli... Fantastický pohled na Ash Cone - mladý sopečný kužel v kaldeře s vypreparovaným kráterem. Nejkrásnější vyhlídka Rhino Point. Sestup na Miriakamba Hut (2514 m). (10 hod, ↑ 1200 m, ↓ 2250 m)
 • 6. den: Hezkou krajinou dolů k bráně Momela, krásný vodopád Tululusia (3 hod, ↓ 900 m). Úvodní africké safari - během treku a krátce během jízdy v NP Arusha - buvoli, zebry, žirafy a další kopytníci, paviáni, kočkodani, plameňáci,... Nocleh ve městě Arusha.
 • 7. den: Špičkové safari v NP Tarangire - stáda slonů v krajině obřích baobabů a unikátních "salámovníků". Zebry, žirafy, buvoli, pakoně, impaly, gazely či pštrosi v savaně. Šance vidět i gepardy a lvy. Masajové - do červené zahalené vysoké postavy, vyholené hlavy žen, protažené ušní lalůčky, hůlky mužů. Masajský trh. Návrat do Arushe.
 • 8. den: Kilimanjaro - nejvyšší hora Afriky. Šest dní na masivu. Výstupová trasa Machame, sestupová Mweka. Podle místního hesla "pole, pole" - pomalu nahoru. Postupná aklimatizace. Výstup pralesem se stromovými kapradinami do kempu Machame (3000 m). (5 hod, ↑ 1200 m)
 • 9. den: Girlandy lišejníků na větvích pralesa, výstup do Shira kempu (3840 m), západy slunce nad Mt. Meru. (5 hod, ↑ 900 m, ↓ 50 m)
 • 10. den: První pohledy k vrcholu Kili, důležitý aklimatizační výstup k Lawa Tower (4620 m), dolů do úžasného údolí stromových starčeků Baranco (3960 m). (7 hod, ↑ 800 m, ↓ 700 m)
 • 11. den: Výhledy na vodopády z Baranco Wall, vysoko nahoře na masívu Kibo visící ledovce. Přechod přes údolí Karanga. Poslední nocleh před výstupem v drsné krajině kempu Barafu (4650 m). (7 hod, ↑ 1100 m, ↓ 400 m)
 • 12. den: Kolem půlnoci probuzení místním průvodcem: "Tea time!", posilníme se a jdeme nahoru. Pokus o výstup na vrchol. Východ slunce nad divoce rozeklaným masivem Mawenzi z okraje vnějšího kráteru - Stella Point (5730 m). Závěrečný mírný hřeben. Uhuru (5895 m) - nejvyšší bod masivu Kilimanjaro. Radost a fotky u slavné vrcholové cedule. Před námi okraj vnitřního kráteru Reusch. Nejkrásnější jsou okraje podvrcholových ledovců. Sestup do posledního kempu Mweka (3080 m). (13 hod, ↑ 1250 m, ↓ 2800 m)
 • 13. den: Dolů tropickým pralesem k bráně Mweka (1630 m) (3 hod, ↓ 1450 m). Dojezd do Moshi, relaxace v hotelu, oslava výstupu.
 • 14. den: Odlet z letiště Kilimanjaro do Evropy, návrat do ČR.

Ubytování a stravování

Ubytování a nocování: Na Mt. Meru spíme v jednoduchých horských chatách na patrových postelích, zapotřebí je jen vlastní spacák. Na Kilimanjaru spíme v zapůjčených stanech v horských a vysokohorských kempech. K dispozici je voda, suché WC. V nejvýše položených kempech mohou ranní teploty i přes polohu u rovníku dosahovat i méně než -10 °C. Kromě nezbytného spacáku doporučujeme i vlastní karimatku (africké svým komfortem nemusí stačit). Ve městě Arusha a v Moshi se ubytujeme v hotelu s převážně 2lůžkovými pokoji s vlastním sociálním zařízením.

Stravování: Při obou horských výstupech na Mt. Meru i na Kilimanjaru dostaneme místní plnou penzi. Obědy jsou někdy studené balíčky, snídaně a večeře jsou bohaté, vařené v horských podmínkách místním kuchařem. Na Mt. Meru začíná plná penze obědem 1. den výstupu a končí obědem poslední den výstupu (při safari v NP Arusha). Na Kilimanjaru začíná plná penze obědem 1. den výstupu a končí obědem poslední den. Na hotelu v Arushe je v ceně snídaně. Ostatní dny se budeme stravovat sami z bohatých afrických zdrojů, v turistických restauracích jsou ceny podobné jako u nás, místní podniky jsou o hodně levnější. Je možné ochutnat i typické místní jídlo ugali, smaženky ndazi a samosa, můžete jíst i pro nás zcela běžné pokrmy jako wali, maharagwe, kuku či samaki aj. Swahilština je lehká a základy brzy pochytíte. V turistických restauracích si můžete dát steaky, maso (kuře, hovězí, ryba) s rýží či s hranolky, špagety, pizzu, polévky... Na trzích na nás čeká vynikající tropické ovoce, nejlepší jsou africká manga. Mezi oběma výstupy je možné si dokoupit potraviny.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Na a z letiště, pod hory a z hor pronajatým místním busem s místním řidičem. Na safari v NP Arusha a v Tarangire pronajatými safari džípy s místními řidiči.

Cestovní doklady a víza: K této cestě potřebujeme cestovní pas s platností minimálně o 6 měsíců přesahující dobu odletu z Afriky. Do Tanzánie jsou potřeba víza. V případě příletu do keňského Nairobi jsou potřeba i keňská tranzitní víza. Víza do Keni lze vyřídit POUZE předem online přes internet za 21 USD (podrobný návod, více vám poradíme, až to bude aktuální), víza do Tanzánie pak zakoupíme bez problému při vstupu do země za 50 USD.

Očkování: Očkování proti žluté zimnici již není nově povinné. Tanzanie byla nově překlasifikována jako země s nízkým rizikem nákazy žlutou zimnicí. V horách je riziko nákazy prakticky nulové. Nedávno se uváděla žlutá zimnice rozšířená v nižších polohách (Tarangire), ale tento stav se změnil. Není tedy nově třeba s sebou brát mezinárodní očkovací průkaz s potvrzením o tomto očkování. Velmi se doporučuje také cestovatelská klasika - očkování proti hepatitidě A a proti břišnímu tyfu. Přesvědčte se také, že máte platné očkování proti tetanu. V nižších polohách do 1800 m se vyskytuje malárie (NP Tarangire - 7. den; Arusha - začátek a konec akce a mezi výstupy), užívání antimalarik je na vašem zvážení vzhledem ke krátkodobosti našeho pobytu v těchto oblastech a s ohledem na negativní účinky při jejich užívání. Klíčová je proti malárii také prevence před komářím štípnutím - používání kvalitních repelentů. Podrobné informace o očkování vám sdělí zdravotní ústavy a očkovací centra, která provádějí i očkování a prodají případná antimalarika.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, letenky, pojištění atd.), Keňa a Tanzanie - informace o zemi

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Cena zájezdu Kilimanjaro, Mt. Meru a safari

Cena 89000 Kč = 72000 Kč za zájezd + cca 17000 Kč za letenky včetně tax (cena za letenku je pouze přibližná, může být o něco vyšší i nižší - kvůli rezervaci letenky a nižší ceně je nutno se přihlásit s co největším časovým předstihem)
1. záloha = 10000 Kč (hradí se po přihlášení)
2. záloha = 35000 Kč (hradí se po dosažení min. počtu účastníků)

Cena 72000 Kč zahrnuje: kompletní dopravu v Africe (pronajatý autobus a džípy s místními řidiči), kompletní výstupový balíček na Kilimanjaro (permit na 6 dní, noclehy ve vysokohorských kempech, místní průvodce, nosiče a kuchaře, dopravu na začátek a konec výstupu), kompletní výstupový balíček na Mt. Meru a do NP Arusha (permit na 4 dny, noclehy v horských chatách, místní průvodce a kuchaře, dopravu na začátek a konec výstupu, safari v NP Arusha), kompletní ubytování (mimo hory: 3x hotel v Arusha se snídaní a 1x v Moshi před odletem), plnou penzi na Kilimanjaru (16 jídel) a na Mt. Meru (10 jídel), obědový balíček na safari, českého průvodce, vstupné do NP (Arusha, Tarangire), elektronické informační materiály, organizační zajištění, pojištění CK proti úpadku

Cena 72000 Kč nezahrnuje: nutné výdaje: zpáteční letenka z Evropy do východní Afriky (cca 17000 Kč včetně tax), víza do Tanzanie (50 USD), případná tranzitní víza do Keni (cca 21 USD), spropitné pro místní tým (místní průvodci, nosiči, kuchaři a řidiči, celkem cca 250 USD/účastník), cestovní pojištění a pojištění storna zájezdu (lze sjednat v přihlášce); kurz: 1 USD = 22,05 Kč (listopad 2017)

 

Další podobné zájezdy:

Hory Etiopie

Hory Etiopie

Exotické treky v pohořích Simien a Bale (Etiopie)


56000 Kč
Detail zájezdu

 • 17.11.-03.12.
 

Kilimanjaro, Mt. Meru a safari

Výstup na Kilimandžáro Safari - žirafy Arusha - trh Nosiči na Kilimanjaro
 

Kilimanjaro, Mt. Meru a safari

Sníh a ledovce na vrcholu Kilimanjara Žirafa Pakoni a plameňáci Úsvit na Kilimanjaru Baobaby v NP Tarangire Večer v savaně Plameňáci Masajové Pštros Stáda buvolů Výstup na Kilimanjaro Masajové Průvodce zájezdu na vrcholu Kilimanjara Stromové starčeky Bílí nosorožci Výstup na Kilimanjaro Táboření pod Kilimanjarem Malý kočkodan Safari - žirafy Zebry Kemp Barafu - večeře v 4550 metrech nad mořem Setkání se slony v NP Tarangire Zájezd do Afriky Jeřáb Sloni Kráter Ash Cone na Mt. Meru
 
 

©2018 CK Alpina - zájezdy a dovolená | e-mail ck@alpina.cz | telefon +420 548 522 652 | mobil +420 777 257 462 | Ochrana osobních údajů | odkazy