Kilimanjaro, Mt. Meru a safari

Výstup na střechu Afriky (Tanzanie)

Trekový zájezd do magické Afriky za exotikou vašich snů, za obrovskou zkušeností a velkými zážitky na černém kontinentu. Čeká nás aklimatizační výstup na atraktivní vrchol Mt. Meru (4566 m) s fantastickým pohledem na Ash Cone, mladý postranní sopečný kužel s vypreparovaným kráterem. Poté se vypravíme na Kilimanjaro (5895 m), nejvyšší horu Afriky a nejvyšší osaměle stojící horu na světě, střechu kontinentu s rovníkovými ledovci, jeden ze slavných vrcholů 7 summits. "Hakuna matata" - žádný problém! Cílem je nejen pokusit se vystoupit na nejvyšší vrcholy Tanzanie, ale také Afriku poznat. Nechybí proto safari v NP Arusha a hlavně v proslulém NP Tarangire - savanami se stády slonů, zeber, antilop, buvolů, pakoňů, žiraf, s paviány a kočkodany, s hejny plameňáků, při troše štěstí i s králi zvířat lvy a s nejrychlejšími zvířaty gepardy. Africká safari jsou jednoznačně nejlepší na světě. Zpestřením je místní exotické etnikum - barevně odění Masajové.

Výstupy na vrcholy Mt. Meru a zejména Kilimanjaro jsou treky ve velké nadmořské výšce, ovšem bez technicky obtížných partií. Při 4denním výstupu na Mt. Meru budeme doprovázeni místním i českým průvodcem a rangerem NP. Vařit nám bude místní kuchař, dostaneme plnou penzi. Nosiči vašich osobních věcí nejsou na Meru potřeba, spí se v horských chatách, s sebou potřebujete jen spacák. Při 6denním výstupu na Kilimanjaro nám jsou kromě českého průvodce k dispozici místní průvodci, kuchaři a nosiči. Při výstupu tedy poneseme jen své věci potřebné na aktuální denní túru a dostaneme plnou penzi. Vystupovat na Kilimanjaro budeme po nejhezčí trase Machame, sestupovat po trase Mweka. Na Kilimanjaru se spí v zapůjčených stanech, potřebujete jen vlastní spacák. Denní etapy jsou nejčastěji 5-7 hodin chůze včetně pauz, výrazně delší a náročnější jsou oba vrcholové dny s velkým převýšením - jde se však tam a zpět stejnou cestou, je tedy možné se kdykoliv vrátit. Mezi oba výstupy je vložen odpočinkový program - safari po národních parcích. Pojedeme v malé skupině do 14 cestovatelů. Jinou variantou zájezdu je podobná akce v lednovém termínu s noclehy i na Kilimanjaru na chatách Kilimanjaro, Mt. Meru a safari komfortněji.

Program zájezdu

 • 1.-2. den: Odlet z Prahy. Přílet na tanzanské letiště Kilimanjaro. Tranzit do města Arusha, ubytování v hotelu. Procházka městem - atmosféra divokého afrického tržiště.
 • 3. den: Čtyřdenní výstup na Mt. Meru. Od brány Momela (1600 m) tropickým pralesem přes přírodní stromovou bránu Fig Tree Arch, přes sopečné pláně kaldery až na chatu Miriakamba Hut (2514 m). (5 hod, ↑ 1000 m, ↓ 100 m)
 • 4. den: Exotickým pralesem na chatu Saddle Hut (3570 m). Aklimatizační výstup na Little Meru (3820 m) - skvělý výhled na kalderu a hlavní vrchol. (6 hod, ↑ 1300 m, ↓ 250 m)
 • 5. den: V noci zahájení výstupu. Po hraně kaldery až na vrchol Mt. Meru (4566 m) - východ slunce a obrys Kilimanjara v dáli... Fantastický pohled na Ash Cone - mladý sopečný kužel v kaldeře s vypreparovaným kráterem. Nejkrásnější vyhlídka Rhino Point. Sestup na Miriakamba Hut (2514 m). (10 hod, ↑ 1200 m, ↓ 2250 m)
 • 6. den: Hezkou krajinou dolů k bráně Momela, krásný vodopád Tululusia (3 hod, ↓ 900 m). Úvodní africké safari - během treku a krátce během jízdy busem v NP Arusha - buvoli, zebry, žirafy a další kopytníci, paviáni, kočkodani, plameňáci,... Nocleh ve městě Arusha.
 • 7. den: Špičkové jeep safari v NP Tarangire - stáda slonů v krajině obřích baobabů a unikátních "salámovníků". Zebry, žirafy, buvoli, pakoně, impaly, gazely či pštrosi v savaně. Šance vidět i gepardy a lvy. Masajové - do červené zahalené vysoké postavy, vyholené hlavy žen, protažené ušní lalůčky, hůlky mužů. Masajský trh. Návrat do Arushe.
 • 8. den: Kilimanjaro - nejvyšší hora Afriky. Šest dní na masivu. Výstupová trasa Machame, sestupová Mweka. Podle místního hesla "pole, pole" - pomalu nahoru. Postupná aklimatizace. Výstup pralesem se stromovými kapradinami do kempu Machame (3000 m). (5 hod, ↑ 1200 m)
 • 9. den: Girlandy lišejníků na větvích pralesa, výstup do Shira kempu (3840 m), západy slunce nad Mt. Meru. (5 hod, ↑ 900 m, ↓ 50 m)
 • 10. den: První pohledy k vrcholu Kili, důležitý aklimatizační výstup k Lawa Tower (4620 m), dolů do úžasného údolí stromových starčeků Baranco (3960 m). (7 hod, ↑ 800 m, ↓ 700 m)
 • 11. den: Výhledy na vodopády z Baranco Wall, vysoko nahoře na masívu Kibo visící ledovce. Přechod přes údolí Karanga. Poslední nocleh před výstupem v drsné krajině kempu Barafu (4650 m). (7 hod, ↑ 1100 m, ↓ 400 m)
 • 12. den: Kolem půlnoci probuzení místním průvodcem: "Tea time!", posilníme se a jdeme nahoru. Pokus o výstup na vrchol. Východ slunce nad divoce rozeklaným masivem Mawenzi z okraje vnějšího kráteru - Stella Point (5730 m). Závěrečný mírný hřeben. Uhuru (5895 m) - nejvyšší bod masivu Kilimanjaro. Radost a fotky u slavné vrcholové cedule. Před námi okraj vnitřního kráteru Reusch. Nejkrásnější jsou okraje podvrcholových ledovců. Sestup do posledního kempu Mweka (3080 m). (13 hod, ↑ 1250 m, ↓ 2800 m)
 • 13. den: Dolů tropickým pralesem k bráně Mweka (1630 m) (3 hod, ↓ 1450 m). Dojezd do Moshi, relaxace v hotelu, oslava výstupu.
 • 14. den: Odlet z letiště Kilimanjaro do Evropy, návrat do ČR.

Ubytování a nocování

Na Mt. Meru spíme v jednoduchých horských chatách na patrových postelích, zapotřebí je jen vlastní spacák. Na Kilimanjaru spíme v zapůjčených stanech v horských a vysokohorských kempech. K dispozici je voda, suché WC. V nejvýše položených kempech mohou ranní teploty i přes polohu u rovníku dosahovat i méně než -5 °C. Nezbytný je jen vlastní spacák. Ve městě Arusha a v Moshi se ubytujeme v hotelu s převážně 2lůžkovými pokoji s vlastním sociálním zařízením.

Stravování

Při obou horských výstupech na Mt. Meru i na Kilimanjaru dostaneme místní plnou penzi. Obědy jsou někdy studené balíčky, snídaně a večeře jsou bohaté, vařené v horských podmínkách místním kuchařem. Na Mt. Meru začíná plná penze obědem 1. den výstupu a končí obědem poslední den výstupu (při safari v NP Arusha). Na Kilimanjaru začíná plná penze obědem 1. den výstupu a končí obědem poslední den. Na hotelu v Arushe je v ceně snídaně. Ostatní dny se budeme stravovat sami z bohatých afrických zdrojů, v turistických restauracích jsou ceny podobné jako u nás, místní podniky jsou o hodně levnější. Je možné ochutnat i typické místní jídlo ugali, smaženky ndazi a samosa, můžete jíst i pro nás zcela běžné pokrmy jako wali, maharagwe, kuku či samaki aj. Swahilština je lehká a základy brzy pochytíte. V turistických restauracích si můžete dát steaky, maso (kuře, hovězí, ryba) s rýží či s hranolky, špagety, pizzu, polévky... Na trzích na nás čeká vynikající tropické ovoce, nejlepší jsou africká manga. Mezi oběma výstupy je možné si dokoupit potraviny.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Na a z letiště, pod hory a z hor pronajatým místním busem s místním řidičem. Na safari v Tarangire pronajatými safari džípy s místními řidiči.

Cestovní doklady a víza: K této cestě potřebujeme cestovní pas s platností minimálně o 6 měsíců přesahující dobu odletu z Afriky. Do Tanzánie jsou potřeba víza, která zakoupíme bez problému při vstupu do země za 50 USD.

Očkování: Očkování proti žluté zimnici již není nově povinné. Tanzanie byla nově překlasifikována jako země s nízkým rizikem nákazy žlutou zimnicí. V horách je riziko nákazy prakticky nulové. Nedávno se uváděla žlutá zimnice rozšířená v nižších polohách (Tarangire), ale tento stav se změnil. Není tedy nově třeba s sebou brát mezinárodní očkovací průkaz s potvrzením o tomto očkování. Velmi se však doporučuje cestovatelská klasika - očkování proti hepatitidě A a proti břišnímu tyfu. Přesvědčte se také, že máte platné očkování proti tetanu. V nižších polohách do 1800 m se vyskytuje malárie (NP Tarangire a teoreticky Arusha), užívání antimalarik je na zvážení - vzhledem ke krátkodobosti našeho pobytu v těchto oblastech a navíc v období sucha - je třeba zhodnotit negativní účinky užívání léku a možná rizika. Klíčová je prevence před hmyzím štípnutím - používání kvalitních repelentů. Podrobné informace o očkování vám sdělí zdravotní ústavy a očkovací centra.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, letenky, pojištění atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Kilimanjaro, Mt. Meru a safari

Kilimanjaro, Mt. Meru a safari

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Trekking v Peru

Andy - přechod NP Huascarán a Cordillery Huayhuash s podporou oslíků

Kilimanjaro, Mt. Meru a safari

Výstup na střechu Afriky s noclehy na chatách (Tanzanie)

Maroko - Vysoký Atlas

Horská turistika s výstupem na Toubkal, města Marrakéš a Fes a písečné duny Erg Chebbi