Lago di Como - ferraty

Utajený ferratový ráj v okolí malebného jezera (Itálie)

Lago di Como - rozlehlé ledovcové jezero nedaleko italského města Bergamo. V jeho blízkosti leží město Lecco, působiště známého italského horolezce Riccarda Cassina. Přímo od tyrkysově modré hladiny jezera Lago di Como se zvedají ostré vápencové stěny i majestátní štíty hor, šplhající do výšky přes 2000 m. Právě v těchto místech se nachází zapomenutý ferratový ráj, který čeká na své objevení. Podél členitého pobřeží i ve vysokohorských vesničkách se nachází také řada příhodných míst pro ochutnání skvělé italské gastronomie.

Čekají nás středně náročné ferraty Pesciola (D) a Centenario C.I.O. (D), vedoucí horskými pasážemi s výhledy na jezero Lago di Como. Vychutnáme si také exponované, ale kratší lezení na ferratě Gruppo Alpini Medale (D) nad městem Lecco. Perlou zájezdu bude via ferrata Gamma I (C) stoupající soustavou 22 žebříků k vrcholu Pizzo d´Erna (1375 m). Po ferratových výstupech se odměníme koupáním v jezeře Lago di Como, jehož teplota se i na podzim pohybuje kolem příjemných 18-22 °C.

Náročnost na této akci je nejčastěji C-D. Obtížnost via ferrat v oblasti Lago di Como je lehce nadhodnocená a trasy jsou o něco jednodušší než ferraty se stejnou klasifikací v jiných oblastech. Via ferraty jsou zde velmi dobře zajištěny (nejčastěji řetězy) a kvalita skály je velmi dobrá. Akce je vhodná pro zdatné i průměrné ferratisty s dobrou fyzickou kondicí. Zájezdu se mohou zúčastnit také děti od 15 let v doprovodu zákonného zástupce. Podmínkou je minimální výška 150 cm a odpovídající fyzická a pohybová zdatnost. Délka jednotlivých túr je kolem 6 hodin včetně přestávek, maximální převýšení 800 m. Na některých túrách pro výstup a sestup využijeme lanovky. Pro výstup po via ferratách musíte mít povinné vybavení na zajištěné cesty (sedací + prsní úvazek, jistící set via ferrata, horolezeckou helmu). Vybavení vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Spát budeme v kempu přímo na břehu Lago di Como a dostanete polopenzi z naší polní kuchyně. Doprava a místo noclehu jsou společné s turistickým zájezdem Lago di Como, ke kterému je možné se kterýkoliv den připojit.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd v odpoledních hodinách z Brna přes Jihlavu, Prahu a Plzeň, noční přejezd Německa a Švýcarska do Itálie.
  • 2. den: Ranní příjezd k jezeru Como do města Menaggio. Přesun do horské vesnice Breglia, výstup středně obtížnou via ferratou Centenario C.I.O. (D), stoupající na vrchol Monte Grona (1736 m). Cestou horská chata Menaggio (1383 m) a kamenná kaple s pramenem S. Amate (6 hod, ↑ 800 m, ↓ 800 m). Návrat do kempu trajektem a místní dopravou.
  • 3. den: Výstup nenáročnou ferratou Gamma I (C), která je zároveň jednou z nejvyhlášenějších ferrat v této oblasti - soustavou 22 žebříků po skalní hraně vzhůru k vrcholu Pizzo d´Erna (1375 m) a na náhorní plošinu s působivými výhledy (4 hod, ↑ 550 m, ↓ 200 m). Lanovkou zpět do údolí.
  • 4. den: Horská via ferrata Pesciola (D) na vrchol Zucco Pesciola (2096 m), prostupující skalnatý a členitý reliéf připomínající dolomitské masivy. Odpočinek a gastronomické zážitky na chatě Rifugio Lecco (1777 m). Pro výstup i sestup využijeme lanovku z osady Barzio. (6 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m)
  • 5. den: Z městečka Lecco kratší via ferratou Gruppo Alpini Medale (D), šplhající impozantní skalní stěnou na vrchol Corno Medale (1029 m). Výhledy na město Lecco (5 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m). Koupání v jezeře. Podvečerní odjezd do ČR, noční přejezd Švýcarska a Německa.
  • 6. den: V ranních hodinách příjezd do Plzně, Prahy, Jihlavy a v dopoledních hodinách do Brna.

Nocování

3x ve vlastních stanech v příjemném kempu Green Village u osady Laggeto na břehu jezera Lago di Como. U kempu jsou travnaté pláže a pěší zóna, která poskytuje prostor pro relaxaci. V kempu je k dispozici wifi. Možnost ubytování v dvoulůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením, povlečením a ručníky za příplatek 2100 Kč/os. Svůj zájem o pokoj uveďte do poznámky v přihlášce.

Stravování

Připravíme vám polopenzi z naší polní kuchyně. Polopenze začíná 2. den večeří a končí 5. den snídaní. Během programu lze také využít řadu místních restaurací a kaváren. Přímo v kempu je obchůdek, kde je možné dokoupit základní potraviny. Ceny v obchodech jsou asi o 50 % vyšší než u nás, v restauracích je asi 2x dráž.

Lago di Como - ferraty

Lago di Como - ferraty

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Ferraty Solné komory

Sportovní ferraty v jezerním království v oblasti Dachsteinu (Rakousko)

Dolomity - ferraty v okolí Marmolady

Horské skupiny Marmolada, Sella a Rosengarten (Itálie)

Lago di Garda - ferraty

Největší italské jezero z ptačí perspektivy (Dolomity)

Nejkrásnější ferraty jižního Rakouska

Klettersteigy Vysokých Taur, Sextenských a Lienzských Dolomit