Litva na kole

Národní parky Litvy, Kurská kosa, hrad Trakai, Hora křížů, Vilnius

Zájezd Litva na kole v letošním roce nemáme v nabídce, můžeme vám nabídnout podobně laděný zájezd Pobaltím na kole nebo množství dalších cyklistických zájezdů (například Holandsko na kole, Bretaň na kole, Sardinie na kole).

Rovinatá Litva nabízí až překvapivě mnoho příležitostí pro milovníky cyklistiky a spojení poznávání největšího pobaltského státu s cykloturistikou je zde přímo ideální! V průběhu zájezdu poznáme nejkrásnější oblasti Litvy a na vlastní oči se přesvědčíme, že tato země má skutečně co nabídnout.

Navštívíme několik národních parků a každý nás uchvátí svou jedinečností. Na kole i na lodi se projedeme jezerním labyrintem NP Aukštaitija, navštívíme NP Žemaitija s dosud živou lidovou kulturou a na závěr si necháme nejpůsobivější oblast celé Litvy, poloostrov Kurská kosa s 60 metrů vysokými písečnými dunami a s tradičními rybářskými vesničkami. Kromě cyklistických výletů si budeme moci vychutnat také návštěvu magické Hory křížů a za dobrého počasí i koupání v průzračně čistých jezerech nebo v Baltském moři lemovaném překrásnými plážemi. Nevynecháme ani litevskou metropoli Vilnius a sídlo litevských panovníků hrad Trakai.

Jednotlivé denní etapy nejsou díky minimálnímu převýšení nijak náročné. Průměrná délka etap je 45 km. Spát budeme v jednoduchých 3-6 lůžkových chatkách bez sociálního zařízení nebo v ubytovnách a dostanete polopenzi z naší polní kuchyně.

Předběžný program zájezdu

 • 1. den: Odjezd z Brna kolem 16 hod přes Olomouc a Ostravu, noční přejezd Polskem.
 • 2. den: Odpolední příjezd do městečka Trakai, v minulosti sídla litevských panovníků. Ubytování v kempu, vyjížďka ke hradu Trakai uprostřed jezera, fakultativně prohlídka. (↔ 20 km)
 • 3. den: Prohlídka historického centra Vilniusu (UNESCO), hlavního města Litvy. Přejezd do Paluše v NP Aukštaitija.
 • 4. den: Na kole do srdce národního parku Aukštaitija, přezdívaném litevský „jezerní labyrint“: jedinečné muzeum včelařství, „výstup“ na nejvyšší horu celého národního parku (177,5 m). (↔ 50 km)
 • 5. den: Celodenní plavba na veslicích v labyrintu průzračně čistých jezer s neodmyslitelným hledáním romantických kanálů v rákosí do ústí jedné z nejkrásnějších řek celého národního parku, říčky Almaja, až k vodnímu mlýnu v Ginučiai.
 • 6. den: Přesun z východní části Litvy na západ. Cestou zastávka u proslulé Hory křížů s desítkami tisíc křížů od poutníků z celého světa. Příjezd do NP Žemaitija, možnost koupání.
 • 7. den: Celodenní projížďka po národním parku Žemaitija malebnou, mírně zvlněnou krajinou jezer a hustých lesů. Návštěva dnes již opuštěné raketové základny ze sovětského období a několika poutních míst. (↔ 55 km)
 • 8. den: Ze Šventoj na břehu moře, nedaleko hranic s Lotyšskem, do oblíbeného přímořského letoviska Palanga s 500 metrů dlouhým molem, překrásnými písčitými plážemi, muzeem jantaru a rozlehlou botanickou zahradou. Přejezd do pobřežního regionálního parku s 24 metrů vysokým písečným útvarem Holandská čepice, písečnými dunami a jezery ledovcového původu. (↔ 60 km)
 • 9. den: Trajektem z Klajpedy na poloostrov Kurská kosa (UNESCO). Celodenní vyjížďka mezi rybářskými vesničkami a tradičními domky s originálními korouhvemi na střechách. Zastávka na Hoře čarodějnic s řadou vyřezávaných soch a procházka po písečných dunách, díky nimž se Kurské kose přezdívá „Baltská Sahara“. Večer odjezd, noční tranzit Polskem. (↔ 60 km)
 • 10. den: Příjezd přes Ostravu a Olomouc do Brna kolem 19 hod.

Ubytování a stravování na zájezdu

Ubytování: Ve třech různých kempech v chatkách (3-6 lůžek) a jednou v ubytovně. Na všech místech je společné sociální zařízení. Je nutné si vzít s sebou spacák. V blízkosti kempů je většinou restaurace pro večerní posezení.

Stravování: Dostanete polopenzi z naší polní kuchyně. Polopenze začíná 2. den večeří a končí 9. den snídaní. Každý den je na trase minimálně jedna (většinou i více) restaurací. Možnost dokoupení potravin je každý den. Ceny v Litvě jsou stejné jako u nás, hlavní jídlo v restauraci vyjde na cca 80-120 Kč, točené pivo na cca 25 Kč, bochník chleba na cca 25 Kč.

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST zájezdu Litva na kole

Denní etapy se budou pohybovat od 30 do 65 km a převýšení je zanedbatelné. Kdo nebude chtít jet plánovanou trasu, může absolvovat její kratší variantu. Jedinou záludností může být protivítr a nečekané písečné pasáže na našich cyklotrasách. Jde o cyklozájezd s podporou autobusu - to znamená, že se všechny etapy pojedou nalehko (zavazadla na místo noclehu přepravuje bus). Většinou se bude jezdit po asfaltových a šotolinových cestách. Vyhovují proto kromě trekových kol i kola horská. Zájezd nám zpestří i jednodenní výlet na pramicích po jezerech národního parku Aukštaitija.

Pro inspiraci: vybavení na cyklozájezdy

Litva na kole

Litva na kole

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Norsko na kole

Národní parky, jezera, divoké řeky

Okolo Bodamského jezera na kole

Cyklistika historickými městy i přírodními krásami Bodensee

Holandsko na kole

Krajem sýrů, větrných mlýnů, dun a perfektních cyklostezek

Pobaltím na kole

Cyklistika pohádkovou krajinou Litvy, Lotyšska a Estonska

Korutanská jezera na kole

Nenáročná cyklistika krajem nejteplejších alpských jezer