Mont Blanc a Gran Paradiso

Výstup na nejvyšší horu Evropy Mont Blanc (4810 m)

Zájezd Mont Blanc a Gran Paradiso v letošním roce nemáme v nabídce, můžete si vybrat například zájezd tour du Mont Blanc nebo další turistické zájezdy.

Pokud máte zájem o výstup na Mont Blanc, můžete si projít nabídku od některého z horských vůdců.

Magicky přitahující ledovcový obr. Mont Blanc, Monte Bianco, Bílá hora. Střecha Evropy ve výšce 4810 m. Cíl a sen snad všech milovníků velehor. Chcete shlédnout mohutné ledovcové splazy a jehly okolních čtyřtisícových zaledněných velikánů z nejvyššího vrcholu u francouzsko-italské hranice? Chcete také prožít neopakovatelné vysokohorské dobrodružství?

Níže uvedená výstupová schémata na Gran Paradiso a Mt. Blanc jsou pouze doporučená, výstupy mohou probíhat odlišně. Delegáti CK a vedoucí zájezdu mohou doporučit odlišnou taktiku výstupu s ohledem na aktuální podmínky a situaci. Detailně budeme sledovat předpověď počasí a výstupu na vrchol Mt. Blancu, který je hlavním cílem akce, podřídíme program zájezdu. Našemu pokusu o výstup na vrchol Mt. Blancu bude předcházet nezbytná aklimatizace na nižší ledovcové čtyřtisícovce Gran Paradiso v italských Grajských Alpách.

Výstupy na Mt. Blanc a na Gran Paradiso jsou určeny pouze zkušeným a fyzicky zdatným vysokohorským turistům a horolezcům s adekvátními horskými zkušenostmi, kvalitním vybavením a samozřejmě s perfektním zdravotním stavem. Je nutné mít na zřeteli, že tato hora si každoročně vyžádá životy několika desítek lidí. Výstupy na oba vrcholy, ač jsou vedeny klasickou trasou, jsou fyzicky velmi náročné, s velkým převýšením, místy značně exponované, ve velké nadmořské výšce již s akutní hrozbou výškové nemoci. Nevyzpytatelné jsou též zvraty počasí. K výstupům je nezbytné povinné vybavení na ledovec, na via-ferratový úsek na Mt. Blancu je povinné vybavení na zajištěné cesty. Vybavení vám můžeme půjčit z naší půjčovny. Autobus nám bude po dobu akce k dispozici.

Předběžný program zájezdu

Důležité!!! Při výstupech na Gran Paradiso a Mt. Blanc nepůsobí vedoucí zájezdu a delegáti CK Alpina jako horští vůdci! Působí pouze jako poradci a technická a logistická podpora, která je klientům na blízku a v tomto směru k dispozici. Průvodci CK nemají oprávnění poskytovat služby horských vůdců, tedy nemají oprávnění vést klienty na Gran Paradiso a Mt. Blanc. Všichni klienti se účastní výstupů zcela na vlastní zodpovědnost, s využitím pouze vlastních sil, vlastních prostředků a vlastních schopností. V případě obtíží a krizových situací nelze očekávat nadstandardní pomoc ze strany ostatních účastníků ani ze strany CK, každý musí být adekvátně připraven, aby zvládnul výstup vlastními silami a schopnostmi, s využitím vlastního vybavení a vlastních prostředků. Vedoucí zájezdu na Mt. Blanc a naši delegáti jsou ovšem zkušení horolezci, často instruktoři horolezectví. Vedoucí zájezdu vystoupil na Mt. Blanc již více jak dvacekrát, většinou v roli vedoucího zájezdu či skupiny. CK se v maximální možné míře snaží eliminovat všechna výstupová rizika, ovšem pouze v rámci svého oprávnění. Pokud s výše uvedenými podmínkami nesouhlasíte, můžete se zúčastnit výstupu s některým z horských vůdců, kteří mají plné oprávnění k provádění klientů v ledovcovém terénu na Mt. Blancu. Horští vůdci fungují mimo CK a domluva takové akce je pak na vás. Horský vůdce vede při výstupu na Mt. Blanc maximálně 2 klienty na laně, za které plně zodpovídá a poskytuje jim veškerou podporu. Tomu odpovídá i cena.

 • 1. den: Odjezd z Brna po poledni přes Prahu a Plzeň, noční přejezd Německa.
 • 2. den: Příjezd do italského údolí Valle d´Aosta. Z osady Pont (1960 m) výstup pod Gran Paradiso k chatě Vittorio Emanuele (2775 m), příprava vybavení na ledovec, vytvoření lanových družstev, nácvik na sněhu. Nocleh na chatě. (5 hod, ↑ 1000 m, ↓ 200 m)
 • 3. den: Pokus o výstup na vrchol Gran Paradiso (4061 m). Výstup je zařazen jako aklimatizační, ale rozhodně se nejedná o procházku, nýbrž o regulérní, hodnotný, fyzicky poměrně náročný výstup na čtyřtisícovku po ledovci, který je ovšem, s výjimkou vrcholového hřebene, bez technických obtíží. Nocleh na chatě Vittorio Emanuele. (8-9 hod, ↑ 1300 m, ↓ 1300 m)
 • 4. den: Sestup do Pontu, přejezd 12 km dlouhým tunelem pod Mt. Blancem z Itálie do francouzského Chamonix. Příjezd do kempu nebo možnost odpoledního zahájení výstupu směr Mt. Blanc. (2,5 hod, ↓ 800 m)
 • 4. - 9. den: Taktiku podřídíme pokusu o váš bezpečný výstup na vrchol Mt. Blancu. Nahoru se vydáme s ohledem na aktuální předpověď počasí. Výstup nahoru a sestup zaberou v ideálním případě 3-4 dny. Doporučený průběh výstupu je následující:
 • 1. den výstupu: Nástup pod Mt. Blanc. Z Le Fayet horskou zubačkou Tramway du Mt. Blanc na Le Nid d´Aigle (2372 m). Výstup k refugiu Tête Rousse (3167 m), nocleh ve stanu poblíž chaty na legálním tábořišti, případně v chatě (viz nocování).
 • 2. a 3. den výstupu či pouze 2. den výstupu: Čeká nás překonání pověstného "kuloáru", nebezpečného místa výstupu s padajícími kameny (v noci mrzne a "jízdní řád" kamenů je tak ráno omezený) a dále strmě exponovanějším skalním žebrem, místy s ocelovým jištěním (ferratový set!) k chatě Goûter (3817 m). Dle situace a možností nocleh na chatě, za předpokladu brzkého zahájení výstupu (kolem 2 hod v noci) ještě tento den pokus o výstup na vrchol. Od chaty Gouter s ledovcovou výzbrojí v lanových družstvech po ledovci a sněhových svazích, kolem vrcholu Dôme du Goûter (4304 m) k bivaku Vallot (4362 m), možnost úkrytu. Dále prudce po strmém sněhovém hřebeni Bosses, nejtěžší partií výstupu až na vrchol Mt. Blanc (4810 m)! Životní zážitek, snad famózní výhledy, gratulace. Sestup stejnou cestou k chatě Gouter, nebo až na tábořiště u Tête Rousse.
 • 3. nebo 4. den výstupu: Sestup k horní stanici zubačky, tou dolů do Le Fayet, busem do kempu u Chamonix, relaxace.
 • Zbývající 2-3 dny slouží jako rezerva pro výstup na Mt. Blanc plus také jako čas na relaxaci. Bude-li před či po výstupu čas, pak se s našimi průvodci nebo individuálně uskuteční po dohodě některé z těchto alternativ:
 • a) Lanovkou s největším převýšením v Evropě (cca 2700 m) na věž Aiguille du Midi (3842 m), fantastické výhledové místo obklopené vysokohorským světem ledovců, trhlin, splazů, štítů, věží, špicí... Výstupová trasa na Mt. Blanc jako na dlani.
 • b) Královská etapa okruhu Tour du Mt. Blanc. Výjezd lanovkou z Chamonix na skvostný výhledový vrchol Brévent (2525 m) naproti Mt. Blancu. Odtud vyhlídkovou trasou Gran Balcon pod hřebenem Růžových věží Aiguilles Rouges s výstupem k nádhernému „mléčnému“ jezeru Lac Blanc (2352 m). Sestup do osady Montroc (1363 m).
 • c) Zubačkou k nejdelšímu francouzskému ledovcovému splazu Mer de Glace s návštěvou impresivní umělé ledovcové jeskyně, možno absolvovat sestup na ledovec lehkou via ferratou. Možno také propojit pohodovou horskou túrou po výhledové cestě Grand Balcon Nord alternativu a) s c).
 • d) Prohlídka Chamonix, kouzelného města pod splazy ledovců a pod Mt. Blancem. Zajímavý Dům horských vůdců, kostel St. Michelle, sochy prvních dobyvatelů vrcholu, ulice s obchody překypujícími outdoorovým vybavením... Případně aquapark a jiné atrakce.
 • e) Výstup k nejrychleji se pohybujícímu ledovcovému splazu Bosson, visícímu přímo nad Chamonix.
 • f) Individuálně další výlety a túry s využitím místní dopravy, která je pro všechny ubytované (i v kempu) v údolí Chamomix zdarma.
 • 9. den: Odjezd kolem 16 hod, noční přejezd Německa.
 • 10. den: Příjezd přes Plzeň a Prahu do Brna kolem poledne.

Ubytování a stravování na zájezdu

Nocování: Při výstupu na Gran Paradiso se spí 2 noci v refugiu Vittorio Emanuelle, a to ve společné noclehárně na matracích, deky jsou k dispozici, povinná je z hygienických důvodů vložka do spacáku (příp. improvizovaná vložka do spacáku - prostěradlo). Při výstupu na Mt. Blanc se spí první noc výstupu ve stanech na legálním tábořišti (zdarma) u chaty Tete Rouse, dle situace je možné přespat i v chatě (alespoň v jídelně na vlastní karimatce ve vlastním spacáku). Chata Tete Rouse je pouhé 2-3 hodiny technicky bezproblémového výstupu od horní stanice zubačky. Táboření u výše položené chaty Gouter je již nelegální. O taktice a dni výstupu rozhodne vedoucí zájezdu až na místě podle aktuální předpovědi počasí. Od letošní sezóny funguje nová chata Gouter s novými pravidly, které znemožňují přijít na chatu bez předchozí rezervace, uděláme maximum pro rezervaci 2 noclehů na této důležité chatě pro všechny účastníky ve dnech očekávaného výstupu na Mt. Blanc (rezervace je možná nejdříve 30 dní předem). Maximálně 3x přespíme v kempu u Chamonix ve vlastním stanu. V kempu jsou samozřejmě sprchy s teplou vodou. Počty nocí v kempu u Chamonix, na tábořišti u Tete Rouse, i na chatě Gouter se mohou, s ohledem na nepředvídatelné počasí či jiné neovlivnitelné skutečnosti, změnit, případné nadbytečné noci v kempu si hradí účastníci sami.

Stravování: Z vlastních zásob. Potraviny je možné doplnit v Chamonix (nejdříve 4. den), kde je několik supermarketů. Při výstupu na Gran Paradiso i na Mt. Blanc je možné se částečně stravovat na chatách - doporučujeme zejména večeře, kromě dne výstupu na Blanc časově vychází i obědy na chatách. Při výstupech na vrcholy je třeba mít vlastní vysokoenergetickou stravu.

Další informace k zájezdu

Nástupní místa: Brno, Praha, Plzeň

Všem účastníkům výstupu na Mt. Blanc velmi silně doporučujeme zúčastnit se před zájezdem našeho víkendového Výstupu na Dachstein, a to ideálně v termínu 21. - 24. 6. (můžete však zvolit i jiný termín). Výstup na Dachstein vám poslouží jako příprava. Pro účastníky této víkendovky platí na zájezd na Mt. Blanc speciální zlevněná cena 9000 Kč. Na zájezdu na Dachstein si procvičíte pohyb na ledovci i na via ferratě, osvojíte si používání ledovcové a ferratové výstroje, budete obeznámeni s bezpečností při výstupech ve skalním i ledovcovém terénu a budete tak na Mt. Blanc lépe připraveni.

Mezi další zájezdy na hory do Alp a do Francie patří přechod okolo Mt. Blancu, a to jak nalehko s polopenzí - Tour du Mont Blanc, tak natěžko - Tour du Mont Blanc natěžko.

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST zájezdu Mont Blanc a Gran Paradiso

Jedna z nejnáročnějších akcí CK Alpina. Těžká vysokohorská ledovcová turistika pro fyzicky zdatné a zkušené horaly. Velké převýšení v extrémních podmínkách. Při výstupu na Gran Paradiso je třeba nejprve nastoupat na chatu, a to cca 800 výškových metrů, stoupá se cca 2-3 hodiny po horské stezce. Při výstupu z chaty na vrchol Paradisa se jde již jen s vybavením potřebným na den výstupu a je třeba překonat převýšení 1300 m výškových, začíná se na suti a vzápětí se nastupuje na ledovec, který nás dovede cca za 5 hodin až na vrcholový mixový hřeben Paradisa (skála, led). Celý tento úsek se chodí s navázaním v lanových družstvech. Túra po ledovci na Paradiso je relativně "choďák", náročnější je až závěr, který je ostřejší a bývá zde ledovcová trhlina, těžší je však pouze mixový vrcholový hřeben s lezením.
Při výstupu na Mt. Blanc je třeba nejprve vystoupat natěžko cca 800 metrů výškových na tábořiště k chatě Tete Rousse (2-3 hod.). Jde se nejprve po stezce a po suti, poté po snadném skalnatém hřebeni, v závěru se překonává krátký úsek ledovce, kde jsou zapotřebí mačky. Mezi Tete Rouse a refugiem Gouter je třeba překonat 650 výškových metrů. Nejprve se vystoupá k pověstnému kuloáru, který je třeba (většinou s mačkami) opatrně přejít. Následuje skalní žebro k chatě Gouter - jedná se z části o relativně lehkou via ferratu, ale zejména v případě horšího počasí se zde náročnost a míra rizika výrazně zvyšuje. Někteří zkušení lezci mohou považovat jištění na tomto úseku za zbytečné, CK ale všem účastníkům sebejištění ferratovým setem na tomto úseku důrazně doporučuje. Částečně se zde jde také po strmé skalnaté stezce a po suti, časté je lehké lezení po skalním hřebeni, který může být místy mixový se sněhem. Úsek na Gouter trvá ve výstupu cca 3-4 hodiny. Z Gouteru je to na vrchol dalších 1100 výškových metrů, pokračuje se po ledovci, tedy navázaní v lanových družstvech. Úsek z Gouteru na vrchol vezme cca 5 hodin. Na ledovci vždy bývají nějaké trhliny. Těžký je zejména výstup nad bivakovací chatkou Vallot - po úzkém strmém sněhovém hřebeni Bosses. Sestup nelze rozhodně podcenit, ale časově je rychlejší než výstup. Dle situace lze výstup na vrchol Mt. Blancu absolvovat i v 1 dni od chaty Tete Rouse.

Pro inspiraci: vybavení na vícedenní přechod hor

Mont Blanc a Gran Paradiso

Mont Blanc a Gran Paradiso

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Tour du Mont Blanc

Okruh kolem nejvyšší hory Evropy (Francie, Itálie, Švýcarsko)

Výstup na Dachstein

Výstup po ledovci na vrchol Hoher Dachstein (Rakousko)

Výstup na Grossvenediger

Výstup po ledovci na vrchol Grossvenediger (Rakousko)

Výstup na Hochalmspitze a Säuleck

Výstup na vrchol Hochalmspitze a Säuleck (Rakousko)